Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Gijon

Gijon - morska stolica Asturii

Gijon to największe miasto w regionie autonomicznym Asturii na północy Hiszpanii. Wspaniale położone miasto nad Morzem Kantabryjskim nad Zatoka Biskajską w Hiszpanii. Gijon oferuje fantastyczną mieszankę morskiej tradycji Hiszpanii, doskonałe miejsce na zwiedzanie trochę innej, północnej Hiszpanii, oraz nowoczesną część miasta którzy, młodzi, dynamiczni przedsiębiorcy z północnej Hiszpanii gwałtownie rozbudowują.

Gijón to portowe miasto zlokalizowane w północnej Hiszpanii, we wspólnocie autonomicznej Asturia, tuż nad Zatoką Biskajską. Miasto zajmuje łączną powierzchnię 181,6 km2, a jego liczba mieszkańców sięga 274 tysięcy. Gijón to miasto popularne pod względem turystycznym, przyciągające przyjezdnych zarówno swym doskonałym położeniem, wspaniałym morskim klimatem oraz dużą ilością zabytków historycznych i kulturalnych. Uważane jest za morską stolicę regionu Asturia. Na obszar miejski składają się cztery strefy, których nazwa tożsama jest z kierunkami geograficznymi, a także kilka dzielnic mieszkalnych, jak na przykład: La Calzada, Cimavilla, Pumarin, El Natahoyo, czy Viesques. Gijón razem z dwiema, znajdującymi się w pobliżu miejscowościami: Carreno oraz Villaviciosa, tworzy największą populację w prowincji Asturia. Jest to miasto o długiej i bardzo bogatej historii.

Historia portowego miasteczka

Pierwsze ślady obecności człowieka na terenie miasta Gijón datuje się jeszcze na okres neolitu. Z tych czasów bowiem pochodzą liczne kurhany, znalezione na tym obszarze w podczas archeologicznych wykopalisk. Historia samego miasta sięga jednak czasów rzymskich, kiedy to w regionie założono kilka osad, w tym między innymi Gigię, przekształconą później w Gijón. Już od samego początku miasto to rozwijało się jako port. Ponadto, do dnia dzisiejszego można podziwiać ruiny wspaniałych, rzymskich zabytków wzniesionych na tym obszarze.

Najwcześniejsze zapisy o mieście pochodzą jeszcze z V wieku, kiedy to wzniesiono osadę na Campa Torres, która została następnie przeniesiona w kierunku wybrzeża i do dziś dnia funkcjonuje jako portowy Gijón. Na przełomie VII i VIII wieku miastem władali Muzułmanie. Przez następne stulecia miasto było pod różnymi wpływami, doświadczając wielu walk i oblężeń. W XVI wieku, wraz z rozbudową portu, nastąpił rozwój miasta, które stało się odtąd stacją docelową rybackich i handlowych statków. W XVIII wieku miasto Gijón przeżywało kolejne niepokoje, czego skutkiem było zatrzymanie jego dalszego rozwoju. Dopiero w XIX wieku nastąpiła rewolucja przemysłowa, której wynikiem był między innymi rozwój przemysłu stoczniowego.

FOTOGRAFIA-GIJON-ASTURIAS-HISZPANIA
Gijon w Asturii

Stara część miasta – prawdziwa duma Gijón

Stara część miasta, mimo iż niewielka, przyciąga ogromne rzesze turystów, przede wszystkim ze względu na znajdujące się tam bogactwo historycznych zabytków. Stare miasto zlokalizowane jest na terenie zwanym Cimadevilla, niedaleko portu. Rozciąga się na wzniesieniu, na którym położony jest duży park i z którego rozpościerają się przepiękne widoki na morski krajobraz. Historyczna dzielnica miasta Gijón posiada niezwykły urok właśnie dlatego, iż położona jest bezpośrednio przy wybrzeżu. Budynki, które znajdują się na tym obszarze, stanowią niezwykle imponującą część całego miasta Gijón.

Znajduje się tutaj między innymi pałac Revillagigedo wraz z ulokowaną przed jego wejściem statuą z fontanną. Jest to budynek pochodzący z XVII wieku. W tym okresie miasto przeżywało prawdziwy rozwój i zostało objęte królewskim patronatem. W Gijón zbudowano wówczas wiele, niezwykle imponujących budynków pałacowych. Pałac Revillagigedo został postawiony z kamienia i składa się z dwóch, olbrzymich skrzydeł.

Jego konstrukcja zaprojektowana została z myślą o funkcji obronnej, gdyż w okresie budowy pałacu istniało duże zagrożenie atakami piratów i korsarzy. Do pewnego czasu nawet cała starówka otoczona była murem obronnym, którego pozostałości można podziwiać do dnia dzisiejszego. Inne podobne budowle, obrazujące rozwój miasta i jego wiodące znaczenie w tym okresie, to pałac Ramirez de Jove oraz pałac Valdes.

Zwiedzanie starówki wzdłuż promenady daje okazję do podziwiania znajdujących się tam domków rybackich, jednakże najbardziej imponujące budynki miasta zlokalizowane są niedaleko przystani. Niedaleko kościoła San Pedro znajdują się również pozostałości architektury rzymskiej – łaźnie Termas Romanas de Campo Valdes.

W tamtejszym muzeum można podziwiać pozostałości term, liczne modele, rysunki, a także najstarsze struktury miasta Gijón. Wstęp do muzeum jest darmowy. Inne, godne uwagi zabytki, to między innymi ratusz Casa Consistorial, Kaplica San Lorenzo połączona z wieżą Jove Hevia oraz budynek Antigua Pescaderia Municipal. Zbliżając się do przystani zauważyć można San Lorenzo - jedną z najlepszych plaż w całej Asturii.

GIJON-ULICE-MIASTA-PRZEWODNIK
Ulice Gijon

Pozostałe atrakcje turystyczne miasta

Gijón to miasto, które może poszczycić się bogatym dziedzictwem historycznym i kulturowym. Stanowi poza tym jedno z najbardziej rozwiniętych obszarów, znajdujących się w całym regionie Asturia. Miejscowość cieszy się ogromnym uznaniem w oczach odwiedzających turystów, których liczba rośnie z roku na rok. Na szczególną uwagę, spośród budowli miasta, z całą pewnością zasługuje Universidad Laboral. To największy budynek w całej Hiszpanii, zbudowany za czasów frankistowskich.

Zlokalizowany jest niedaleko centrum miasta, naprzeciw Ogrodów Botanicznych. Universidad Laboral zaprojektowany został przez Luis Moya Blanco. Pierwotnie zbudowano go z przeznaczeniem na sierociniec dla dzieci poległych górników, ale obecnie stanowi on siedzibę miejskiego uniwersytetu. Na Universidad Laboral składa się plac o powierzchni 8,5 tys. km2, teatr będący w stanie pomieścić 1,5 tys. osób oraz liczne obiekty studenckie o łącznej powierzchni 11 tys. km2. Jest to monumentalny budynek, stanowiący swego rodzaju symbol miasta.

Innym, ważnym budynkiem miasta jest Muzeum Nicanor Pinole, prezentujące galerię słynnego miejscowego malarza Niacor Pinole, przedstawiciela postimpresjonizmu. Wystawa prezentuje wszystko to, co związane z życiem i działalnością artysty. W muzeum można podziwiać również wystawy podróżnicze. Warte odwiedzenia jest także Muzeum Kolejnictwa. Jest to ważny punkt na mapie miasta, gdyż cała Asturia zawdzięcza swój rozwój głównie rewolucji przemysłowej.

Dzięki funkcjonalności tutejszych portów oraz obecności złoży węgla, rejon ten zyskał miano krajowego centrum transportowego, przede wszystkim dzięki działającej tu sieci kolejowej. Muzeum Kolejnictwa znajduje się niedaleko plaży Poniente. Można w nim podziwiać niezwykłą kolekcję lokomotyw, spośród których największą atrakcją są oczywiście te, napędzane parą. Ponadto prezentowane są różnego rodzaju sprzęty, używane na co dzień w biurach kolejowych oraz ciekawy zbiór biblioteczny.

Kolejnym, wartym uwagi muzeum jest galeria poświęcona życiu i twórczości malarza Juana Barjoli, przedstawiciela ekspresjonizmu. Muzeum znajduje się w wielkiej rezydencji wybudowanej przed 400 latami. Budynek ten był niegdyś kaplicą, dziś stanowi ważne miejsce spotkań kulturowych. W budynku można podziwiać prace wykonane w II połowie ostatniego stulecia, zaprezentowane aż na trzech piętrach muzeum.

Na najwyższym piętrze prezentowane są krótkoterminowe wystawy, przedstawiające galerie artysty oraz jego obserwacje społeczne. Są to prace pochodzące z lat pięćdziesiątych. Na drugim piętrze zaprezentowane są prace z lat siedemdziesiątych, a na pierwszym piętrze znajdują się obrazy z lat osiemdziesiątych.

GIJON
Gijon piękne miasto w północnej Hiszpanii

W Gijón warte uwagi jest również Muzeum Gaspar Melchor Jovellanos, poświęcone asturyjskiemu uczonemu oraz myślicielowi, żyjącemu i działającemu na przełomie XVIII i XIX wieku. Muzeum to znajduje się w budynku pochodzącym z końca XV wieku. Jest zarazem jednym z najstarszych dworków w całym mieście, który status muzeum otrzymał w 1971 roku. Budynek został dwukrotnie przebudowany, po raz pierwszy w XVI wieku, a następnie w 1758 roku. W dworku mieszkał sam artysta - Gaspar Melchor Jovellanos. Wystawa prezentuje ważne dla całej Asturii dzieła sztuki, pochodzące z XIX i XX wieku.

Na szczególną uwagę, podczas pobytu w Gijón zasługuje również Park Archeologiczny Campa Torres, obejmujący pozostałości fortyfikacji określanej mianem „castro” i pochodzącej jeszcze z czasów pre-romańskich. W parku znajduje się także wystawa prezentująca ważne znaleziska oraz ciekawe informacje na temat fortu i ludzi, którzy w nim żyli.

Miasto Gijón to również skupisko wiele terenów zielonych, umożliwiających wypoczynek na łonie natury. Warto odwiedzić przepiękne plaże, takie jak: Playa del Arbeyal, Cervigon, Mayanes, Serin, Penarrubia, czy wspomniane już wcześniej: Playa de San Lorenzo i Playa de Poniente. Nie sposób pominąć także imponującego Ogrodu Botanicznego, znajdującego się na obrzeżach miasta i zajmującego łączną powierzchnię 25 hektarów. Niezwykłą atrakcją turystyczną jest także El Acuario de Gijón. Akwarium ma powierzchnię 2000 m2 i posiadająca 60 zbiorników wodnych, w których znajduje się 250 gatunków stworzeń morskich, w tym 8 rekinów.

Zainteresuje Cie również:
cydr z Asturii | sery z Asturii | region Asturia przewodnik | Oviedo | strona główna przewodnika | spis treści przewodnika

 

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij