Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Costa Verde

Wybrzeże Costa Verde w Hiszpanii przewodnik po północnych wybrzeżach Hiszpanii.

Informacje wstępne

Wybrzeże Costa Verde (Zielone Wybrzeże) jest jednym z najmniej zmienionych przez człowieka wybrzeży na obszarze Hiszpanii. Rozciąga się ona na długości prawie 350 km i sąsiaduje z Galicią. Wybrzeże Costa Verde znajduje się w Asturii. Panuje tutaj klimat subtropikalny typu oceanicznego, co sprawia, że wybrzeże Costa Verde charakteryzuje się łagodnymi zimami, ciepłymi latami oraz dużą liczbą opadów w ciągu roku.

Costa Verde w Asturii jest bardzo zróżnicowane, jeżeli chodzi o ukształtowanie terenu, gdyż mamy tutaj piękne, piaszczyste plaże, masywy górskie oraz usytuowane przy plażach wysokie klify.
Ze względu na takie ukształtowanie terenu każdy odwiedzający znajdzie tu coś dla siebie. Dla jednych atrakcją będzie możliwość uprawiania sportów wodnych i spędzania czasu na licznych plażach, dla innych atrakcyjne będzie spędzanie czasu na górskich (pieszych i rowerowych) wycieczkach.

MAPA-COSTA-VERDE

Jedną z większych atrakcji wybrzeża Costa Verde jest możliwość wyprawy na wody Oceanu Atlantycki oraz Zatoki Biskajskiej, gdzie można podziwiać wieloryby i delfiny w ich naturalnym środowisku.

Najciekawsze miasta i miejsca wybrzeża Costa Verde

Gijon

Gijon jest największym miastem Asturii i jednocześnie dużym portem, który położony jest nad Zatoką Biskajską. Liczba mieszkańców w Gijon zbliża się do 278 000.
Najpiękniejszą częścią miasta jest starówka Cimadevilla, a w niedużej od niej odległości znajduje się pokaźny port jachtowy, w który można spędzić wiele godzin podziwiając cumujące tam jachty.

W pochodzącym z XVIII wieku pałac Palacio de Revillagigedo znajduje się obecnie muzeum sztuki współczesnej, które warto odwiedzić, gdyż oprócz prac współczesnych można obejrzeć wystawę poświęconą dziejom miasta. W Gijon znajduje się również największy budynek Hiszpanii, którym jest Universidad Laboral pochodzący z czasów frankistowskich. Powierzchnia tego budynku to 270 000 m2.

Był on budowanych od 1946 roku do 1956 roku. Ciekawe jest, to że nie są ukończone wszystkie budynki wchodzące w skład kompleksu uniwersyteckiego (np. wieża, teatr, część biblioteki). Universidad Laboral jest jednym z wielu budynków charakterystycznych dla dyktatur – wielkość, drogie materiały użyte do jego stworzenia miały świadczyć o sile reżimu Franco.

W parku Cerro de Santa Catalina znajduje się betonowa rzeźba Eduardo Chillida Elogio del Horizonte, której tytuł wskazuje na pochwałę horyzontu i tego, co można na nim dostrzec. słynne

W Gijon znajdują się również pozostałości pochodzących z czasów rzymskich term.
W Gijon i w okolicy Gijon można odpoczywać na licznych plażach, takich jak: Playa de San Lorenzo, Playa de Poniente, Playa del Arbeyal, Playa de Mayanes, Playa de Cervigon, Playa de Penarrubia, Playa de Serín i Playa del Estano y La Ñora.
Miłośnicy morskiej flory i fauny w Gijon mogą obejrzeć Oceanarium, w którym można podziwiać 250 gatunków morskich stworzeń, w tym aż 8 gatunków rekinów.

Oviedo

Oviedo jest stolicą Astrurii i jest to najstarsze, pochodzące z VIII w. n.e. miasto Asturii. W Oviendo mieszka obecnie ponad 215 000 mieszkańców, z których duża część znajduje zatrudnienie w przemyśle hutniczym, przy produkcji szkła oraz przy produkcji chemikaliów. Najciekawszą i najbardziej urokliwą częścią miasta jest starówka Oviedo – pełna wąskich uliczek i średniowiecznej zabudowy.

W centralnej części starówki znajduje się pochodząca z XIV w. katedra San Salvador, w której znajduje się wykonane ze złota: krzyż Aniołów – Cruz de los Ángelos (symbol Oviedo) oraz krzyż Zwycięstwa - Cruz de la Victoria (symbol Asturii). W katedrze można również zobaczyć grobowiec Św. Leokadii – Cripta de Santa Leokadia oraz grobowiec króla Asturii Alfonsa II. W katedrze znajduje się również relikwia chrześcijańska, którą jest chusta z Oviedo - Sudarium z Oviedo. Uważa się, że jest to chusta, w którą zawinięta była głowa Chrystusa. Przeprowadzone dotychczas badania wskazują na podobieństwo układu ran odbitych na chuście i na całunie turyńskim.

COSTA-VERDE

W sąsiedztwie katedry znajduje się dużo starych pałacyków, w których obecnie znajdują się instytucje samorządowe Oviedo. Z okresu preromańskiego (wzniesiona około 830 roku) pochodzi wzniesiona około 830 roku bazylika San Julian de los Prados. Bazylika posiada kunsztowne malowidła, które można podziwiać wewnątrz trzech naw bazyliki.
W pobliżu starówki znajduje się również Museo Arqueológico, w którym można podziwiać rzeźby pochodzące z kościoła San Miguel de Lillo oraz eksponaty pochodzące z wykopalisk prowadzonych w obrębie miasta. Parque de San Francisco to pięknie usytuowany w centrum miasta park, który na pewno warto odwiedzić.

Dla pasjonatów talentu Woody’ego Allen’a, to miasto będzie tym ciekawsze, gdyż niektóre fragmenty pięknego filmu "Vicky, Cristina, Barcelona" były kręcone właśnie tutaj.
Z tego miasta pochodzi również mistrz formuły pierwszej Fernando Alonso.
Jeżeli chodzi o bazę noclegową, to Oviedo oferuje noclegi i posiłki na każdą kieszeń. Ze względu na dużą popularność Oviedo wśród turystów, noclegi w miesiącach letnich należy rezerwować ze sporym wyprzedzeniem.

W niewielkiej odległości od Oviedo, w kierunku południowo - zachodnim można podziwiać kolejny park - Parque Natural de Somiedo. Park ten jest ciekawy przede wszystkim ze względu na znajdujące się w nim jeziora polodowcowe i znajduje się w centralnej części Gór Kantabryjskich. Park zasługuje na szczególną uwagę ze względu na zamieszkujące go ptaki, których jest ponad 120 i są one pod całkowitą ochroną.

Castropol

Port leżący na wschodnim brzegu rzeki Ribadeo jest jednocześnie niewielkim miasteczkiem, w którym można zobaczyć kilka pałacyków. Nie ma tutaj również żadnego problemu z noclegiem. Na pewno można spędzić tutaj krótki pobyt przed zwiedzaniem dalszej części Asturii.

Fiqueras

Kolejnym miasteczkiem portowym jest Fiqueras leżące na wschodnim brzegu rzeki Ribadeo, podobnie jak Castropol. Jedną z atrakcji w Fiqueras jest pochodzący z XIX w. Pałac Trenor oraz pałacyk zaprojektowany przez jednego z uczniów Gaudi’ego – Palacete Peñalba, w którym obecnie znajduje się hotel. Ponadto znajdują się tutaj ciekawe plaże, a jedną ze spokojniejszych jest plaża Playa Arnao.

Tapia de Casariego

W pobliżu Castropolu i Fiqueras znajduje się niewielka, urokliwa wioska rybacka - Tapia de Casariego. W wiosce tej znajduje się doskonała baza noclegowa (hotele, kempingi) oraz restauracje typu sidrerías, puby i dyskoteki. Tapia de Casariego może pochwalić się duża liczba plaż wartych odwiedzenia, takich jak: Playa de los Campos, Playa Peñarronda, Playa Tapia. W okolicy znajdują się również liczne, oznakowane trasy rowerowe, które nie są zbyt wymagające i zbyt długie. Poszczególne trasy mają około 30 km.

La Caridad

La Caridad to niewielka miejscowość, która oferuje głównie wypoczynek na pobliskich plażach. Posiada hostel oraz kemping, więc podczas krótkiego pobytu na pewno uda się znaleźć nocleg.

Laurca

Miasto Laurca jest położone nad skalistą zatoką, a przez samo miasto przepływa rzeka, co sprawia, że znajduje się tutaj aż siedem mostów. Znajdują się tu dwie plaże posiadające w odróżnieniu od innych plaż w Hiszpanii ciemny piasek. W tym mieście spotkamy doskonałą bazę noclegową, na którą składa się ponad 30 hoteli, kilkanaście hosteli i kempingów. Ponadto można tutaj doskonale się odprężyć w restauracjach, pubach oraz dyskotekach.

COSTA-VERDE-HISZPANIA-WYBRZEŻE

Cudillero

Cudillero jest jedną z bardziej urokliwych miejscowości portowo-rybackich wybrzeża Costa Verde. Pięknie usytuowana pomiędzy dwoma klifami na pewno zasługuje na odwiedzenie. Znajdują się tutaj doskonałe punkty widokowe, takie jak: Mirador del Pico, Minador de La Garita, widok z latarni morskiej Faro de Cudillero, z których można podziwiać port oraz powracających z połowów rybaków.

W Cudillero znajduje się wspaniale zachowany kościół San Pedro pochodzący z okresu późnego Baroku. Najstarszym obiektem miasta jest pochodząca z XII w. Capilla del Humilladero, która służyła do wystawiania skazańców na widok publiczny.

W Cudillero królują owoce morza, ale lokalne restauracje są dosyć drogie, więc należy się naszykować na znaczny wydatek. Jeżeli warunki noclegowe na to pozwalają zawsze można wybrać się na targ rybny i samodzielnie przygotować posiłek ze świeżych ryb.
W odległości 3 km od Cudillero znajduje się plaża Playa de Aquilar, na której można odpocząć opalając się albo uprawiając sporty wodne.

Candas

Na przylądku Cabo de Peñas znajduje się wioska Candas, w której podczas odpływów organizowane są korridy na piasku.

Llanes

Llanes jest przyjemnym miasteczkiem portowym, które znajduje się w pobliżu Picos de Europa (Gór Kantabryjskich). Ze względu na takie usytuowanie można wybrać się na górską wspinaczkę.
Na szczególną uwagę w Llanes zasługuje bazylika pochodzącą z XV w. oraz znajdujące się tutaj dzieła sztuki stworzone przez Augustin’a Ibarroli’ego, takie jak chociażby Sześcian Pamięci – Los Cubos de la Memoria.
Miasteczko Llanes posiada kilka plaż, takich jak Playa de Sablón, Playa de Puerto Chico oraz Playa Toró, ale plaże te nie są ani szerokie ani zbyt piaszczyste. Przyjemnie się jest nimi przejść na spacer i podziwiać okalające je klify.

ASTURIA-MUZYK-LUDOWY

Kuchnia na Costa Verde

Wybrzeże Costa Verde posiada ciekawą kuchnię, z którą na pewno warto się zapoznać przebywając w tym rejonie. Oto kilka propozycji do spróbowania z tamtejszej kuchni:
- jako dania główne:

a) – fixuelos – cienkie naleśniki ze skorupiakami;
b) – okoń morski w białym winie Albariño, które wytwarzane jest z białych winogron;
c) – curadillo – ryba podawana w sosie;
d) - pitu de aldea – chrupiący kurczak podawany z małymi ziemniaczkami i zielonym groszkiem;
e) - owoce morza, jak w większości regionów Hiszpanii;
f) – fabada asturiana – danie z mięsa i fasoli

Warto spróbować narodowego napoju Asturii cydru – sidra – wytwarzanego z jabłek, o niskiej mocy alkoholu od 4 do 6 %, który nalewany powinien być z dużej wysokości, co powoduje, że w sposób naturalny tworzą się cydrze bąbelki.

W Asturii jest wiele restauracji nazywanych sidrerías, wyspecjalizowanych w podawaniu cydru oraz lokalnych potraw.
Region Asturii słynie również z produkcji największej ilości serów na obszarze Hiszpanii i są to głównie sery pleśniowe, takie jak chociażby queso de cabrales. To jeszcze jeden powód, aby zapoznać się z kulinarnymi atrakcjami tego regionu.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij