Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Teatr w Merida

Teatr w Mérida - „hiszpański Rzym”

Mérida to miasto położone w zachodniej Hiszpanii, tuż nad rzeką Gwadianą. Jest ono stolicą regionu Estremadura. Mérida to znany ośrodek przemysłowy, handlowy oraz turystyczny, który może poszczycić się prawdziwym bogactwem kulturowym. Mérida nazywana jest „hiszpańskim Rzymem”, gdyż znajduje się w niej ogromna liczba, niezwykle wartościowych zabytków, powstałych za czasów rzymskich. Jest to najlepiej zachowane w całej Hiszpanii miasto, pochodzące z czasów cesarstwa rzymskiego. Historia miasta sięga około 25 roku p.n.e., kiedy to Rzymianie założyli tu pierwszą osadę o nazwie Augusta Emerita, będącą stolicą prowincji Luzytania. W czasie panowania rzymskiego miasto przeżywało prawdziwy rozkwit. Jego upadek nastąpił jednak wraz z początkiem V wieku, w czasach Wizygotów. W 441 roku miasto zostało zdobyte przez Swewów, a więc plemię germańskie, a od 715 roku znalazło się pod panowaniem Maurów. W 1228 roku Mérida została zdobyta przez chrześcijańskich władców Królestwa Leónu.

Pozostałości czasów starożytnych

W Méridzie znajduje się bardzo wiele, niezwykle ciekawych zabytków rzymskich. Zespół archeologiczny Méridy wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W skład tego zespołu wchodzi najsłynniejszy w mieście teatr, pochodzący z 16 roku p.n.e., amfiteatr z 8 roku p.n.e., ruina łuku triumfalnego Trajana, a także most i akwedukt. Na uwagę zasługują również ruiny arabskiej twierdzy, nazywanej Alcazaba, liczne kościoły oraz muzea. Kościół Santa Eulalia posiada charakterystyczną kaplicę zbudowaną z kamieni pochodzących ze znanej rzymskiej świątyni Marsa. Najbardziej znane w mieście muzeum to Museo Nacional de Arto Romano, które otwarte zostało w 1986 roku. Jest to muzeum archeologiczne, prezentujące różne ślady kultury rzymskiej na terenie Méridy.

Inne ważne zabytki miasta to: Casa de los Corbos z kolumnami dawnej, rzymskiej świątyni, a także Casa de Mitra z cennymi mozaikami. W pobliżu znajduje się również współczesna arena przeznaczona do walki byków, która została ozdobiona mauretańskimi motywami. Oprócz niezwykle cennego zespołu archeologicznego i licznych ruin pochodzących z czasów starożytnych, miasto posiada także piękną architekturę współczesną oraz niezwykły, turystyczny klimat. Najlepszy sezon w Meridzie trwa w miesiącach letnich, kiedy organizowany jest coroczny festiwal Teatru Klasycznego. Wystawiane są wówczas znane i cenione sztuki klasyczne, ale organizowane są także występy muzyczne oraz inscenizacje taneczne. Festiwal ten odbywa się zarówno w teatrze rzymskim, jak i w amfiteatrze.

TEATR-RZYMSKI-W-MERIDZIE-HISZPANIA
Teatr Rzymski w Meridzie

Najważniejsze atrakcje miasta znajdują się w bliskiej odległości od siebie. Zwiedzanie warto zacząć od pięknego Placu Hiszpanii, znajdującego się w samym centrum miasta. Pozostałości po budowlach rzymskich i arabskich rozrzucone są po całej Meridzie, a słynne Narodowe Muzeum Sztuki Romańskiej znajduje się obok całego kompleksu teatralnego. W niedalekiej odległości od miasta znajduje sie także inna, warta zobaczenia atrakcja. Jest to jedyny hipodrom w Hiszpanii, sięgający czasów rzymskich, nazywany „Circo Romano”. Pierwotnie mógł on pomieścić aż 30 000 osób.

Teatr rzymski w Meridzie – jeden z dwunastu skarbów Hiszpanii

Teatr rzymski w Meridzie wybudowany został z inicjatywy konsula rzymskiego Marka Wipsaniusza Agryppy. Zgodnie z napisem na budynku teatru, powstał on pomiędzy 16 a 15 rokiem p.n.e. Budynek znajduje się we wschodniej części miasta, a jego ruiny odkryte zostały pod koniec XVIII wieku na dużym, niezabudowanym terenie. Rzymianie budując ten okazały obiekt potrafili w pełni wykorzystać naturalną rzeźbę tutejszego terenu.

Od strony północnej Teatr osłania zbocze wzgórza S. Albin, na którym zbudowana została widownia, tak zwana cavea. Tuż obok teatru znajduje się amfiteatr, który wybudowany został nieco później. Widownia amfiteatru potrafiła pomieścić aż 15 000 widzów, a więc prawie połowę mieszkańców, zamieszkujących Meridę. W amfiteatrze odbywały się niegdyś słynne walki gladiatorów oraz dzikich zwierząt.

Teatr w Merdzie – perła rzymskiej architektury

Teatr w Meridzie przeszedł kilka remontów, spośród których najważniejsze miały miejsce pod koniec I i na początku II wieku, w czasach cesarza Trajana. W okresie tym powstała obecna fasada. Zainstalowane zostało ponadto małe sanktuarium kultu samego cesarza. Inne, równie ważne remonty teatru przeprowadzono między 330 a 340 rokiem, za czasów Konstantyna, kiedy to wprowadzono nowe elementy dekoracyjne budynku, a ponadto zbudowano ciekawy pod względem architektonicznym chodnik.
Teatr rzymski w Meridzie stanowi jeden z dwunastu skarbów Hiszpanii. Jest jednym z największych i najbardziej rozbudowanych stanowisk archeologicznych na całym Półwyspie Iberyjskim. Jego struktura wykazuje szczególne podobieństwo do innych rzymskich teatrów, między innymi do tego, znajdującego się w samym Pompejach.

FOTOGRAFIA-TEATR-RZYMSKI-W-MERIDZIE
Doskonale zachowane dzieło rzymskich budowniczych

Odpowiada typowemu rzymskiemu modelowi wznoszenia tego rodzaju budowli. Jednym z głównym elementów teatru są półokrągłe trybuny, tak zwane cavea, mogące pomieścić 6000 widzów. Trybuny te podzielone zostały na trzy strefy. W dolnej części trybun zasiadały najbogatsze wówczas klasy społeczne. Ta część podzielona została na pięć sektorów. Na obszarze trybun zbudowano wiele dodatkowych korytarzy, umożliwiających szybką ewakuację ludzi, na przykład w sytuacji pożaru, co w tamtych czasach było zjawiskiem dość powszechnym. Oprócz trybun, swoje miejsce znalazła tu również orchestra, a więc półkolisty placyk, wzorowany na teatrze greckim, jednakże mający w tym wypadku znacznie mniejsze rozmiary.

Orchestra, czyli miejsce występów chóru, została oddzielona od trybun poprzez specjalny parapet z marmuru, którego fragment zachował się do czasów dzisiejszych. Niebieski i biały marmur, który wykorzystano do budowy orchestry, znalazł swoje zastosowanie również w przypadku kolumn, posągów oraz proskenium, które stanowi najbardziej spektakularny element teatru. Proskenium, nazywane w Rzymie pulpitum, to podest ulokowany przed skene, stanowiący odpowiednik współczesnej sceny. Posiada 7,5 metrów szerokości, 63 metry długości oraz 17,5 metrów wysokości i składa się z dwóch kolumn korynckich wraz z marmurowymi gzymsami, oraz dekoracyjnymi rzeźbami. Ta część teatru pochodzi najprawdopodobniej z IV wieku. Sama cavea natomiast stanowi pozostałość pierwotnej budowli, która została wzniesiona przez Agryppę w I wieku p.n.e.

Aż do końca XIX wieku widoczne z oddali pozostałości teatru w Meridzie nazywano „Siedmioma Krzesłami”, które znajdowały się na górnych trybunach, a zbudowane zostały z betonowych bloków granitowych. Wykopaliska na tym terenie rozpoczęły się w 1910 roku. Prace archeologiczne kontrolował Jose Ramon Melida, który nie dysponował niestety wystarczającymi środkami finansowymi oraz odpowiednią metodologią. Uniemożliwiło to dokładną rekonstrukcję teatru, a prace zaniechano pod koniec XIX wieku. Udało się jednak odkryć liczne kolumny, posągi i inne materiały budowlane, położone głównie z przodu sceny.

Prace archeologiczne wznowiono dopiero w latach 60. oraz 70. XX wieku pod kierunkiem architekta Jose Menendez Pidal i archeologa Alvareza. Teatr stanowi obecnie najważniejszą atrakcję turystyczną miasta, ale na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim fakt, że pełni jeszcze inną, dodatkową funkcję. Odbywa się w nim wspomniany wcześniej Międzynarodowy Festiwal Teatru Klasycznego, co sprawia, że budynek ten wrócił do swej pierwotnej funkcji, wykraczając tym samym poza ozdobę miasta.

MERIDA
Merida w Estremadura

Teatr rzymski w Meridzie otwarty jest od 1 lipca do 15 września w godzinach: od 9.30 do 13.45 oraz od 16.00 do 19.15, natomiast od 16 września do 30 czerwca w godzinach 9.30 – 13.45 oraz 16.00 – 18.15. Obiekt zamknięty jest 1 stycznia, 24, 25 i 31 grudnia. Zakup biletu w cenie 10 € umożliwia zwiedzanie kilku obiektów: Teatro, Amfiteatro, Alcazaba, Circo Romano, Casa del Mitreo, Centro de Interpretacion, Cripta de la Basilica oraz Area Funeraria de los Columbarios. Bilet obejmujący wizytę tylko w teatrze i amfiteatrze kosztuje 7 € bez zniżki oraz 6 € ze zniżką, która obejmuje studentów i dzieci od 9 do 16 lat, emerytów oraz grupę od 20 osób. Dzieci poniżej 8 lat mają wstęp wolny.

Zainteresuje Cię również:
przewodnik Merida | Caceres | Badajoz | Trujillo |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij