Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Plasencia

Miasto Plasencia. Informacje ogólne – rys historyczny

Plasencia jest urokliwym miastem położonym w zakolu rzeki Jerte. Znajduje się w prowincji Cáceres, w regionie Estremadura. Wg danych statystycznych z 2013 roku liczba mieszkańców tego miasta wynosiła niewiele ponad 41 000. Plasencia znajduje się w odległości 83 km na północ od Cáceres, 150 km na północ od Méridy i zaledwie w odległości 70 km od granicy z Portugalią, co sprawia, że również do tych miejsc warto się wybrać.

Badania archeologiczne dowodzą, że pierwszą osadą istniejącą na terenach Plasencii była osada celtycka, następnie znajdowała się tutaj osada rzymska, która następnie stała się arabską warownią. Początkowo nazwa miasta zmieniała się i można w różnych dokumentach odnaleźć takie nazwy, jak: Ambroz, Ambracia, Ambrosia.
O historii miasta można więcej powiedzieć od XII wieku, kiedy to Plasencia otoczona została murami. Zostały one wybudowane za panowania arabskich władców. Od XII wieku istnieje również tradycja organizowania w Plasencii targu, na którym mogą spotkać się wszyscy mieszkańcy miasta, a największy doroczny targ odbywa się w sierpniu.

Strategiczne położenia miasta wzdłuż Srebrnego Szlaku - Ruta de la Plata przyczyniło się do rozwoju miasta i wybudowania wielu pięknych budynków. Od XV wieku zainteresowanie szlachty Plasencią wzrosło, co miało wpływ na rozbudowę miasta i szybki jego rozwój.

AKWEDUKT-PLASENCIA

Król Alfons VIII zwany Szlachetnym dokonał podboju Plasencii i nadał jej w 1198 roku prawa miejskie, herb oraz motto, które brzmi w języku łacińskim: Ut placeat Deo et Hominibus, a oznacza Przyjazna Bogu i ludziom. Temu królowi miasto zawdzięcza posiadanie diecezji.

W Plasencii od 1189 roku do roku 1492 roku była miastem przyjaznym wyznawców wszystkich spotykanych w nim wyznań, czyli dla Chrześcijan, Muzułmanów oraz Żydów. Wszyscy zamieszkujący miasto mieszkańcy żyli ze sobą w zgodzie i prowadzili ze sobą interesy.

Ze względu na panujące w mieście warunki rozwinęła się tutaj największa społeczność żydowską na obszarze Extremadury oraz społeczność ta szybko bogaciła się przez, co stała się ważną siłą gospodarczą. Wszystko uległo zmianie w roku 1492, kiedy to rozpoczął się w historii Hiszpanii niechlubny okres prześladowań religijnych.

Od 1446 roku w Plasencii istniał pierwszy uniwersytet na obszarze Extremadury, co przyczyniło się do jeszcze większego zainteresowania miastem oraz wzrostem liczby mieszkańców.
W okresie wojen napoleońskich na początku XIX wieku Plasencii stała się ważnym miejscem ze strategicznego punktu widzenia dla francuskich.

Mieszkańcy miasta stawiali opór, gdyż ze stacjonowanie w mieście wojsk francuskich wiązały się duże koszt dla budżetu miejskiego. Niestety podczas wielokrotnego przejmowania miasta przez wojska francuskie wielu mieszkańców Plasencii straciło życie, było torturowanych, a wiele domów zostało przez najeźdźców zburzonych.

Na przełomie XIX i XX wieku w mieście dokonano wielu rewolucyjnych zmian, takich jak: wybudowanie wodociągu dostarczającego wodę pitną, stworzenie nowego oświetlenia miejskiego oraz usprawnienie systemu kanalizacji miejskiej. Gospodarka rolna zaczęła przekształciła się w przemysłową również dzięki powstaniu w Plasencii stacji kolejowej, która ułatwiała dojazd do miasta.

Malarz Joaquín Sorolla uwiecznił miasto w namalowanym przez siebie obrazie El Mercado pochodzącym z 1917 roku, na którym można zobaczyć krajobraz miasta wraz z doliną rzeki Jerte.
W okresie hiszpańskiej wojny domowej w 1936 roku Plasencia została szybko zajęta przez podpułkownika José Puente’go, który był jednym z dowódców należącym do oddziałów generała Francisco Franco. Tych, którzy stawiali opór po zajęciu miasta uwięziono i skierowano później do prac przy budowach dróg, parków i innych potrzebnych obiektów.

Plasencia w okresie późniejszym nadal się prężnie się rozwijała do czasów obecnych, o czym świadczy wybudowanie szpitala miejskiego Virgen del Pueto, zbiornika Plasencia, Miejskiego Ośrodka Sportu oraz wielu kilometrów dróg.
Z tego miasta pochodziła Inés Suárez, która jest uważana za współzałożycielkę Santiago de Chile.
Burmistrzem miasta jest obecnie Fernando Pizarro.

Plasencia posiada bardzo dobrą infrastrukturę transportową w postaci: trzech miejskich linii autobusowych oraz linii podmiejskich. Pomiędzy Plasencią a innymi miastami regionu istnieją bardzo liczne połączenia kolejowe oraz autobusowe. Połączenia kolejowe oraz autobusowe możliwe są z Madrytem (czas podróży trwa około 3,5 godziny), Méridą (czas podróży trwa około 2 godziny), Cáceres (czas podróży trwa około 1 godziny 10 minut) oraz Badajoz (czas podróży trwa około 3 godziny).

Z Madrytem codziennie istnieje pięć połączeń oraz jeszcze więcej połączeń autobusowych. Połączenia autobusowe ułatwione są dzięki temu, że w pobliżu miasta znajduje się autostrada C-524.
W Plasencii znajduje się około piętnastu hoteli, liczne hostele i kempingi. Ceny noclegów w hostelach, w pokojach wieloosobowych rozpoczynają się od 70 złoty, natomiast ceny noclegów w hotelach rozpoczynają się od 170 złotych za noc.

PLASENCIA

Na starym mieście Plasencii znajduje się ponad pięćdziesiąt barów i restauracji, w których ceny są jednak wyższe niż w innych częściach miasta. Na pewno każdy znajdzie miejsce, w którym przy rytmach muzyki hiszpańskiej spróbuje specjałów, które są charakterystyczne dla tego regionu.

Atrakcje turystyczne Plasencii

Plasencia i jej okolica oferuje odwiedzającym ją turystom wiele atrakcji oraz posiada dużą liczbę interesujących zabytków, które warto zobaczyć. Do największych i najciekawszych atrakcji, jakie oferuje nam miasto Plasencia należą:

1. Jedną z największych atrakcji tego miasta jest możliwość zobaczenia podwójnej linii murów, która składa się z sześciu bram, z których dwie bramy są szczególnie znane: Puerta Berrozana, Puerta del Sol i sześćdziesięciu ośmiu wież. Powstanie podwójnej linii murów w Plasencii datuje się na wiek XII.

2. Pozostałości pięknego akweduktu pochodzącego z czasów rzymskich.

3. Las Catedrales złożone z dwóch połączonych katedry, takich jak: gotycka katedra Catedral Nueva z przełomu XV-XVI w., gdzie wewnątrz znajdują się barokowe organy i przepiękny ołtarz główny oraz pochodząca z XV-XVI wieku Catedral Vieja, w której znajdują się dzieła znanego malarza Jusepe de Ribery.

Katedra ta nigdy nie została dokończona pomimo, że w jej wznoszeniu brali udział wybitni architekci tamtego okresu, tacy jak: Diego de Siloé, Gil de Ortañón oraz Alonso de Covarrubias. Ołtarz główny w niedokończonej katedrze jest naprawdę pokaźnych rozmiarów i robi wrażenie. Ma on 23 metry wysokości oraz 17 metrów szerokości. W katedrze Las Catedrales znajduje się wiele ciekawych dzieł o tematyce religijnej oraz ważący dwie tony posąg XIII-wiecznej Matki Boskiej Przebaczenia (Virgin del Perdón).

Rzeźby znajdujące się w katedrze stworzone zostały przez Rodrigo Alemán, który podobno stwierdził, że nawet Bóg nie byłby w stanie stworzyć takiego arcydzieła i za to bluźnierstwo trafił do więzienia. Według informacji, jakie dotarły do naszych czasów Rodrigo Alemán zginął spadając z wieży, gdy zawiodły go skonstruowane przez niego skrzydła. W starszej katedrze znajduje się Muzeum Sztuki Sakralnej, w którym znajduje się wiele zabytków sztuki sakralnej, takich jak: Biblia z pięknymi ilustracjami, liczne XIII – wieczne figury przedstawiające Matkę Boską.

4. Pałac Casa del Déan (Dom Dziekana) jest to ciekawy budynek znajdujący się w bliskiej odległości od katedry z charakterystycznym balkonem w kształcie dziobu statku.

5. Museo Etnográfico y Textil (Muzeum Etnograficzne), w którym można podziwiać stroje ludowe, tkaniny, hafty oraz wyroby rzemieślnicze usytuowane jest w Pałacu Convento de los Dominios.

6. W Plasencii znajdują się dwa ogrody botaniczne, w których po aktywnym zwiedzaniu warto odpocząć, a są to: Parque de la Isla oraz Parque de los Pinos.

7. Renesansowy Ratusz Miejski położony na głównym placu miasta Plaza Mayor.

8. Warto odwiedzić również pochodzący z XVI wieku pałac Palacio de los Maqueses de Mirabel.

9. Kościół San Martín pochodzący z XIII wieku posiada część centralną oraz dwie nawy boczne. W tym kościele znajduje się retablo namalowane w 1570 roku przez znanego malarza hiszpańskiego tamtego okresu – Luis’a de Morales’a.

10. Kościół San Esteban pochodzi z XV wieku i zaopatrzony w apsydę w stylu gotyckim, natomiast ołtarz główny jest wykonany już w innym stylu, a mianowicie w stylu barokowy.

11. Sanktuarium Virgen del Puerto, które znajduje się w odległości około 5 kilometrów od Plasencii na pewno warto również zobaczyć. Budowę tego sanktuarium rozpoczęto w XV wieku, a zakończono dopiero w XVIII wieku.

12. Coria znajduje się 33 kilometry od Plasencii i jest jedną z najstarszych siedzib biskupów hiszpańskich, a za początek jej istnienia uznaje się rok 1589.

13. Park Narodowy de Monfraque – znajduje się na południe od Plasencii i zajmuje około 500 km2. W parku tym znajduje się ogromna liczba rzadkich ptaków (np. czarnych bocianów, sępów), które są pod całkowitą ochroną. Oprócz ptaków można tutaj spotkać również takie zwierzęta, jak: rysie i dziki.

MURY-MIEJSKIE-PLASENCIA

14. Dolina rzeki Jerte jest bardzo piękna w okresie wiosennym, gdy zakwitają tutaj ogromne ilości drzew wiśniowych. W tej okolicy można spotkać aż około trzydziestu odmian wiśni.

Fiesty w Plasencii

W Plasencii odbywa się wiele imprez w ciągu całego roku, które bardzo często są powiązane ze świętami religijnymi.
W pierwszą niedzielę po Niedzieli Wielkanocnej organizowana jest procesja oraz uroczystości la Virgen del Puerto Plasencia.

W czerwcu odbywa się przepędzanie byków ulicami miasta podczas obchodów jednego z licznych świąt religijnych. Podczas tego święta zamykane są wszystkie bramy miejskie.
W Martes Mayor, czyli Wielki Wtorek odbywa się zawsze w pierwszy wtorek sierpnia, który jest największym targiem odbywającym się w ciągu roku.

Kuchnia w Plasencii

Kuchnia w Plasencii oraz jej okolicach jest bardzo zróżnicowana, co sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Z dań, których na pewno warto spróbować w tym regionie należą:

- potrawka z koźlęcia;
- żaby w salsa verde, czyli zielonym sosie;
- w sezonie dostępne są również jaszczurki;
- pecjalnością kuchni lokalnej są migas, czyli tartą z hiszpańską kiełbasą i boczkiem;
- pinchos z ryb, mątw i ośmiornic;
- jamón Iberico - doskonałe przekąski z szynką.
Po udanym posiłku warto spróbować charakterystycznego dla tego regionu deseru Tió Pichu, który wykonany jest z malin, sera i miodu.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij