Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Almendralejo

Almendralejo koło Badajoz

Miasto hiszpańskie, położone w prowincji Badajoz i we wspólnocie autonomicznej Estremadura. To południowo-zachodnia część kraju, w odległości 70 km. do granicy z Portugalią. Zajmuje powierzchnię 164,5 km2, a liczba mieszkańców to 34,2 tysiące. Oprócz przywoływanego już Badajoz, Almendralejo dzieli 25 km. od Meridy i 14 km do Villafranca de los Barros.

Almendralejo jest głównym miastem regionu Tierra de Barros. Zamożnego terenu żyznych gleb, u podnóża gór Sierra Morena. W świecie znane jest przede wszystkim jako „międzynarodowe miasto wina”. Należy też do strefy winiarskiej Ribera del Guardiana. Gmina podpada też pod region winiarski Cava. Określenie to pochodzi od nazwy hiszpańskiego wina musującego, tworzonego na bazie metody szamańskiej. Almendralejo słynie też z bycia miastem romantyków, ponieważ tam urodzili się znani hiszpańscy twórcy tej epoki: Jose de Espronceda i Carolina Coronado.

Historia miasta

Pierwsze ślady bytności ludzi w tym miejscu pochodzą ze starożytności. Przede wszystkim jednak miejscowość jako taka założona została w 1228 roku. Wtedy to przybyli pierwsi rolnicy z pobliskiej Meridy. Od tamtej pory, po dziś rolnictwo i uprawa winnic, stały się nierozłącznie związane z miastem. W roku 1327 Alandralejo otrzymało dokument założycielski. Wtedy to, z uwagi na sąsiedztwo, zwane było jeszcze Almendral de Merida. Pieczę nad miastem trzymał wtedy Zakon Santiago.

ALMENDRALEJO

Następne stulecia historii miasta związane były amerykańską konkwistą. Wielu obywateli miasta uczestniczyło w kolonizowaniu nowych kontynentów i otrzymywało urzędy na podbitych ziemiach. Przede wszystkim chodziło o Diego Pereza de la Torre, który został gubernatorem Nowej Galicji w Meksyku, Martina Casillasa – architekta katedry w meksykańskiej Guadlajarze, czy dowódców podboju Wenezueli.

W 1536, po sporach z Meridą, miasto otrzymało od króla Karola I niezależne sądownictwo. Po 40 latach miasto zostało sprzedane Sewilli, jednak potem wróciło pod pieczę Zakonu Santiago.
Rok 1603 to początek budowy ratusza. Sto lat później Almendralejo osiadało już 28 ulic i 2 tys. mieszkańców.
W początku XIX wieku miasto stało się polem walk w czasie kampanii napoleońskiej.

W 1842 roku liczyło 6 tysięcy mieszkańców. Z kolei rok 1851, to przyznanie mu przez królową Izabelę II nazwy miasta Almendralejo. Należało potem do diecezji San Mercos de Leon.
Lata 30-ste XX wieku, to w Hiszpanii czas wojny domowej Niestety związała się też z nią historia Almendralejo. Przetoczyły się przez nie walki, powodując liczne ofiary i zniszczenia.
Na drugą połowę XX wieku przypada znaczny wzrost populacji w mieście. Od 21 tysięcy w roku 1950, do stanu dzisiejszego, 34 tysiące.
Od upadku dyktatury generała Franko miastem rządzą burmistrzowie. Najczęściej z partii PP Estremadura.

Gospodarka Almendralejo

Almendralejo położone jest na najbardziej urodzajnych glebach wspólnoty Estremadura. Dużą część gospodarki stanowi tam więc rolnictwo. Szczególnie mowa tu o uprawie winnic i oliwek. Region przecina też biegnąca przez całą Hiszpanię autostrada Ruta de la Plata. Ten rozwój komunikacji pozwolił się też regionowi rozwinąć w innych dziedzinach.
Na miasto składają się między innymi takie dzielnice, jak:
San Jose, Las Mercedes, El Mercado, La Paz, Centro, La Street, San Antonio, Santiago.

Zabytki miasta i zwiedzanie

Kościół Oczyszczenia Matki Bożej – gotycki kościół, którego budowa trwała w latach 1494 – 1515. Od tamtego czasu wielokrotnie niszczony i odnawiany. Cechują go: piękna wieża i barokowe wykończenia zewnętrzne.

Pustelnia de San Roque – zamknięta od 1835 z uwagi na zły stan techniczny, choć jest obecnie możliwość zwiedzania. Jej założyciel, Święty Roch, został patronem miasta, ponieważ chronił go przed zarazami. Składa się ona z kaplicy, o południowej prostocie wyglądu.

Klasztor Klarysek, Matki Bożej Amparo – założony w 1556 roku, dla 13 zakonnic franciszkańskich.

Klasztor Franciszkanów San Antonio – założony w 1656 roku.

Kościół klaretynów Serca Maryi – pochodzi z końca XIX wieku.

Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia – początek XVI wieku, przebudowany w XVIII w. poleca się zobaczyć w nim efektowny barokowy ołtarz. Składa się na sanktuarium kościół i park.

Główna część świeckich zabudowań miejskich pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Między innymi Pałac Sprawiedliwości, ubojnia miejska, szpital Charity Home, szkoły i domy nauczycieli, koszary Gwardii Cywilnej. Głównymi architektami tamtego czasu byli: Pedro Martinez, Tom Aranguern i Ventura Francisco Vaca.

Stadion Parkside of Mercy – wybudowany w 1834 roku, a 80 lat później przebudowany.

SMAKOWANIE-WINA-HISZPANIA

Stacja Winiarstwa i Enologii – wzniesiona w 1915 roku, a zaprojektowali ją Nicolas Garcia Salmones i Antonio Pons.

Pałac Markiza de Monsalud – XVIII wiek. Reprezentacyjny obiekt miasta. Przede wszystkim cechują go piękne krużganki. Okres świetności miał, gdy należał do markiza Monsaulda Mariano Solano Carlosa Galveza. Miłośnika archeologii i zbieracza zabytków archeologicznych z rożnych kultur, przechowywanych między innymi w pałacu.

Godnymi uwagi są też: Teatr Miejski, Siedziba Spółdzielni Wzajemnych Korzyści, , Hotel Hiszpaniia

Centrum miasta posiada wiele atrakcyjnych rzeźb i innych elementów drobnej architektury. Wśród nich pomnik Jose de Esponceda, przywoływanego już poety barokowego.
Znaczącym jest też pomnik zwany Vendimiador. Wykonany przez lokalnego rzeźbiarza, Diego Garrido. Obrazuje rolnika, niosącego kosz winogron.

Środek Almendralejo składa się też z dużej ilości pięknych parków i ogrodów. Wśród nich jest Park La Piedad. Tam też prezentowane są rzeźby, między innymi prace Juana de Avalos, madryckiego autora monumentalnych rzeźb z XX wieku.

Instytucje kultury

Biblioteka Miejska – założona w 1946 roku przez grupę wybitnych postaci lokalnego życia kulturalnego, na czele z burmistrzem Tomasem de la Hera, na bazie dawniejszej, z 1900 roku. Została nazwana Biblioteką Marco Suarez Morillo.

Ekspozycja archeologiczna „Monsauld Collection” - mieszcząca się obecnie w Klasztorze San Antonio, pochodząca ze zbiorów zgromadzonych przez markiza Monsaulda.

Muzeum de la Piedad – prezentuje zbiory związane z patronem miasta, Świętym Rochem.

Muzeum Winiarstwa – gromadzi eksponaty związane szeroko z produkcją, butelkowaniem i dystrybucją win „almendralejskich”.
Filia muzeum mieści się w dawnej gorzelni, pod stadionem miejskim. Dokładniej w piwnicach, pod jego trybunami.

Muzeum Dzikich Zwierząt – istnieje od 2010 roku. Prezentuje głównie wypchane, dzikie zwierzęta.

Kompleks kulturalny Santa Ana – zajmuje się wieloma działaniami kulturalnymi: imprezy, festiwale, czasowe wystawy, edukacja kulturalna.

Centrum hodowli pustułki – zajmuje się hodowlą i opieką nad tym, zagrożonym wyginięciem, gatunkiem ptaków.

Wydarzenia w ciągu roku

Pierwszy tydzień grudnia to czas, kiedy w Almendralejo zwykle odbywa się konferencja na temat kuchni regionu Estremadura i win produkowanych w okolicy. Odbywa się wtedy też prezentacja lokalnych potraw i napojów: gulasze, zupy, prosię z czarnymi oliwkami, zając z ryżem, ciepła sałatka z dorsza i pstrąga

Almendralejo pamięta też o swoich poetach. Ustanowiono „szlak literacki”, na cześć Jose de Espronceda i Caroliny Coronado, urodzonych w tym mieście. Prowadzi on przez miejsca i obiekty, związane z romantykami. Ich życiem, twórczością. Gdzie byli, gdzie mieszkali, o czym coś pisali. Szlak cieszy się dużym zainteresowaniem, podobnie jak i zresztą ci romantyczni poeci są ważnymi dla miasta postaciami.

Tradycja świec – sięga historią do czasów rzymskich. Obchodzona 1 i 2 lutego. Symbolicznie spala się wtedy zło, zawarte w świecach. Rusza pochód przez miasto, niosąc płonące świece, znamionujące różne postacie i niekorzystne fakty, które chce się odgonić. To bardzo pieczołowicie kultywowany w mieście dawny obrządek.

Od 13 do 17 sierpnia w mieście odbywa się Święto Miłosierdzia, w rzeczywistości odpowiednik polskich Dożynek. Święci się wówczas zebrane plony i prosi o urodzaj następnego zasiewu.

Mieszkańcy Almendralejo pamiętają też o kultywowaniu takich kościelnych i ludowych okazji, jak karnawał, czy post wielkanocny. Sprawdź też Wielkanoc  i święta w Hiszpanii

Gastronomia i świetne wina regionu

Związana z miastem gastronomia, to przede wszystkim wina. Stamtąd na przykład pochodzi Ribera del Guadiana. Gatunek win, bardzo w ostatnich latach popularny i doceniany wieloma wyróżnieniami, w całej właściwie Europie.
Na terenie gminy zlokalizowanych jest około 12 winnic. Produkują ponad 40 marek napoju. „En Almandralejo” to jedyna w Estremadurze winnica prowadząca tylko i w pełni ekologiczną produkcję.

Wokół kompleksowego procesu produkcji win skupia się większa część życia gospodarczego, a nawet społecznego, miasta i najbliższego regionu.
Gmina zajmuje się też hodowlą oliwek. Zlicza się do nich wiele rzadkich odmian: gordalilas, verdiales, serranas.

ALMENDRALEJO-44

Koniecznie odwiedź pobliski Badajoz

Pobliski Bajadoz słynie również głównie z architektury sakralnej. W jego centrum znajduje się wiele kościołów, powstających od XIII wieku. Atrakcją turystyczną jest tam arabski zamek Alcazaba, wzniesiony na wzgórzu, końcem IX wieku. Otaczają go efektowne mury z systemem baszt i wieżyczek.

Do niewątpliwych atrakcji turystycznych Bajadoz należą też:
Ratusz – powstały końcem XVIII wieku, prezentujący styl klasyczny.
Puente de Palmas – to nazwa mostu kamiennego nad rzeką Gwadiana. Postawiony w XV wieku, niejednokrotnie niszczony przez powódź.
Plaza Alta i Casas Coloradas – duży plac w centrum miasta. Otacza go pałac z krużgankami i motywami zdobniczymi w stylu arabskim.

Wartym zobaczenia jest też „Palacio de Conkresos de Bajadoz”. Sala widowiskowo konferencyjna o bardzo ciekawym i nowoczesnym wyglądzie, zwłaszcza zewnętrznym.

Miasto posiada najbliższe dla Almendralejo lotnisko, oddalone od centrum miasta o kilkanaście kilometrów w kierunku zachodnim.

A może wypad do Portugali ...?

Bajadoz to istotny węzeł komunikacyjny na trasie z Hiszpanii do pobliskiej Portugalii. Tuz przed granicą krzyżują się tam autostrady, drogi krajowe, regionalne oraz liczne trakty kolejowe.

Wspólnota Estremadura cechuje się płaską rzeźbą terenu i łagodnym – równinnym - krajobrazem. Jest swoistym centrum ornitologicznym. Zamieszkuje tam wiele ciekawych i rzadkich gatunków ptaków. To także region dużej ilości zabytków sakralnych. Z uwagi na specyfikę regionu, najbardziej zalecana jest turystyka samochodowa.
Estremadurę zalicza się do najbardziej suchych terenów Hiszpanii. Ogólnie panuje tam klimat śródziemnomorski i kontynentalny na jej północy. A zatem wysokie temperatury latem i umiarkowanie chłodne, za to wilgotne zimy. Temperatury lata t powyżej 30 stopni, a zima to około 5 stopni.

Inne miasta wspólnoty i ich odległości od Almendralejo, to:
Caceres (90 tys. mieszkańców) – 102 km
Merida (56 tys. mieszkańców) – 30 km
Plasencia (41 tys. mieszkańców) – 170 km
Don Benito (40 tys. mieszkańców) – 70 km
Villanueva de la Serena (27 tys. mieszkańców) – 80 km

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij