Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Lotnisko Badajoz

Lotnisko w Badajoz

Badajoz jest miastem leżącym w zachodniej części Hiszpanii, liczącym 150 000 mieszkańców. Ten ważny ośrodek przemysłowy o dużym znaczeniu dla rolnictwa oferuje także wiele interesujących zabytków – zarówno architektury sakralnej jak i świeckiej. Jest to również kulturalne centrum regionu, z bogatą ofertą muzeów, zamków i licznych imprez o charakterze kulturalnym i rozrywkowym.

Nic dziwnego, że tak skonstruowana oferta przyciąga wielu turystów, którzy korzystają również z tego, że miasto znajduje się niedaleko granicy z Portugalią. W odległości 14 kilometrów od centrum miasta znajduje się port lotniczy, który zalicza się do grona najmniejszych i jednocześnie najnowocześniejszych lotnisk w Hiszpanii.

Port lotniczy Badajoz – podstawowe informacje

Lotnisko w mieście Badajoz ma charakter cywilny i wojskowy. Oprócz regularnego ruchu pasażerskiego, lotnisko stanowi także bazę Hiszpańskich Sił Powietrznych. Jest to nowe lotnisko, które międzynarodową homologację uzyskało w 2008 roku i od tego czasu może obsługiwać loty cywilne. Adres lotniska to: Ctra. Badajoz-Balboa, s/n, 06195 Badajoz, Hiszpania. Posiada ono międzynarodowy kod BJZ.

Lotnisko Badajoz

Liczba pasażerów obsługiwanych przez dwa terminale pasażerskie nie przekracza 100 000 osób w skali roku, zaś ostatnie lata generowały ruch na poziomie 20-30 tysięcy pasażerów rocznie. Łączna powierzchnia hali przylotów i odlotów to ponad 35 000 metrów kwadratowych. Co ciekawe, mimo niewielkiego ruchu pasażerskiego, lotnisko dysponuje stosunkowo długim pasem startowym, mierzącym ponad 2800 metrów co sprawia, że mogą tu lądować jedne z największych samolotów pasażerskich świata, takie jak chociażby Airbus A320 czy Boeing 777.

Wynika to zapewne z faktu, że lotnisko jest nowe, dzięki czemu zostało zaprojektowane i zbudowane według współczesnych standardów. Starsze lotniska, które nie posiadały odpowiednio długich dróg startowych, zmuszone były do ich rozbudowy, by móc obsługiwać wielkie samoloty pasażerskie. Połączenia lotnicze obsługiwane przez lotnisko, to głównie loty krajowe: do Madrytu, Barcelony, Malagi i innych hiszpańskich miast. Lotniskiem zarządza hiszpańska spółka Aena, a linie lotnicze, które aktualnie obsługuje port to: Air Europa oraz Air Nostrum.

Rozbudowa i modernizacja

W latach 50. XX wieku w odległości 14 km od miasta wybudowane zostało wojskowe lotnisko na potrzeby hiszpańskiej armii. Następnie pojawiła się inicjatywa, aby obok lotów wojskowych, lotnisko mogło być wykorzystywane dla ruchu cywilnego. Wymagało to jednak stworzenia odpowiedniej infrastruktury, budowy terminali i pasa startowego.

Historia lotniska w Badajoz w odniesieniu do lotów cywilnych sięga dekady wstecz, kiedy ukończono modernizację lotniska i oddano do użytku nowoczesną halę przylotów i duży parking na ponad 1000 samochodów. Rok później (2010) oddany został do użytku drugi terminal – hala odlotów. Trwała rozbudowa punktów gastronomicznych i handlowych, w efekcie czego dzisiaj lotnisko spełnia wszystkie standardy spotykane w dużych, nowoczesnych portach lotniczych.

Dojazd i komunikacja

Dojazd do lotniska stanowi największy problem. Nie kursuje tutaj żaden rodzaj komunikacji publicznej. Nie dojeżdżają tu autobusy miejskie, dlatego jednym sposobem dotarcia na lotnisko jest własny samochód lub taksówka. Koszt przejazdu na liczącej 14 km trasie centrum Badajoz – port lotniczy to około 20 Euro, uwzględniając koszty przewozu ewentualnego bagażu. Parking na lotnisku ma 1250 miejsc. To o wiele więcej, niż na niejednym dużym lotnisku, obsługującym kilka, a nawet kilkanaście razy większą liczbę pasażerów. Skąd takie dysproporcje?

ODLOTY-BADAJOZ

Czy aby na pewno na tak małym lotnisku potrzebna jest tak rozbudowana infrastruktura? Szukając odpowiedzi na to pytanie, warto wziąć pod uwagę kilka faktów, które pozwolą uzyskać dokładne wyjaśnienie tej sytuacji. Po pierwsze – pamiętać należy, że lotnisko obok obsługi lotów cywilnych, stanowi również zaplecze dla wojska, odbywają się tu loty kontrolne i testowe marynarki powietrznej. Choćby z tego względu poziom infrastruktury musi spełniać odpowiednie standardy. Drugim czynnikiem, determinującym infrastrukturę lotniska, jest to, że w przypadku niespodziewanych sytuacji, lotnisko ma stanowić zaplecze i wsparcie dla większych portów lotniczych.

Można w tym miejscu postawić pytanie, o koszty utrzymania lotniska, jednak część z nich (funkcjonowanie terminali, utrzymanie pasa startowego, opłaty licencyjne itp.) jest niezależna od wielkości portu lotniczego i ilości obsługiwanych połączeń lotniczych. W końcu, po trzecie – pamiętać należy, że Badajoz na mapie zachodniej Hiszpanii jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, a liczba ciekawych miejsc, z punktu widzenia turystyki, nie ogranicza się wyłącznie do wspominanych w pierwszym akapicie niniejszego artykułu muzeów i zamków, dlatego, mając na uwadze coraz większą popularność miejscowych atrakcji turystycznych, połączoną z rozwojem gospodarczym miasta, przewidywane jest zwiększenie ruchu lotniczego.

Badajoz to ważny węzeł komunikacyjny w zachodniej części kraju, głównie z uwagi na przecięcie się autostrady A-5 z kilkoma drogami krajowymi. Miasto spełnia również ważną rolę w podróżowaniu do Portugalii. Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, oraz dodając do tego fakt, że najbliższe duże lotniska znajdują się w Lizbonie i Sewilli (oba miasta oddalone o ponad 200 km), decyzja o budowie odpowiednio dużego zaplecza z zaawansowaną infrastrukturą wydaje się być całkowicie zrozumiała.

Wypożyczalnia samochodów

Lotnisko posiada usługę wypożyczalni samochodów. Rezerwacji pojazdu możemy dokonać online, wchodząc na stronę firmy Europcar, zajmującej się świadczeniem usługi wynajmu samochodów osobowych na lotnisku w Badajoz. Usługa ta, mając na uwadze brak innych (poza taksówkami) możliwości komunikacji lotniska z centrum miasta, ma strategiczne znaczenie dla obsługi ruchu pasażerskiego. Warto dokonywać rezerwacji online, gdyż pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze, a także skraca formalności na lotnisku. Dzięki wypożyczalni samochodów, nie tylko bez trudu dotrzemy do miasta z lotniska, ale także dojedziemy w każde miejsce na terenie miasta, jeśli nie dociera tam akurat jedna z 20 linii miejskich autobusów.

Udogodnienia dla niepełnosprawnych

Mając na uwadze fakt, że lotnisko dysponuje niezwykle nowoczesną infrastrukturą, również udogodnienia dla osób o ograniczonej zdolności poruszania się, stoją na wysokim poziomie. Osoby jeżdżące na wózkach inwalidzkich mogą korzystać z przystosowanych do ich potrzeb pomieszczeń sanitarnych, a brak progów i innych barier umożliwia i w znacznym stopniu ułatwia poruszanie się po całym terenie lotniska.
Podobnie jak windy i podjazdy, które również pozwalają bez trudu się przemieszczać. Personel lotniska zapewnia niezbędną pomoc podczas odpraw i kontroli, mając na uwadze, by pasażerowie ze względu na swoje ograniczenia byli obsługiwani profesjonalnie, czując się przy tym komfortowo.

PORT-LOTNICZY-BADAJOZ

Oferta hotelowa

W odległości kilku kilometrów od lotniska znajdują się hotele i pensjonaty dla turystów, dysponujące zazwyczaj sporą liczbą miejsc parkingowych. Ceny noclegów wahają się od 20 do ponad 50 Euro za dobę. Swoją ofertę do podróżnych kierują również liczne biura turystyczne, które pomagają w poznawaniu miasta i organizują wycieczki do najbardziej atrakcyjnych miejsc, znajdujących się zarówno w Badajoz, jak i w bliskiej okolicy miasta.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij