0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Tudela – historyczne miasto Nawarry. Navarra to autonomiczny region północno-zachodniej Hiszpanii znany z niezwykle zróżnicowanych krajobrazów i fascynujących miejsc. Znajduje się w zachodniej częściej Pirenejów i graniczy z Francją. Miejscowości w tym regionie to malownicze, górskie miasteczka i tereny pełne zachwycających roślin śródziemnomorskich. W tych, skrywających w sobie tajemnicze historie, miejscowościach można odnaleźć spokój i cieszyć się czystym powietrzem. Klimat regionu jest idealny dla osób, poszukujących ciepłych i słonecznych terenów, ale stroniących od upałów charakterystycznych dla Południa kraju.
Navarra to magiczne tereny o niezwykłej przyrodzie, przyciągające turystów i miłośników gór z całego świata. W regionie można zdobywać nie tylko górskie szlaki, ale również poznać atrakcje Pampeluny oraz jedną z największych pustyń w Europie. Na turystów, którzy odwiedzą śródziemnomorskie miejscowości w Navarze, czekają wspaniałe zabytki. Navarra to także nowoczesny i ekologiczny region, który przoduje w wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.
Mieszkańcy regionu Navarry na co dzień zajmują się głównie rolnictwem i czerpią z natury to, co najlepsze. Pola uprawne obfitują w pszenicę, kukurydzę, oliwki, słoneczniki i winorośle. Doskonałe regionalne wino doceniane jest przez smakoszy i koneserów na całym świecie.
Tudela leży nad rzeką Ebro i jest jednym z większych miast regionu Navarra, a także najważniejszym ośrodkiem miejskim po Pompelunie – stolicy regionu. Na stałe mieszka w niej ponad 30 tysięcy mieszkańców. Najprawdopodobniej nazwa Tudela pochodzi z języka łacińskiego, od słowa „ochrona”.
Początki miasta sięgają ery paleolitu, kiedy to rodzaj Homo migrował m.in. do Hiszpanii, osiedlając się w jej regionach. W pobliżu Tudeli prowadzone były wykopaliska archeologiczne, dzięki którym odkryto ślady bytności z pierwszej i drugiej epoki żelaza. Prace archeologiczne były prowadzone w 1988 i 1999 roku.
W roku 802 powstała tu osada muzułmańska założona przez Amrusa ben Yusufa, żołnierza i polityka. W roku 1119 Tudela stała się częścią historycznego Królestwa Nawarry, które istniało w latach 824-1620. Karol III Szlachetny, król Nawarry, nadał Tudeli prawa miejskie w 1390 roku.
Tudela to miejsce o znaczeniu historycznym. Podczas wojny o Hiszpanię, miała miejsce słynna bitwą pod Tudelą w 1808 roku, podczas której Hiszpanie ponieśli duże straty. Wojska francusko-polskie zwyciężyły tę trudną bitwę, bezprecedensowo pokonując swojego przeciwnika.
Choć w powietrzu nadal unosi się klimat dawnych czasów, Tudela jest miasteczkiem nowoczesnym. Doskonała lokalizacja Tudeli sprawia, że bez trudu można się tam dostać jedną z dwóch przebiegających przez nią autostrad. Podróżujących innymi środkami transportu mogą skorzystać z kursującego tam szybkiego pociągu.
Tudela w prowincji Navarra
Tudela swojej ciekawej historii zawdzięcza godne uwagi zabytki. W tym majestatycznym mieście zwiedzający spotkają się z różnymi stylami architektury i spróbują najlepszych specjałów regionalnej kuchni.
Najbardziej efektownym i budzącym zachwyt zabytkiem jest Katedra Catedral de Tudela. To bogato zdobiony kościół w stylu gotyckim, wybudowany na przełomie XII i XIII wieku. Katedrę postawiono na planie krzyża łacińskiego, z charakterystycznymi dwiema wieżami - w stylu romańskim i renesansowym. Do Katedry prowadzi troje drzwi, z czego drzwi główne ozdobione są zachwycającymi proto-gotyckimi rzeźbami scen z Sądu Ostatecznego. Największym powodzeniem zwiedzających cieszy się ołtarz stworzony przez malarza Pedro Diaz de Oviedo oraz XII-wieczna rzeźba Virgen Blanca, przedstawiająca Maryję z dzieciątkiem Jezus. W środku Katedry można zobaczyć również obrazy z XV wieku, niewielkie kapliczki gotyckie oraz gotycką rzeźbę św. Anny. W Katederze doskonale przenikają się wpływy renesansowe i barokowe, a także pozostałości innych epok.
W Tudeli podziwiać też można Kościół pod wezwaniem świętej Magdaleny, który jest prawdziwą perełką romańskiej architektury. Został wybudowany w połowie XII wieku i przez lata był modernizowany. W XVI wieku został dobudowany główny ołtarz oraz kaplica św. Anny. Widoki rozpościerające się z jego wieży na długo pozostaną w pamięci.
Z mniej znanych miejsc i zabytków, w Tudeli znajduje się renesansowy pałac markiza San Adrian, który jest przykładem kunsztownej architektury i spektakularnych zdobień. To nie wszystko, Tudela może pochwalić się pomnikiem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to pomnik mierzący 12 metrów, który skierowany jest na panoramę miasta.
Tudela to nie tylko zabytki, ale również miejsca spotkań. W centrum znajduje się Plaza Vieja oraz plac Plaza de los Fueros z XVII wieku, gdzie niegdyś odbywały się walki byków. Obecnie Plaza de los Fureos stanowi centrum życia Tudeli i jej mieszkańców. Znajdują się tutaj budynki mieszkalne i kamienice, których elewacje są ozdobione zapierającymi dech w piersi malowidłami, przedstawiającymi sceny walk byków. Charakterystyczne balkony z kutego żelaza dodają dodatkowego, fantazyjnego efektu wizualnego tym kamienicom.
Każdego roku w Tudeli odbywa się lokalne święto, festiwal ku czci św. Anny, matki Maryi i babci Jezusa Chrystusa. Święta Anna jest patronką małżeństw, matek a także piekarzy. Kult jej osoby w chrześcijaństwie obecny jest od X wieku. Dnia 24 lipca rozpoczyna się zabawa połączona z odpustami, która trwa cały tydzień. Mieszkańcy organizują kolorowe i radosne parady uliczne, a także walki byków.
Plaza de los Fueros w Tudela
Szukający kulturowych rozrywek z pewnością odwiedzą muzeum sztuki Museo de arte moderno Muñoz Sola, a także Teatro Gaztambide oraz Centro Cultural „Castel Ruiz”. W pobliżu miasteczka Tudela otwarty jest też park rozrywki Senda Viva, który oferuje wiele niezapomnianych atrakcji dla całej rodziny.
W Tudeli też można wybrać się na piknik lub spacer do parku miejskiego. W restauracjach można spróbować najlepszą i najsmaczniejszą w Hiszpanii sałatę. W Tudeli znajdują się też kluby nocne i bary, gdzie toczy się wieczorne i nocne życie tego zabytkowego miasta.
Tudela zdobyła swoją popularność również dzięki niepozornym karczochom. To właśnie w tej miejscowości uprawiane są jedne z najlepszych jakościowo okazów tego warzywa. Karczochy są niezwykle popularne w kuchni całego regionu i w całej hiszpańskiej kuchni.
Używa się ich w wielu przepisach i docenia za lekko gorzki, ale wyrazisty i przyjemny smak. Najlepiej smakują karczochy podawane z sosem migdałowym lub smażone z małżami.
Tudela w Navarra sławna również z najlepszych upraw karczochów w Hiszpanii
Beniamin z Tudeli jest jedną z najsłynniejszych postaci pochodzących z tego miasta. To żyjący w XII wieku rabin i podróżnik, który rozpoczął swoje wojaże po całym świecie właśnie w rodzinnej miejscowości. Beniamin zwiedził łącznie ponad 300 miast.
Każdą swoją wyprawę, czy to do Europy, Azji czy Afryki, dokładnie opisywał w dziennikach podróży, które noszą nazwę „Księga podróży”. Spostrzeżenia z jego wyprawy to prawdziwa uczta literacka, ale też dokładne i fascynujące źródło wiedzy na temat średniowiecznych miast i życia codziennego mieszkańców różnych kontynentów.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.