Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Estella

Estella w prowincji Nawarra

Planując urlop w przepięknej Hiszpanii na pewno bierzecie pod uwagę którąś z gorących hiszpańskich wysp lub południowe wybrzeże, wypełnione licznymi kurortami nadmorskimi. Jest to wybór dość jasny, szczególnie, że temperatury panujące w tej części Hiszpanii na pewno rekompensują nasze mroźne zimy. Warto jednak wiedzieć, że północna część Hiszpanii ma również wiele do zaoferowania turystom z całego świata i niekoniecznie muszą to być nadmorskie kurorty.

Północny wschód Hiszpanii

Na północnym wschodzie Hiszpanii znajduje się kraina historyczna, będąca jednocześnie Wspólnotą autonomiczną i prowincją. Nawarra, bo o niej tu mowa, graniczy z prowincją La Rioja, z prowincjami ze wspólnoty Kraju Basków – Guipuzcoa i Alava, a także z prowincjami Aragonii – Saragossą i Hueską. Poza tym na północy graniczy z Francją. Prowincję Nawarra zamieszkuje prawie 600 tysięcy ludzi na ponad dziesięciu tysiącach kilometrów kwadratowych malowniczych terenów. Stolicą prowincji jest popularna i wszystkim znana, z encierros czyli sławnej acz brutalnej gonitwy byków i ludzi ulicami miasta, Pampeluna.

Pampeluna jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej popularnym wśród turystów miastem tego regionu. Zobaczycie tutaj nie tylko Iglesio San Saturino z XIII wieku, czy piękną gotycką katedrę z XIV wieku, ale również barokowy pałac Palacio del Gobierno de Navarra, wszystko to zdecydowanie warte jest zatrzymania się w tej urokliwej stolicy regionu.
Poza Pampeluną w prowincji Nawarra znajdziecie wiele innych ciekawych, mniejszych miasteczek, gdzie nie tylko będziecie mogli poznać osobiście historię tej krainy, ale również odpocząć od codziennego zgiełku, w którym przyszło nam żyć na co dzień.

Urocza Estella

Około 50 kilometrów na zachód od Pampeluny znajdziecie urocze miasteczko Estella, nieopodal granic z prowincją La Rioja i Alava. Estella to miasteczko w prowincji Nawarra, liczące niecałe 14 tysięcy ludności, zamieszkujących nieco ponad 15 kilometrów kwadratowych powierzchni miasta. Przez środek miasta płynie rzeka Ega. Nazwa miasta po hiszpańsku brzmi Estella, po baskijsku natomiast Lizarra, dlatego często w nazewnictwie pojawia się podwójna nazwa Estella – Lizarra.

Warto wiedzieć, że Estella od bardzo dawna jest jednym z miasteczek na Drodze Świętego Jakuba, pielgrzymi idący w kierunku Santiago de Compostella zatrzymują się w Estella, aby nie tylko odpocząć w dogodnym dla nich miejscu, podziwiać otaczającą architekturę sakralną, ale również pomodlić się w jednej z najstarszych świątyń tego regionu.

ESTELLA

Historia Estella

Mimo, że w okolicy Estella znaleziono niewiele szczątków archeologicznych, to powstanie osady w tym miejscu datowane jest na epokę brązu. Samo miasto zostało założone w 1090 roku, kiedy to król Sancho Ramirez nadał różne prawa i przywileje osiedlającym się tu Francuzom, aby zdywersyfikować gospodarczo swoje królestwo. Wtedy też Estella dołączyła do pielgrzymkowej Drogi Świętego Jakuba.

W między czasie społeczność Estella rozkwitała, korzystając z bardzo dobrej sytuacji gospodarczej regionu, początkowo na prawym brzegu rzeki, aż w końcu, żeby w XII wieku rozrosnąć się również na lewy brzeg, gdzie powstały nowe dzielnice. XII wiek to najlepszy moment rozwoju tego miasta, w Estella powstały nowe świątynie, szpital i inne obiekty, które sprawiają, że miasto stało się coraz bardziej ważnym przystankiem w żmudnej drodze pielgrzymów do Santiago de Compostella. W XIII wieku powstały w okolicy klasztory takie jak Nuestera Senora de Rocamador, Santa Maria de Huert i wiele innych, powiększyła się również ilość szpitali i zajazdów, które były w stanie przyjąć pielgrzymujących pątników.

Mimo prosperującej gospodarki pod koniec XIII wieku nastąpił tutaj okres niepokoi i konfliktów. Zaatakowano dzielnicę żydowską, a niepokoje społeczne doprowadziły do działań wojennych z Kastylią i do wojny domowej w Nawarra. W 1475 roku rzeka Ega wyleła, zatapiając tym samym połowę miasta. W 1512 roku nastąpiła aneksja

Nawarry przez króla Kastylii, co przywróciło stabilność gospodarczą regionu.
W swojej historii Estella i okolice były polem wojen karlistowskich w XIX wieku. Były to hiszpańskie wojny domowe o podłożu ideologicznym i sukcesyjnym, które wybuchły pod koniec okresu panowania króla Ferdynanda VII, między liberałami, zwolennikami królowej Marii Krystyny Burbon, oraz zwolennikami królewskiego brata infanta Don Carlosa. Trzy wojny karlistowskie odbyły się w latach 1833 – 1840, 1846 – 1849 oraz 1872 – 1876, natomiast konflikt zakończył się gdy rządowe wojska zajęły Estellę, a książę Karol wraz ze swoimi żołnierzami zbiegł do Francji.

Iglesia de San Pedro de la Rua

Bezapelacyjnie, największą atrakcją turystyczną i jednocześnie największym zabytkiem Estella jest kościół Iglesia de San Pedro de la Rua z XII wieku, wybudowany w stylu romańskim. Trzy nawy kościoła pochodzą z XII wieku. Kaplica San Andres jest połączeniem stylu barokowego oraz rokoko, ołtarz kaplicy pochodzi z 1706 roku. To właśnie Iglesia de San Pedro de la Rua od XII wieku przyciąga licznych pielgrzymów podążających w kierunku Santiago de Compostella.

Kościół z zewnątrz ma plan kwadratu, a na jego fasadach znajdują się płaskorzeźby, które opowiadają o życiu Świętych oraz Jezusa Chrystusa, przedstawiają takie sceny jak zwiastowanie, męki czy zmartwychwstanie. Fasada przypomina fasadę kościoła San Roman w Ciraqui. Zachodnia i północna część zachowała sie z około 1170 roku, choć częściowo została przypadkowo zburzona w 1572 roku przy rozbiórce sąsiedniego Castillo de Zaratambor, podczas podboju Navarry przez Królestwo Kastylii. Oprócz płaskorzeźb opowiadających żywoty świętych, fasadę urozmaicają symboliczne formy zwierząt, harpii i syren.

KOŚCIÓŁ-ESTELLA

Wstęp do kościoła jest darmowy, ale zwiedzać go można tylko w określonych godzinach. W sezonie letnim, od 14 kwietnia do 12 października, od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10:00 – 13:00 oraz 18:00 – 21:00, poza sezonem letnim, od 13 października do 13 kwietnia wejdziecie tutaj od poniedziałku do piątku od 18:00 do 20:00, w soboty od 10:00 do 13:30 oraz od 18:00 do 20:00, a także w niedziele od 9:30 do 12:30. Jeśli zamierzacie zwiedzić kościół większą, zorganizowaną grupą, warto wcześniej zadzwonić i się zapowiedzieć.

Inne atrakcje

Naprzeciwko Iglesia de San Pedro de la Rua znajdziecie Museo Gustavo de Maeztu, muzeum sztuki poświęcone między innymi malarstwu Gustavo de Maetzu y Whitney, jego pejzaży, portretów, oraz martwej natury. Muzeum otwarte jest od wtorku do piątku w godzinach 9:30 do 13:00, natomiast w soboty i niedziele od 11:00 do 14:00, a wejście do muzeum jest całkowicie darmowe. Muzeum jest zamknięte w poniedziałki. Muzeum znajdziecie przy San Nicolas, 1 31200 Estella.

Muzeum mieści się w bardzo ciekawej zabytkowej budowli – pałacu królów Nawarry z XII wieku. Pałac możecie zwiedzać w tych samych godzinach co muzeum, ponieważ większość pomieszczeń z muzeum się pokrywa. Budowla jest idealnym przykładem cywilnej architektury romańskiej. Uwagę przykuwa na pewno stare wejście do budynku, zdobione czterema, dużymi łukami półkolistymi, na piętrze znajdują się cztery bardzo duże okna, a fasadę budynku zdobią sceny walki Rolanda z Ferragut.

Estella oczywiście ma wiele zabytkowych kościołów i budowli sakralnych, jednym z takich zabytkowych obiektów jest kościół San Miguel przy Plaza de San Miguel 31200 Estella. Kościół zbudowany w stylu gotyckim i romańskim jest bogato zdobiony. Najciekawszymi elementami kościoła są płaskorzeźby ze scenami zmartwychwstania Jezusa Chrystusa oraz walki Archanioła Michała. Wstęp do kościoła jest darmowy i odbywa się na 30 minut przed każdą mszą. On poniedziałku do soboty o 19:00, w niedziele i święta o 8:30, 11:30 oraz 12:30.

Innym muzeum w Estella jest Museo del Carlismo, które upamiętnia dziedzictwo historyczne i kulturowe karlistów. Muzeum zaprasza nie tylko historyków, których fascynują dzieje ruchu karlistów i wojny karlistowskie, ponieważ znajduje się tutaj znakomite centrum dokumentacji, ale również osoby, które nigdy wcześniej nie spotkały się definicją ruchu karlistów w Hiszpanii. Na pierwszym piętrze znajduje się stała ekspozycja, która podsumowuje historię karlistów, w tym portrety Carlosa V, flagi, mundury i medale, a także fotografie i obrazy. Na parterze natomiast mieszczą się często wystawy czasowe.

W piwnicy natomiast znajduje się ekspozycja dotycząca budynku, w którym mieści się muzeum, Palacio del Gobernador - Pałacu Gubernatora. Warto pamiętać, że muzeum zamknięte jest w poniedziałki, a otwarte od wtorku do soboty w godzinach 10:00 do 14:00 oraz od 16:00 do 19:00 i w niedziele od 11:00 do 14:00. Wejście do muzeum kosztuje 2 euro. Muzeum znajdziecie przy Calle la Rua 27 – 29, 31200 Estella.

ESTELLA-CAMINO-DE-SANTIAGO

Gran Prix Miguel Indurain

Nie tylko Droga Świętego Jakuba przyciąga ludzi do Estella, miasteczko jest również gospodarzem corocznego wydarzenia Gran Premio Miguel Indurain, wyścigu kolarskiego, organizowanego w regionie Nawarra. Gran Prix Miguel Indurain zaliczane jest do cyklu UCI Europe Tour w kategorii 1.1, choć w latach 2007 – 2012 wydarzenie zaliczane było do najwyższej kategorii UCI ProTour – 1.HC.

Po raz pierwszy wyścig został tutaj zorganizowany ponad sześćdziesiąt lat temu w 1951 roku i od tamtej pory organizowany jest co rok. Początkowo, do 1966 roku wydarzenie nosiło nazwę Campeanato Vasco Navarro de Montana, później do 1988 roku nazywane było Gran premio Navarra, przez kolejne dziesięć lat pod nazwą Trofeo Comunidad Foral de Navarra i dopiero od 1999 roku do dziś, występuje pod obecną nazwą.

Od 1951 roku do dziś wyścig nie odbył się sześć razy, w latach 1958, 1960, 1967, 1971, 1984 i 1986, jeśli tu będziecie w kwietniu, a właśnie wtedy organizowany jest wyścig, prawdopodobnie będziecie świadkami tego wielkiego wydarzenia na własne oczy. Ulicami miasta wyścig startuje w Estella i podąża przez sąsiednie miejscowości, aby na końcu wrócić na metę do Estella – Basilica del Puy. Zobaczenie tego wyścigu, będąc zaledwie kilka metrów od kolarzy, jest doświadczeniem bardzo ciekawym.

Wizyta w Estella

Estella nie jest może dużym miastem, na próżno szukać tutaj atrakcji masowej turystyki, które przyciągały by turystów, jak kurorty nadmorskie czy ośrodki zimowe, a mimo wszystko przyciąga licznych turystów, dzięki temu, że znajduje się na trasie Drogi Świętego Jakuba. Wizyta w Estella na pewno będzie należeć do tych niezapomnianych.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij