Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Mao

Maó czyli Mahón. Na miejsce odpoczynku wybraliście hiszpańskie wyspy, ale obawiacie się, że zgiełk i tłok na malowniczej Majorce nie przypadłby Wam do gustu? Nic straconego, na zachód od Majorki znajdziecie inną, mniejszą i bardziej kameralną wyspę z archipelagu Balearów, wyspę Minorka, po hiszpańsku zwaną Menorca. Jest to druga co do wielkości wyspa z tego archipelagu. Minorka słynie z wspaniałych wielkich megalitów, czyli ogromnych kamieni, często nieobrobionych, stanowiących samodzielny obiekt, a także z budowli megalitowych, mających charakter najprawdopodobniej kultowy, grobowcowy, wznoszonych w czasach prehistorycznych. Stolicą Minorki jest Maó lub inaczej mówiąc Mahón.

Maó jest stolicą wyspy Minorka od 1721 roku, kiedy to Brytyjczycy przenieśli ją z miasta Ciutadella, głównie ze względu na zlokalizowany w mieście port, który ma 5 kilometrów długości i do 30 metrów głębokości. Jest to jeden z największych naturalnie ukształtowanych portów na świecie. Fakt ten w połączeniu z położeniem w Morzu Śródziemnym sprawił, że przez długie lata był to idealny strategiczny punkt dla wielu rezydentów.

W 1287 roku Maó zostało odbite przez Alfonsa III z rąk Maurów i zostało przyłączone do Królestwa Majorki. Wówczas wspomniany port został potężnie rozbudowany i umocniony, głównie ze względu na jego znaczenie strategiczne i obronne. W 1535 roku miasto zostało zaatakowane przez Turków z Imperium Osmańskiego, którzy jako „łup” wzięli setki jeńców jako niewolników. W 1708 roku wyspa została przejęta przez Brytyjczyków, po czym wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk pomiędzy Francją a Hiszpanią, aby ostatecznie w latach 1798 - 1802 trafić pod władanie Hiszpanii. Pod koniec lat 90 ubiegłego wieku dzięki potężnym przychodom z turystyki była możliwa i zostały przeprowadzone renowacja i remont starego miasta i wielu zabytkowych obiektów Maó, dzięki czemu jeszcze przyjemniej spędza się tutaj czas na wakacjach lub wczasach w Hiszpanii, jeżeli akurat tego rodzaju wypoczynek jest twoją ulubioną alternatywą urlopową.

Zwiedzanie i atrakcje turystyczne Mao

Centralnym placem Maó jest Plaça de s'Esplanada, gdzie oprócz funkcjonalnych obiektów, takich jak dworzec sieci autobusowej wyspy Minorka, możecie zobaczyć dawne koszary wojskowe i stojący przed nimi pomnik poświęcony wojnie domowej w Hiszpanii. Jeśli przejdziecie się wzdłuż ulicą Carrer ses Mores dojdziecie stąd wprost do starego miasta.

Maó to miasto które zaprasza wieloma atrakcjami i zabytkami. Możecie tu odwiedzić wiele historycznych budynków i obiektów. Najstarszym z nich jest Arch de San Roque, to jedyna pozostałość po tym, co było kiedyś murem otaczającym miasto. Innym budynkiem, jest wybudowany w 1631 roku ratusz, odnowiony w roku 1780. Ratusz zdobi zabytkowy zegar, a w otoczeniu jego ścian jest aktualnie galeria sztuki z obrazami artystów tworzących na wyspie Minorka.
Nieopodal ratusza znajduje się kościół Santa Maria, w którym rozbrzmiewają pięknie brzmiące organy zbudowane z ponad 3000 rurek. Jeśli się zerkniecie na dokładną mapę miasta znajdziecie też Plaza de la Conquesta a w jego centralnym punkcie pomnik wzniesiony ku pamięci króla Alfonsa III upamiętniający odbicie wyspy z rąk muzułmanów. Na placu tym znajdziecie też Casa de Cultura, XVIII wieczną rezydencję, w której obecnie mieści się publiczna biblioteka.

Port w Mao

Wspomniany już wcześniej port zaprasza turystów zarówno za dnia, jak i w nocy. W ciągu dnia port i jego okolica są dobrym miejscem do relaksu, nocą natomiast przeradzają się w idealne centrum rozrywki, otoczonej przez bary i restauracje, gdzie można spędzić naprawdę wiele zabawowych i towarzysko spędzonych godzin. Samo miasto też ma wiele do zaoferowania turystom. Wzdłuż głównych deptaków rozmieszczonych jest wiele sklepów, butików, restauracji i kawiarni.

PORT-W-MAO-MINORKA-HISZPANIA
Mao na Minorce, spokojniejsze wakacje niż na bardziej uczęszczanej Majorce

Możecie znaleźć stoiska zarówno z wyrobami skórzanymi, ceramiką, pamiątkami, a także ze świeżymi rybami i owocami morza, które niejednokrotnie sprzedawca może dla Was przyrządzić od ręki i na miejscu. Idealne miejsce na popołudniowy spacer z całą rodziną, kiedy już dość będziecie mieli plaży i intensywnych promieni słonecznych zalewających Minorkę praktycznie o każdej porze roku, choć zimy w Mao na Menorce bywają czasami niezbyt przyjemne i zdarza się iż woda w basenach zamarza.

Muzea w Mao

Jeśli jesteście turystami, dla których nie ma zwiedzania miasta, bez zwiedzenia chociaż jednego muzeum, to Minorca Museum na Was czeka. Zlokalizowane w XVII - wiecznym klasztorze Franciszkanów, który powstał na podbudowie obiektu z XV wieku.. Muzeum to jest poświęcone historii i dziedzictwu kulturowemu wyspy Minorka. Muzeum i jego eksponaty podzielone jest tematycznie na dwie części, każda znajduje się na osobnym piętrze.

Na jednym znajdują się eksponaty z okresu począwszy od prehistorii poprzez podbój rzymski, kończąc na panowaniu rzymskim i bizantyjskim, natomiast na drugim znajdują się głównie eksponaty upamiętniające czasy panowania Maurów. Warto choć trochę zapoznać się z bogatą historią Hiszpanii i poznać historię Balearów. Tutaj również zlokalizowane są wystawy XVII i XIX wiecznego malarstwa, a także galeria sztuki współczesnej. Wśród eksponatów zgromadzonych w muzeum możecie zobaczyć mapy, obrazy, oraz wszystko to co upamiętnia, opisuje i obrazuje historię tego regionu.

Plaże Menorki

Piękna Minorka posiada liczne, różnego rodzaju plaże, na które przybywają turyści z całego świata. Jeśli chcecie spędzić wolny czas nad samym morzem, na plaży, czerpiąc przyjemność z kąpieli słonecznych lub morskich, pojedźcie na północ od Maó. Sama stolica niestety nie ma „swoich” plaż, ale nie jest to żaden problem, ponieważ nieopodal jest ich wystarczająco dużo aby spędzić na nich letni czas. Kilka kilometrów od stolicy Minorki, znajdują się położone blisko siebie piękne plaże. Najbliżej znajduje się plaża Arenal de Se Mesquida, idealna dla miłośników sportów wodnych, otoczona przez małe góry i skały. Nieco na północ znajduje się kolejna malownicza plaża - Cala Mesquida, położona w malowniczej wiosce rybackiej. Wizyta tutaj to nie tylko leżenie na piasku, ale też piękne widoki na malowniczo wyglądające dziesiątki zakotwiczonych łodzi wzdłuż brzegu.

Plaże i wybrzeże Minorki na Balearach w Hiszpanii
Plaże i wybrzeże Minorki

Możecie tutaj zając się nurkowaniem z akwalungiem lub po prostu odpoczywać na plaży i popluskać się wodach Morza Śródziemnego. Jeszcze kawałek na północ, znajduje się Cala Es Murtar. Jest to zespół cichych zatoczek, gdzie małe łodzie rybackie dopływają do brzegu i cumują, zakątek położony jest w cichej, spokojnej okolicy.

Jadąc dalej dotrzecie do S´Arenal de Morella. Jest to plaża będąca częścią Parque Natural de s'Albufera des Grau. Warto tu wspomnieć, o latarni morskiej Favàritx, która zlokalizowana jest na północ od plaży, warto do ja obejrzeć kiedy już będziecie w okolicy. Zaś Parque Natural de s`Albufera des Grau jest to jeden z najbardziej dziewiczych obszarów przyrodniczych Minorki.

Udając się w całkiem inną stronę, bo na południe wyspy znajdziecie Es Canullets, piękną plażę otoczoną jaskiniami. Jest tutaj również pomost, który służy głównie jako miejsce dla wielu wędkarzy.

Ciekawostki o Mao stolicy Menorki

Z ciekawostek warto wspomnieć, że na wyspie Minorka, w Maó i jego okolicy produkowany jest znany ser Mahón, którego nazwa pochodzi jak się można domyśleć od nazwy miasta. Jest to dojrzewający ser, produkowany z mleka krowiego, uformowany na prostokąt z zaokrąglonymi brzegami, a jego żółta skorupka otacza biały miąższ.

Ser ma wyraźny, ostry smak, a w zależności od długości leżakowania, ser może mieć nawet zapach prażonych orzechów laskowych. Co jeszcze ciekawsze, jeśli mówimy o pochodzeniu nazw produktów spożywczych, niektórzy twierdzą, że nazwa majonez, pochodzi właśnie od nazwy stolicy Minorki.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij