Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Ciutadella Minorka

Ciutadella de Menorca – miasto z duszą

Ciutadella de Menorca to miasto ze znanym, malowniczym portem. Ciutadella leży na zachodzie hiszpańskiej Minorki – jednej z wysp archipelagu Balearów. Minorka to piękna, równinna wyspa z malowniczymi plażami, która otrzymała tytuł Rezerwatu Biosfery nadany przez UNESCO. Nie bez powodu Minorka nosi miano „Wyspy Zieleni i Błękitu” (Isla verde y azul). Można podziwiać tutaj niezwykłą faunę i florę w Parkach Naturalnych, chronionych przed negatywną działalnością człowieka. Wybrzeże Minorki rozciąga się na 216 km i zachwyca plażami, niezwykłą roślinnością, a także malowniczymi widokami. Na wyspie mieszka około 100 tysięcy osób, którzy osiedlili się w ośrodkach miejskich. Minorka położona jest w niezwykle atrakcyjnym miejscu na Morzu Śródziemnym, dlatego toczyły się o nią walki pomiędzy różnymi ludami i nacjami.

Jej bogatą historię widać w pozostałościach po różnych kulturach, które miały okazję ją zamieszkiwać. Wyspa podzielona została przez mieszkańców na dwa regiony – część wschodnią i zachodnią. W każdej z tych części ulokowane jest jedno z głównych miast wyspy, Mao i Ciutadella. Oba miasta rywalizują o względu turystów i samych mieszkańców Minorki. Konflikt tych miejscowości toczy się od dawna. Ciutadella do XIII wieku była stolicą Minorki, jednak później utraciła ten tytuł na rzecz Mao – obecnej stolicy wyspy. Mieszkańcy Ciutadelli do tego pory nie pogodzili się z tą zmianą i chcą dowieść, że ich miasto jest najbardziej atrakcyjne i kluczowe dla wyspy.

Do Ciutadelli nie można dostać się drogą powietrzną bez konieczności wizyty w Mao. Na Minorce znajduje się lotnisko, jednak położone jest ono na wschodzie wyspy, w pobliżu jej stolicy - po przeciwnej stronie niż Ciutadella. Lotnisko oddalone jest o 45 km, jednak odległość tą można pokonać w niecałą godzinę. Warto wypożyczyć samochód lub pojechać do Ciutadelli autobusem. Komunikacja miejska jest tutaj rozwinięta i nowoczesna. Do Ciutadelli można też dotrzeć drogą morską z innych wysp archipelagu Balearów, m.in. z Majorki (Palma de Mallorca) oraz bezpośrednio z Hiszpanii (m.in. z Barcelony czy Walencji).

Ciutadella to spokojne miasto, pełne urokliwych zakątków i zabytków. Latem jest tu gorąco, a temperatury sięgają wartości powyżej 30 stopni Celsjusza. Zimną natomiast temperatura spada, a na wyspie pojawiają się deszcze i wiatr o nazwie „Tramuntana”. Dzięki temu przyroda może odpocząć od upałów i wiosną ponownie powitać mieszkańców i turystów swoim naturalnym pięknem. Obecnie w Ciutadelli na stałe mieszka około 28 tysięcy osób, a miejscowość jest jedną z ważniejszych i bardziej urokliwych na Minorce.

ZDJECIE-CIUTADELLA-HISZPANIA-MINORKA
Najważniejsze zabytki w Ciutadella na Minorce

Ciutadella – burzliwe losy miasta

Początki tego pięknego miasta nie są do końca wyjaśnione. Pierwsze wspomnienia o Ciutadelli znajdują się w kronice biskupa Severusa i dotyczą V wieku. Wpis mówi, że miasto było wtedy osadą o nazwie Iammo, założoną przez Kartagińczyków. Była ona ich ośrodkiem administracyjnym, jednak już w 426 roku dostała się pod panowanie Wandalów. Po tym plemieniu władzę nad osadą przejęli Maurowie, zmieniając nazwę miejscowości na Iamona Medina Menurqua. Wybudowali w mieście okazały meczet, który został zburzony w XIII wieku, kiedy to miasto zostało podbite przez Aragończyków. Ciutadella nie cieszyła się spokojem zbyt długo – w 1558 roku miasto zostało zaatakowane przez tureckich piratów i ich dowódcę Mustafę Piali. Piraci spalili całe miasto, a duża część mieszkańców została przez nich porwana.

Piraci wywieźli kilka tysięcy osób na targ niewolników do Stambułu i sprzedali. Był to ogromny cios dla Ciutadelli. Mieszkańcy stawili czoła trudnościom i odbudowali po pewnym czasie swoje miasto. Jednak w roku 1722 roku miasto straciło swoją pozycję na wyspie. Brytyjczycy, pod których panowaniem znalazła się Minorka, zmienili stolicę wyspy na Mahon (Mao). Mieszkańcy szukali na nowo sposobu na poprawę znaczenia miasta na Minorce. W 1795 roku, z pomocą hiszpańskiego rządu, w Ciutadelli utworzono diecezję biskupią.

 

Pozostałości dawnych czasów

W Ciutadelli warto wybrać się do centrum, by podziwiać piękne pozostałości po dawnych, ciężkich wydarzeniach, przez które przeszło miasto. Głównym elementem w centrum jest plac Placa des Borne. Tutaj właśnie znajduje się ratusz-zamek Castell Sant Nicolas, który był siedzibą władcy za czasów panowania Maurów. Do początków XIX wieku były to właściwie tylko pozostałości po zamku, które przebudowano i dostosowano tak, by mogły służyć za siedzibę władz miejskich. Obok budynku ulokowany jest pomnik Davida G. Farraguta. Na placu można podziwiać też obelisk, który został postawiony ku pamięci tragicznym wydarzeniom z 1558 roku.

Mierzy on 22 metry i wzbudza pewną nostalgię również u turystów. Na Placa des Borne zwiedzający zobaczą też pozostałości po murach obronnych, skąd można podziwiać malowniczy krajobraz. Najlepiej przyjść tu wieczorem, kiedy widok bajecznego oświetlenia przyspiesza bicie serca. Z murów obronnych bowiem rozciąga się widok na promenadę oświetloną latarniami, z których światło odbija się w morskiej wodzie.

CIUTADELLA-PODROZ-STATKIEM
Krystaliczne czyste morze w okolicach Ciutadella

Stare miasto Ciutadelli to miejsce ciekawych zabytków, o znaczeniu historycznym. Najpopularniejszą ulicą starówki jest Carrer Major del Born, która jest głównym miejscem spotkań mieszkańców i lokalnego handlu. Kamienice z XVIII i XIX wieku nadają miasteczku niepowtarzalnego klimatu. Posiadają one białą lub beżową zabudowę, a także zachwycające drewniane okiennice. Spacer rozpoczyna się od placu Plaza de la Catedral. Tutaj właśnie znajduje się katedra Najświętszej Maryi Panny, wybudowana w latach 1303-1362 w miejscu dawnego meczetu. Budowę katedry rozpoczęto z nakazu króla katalońskiego – Alfonsa III.

Niestety, podczas wydarzeń z 1558 roku katedra poniosła duże straty. Odbudowano zniszczone elementy, ale już w 1626 roku zawaliła się apsyda. Postanowiono uratować kościół i całkowicie go odbudować. W 1795 roku katedra prezentowała się doskonale, a neoklasycystyczne elementy dodawały jej nowoczesnego wówczas uroku. Katedra została pozytywnie przyjęta do tego stopnia, że papież Pius XII w 1953 roku mianował ją bazyliką. Z czasów gotyckich w bazylice zachowało się jedno z wejść – Porta de sa Llum (Brama Światła). W środku świątyni znajduje się barokowa kaplica Capella de las Animes, która jest jedną z najbardziej zachwycających atrakcji tego miejsca.

Innym z zabytków sakralnych w Ciutadelli jest kościół Esglesia del Roser wybudowany w XVIII wieku. Przyciąga on zwiedzających okazałą statuą Madonny z dzieciątkiem. Kościół nie pełni już funkcji religijnej. Dostępny jest dla turystów, a jego wnętrze czasem wykorzystywane jest podczas różnych wydarzeń kulturalnych.

Inną atrakcją wartą zobaczenia w Ciutadelli jest Teatre del Born z XIX wieku. Został wybudowany w stylu neoklasycystycznym w miejscu dawnych koszar. Dodatkowo w mieście można podziwiać piękne pałace Palau Torresaura, Palau Salort i Palau Vivo. Cutadella zaprasza zwiedzających również do zwiedzenia innych lokalnych zabytków jak barokowy kościół Els Socos, muzeum diecezjalne Diocesà de Menorca i muzeum archeologiczne Museo Archeologico de Ciutadella, a także Bastio de sa Font czy malowniczy port w Ciutadelli. Port słynie z restauracji rybnych i smażalni, w których można skosztować świeżych i smacznych ryb morskich. W Ciutadelli dostępna jest też plaża Cala Degollador, z której można podziwiać błękitne niebo i oddać się morskiej oraz słonecznej kąpieli.

Ciutadella po godzinach

Kuchnia Ciutadelli zachwyca niezwykłymi aromatami i orientalnymi akcentami, które obudzą zmysł smaku nawet największych smakoszy. Skosztować tu można dania z pogranicza tradycyjnej kuchni katalońskiej i arabskiej. W restauracjach serwowane są wyśmienite duszone homary i kalmary nadziewane ziemniakami. Można tu spróbować też apetycznej potrawki caldereta oraz wybornych serów (m.in. popularna odmiana mahońska).

W Ciutadelli toczy się też nocne życie, jednak nie jest ono aż tak huczne i porównywalne do tych na Ibizie czy Majorce. Można udać się tu do barów i lokali znajdujących się w wąskich, krętych uliczkach starego miasta. Lokale umilają turystom czas różnymi rodzajami muzyki, w tym także lokalnymi dźwiękami.

W sezonie letnim Ciutadella zachęca zwiedzających swoimi imprezami i wydarzeniami kulturalnymi, szczególnie związanymi z muzyką. Odbywają się tu uliczne festiwale muzyki oraz Międzynarodowy Festiwal Jazzowy Minorki. Nie brak też lokalnych świąt – a w tym najważniejszego - Dnia Świętego Jana (Festes de Sant Joan), czyli Święta Wyspy. Na obchody tej wyjątkowej fiesty można trafić 23-25 czerwca. Święto to jest celebrowany przez mieszkańców wyjątkowo hucznie i nietypowo, a także stanowi doskonałą okazję do konkurowania z Mao o pozycję na wyspie.

PLAC-CIUTADELLA-CENTRUM
Centrum Ciutadella

Wielu turystów przybywa do Ciutadelli właśnie po to, by stać się świadkami tej ważnej dla mieszkańców fiesty. Podczas święta do miasta wjeżdża 200 czarnych koni, które są witane radośnie przez uczestników zabawy. Mieszańcy próbują zatrzymać galopujące rumaki na Placu Placa des Born. Ci, którym uda się złapać i ujeździć konie, mieszkańcy głośno dopingują. Fiesta kończy się fenomenalnym pokazem sztucznych ogni.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij