Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Formigal

Formigal – kurort narciarski w Pirenejach. Wybierając się na urlop do Hiszpanii, na pewno kojarzycie ją z gorącymi wakacjami, które możecie spędzić nad brzegiem Morza Śródziemnego lub na jednej z wysp na Oceanie Atlantyckim lub archipelagu Balearów. Jest to bardzo prawidłowe skojarzenie, temperatury na wybrzeżach i wyspach należących do Hiszpanii latem sięgają 30 stopni Celsjusza, ale i zimą pogoda nie specjalnie odstrasza turystów.

Zima w Hiszpanii

Jeśli jednak mówimy o zimie to i tu Hiszpania ma sporo do zaoferowania miłośnikom śniegu. Dobrym pomysłem jest przyjechać tutaj zimą i zażyć odrobinę zimowego szaleństwa w jednym z kurortów zimowych Hiszpanii. Dziwi Was fakt, że w Hiszpanii też można poszaleć zimą i zjeżdżać na nartach? Bardzo dużo takich mniejszych i większych kurortów znajdziecie w Pirenejach. Pireneje to trzecie pod względem wysokości góry w Europie, zaraz po Alpach i Górach Betyckich. Najwyższym szczytem Pirenejów jest Pico de Aneto na wysokości 3404 metrów nad poziomem morza.

Z nazwą Pireneje wiąże się ciekawa anegdotka. Jedni twierdzą, że pochodzi ona z mitologii, w której córka Atlasa nazywała się Pyrene. Skrzywdzona przez Herkulesa chciała się skryć w górach. Inną etymologią nazwy Pireneje, jest po prostu pochodzenie tego słowa z języka baskijskiego, mówiąc o górach „Ilene os” mówiono o górach Księżyca.

FORMIGAL-MAPA

Wracając do Pirenejów i zimowych kurortów, to znajdziecie tutaj nie tylko hiszpańskie kurorty narciarskie, ale również francuskie, bo w końcu Pireneje stanowią granicę między tymi państwami, ale znajdziecie tutaj również kurorty należące do Królestwa Andory. Do tych ostatnich należą między innymi La Rabassa, Soldeu El Tarter, czy Pal Arinsal, francuskie kurorty to między innymi Cauterets, Bareges, Puyvalador, a najpopularniejsze hiszpańskie kurorty zimowe to Astun, Gandanchu, Cerler, Boi Taul, Formigal czy Tavascan.

Czemu Pireneje?

Przyjazd w Pireneje do jednego z wymienionych kurortów lub każdego innego to dla wielu ludzi ciekawa przygoda. Trzeba oczywiście przyznać, że kurorty zimowe w Pirenejach przegrywają z tymi w Alpach, są mniej popularne, ale być może będzie to ich wspaniała zaleta. Im mniej ludzi w kurortach, na stokach, w restauracjach, tym lepiej sprzyja to wypoczynkowi i regenerowaniu sił podczas urlopu. Nie ukrywajmy, ale im bardziej popularny cel zimowego wyjazdu, tym trudniej później się korzysta z zimowej infrastruktury.

Zimowe szaleństwo w Formigal

Jednym z hiszpańskich kurortów jest Formigal w Aragonii, leżący w prowincji Huesca w comarcha Alto Gallego w gminie Sallent de Gallego. Trzeba przyznać, że dwutysięczne miasteczko z czasem stało się jednym z najpopularniejszych kurortów zimowych w tej części Europy. W sezonie, który rozpoczyna się tutaj 27 listopada, a kończy 24 kwietnia, kurort odwiedza około stu tysięcy turystów. Kiedyś był to kurort odwiedzany głównie przez Hiszpanów i co najwyżej Francuzów, jednak po wejściu Hiszpanii do Unii Europejskiej z biegiem czasu przyjeżdżało tu coraz więcej Szwedów, Anglików czy nawet Niemców, którzy przecież dużo bliżej mają do swoich kurortów narciarskich, a jednak kusiło ich również coś nowego.

Co ważniejsze, jakość infrastruktury i standard ośrodka Formigal, nie odbiega od tych, które można spotkać w ośrodkach zimowych w Alpach. Kurorty w Hiszpanii często wybierane są przez Hiszpanów i Francuzów, z racji bliskości i braku bariery językowej, ale coraz częściej przez inne narodowości Europy, które wyczuły ogromny potencjał w mało popularnych jeszcze pirenejskich ośrodkach zimowych.

WYCIAG-FORMIGAL-PIRENEJE-NARTY

Infrastruktura w Formigal

Formigal to ośrodek, który znajduje się na wysokości 1510 metrów nad poziomem morza. Szczyt, z którego zjeżdżają narciarze znajduje się na wysokości 2250 metrów nad poziomem morza, co oznacza, że różnica wzniesień wynosi 740 metrów. W Formigal znajdziecie łącznie 137 kilometrów tras narciarskich, które w razie potrzeby są zaśnieżane przez 440 armatek śniegowych.

W zjeżdżaniu ze szczytów na pewno pomogą Wam wyciągi, których w Formigal nie powinno zabraknąć. Jest tutaj 11 bardzo popularnych wyciągów krzesełkowych, można je podzielić na wyciągi ośmio krzesełkowe, sześcio krzesełkowe, cztero i jedno krzesełkowe. Do tego są tutaj wyciągi bezpodporowe, których jest siedem, aby z nich skorzystać, trzymacie się rączki i jesteście wciągani na górę sunąć nadal po śniegu, ten rodzaj wyciągu często nazywany jest wyrwirączką lub wyrwiłapką. Trzecim rodzajem wyciągów są wyciągi dywanowe, których jest tutaj cztery.

Formigal to przede wszystkim narciarskie trasy zjazdowe. Siedem z nich ma kolor zielony, czyli są przystosowane dla całkowitych początkujących, dziewiętnaście jest niebieskich, są one zakwalifikowane jako łatwe. Pozostały jeszcze trasy czerwone, czyli dla osób zaawansowanych, a jest ich trzydzieści trzy. Ostatni typ tras zjazdowych to te o kolorze czarnym, jest ich trzydzieści osiem i są one przystosowane dla ekspertów. Jak łatwo policzyć łącznie jest ich dziewięćdziesiąt siedem i większość wymaga od narciarzy większego stopnia zaawansowania.

Zainteresuje Cię także:
ceny karnetów w Formigal | Pireneje w Hiszpanii | przewodnik po kurortach narciarskich w Hiszpanii | Astun | Boi Taull |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij