Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

La Molina

La Molina w Pirenejach - turystyka, atrakcje i narciarstwo w Pirenejach

Informacje ogólne o La Molinie

La Molina to urokliwy kurort górski położony w Pirenejach w północno-wschodniej części Katalonii na wysokości od 1700 do 2500 m n.p.m.. La Molina wraz z sąsiadującą miejscowością Masella tworzą ośrodek zimowy o wdzięcznej nazwie Alp 2500. Ze względu na bliskie sąsiedztwo z Francją również tam można wybrać się na kilka dni, aby mieć porównanie.

La Molina jest najstarszym ośrodkiem narciarskim w Hiszpanii i jednocześnie jednym z najbardziej popularnych. Odległość z Barcelony do La Moliny wynosi około 150 km, więc duża grupa turystów przybywa właśnie stamtąd. Wielu turystów przybywa do La Moliny również z Girony, która również znajduje się w pobliżu.

La Molina przyciąga również bardzo liczne grupy turystów zagranicznych, którzy mogą ciekawie spędzić tutaj czas nie tylko na nartach.
La Molina może poszczycić się tym, że w 1908 roku powstała tutaj pionierska stacja narciarska, oraz że właśnie tutaj został wybudowany pierwszy wyciąg narciarski w Hiszpanii w roku 1943.

Popularność La Moliny wśród licznych turystów bierze się również stąd, że jest ona miejscem, gdzie przez ponad 300 dni w roku panuje słoneczna pogoda, która sprzyja uprawianiu sportów zimowych, jak i spędzaniu tutaj czasu w sezonie letnim.

Informacje szczegółowe o La Molinie

Od czasu powstania pierwszego wyciągu narciarskiego wiele się zmieniło w La Molinie i dąży się w niej do innowacyjności i nowoczesności, aby wciąż być najchętniej odwiedzanym ośrodkiem uprawiania sportów zimowych.
Dzisiaj znajduje się w La Molinie: gondola, siedem krzesełek, cztery orczyki i trzy taśmy (w tym dwie przeznaczone dla dzieci). Z wyciągów w ciągu godzinny może skorzystać aż 25 000 osób, co robi wrażenie w porównaniu do innych kurortów tego typu.

W La Molina mamy do dyspozycji 53 trasy, których łączna długość wynosi 61 km (całkowite przewyższenie wynosi 745 m) oraz 16 wyciągów. Najdłuższa trasa zjazdowa ma długość 6 km. La Molina jest doskonałym miejscem do uprawiania narciarstwa, gdyż posiada trasy o każdym zróżnicowaniu trudności, co jest szczególnie ważne, jeżeli członkowie danej rodziny (grupy) przyjeżdżającej na wypoczynek do La Moliny nie posiadają tego samego poziomu umiejętności.

LA-MOLINA

Znajdują się tutaj trasy oznaczone kolorami, które oznaczają stopień trudności danej trasy i wyliczone są poniżej od tras dla początkujących do tras dla zaawansowanych:

- zielonym – 13 tras;
- niebieskim – 16 tras;
- czerwonym – 17 tras;
- czarnym – 7 tras.

W przypadku niewystarczającej ilości śniegu doskonałe warunki na stokach zapewniają armatki śnieżne, których w La Molinie jest około 500 sztuk. Dzięki tak dużej ilości armatek śnieżnych na 28 km znajduje się doskonała pokrywa sztucznego śniegu, który świetnie nadaje się do uprawiania wszelakich sportów zimowych.

Ważną informacją jest to, że ceny skipassów sprzedawanych w La Molinie można również wykorzystywać w Maselli w ramach partnerstwa obu miast w Alp 2500. Należy pamiętać, że obie te miejscowości tworzą największy obszar do uprawiania sportów zimowych w Hiszpanii.

Jeżeli chodzi o ceny skipassów, to kształtują się one następująco dla różnych grup wiekowych:

a) seniorzy są zwolnieni z wszelkich opłat, podobnie jak dzieci do lat 6 włącznie;

b) młodzież w wieku od 7 lat do 11 lat ponosi już następujące opłaty:
- karnet dzienny – 29 EURO;
- karnet popołudniowy – 22,5 EURO;
- karnet dwudniowy – 52 EURO;
- karnet sześciodniowy – 138 EURO;

c) dorośli w wieku od 12 lat do 64 lat ponosi następujące opłaty:

- karnet dzienny – 39 EURO;
- karnet popołudniowy – 32,5 EURO;
- karnet dwudniowy – 72 EURO;
- karnet sześciodniowy – 186 EURO.

Na pewno przy dłuższym pobycie w La Molinie najlepiej opłaca się zakup karnetu sześciodniowego, gdyż daje on gwarancję dobrej ceny i możliwość rzeczywistego spędzenia długiego czasu na nartach.
Na terenie La Moliny znajdują się liczne, dobrze wyposażone wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i snowboardowego. Znajduje się tutaj również kilka szkółek narciarskich, w których zatrudnionych jest około 400 wykwalifikowanych instruktorów narciarskich. Nauka na terenie tych obiektów odbywa się w miesiącach od grudnia do kwietnia, tak jak sezon narciarski.

W La Molinie znajduje się również dwa snowparki dla miłośników snowboardu. W snowparkach tych znajduje się największa w Pirenejach superpipe, która ma 170 m długości, ponad 5 m wysokości i 24 m szerokości oraz Big Air Bag (Wielka poduszka). To właśnie na tych obiektach organizowane były Snowboardowe Mistrzostwa Świata o Puchar Świata w snowboardzie w sezonach: 2007/2008, 2011/2012, 2012/2013 i 2013/2014.

W La Molinie przygotowano również pomyślane z myślą o najmłodszych śnieżne przedszkole, w którym dzieci w różnym wieku pod okiem doświadczonych instruktorów mogą nauczyć się bezpiecznie jeździć na nartach. Ponadto dzieci mogą dowiedzieć się, jak zachowywać się na stoku , aby nie stać się zagrożeniem dla innych przebywających na stoku.

NARTY-LA-MOLINA

Tutaj znajduje się również specjalne Centrum Sportu dla osób niepełnosprawnych, gdzie osoby takie mogą realizować swoją narciarską pasję. Ważnym wydarzeniem w historii La Moliny oraz jeszcze ważnym dla osób niepełnosprawnych było to, że w ramach Paraolimpijskich Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim w 2013 roku odbywały się tutaj wyścigi slalomu. Należy mieć nadzieję, że imprez takich będzie w przyszłości więcej, gdyż służą one skróceniu dystansu pomiędzy osobami niepełnosprawnymi a osobami sprawnymi.

Miejscowość ta posiada również skocznię narciarską Albert Bofill Mosell-Schanze o punkcie konstrukcyjnym K75 oraz wiele innych obiektów sportowych. Skocznia ta została wybudowana w 1975 roku kosztem dużych nakładów ludzkich oraz finansowych. Zawody rozgrywane były na tej skoczni w latach 1976-1991.

Ostatnimi zawodami na tym obiekcie były zawody rozegrane w 1991 roku w ramach Pucharu Kontynentalnego, w których zwyciężył niemiecki skoczek Andreas Scherer. Skocznia Albert Bofill Mosell-Schanze powstała z inicjatywy Hiszpańskiej Federacji Narciarskiej. Pierwotny plan zakładał, że dzięki tej inicjatywie ulegnie zwiększenie zainteresowania skokami narciarskimi, a co za tym idzie uda się wyszukać młode talenty, które w przyszłości mogłyby konkurować z najlepszymi na świecie w zawodach międzynarodowych. Pomimo tych starań hiszpańskim skoczkom nie udało się osiągnąć wielkich, spektakularnych sukcesów.

Dodatkowymi atrakcjami, na jakie można liczyć w La Molinie jest spacer na rakietach śnieżnych, jazda na sankach, jazda na pontonach, przejażdżka psim zaprzęgiem. Ponadto znajdują się tutaj również park linowy, pole golfowe, baseny termalne.

Wśród sportów bardziej ekstremalnych można spróbować nurkowania pod lodem, jazdy offroadowej terenowym samochodem, jazdy skuterem śnieżnym. W La Molinie można również wypożyczyć balon i polecieć nim, wybrać się na lot helikopterem albo paralotnią.

W La Molinie odbywają się również wyścigi psich zaprzęgów wchodzące w skład zawodów La Pirena – jeden z szesnastu etapów odbywa się właśnie w La Molinie.
Barcelona wraz z La Moliną myślą również o przyszłości i już pojawiła się zapowiedź, że oba miasta będą starały się w 2026 roku o otrzymanie organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich. W La Molinie miałaby się odbywać większość dyscypliny alpejskie, gdyż panują tutaj wymarzone warunki do ich uprawiania.

Należy mieć nadzieję, że obu miastom uda się urzeczywistnienie tej inicjatywy. Oba miasta zyskałyby szansę nie tylko uzyskania zysków z organizacji, ale również promocji i jeszcze większej rozpoznawalności regionu.
La Molina jest cudownie położonym kurortem, który również poza sezonem zimowym warto odwiedzić. Malownicze góry zachęcają do pieszych wycieczek, a szlaków jest tutaj sporo. Dla miłośników golfa zostały przygotowane profesjonalne pola golfowe z odpowiednią, wysoko wykwalifikowaną obsługą.

Infrastruktura i połączenia z La Moliną

La Molina posiada bardzo dobrą infrastrukturę komunikacyjną i nie stanowi większego problemu dotarcie do niej z Barcelony albo Girony. Stacja kolejowa Estació de la Molina pozwala na dojazd kolejowy, który jest częsty i bezproblemowy. Kursują tutaj pociągi linii R3, które wyruszają z Barcelony. Czas trwania podróży pociągiem na tej trasie wynosi około trzy godziny.

Z La Molina są również możliwe szybkie połączenia samochodowe z Barceloną poprzez dwie autostrady: autostradę C-17 i następnie drogę krajową N-260 oraz autostradę C-16, która znana jest, jako trasa europejska E9. Czas przejazdu, takim połączeniem wynosi około dwie godziny.

Baza noclegowa

Baza noclegowa w La Molinie jest bardzo rozbudowana, jednak dużo noclegów jest dosyć drogich, na co trzeba być przygotowanym decydując się na odwiedzenie tego kurortu. W La Molinie znajduje się duża liczba hoteli połączonych ze spa, ale nie tylko. Wszystkie hotele oferują bardzo dobre warunki noclegowe, a część posiada luksusowe wyposażenie.

Na uwagę zasługuje Hotel Guitart La Molina Resort & Spa ze względu na położenie w pobliżu tras narciarskich i wyjątkowo malowniczy widok rozpościerający się za hotelowymi oknami, który urzeka również w sezonie letnim. W hotelu tym znajdują się apartamenty, które mogą pomieścić od 2 do 8 osób, a ich wystrój na pewno spodoba się tym wszystkim, którzy lubią połączenie nowoczesności z pewną dozą luksusu.

LA-MOLINA-HOTEL

Apartamenty posiadają wszystkie możliwe i niezbędne udogodnienia, a przy recepcji można skorzystać z bezpłatnego dostępu do Internetu. Jak sama nazwa tego hotelu wskazuje oprócz noclegów oferuje on również możliwość skorzystania z zabiegów upiększających, relaksujących, sauny i łaźni parowej, ale te przyjemności nie są wliczone w cenę wynajmu pokoju i trzeba za nie zapłacić osobno.

Kuchnia w La Molina

W licznych barach i restauracjach można spędzić czas przy tapas oraz wybornej kuchni hiszpańskiej. Ze względu na to, że La Molina leży w Katalonii możemy tutaj spróbować przysmaków charakterystycznych dla kuchni katalońskiej.

Warto będąc w La Molinie spróbować, takich dań jak:

a) Klasyczny suquetu, który może być ze: skorupiaków, z ryb i z ziemniaków;
b) Żabie udka z selerami w sosie pesto;
c) Słony dorsz z musem czekoladowym;
d) Jagnięcina nadziewana nerkówką z cynamonem;
e) Ślimaki pieczone w piecu;
f) Kluski z owocami morza – arrosat.
Po daniu głównym koniecznie trzeba spróbować, jako deseru gęstego, karmelowego kremu o wdzięcznej nazwie crema catalana.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij