Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Cerler Pireneje

Cerler – narciarski raj w Pirenejach

Wielu osobom Hiszpania kojarzy się wyłącznie ze słonecznym południem Europy. Stereotypowe podejście do kwestii wypoczynku na Półwyspie Iberyjskim sprawia, że myśląc o urlopie w Hiszpanii oczami wyobraźni widzimy ciepłe morze, gorący piasek, słońce oraz zatłoczone kurorty. Hiszpania kryje w sobie jednak drugą naturę, której uroki można odkrywać zwłaszcza w sezonie zimowym. Ukrywa się ona w wysokich partiach Pirenejów – jednego z największych pasm górskich w Europie. To tutaj znajduje się uważany przez wielu za najlepszy ośrodek narciarski w Pirenejach. Zlokalizowany w miejscowości Cerler kurort narciarski jest chętnie odwiedzanym przez narciarzy i miłośników innych sportów zimowych ośrodkiem.

Skarb Aragonii

Cerler to małe skupisko domków i budynków usługowych, położone w najwyższych partiach Pirenejów, w prowincji Huesca. Ta znajdującą się w odległości zaledwie kilkudziesięciu kilometrów od granicy z Francją miejscowość w praktyce przynależy do położonego nieopodal miasteczka Benasque, jednak z uwagi na odseparowanie oraz lokalizację w wyższych partiach górskich Cerler zyskało własną nazwę i sławę. Pomimo niewielkiej odległości od miasteczka skupisko utrzymało swój swojski charakter. Obecność hoteli i kurortu dla miłośników sportów zimowych nie zakłóciła klimatu prawdziwie górskiej miejscowości, którą obecnie zamieszkuje niecałe 400 osób.

W Cerler trudno jest szukać oznak cywilizacji. Wyłożone kamieniem, wąskie i kręte uliczki przewijające się po zboczach gór prowadzą między poszczególne gospodarstwa. Każdy budynek zbudowany jest z solidnego kamienia, który chroni mieszkańców przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Same budowle zdają się sprawiać wrażenie, jakby mogły przeciwstawić się nawet największej sile niszczycielskiej lawiny.
Tereny zabudowane otoczone są tutaj lasami sosnowymi a w wyższe partie, w zależności od pory roku, są albo skute lodem i śniegiem, albo pokryte są drobną roślinnością i porostami. Na terenie ośrodka i w niedalekiej okolicy można odnaleźć ponad 60 szczytów, których wysokość przekracza 3000 metrów ponad poziomem morza.

Trudne początki

Choć dziś, pod płaszczykiem historycznego piękna Cerler pretenduje do miana najlepszego kurortu w Pirenejach, dawne czasy nie były tak łaskawe dla tej malowniczo położonej miejscowości. Jeszcze do połowy XX wieku trudno było przedostać się tu swobodnie z miasta Benasque. Nie istniała jeszcze bowiem droga, która łączyłaby oba miejsca. Z tego powodu turyści byli zmuszeni zatrzymywać się na nocleg w mieście, po czym na cały dzień wybierali się w wyższe partie – tam, gdzie dziś znajduje się ośrodek Aramon Cerler.

NARTY-CERLER
Doskonale przygotowane trasy i wyciągi w Cerler

Dużym utrudnieniem był także brak odpowiedniego ośrodka wypoczynkowego. Z tego powodu wielu narciarzy zmuszonych było do organizowania pobytu w domach miejscowej ludności. W miejscu dzisiejszego kurortu nie było również żadnego ośrodka medycznego lub punktu pomocy sanitarnej. Co ciekawe, w przypadku gdy komuś stała się krzywda, np. złamanie nogi czy nadwerężenie mięśnia, poszkodowanego transportowano do Benasque za pomocą… mułów. Pomimo niewielkiej odległości podróż trwała około pół godziny, co w przypadkach wymagających natychmiastowej interwencji nie było dopuszczalne.

Zainteresowanie kurortem było na tyle duże, że niebawem znalazł się inwestor, który postanowił wykorzystać wyśmienite warunki narciarskie panujące w Cerler. Niedługo potem w wiosce pojawiły się pierwsze miejsca noclegowe, punkt medyczny oraz punkty usługowe, oferujące turystom sprzęty, lekcje jazdy na nartach i wiele innych. Dziś turyści mogą spędzać czas w XII wiecznej chatce górskiej, po czym wrócić do nowoczesnego i oferującego najlepsze udogodnienia hotelu.

Aramon Cerler

Dziś ośrodek każdego roku odwiedzany jest przez tysiące turystów, którzy mogą swobodnie korzystać z uroków najwyżej położonego kurortu w Aragonii. Najniższy punkt miejscowości położony jest na wysokości około 1500 metrów nad poziomem morza, zaś najwyższy osiąga wysokość 2630 metrów. Duża różnica wysokości sprawia, że miejsce to przyciąga co roku wielu miłośników białego szaleństwa – zarówno tych początkujących, jak i zaawansowanych, oczekujących większej adrenaliny.

Ośrodek Aramon Cerler składa się aż z 19 wyciągów, z czego 10 to wyciągi krzesełkowe, a 9 stanowią wyciągi orczykowe. Choć liczba wyciągów może wydawać się duża, tak naprawdę pozwala ona na swobodne korzystanie z nagromadzonego tu białego puchu bez obawy o zbyt duże zatłoczenie podczas zjazdu. Wyciągi narciarskie wynoszą turystów na odległość ponad 1130 metrów, co pozwala na swobodne szusowanie. Możliwość swobodnego zjazdu istnieje na odcinku aż 75 kilometrów.

Trasy zjazdowe dla turystów położone są wzdłuż dwóch dolin – Cerler oraz Ampriu. Tutaj także czekają na turystów wszelkie możliwe udogodnienia i atrakcje. Pośród punktów usługowych zlokalizowanych na terenie kurortu wyróżnić można aż 4 restauracje, serwujące pożywne dania dla wyczerpanych białym szaleństwem turystów. Początkujący narciarze nie muszą się niczego obawiać – na terenie Aramon Cerler działają bowiem 3 szkoły narciarskie, w których kształci się turystów zarówno na zaawansowanym, jak i podstawowym poziomie.

Dla najmłodszych przygotowano także niezwykłą moc atrakcji. Sprzyjają one także rodzicom, którzy chcąc uwolnić się na chwilę od odpowiedzialności za własne dzieci. W obrębie kurortu narciarskiego działa przedszkole dla dzieci, w którym rodzic może zostawić swoją pociechę pod czujnym okiem pedagoga, a także śnieżny ogród – miejsce pełne inspirujących niespodzianek, które Twoje dziecko z pewnością pokocha.

TRASY-NARCIARSKIE-CERLER-HISZPANIA-PIRENEJE
Kilometry tras czekają na amatorów białego szaleństwa na południu Europy ...

Nie mogłoby także zabraknąć wypożyczalni sprzętu narciarskiego. W Cerler działają co najmniej dwie duże wypożyczalnie, w których znaleźć można wszystko, czego dusza zapragnie, by w pełni wykorzystać warunki narciarskie. Wszystko to sprawia, że kurort jest praktycznie samowystarczalny i dostarcza turystów wszelkich udogodnień niezbędnych do cieszenia się doskonałymi warunkami do szusowania.

Stoki Cerler

Tak jak w innych kurortach narciarskich Europy, także w Aramon Cerler obowiązuje podział na trasy uzależniony od zaawansowania użytkowników. Tak naprawdę każdy może znaleźć tu miejsce dla siebie – bez względu na poziom, jaki reprezentuje w danej dyscyplinie sportu zimowego.

Narciarze i snowboardziści mogą skorzystać z jednego z 4 typów tras, podzielonych pod względem trudności. Najłatwiejszy rodzaj stoku (zielony) liczy 7 tras. Jest to liczba, która powinna w zupełności wystarczyć nawet najbardziej zapalonym amatorom. Stok oznaczony kolorem niebieskim przeznaczony jest dla sportowców średniozaawansowanych i oferuje ponad 16 tras zjazdowych. Czerwony stok stworzony został z myślą o zaawansowanych narciarzach i liczy najwięcej tras spośród wszystkich rodzajów zjazdów. Są tu ponad 24 trasy, które dają turystom doskonałe warunki do szusowania. Czarna trasa odpowiednia dla ekspertów obfituje w trudniejsze niż w poprzednich przypadkach elementy zjazdowe. Ten stok to nie lada wyzwanie, dlatego zaleca się korzystanie z niego jedynie bardzo doświadczonym sportowcom. Oni właśnie mogą skorzystać z 14 tras o największym stopniu wymaganych umiejętności.

Dla ambitnych

Zaledwie kilka kilometrów od kurortu w Cerler znajduje się Monte Aneto – najwyższy szczyt całych Pirenejów. Ulokowany po hiszpańskiej stronie masyw górski coraz częściej staje się celem turystów zaznajomionych ze wspinaczką górską. Ten wznoszący się na wysokość 3404 metrów szczyt w górnych partiach przez cały rok skuty jest grubą warstwą lodu. Jego zdobycie wiąże się z wielotygodniowymi przygotowaniami nawet jeśli mamy do czynienia z doświadczonym himalaistą.

W drodze na szczyt warto odwiedzić także położone przy masywie jezioro Ibon de Cregüeña, którego tafla wznosi się na poziomie 2630 metrów ponad poziom morza. To dokładnie tyle, ile wynosi najwyższy punkt, do którego docierają wyciągi narciarskie kurortu w Cerler.

Cerler to zaskakujące miejsce, które nie przystaje do stereotypu turystycznej miejscowości Hiszpanii. Jako jeden z najlepszych ośrodków narciarskich oferuje on wspaniałe warunki do uprawiania sportów zimowych – nic dziwnego, że jest coraz chętniej odwiedzany przez wielbicieli białego szaleństwa. W sezonie (styczeń, luty, marzec), każdego dnia z wyciągów korzysta nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. To imponująca liczba, która pozostaje poza zasięgiem wielu narciarskich ośrodków w Europie.

HOTEL-CERLER
Hotel i SPA w Cerler w hiszpańskich Pirenejach

Zainteresuje Cię również:
Aragonia | Pireneje | narty w Hiszpanii przewodnik po kurortach | więcej informacji o Cerler w Pirenejach |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij