Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Logrono lotnisko

Lotnisko Logroño

Na północy Hiszpanii, w dorzeczu rzeki Ebro, na nierównomiernym, wyżynnym terenie znajduje się stolica wspólnoty autonomicznej La Rioja – miasto Logroño. Z całą pewnością nie wypada twierdzić, że bogactwo tego regionu ogranicza się wyłącznie do słynących w całej Hiszpanii winnic, jednakże nie da się ukryć, iż to właśnie one stanowią jeden z największych znaków rozpoznawczych wspólnoty w całym kraju.

Logroño jest miastem z bogatą historią, a jako stolica regionu spełnia także wiele funkcji administracyjnych. Nic więc dziwnego, że mieszka w nim prawie połowa z 300 000 mieszkańców całego regionu. To najważniejszy ośrodek przemysłowy, turystyczny i kulturalny wspólnoty La Rioja, dlatego tak ważne jest, aby komunikacja z miastem (a przez to z całym regionem) była łatwo dostępna i stała na jak najwyższym poziomie. Służyć temu ma nowoczesne lotnisko, znajdujące się nieopodal miasta.

Port lotniczy Logroño – podstawowe informacje

Port lotniczy Logroño-Agoncillo znajduje się w miejscowości Agoncillo, oddalony jest o 10 minut drogi od Longrono, na wschód od miasta. Adres lotniska to: Ctra. Logroño-Zaragoza, s/n, 26160 Recajo, La Rioja, Hiszpania. Telefon kontaktowy: +34 902 40 47 04. Lotnisko, którym zarządza hiszpańska spółka Aena, funkcjonuje od maja 2003 i obsługuje głównie ruch lokalny. Oznaczone jest międzynarodowym kodem RJL (IATA). Największa ilość pasażerów korzysta z usług portu lotniczego Logroño w sezonie turystycznym.

LOTNISKO-LOGRONO

Lotnisko posiada jeden terminal przystosowany do obsługi podróżnych. Powierzchnia budynku wynosi 4000 metrów kwadratowych. W godzinach szczytu, terminal może obsłużyć jednocześnie do 400 osób. Znajduje się tu również jeden pas startowy o długości 2200 i szerokości 45 metrów.
Statystyki pokazują, że port lotniczy miasta Logroño spełnia wyłącznie lokalne funkcje. Roczna liczba pasażerów nie przekracza tu 20 000 osób, głównie w sezonie turystycznym. Jeśli chodzi o połączenia lotnicze, obecnie obsługiwane są głównie regularne loty do Madrytu, które odbywają się codziennie, a obsługują je linie Iberia. Nie brakuje również lotów czarterowych i prywatnych, które proponują linie Air Nostrum.

Etapy rozbudowy i modernizacja

Historia lotniska sięga lat 20. ubiegłego stulecia. Wówczas na tych terenach mieściła się baza lotnictwa wojskowego Recajo, a charakter cywilny lotnisko otrzymało w 1946 roku, jednak przez lata praktycznie nie było wykorzystywane z uwagi na brak nowoczesnej infrastruktury. Powodowało to, że z jego usług korzystały głównie szybowce i aerokluby, jednak lotów pasażerskich, poza nielicznymi czarterami, praktycznie nie obsługiwano. W historii lotniska przełomowy był rok 1996, kiedy lokalny samorząd wspólnoty autonomicznej La Rioja podjął decyzję o budowie dużego, nowoczesnego portu lotniczego do celów komercyjnych.

Lotnisko, w słusznym zamierzeniu lokalnych władz, miało stać się elementem, który podniesie konkurencyjność regionu i sprawi, że zarówno miasto, jak i cała wspólnota odczuje korzyści ekonomiczne, związane ze zwiększeniem ruchu turystycznego w regionie. Nie bez znaczenia jest tu również fakt, że w tamtym czasie odnotowywano znaczący wzrost znaczenia przemysłowego regionu, z uwagi na powstające tu liczne firmy i fabryki. Lotnisko miało więc na celu ożywienie inwestorów i przyczynienie się do awansu ekonomicznego miasta i jego mieszkańców.

Budowa trwała 7 lat, a jej koszt wyniósł kilkadziesiąt milionów Euro. Wiosną 2003 roku oddano do użytku nowoczesny budynek terminala, wieżę kontroli lotów oraz drogę startową o długości ponad 2 tysięcy metrów. Początkowo, lotnisko oferowało regularne loty do Madrytu i loty do Bacelony, co zapewniało lotnisku sporą popularność, gdyż odległość od stolicy Hiszpanii wynosi ponad 320 km, zaś dystans z Logroño do Barcelony jest jeszcze dłuższy i wynosi prawie 500 km w linii prostej.

Regularne połączenia lotnicze pozwalały skrócić czas dojazdu do obu miast i zapewniały wygodną komunikację. W kolejnych latach, oferta lotniska zwiększała się, a linie Air Nostrum zapewniały także połączenia z Malagą, Sewillą, na lotnisko Palma de Mallorca, na lotnisko na Teneryfie i kilkoma innymi hiszpańskimi miastami. Część połączeń funkcjonowała stale, inne – sezonowo. W 2006 roku na lotnisku zainstalowano system ILS, który wspomaga lądowanie samolotów nawet w warunkach złej widoczności. Poprawiono łączność i zmodernizowano systemy zapewniające obsługę połączeń na lotnisku.

TERMINAL-PORT-LOTNICZY-LOGRONO-HISZPANIA

Transport i komunikacja

Komunikacja z centrum Logroño to słaba strona lotniska. Co prawda, od miasta dzieli nas odległość zaledwie kilku kilometrów, a podróż nie trwa dłużej niż kwadrans, to na skutek braku połączenia lotniska z miastem komunikacją miejską, jesteśmy skazani na podróż taksówką lub własnym samochodem. Lotnisko znajduje się przy drodze N-232 i autostradzie LO-20, która stanowi jednocześnie autostradową obwodnicę miasta Logroño.

Postój taksówek znajduje się przy wyjściu z budynku terminala, a ceny za kilometr są zróżnicowane i zależnie od pory dnia wynoszą od 1 do 4 Euro. Ceny będą wyższe w zależności od kalendarza imprez i festiwali odbywających się w mieście. W momencie, gdy organizowana jest większa impreza masowa, cena za kurs może wzrosnąć. Bądźmy przygotowani również na dodatkową opłatę za przewożenie bagażu.

Parking

Lotnisko posiada parking na 250 pojazdów. Znajdują się tam również specjalnie wydzielone miejsca dla autokarów i 8 miejsc parkowania samochodów dla osób niepełnosprawnych. Warto wspomnieć, że korzystanie z parkingu jest bezpłatne, niezależnie od pory dnia i długości postoju na parkingu. Dostęp do parkingu jest łatwy gdyż znajduje się on w bezpośrednim sąsiedztwie terminala, a po wyjściu z hali przylotów dotrzemy do niego w mniej niż minutę.

Lotnisko w Logroño, w odróżnieniu od wielu hiszpańskich portów lotniczych, nie posiada usługi wynajmu samochodów osobowych. Jeśli zamierzamy zamieszkać w którymś z pobliskich hoteli, warto sprawdzić, czy nie zapewnia on usługi odbioru swoich gości z lotniska. W takim przypadku, nie musimy martwić się o transport, gdyż samochód hotelowy będzie czekał na nas o ustalonej godzinie. Z uwagi na brak wypożyczalni aut oraz fakt, że komunikacja miejska tu nie dociera, odbiór z lotniska stanowi popularną i chętnie wybieraną alternatywę dla pasażerów.

Oferta handlowa, gastronomiczna, udogodnienia dla niepełnosprawnych

Na uwagę zasługuje oferta handlowa i gastronomiczna lotniska. W budynku terminala znajdują się liczne sklepy, restauracje i kawiarnie, które zapewniają możliwości spędzenia czasu pozostałego do odlotu. Warto przybyć na lotnisko odpowiednio wcześniej, aby nie spóźnić się na odprawę i kontrolę bezpieczeństwa. Przestrzeń handlowa, obok prowadzenia restauracji i barów, stanowi również ciekawa alternatywę dla organizacji firmowych imprez i wydarzeń.

MAPA-LOTNISK-HISZPANIA

Lotnisko zapewnia swoim pasażerom wiele licznych udogodnień, takich jak nielimitowany dostęp do bezprzewodowego internetu, wygodną obsługę w zakresie nadawania i rejestracji bagażu, biuro rzeczy znalezionych, czy automaty telefoniczne. Osoby niepełnosprawne mogą liczyć na pomoc obsługi lotniska w zakresie podstawowych czynności związanych z przygotowaniem do wejścia na pokład samolotu, co jest standardem regulowanym przepisami Unii Europejskiej.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij