Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Logrono

Logroño – miasto przyjaznego klimatu i dobrego wina... Logroño to średniej wielkości miasto (liczące około 150 tysięcy mieszkańców) położone w północnej części Hiszpanii, nad najdłuższą rzeką tego kraju – Ebro. Cenną informacją dla wszystkich wędkarzy jest fakt, iż rzeka ta słynie w całej Europie z największych okazów sumów – tzw. ryb z wąsami.

Logroño jest miastem o długiej i bogatej historii, założone bowiem zostało 918 lat temu (w 1095 roku). Jest więc niejako "rówieśnikiem" naszego Krakowa. Ze stolicą Małopolski łączy je jeszcze jedno oprócz wieku, a mianowicie uprawa winorośli. Z tym, że o ile w Krakowie plantacje te miały w przeszłości raczej marginalne znaczenie– to Logroño postawiło w zasadzie wszystko na jedną kartę i jest miastem specjalizującym się w uprawie winorośli oraz produkcji wyśmienitego wina. Kończąc omawianie kwestii administracyjnych, należy wspomnieć, że Logroño jest stolicą wspólnoty autonomicznej La Rioja.

Klimat uwielbiany przez winogrona

Warto również kilka słów poświęcić klimatowi terenów, na których leży Logroño, ponieważ dzięki takim, a nie innym uwarunkowaniom klimatycznym – miasto stało się swego rodzaju hiszpańską stolicą winiarstwa. Uprawa winorośli, aby przyniosła zamierzony efekt, wymaga specjalnych uwarunkowań klimatycznych. Jak mawiają winiarze, najszlachetniejsze z roślin potrzebują trzech rzeczy do prawidłowego rozwoju: odpowiedniej gleby, stosunkowo niewielkiej ilości opadów oraz wielu słonecznych dni w okresie wegetacyjnym winorośli.

Do tego należy dodać warunek w postaci łagodnej zimy - do około minus pięciu stopni Celsjusza.Tak się jakoś szczęśliwie dla mieszkańców Logroño złożyło, że wszystkie te elementy występują w idealnych proporcjach właśnie w rejonie, który zamieszkują. W dodatku, położenie w dolinie Ebro sprawia, że klimat jest raczej łagodny. Anomalie pogodowe są tam rzadkim zjawiskiem, co jest dodatkowym atutem, ponieważ winorośl "lubi spokój".

Co ciekawe, związki miasta z winiarstwem podkreśla hucznie obchodzone lokalne święto ku czci św. Mateusza (nazywane w Hiszpanii "San Mateo"). Dzień ten, przypadający w przedostatnim tygodniu września, nazywany jest przez miejscową ludność "Świętem miasta i wina". W tych dniach, zarówno w mieście, jak i w regionie, mają miejsce wydarzenia kulturalne i poświęcone boskiemu trunkowi. Najsławniejszemu hiszpańskiemu napitkowi, czyli hiszpańskim winom.

Trzeba w tym miejscu odnotować, że na całym świecie miasta takie jak Logroño, których gospodarka jest prawie w całości oparta ma jednej tylko gałęzi wytwórczości - przemyśle, są narażone na wahania koniunktury na rynku. Wystarczy słaby rok, klęska żywiołowa, która zniszczy plantacje, by miasto popadło w tarapaty. Logroño nie skupia się jednak tylko na jednej gałęzi przemysłu, choć słynie z produkcji wina, dzięki czemu wychodzi obronną ręką z zawirowań gospodarczych.

Ze świąt ważnych dla mieszkańców Logrono trzeba jeszcze koniecznie wspomnieć o dniu św. Barnaby, który jest równocześnie patronem miasta. Co roku 11 czerwca świętuje się dzień zwycięstwa nad francuskim królem Franciszkiem I, którego armia oblegała miasto w 1521 roku.

MIASTO-LOGRONO-FOTO
Logroño to nie tylko hiszpańskie winnice ale i nowoczesne miasto w La Rioja

Łyk historii, czyli nie tylko o winiarstwie

Najstarsze informacje o Logroño pochodzą z I wieku naszej ery, kiedy to osada nosząca nazwę Vareia była siedzibą Beronów – jednego z wielu szczepów Celtów. W tym miejscu, chcąc nie chcąc pojawiają się analogie z...Polską, a konkretnie z wspominanym na wstępie – Krakowem. Nie wszyscy wiedzą, że miej więcej w tym samym czasie, kiedy na terenach dzisiejszego Logroño przechadzali się Celtowie – w podkrakowskich Piekarach można było spotkać ich dalekich krewnych.

W kolejnych wiekach tereny Logroño wchodziły w skład jednej z wielu prowincji Cesarstwa Rzymskiego. VI wiek naszej ery to niszczycielski najazd barbarzyńców (konkretnie zaś Wizygotów), którzy zrównali Logroño z ziemią. Dwa wieki później obszar ten wchodził pod władanie Maurów. Ci ostatni cieszyli się z tej zdobyczy około 200 lat, ponieważ w X wieku Logroño stało się przedmiotem sporu pomiędzy dwoma sąsiadującymi ze sobą królestwami – Kastylią oraz Nawarrą.

Miasto przechodziło nieustannie z rąk do rąk, gdyż zostało założone w miejscu, w którym istniało wygodne przejście przez rzekę Ebro (tak zwany bród). W tym miejscu Rzymianie zbudowali ważny most leżącu na szlaku z Asturii do Tarragony. W związku z tym, miasteczko było prawdziwym kąskiem dla wszystkich, którzy wchodzi w posiadanie okolicznych terytoriów.

W 1095 roku król Alfons VI Mężny z Kastylii nie tylko odbudował Logroño, lecz przede wszystkim nadał mu prawa miejskie. Co istotne – od tej pory założenia urbanistyczne miasta stały się wzorem dla wielu hiszpańskich miast, które naśladowały powstające perełki architektury. W 1099 roku, dzięki temu, że odbudowano most na rzece Ebro, Logroño mogło stać się ważnym przystankiem dla pielgrzymów podążających istniejącym do dziś, "szlakiem świętego Jakuba". Jest to szlak prowadzący do sanktuarium znajdującego się w Santiago de Compostella, pod wezwaniem tegoż właśnie świętego.

ULICE-LOGRONO-HISZPANIA
Piękna starówka w Logroño

"Mała ojczyzna" znanych osobistości

Każde miasto lubi chwalić się swoimi mieszkańcami, zwłaszcza tymi, którzy odnieśli jakiś większy lub mniejszy sukces. W przypadku Logorno warto wspomnieć o takich znanych postaciach jak: Fausto Elhuyar – odkrywca wolframu, Daniel Aranzubia – bramkarz Athletic Bilbao, ale przede wszystkim należy wspomnieć o osobistości znanej na całym świecie, której dzieło wśród wielu wzbudza kontrowersje. Mowa jest tu o założycielu słynnej organizacji Opus Dei – Josemarii Escrivie de Balaguer. Chociaż w Logorno spędził tylko kilka lat, były jednak one kluczowe, ponieważ tutaj odkrył swoje powołanie.

Co warto zobaczyć w Logroño?

Przede wszystkim warto zatrzymać się dłużej przy moście, o który walczono przez stulecia. Most o obecnym wyglądzie pochodzi z 1884 roku. Miłośnicy historii z pewnością zobaczą oczyma wyobraźni Celtów, Rzymian czy też Wizygotów na zmianę budujących, i burzących, most na Ebro.

Innym zabytkiem godnym uwagi, tego pięknego miasta w hiszpańskim regionie La Rioja, jest najpiękniejszy kościół w regionie La Rioja, czyli gotycki kościół pod wezwaniem świętego Bartłomieja (wybudowany na przełomie XIV i XV wieku). Dodatkowo w Logroño znajdziemy zachwycające fontanny, zielone parki, muzea, kościoły z różnych epok.

Co więcej, Logroño słynie z wyśmienitej kuchni. Tamtejsze tradycje kulinarne co roku przyciągają rzesze turystów (i nie chodzi tu jedynie o słynne wino). W centrum miasta znajduje się bowiem ponad 50 taperias (restauracji tapas), czyli miejsc, w których do wina podaje się wyśmienite przekąski (tapas). Czasem trudno określić czy wino jest tam daniem głównym, czy raczej przerywnikiem pomiędzy kolejnymi przekąskami.

FOTO-HISZPANIA-RIOJA
Ulice Logroño w La Rioja

Dania serwowane w Logroño składają sie głównie z warzyw, pochodzących z loalnych upraw Kuchnia Logroño, tak jak całego regionu la Rioja, jest niezwyle prosta, choć składa się z bardzo różnorodnych warzyw i owoców. Najczęściej dania składają się tu z warzyw strączowych, papryki, cebuli, karczochów, szaragów i wielu innych cennych jarzyn. Nic dziwnego, skoro panują tu tak doskonałe warunki do uprawy roślin.

Warto odwiedzić Logroño choćby z powodu doskonałej aury. Średnia roczna temperatura nie spada tutaj poniżej 10 stopni cejsjusza, a lata bywają naprawdę przyjemne.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij