Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Zwiedzanie Eskurial

Bilet do Eskurial najlepiej kupić w kasie biletowej przy wejściu dla zwiedzających. Bilet wstępu uprawnia do wstępu i zwiedzania w dowolnej kolejności: bazyliki, zakrystii, kapitularza, apartamentów królewskich i biblioteki. Jeżeli chcesz zwiedzić wyodrębnione pomieszczenia Casita del Principe oraz Casita del Infante, należy wykupić osobny bilet (obowiązują inne godziny otwarcia tych obiektów).

Jeżeli planujesz zwiedzanie Esurialu w lecie, zaopatrz się w napoje chłodzące i prowiant, chyba że będziesz korzystał z miejsc do kupna napojów na terenie muzeum, ale najlepiej to uczynić w kafeterii, tuż przy wejściu do muzeum.

Zwiedzanie muzeum najlepiej zacząć od bramy zachodniej, na wprost gór, a potem przejść przez tradycyjne wejście główne do El Escorial, nad którym wznosi się ogromna postać Świętego Wawrzyńca, czyli San Lorenzo, dzierżącego w dłoniach ruszt, symbol męczeństwa. Tuż obok mieści się biblioteka, nadzwyczaj piękna sala z półkami na woluminy, według projektu Herrery, doskonale harmonizująca z architekturą wnętrza budynku.

Kolejna atrakcja tej części budynku to freski ścienne Tibaldiego i jego uczniów, przedstawiające siedem sztuk wyzwolonych. Jednym z najcenniejszych artefaktów w bibliotece jest pochodzący z X wieku Codex Albendensis, a także osobisty pamiętnik Świętej Teresy. Inne, niezwykle cenne przedmioty w tym muzeum, to kilka wspaniale zdobionych manuskryptów arabskich, oraz planetarium pochodzące z włoskiej Florencji z 1572 roku.

Zwróć uwagę na planetarium ...

To niezwykłe planetarium przedstawia ruch planet, według systemów Ptolemeusza i Mikołaja Kopernika. Tuż za wejściem do budynku, znajduje się tzw. Patio de los Reyes czyli Dziedziniec Królów. Nazwa tego miejsca pochodzi od sześciu posągów, władców Judei, wieńczących kolumny wychodzącej na dziedziniec fasady bazyliki. Po prawej stronie widać działający do dzisiaj klasztor, a po lewej, kolegium duchowne.

Podczas dalszego zwiedzania muzeum warto zwrócić uwagę na pozornie pozbawiony podparcia płaski łuk chóru, który wydaje się wisieć w powietrzu, tuż nad wejściem, oraz na marmurowy krucyfiks, będący dziełem rąk Benvenuta Celliniego, przyniesiony tu z Barcelony na ramionach jego czeladników.

Jest to jedno z bardzo nielicznych miejsc w muzeum, stale oświetlonych we wnętrzu tego mrocznego i przytłaczającego budynku. Wystarczy jednak wrzucić drobną monetę do szczeliny, obok głównego ołtarza, by go podświetlić, a wtedy cały kościół nabiera blasku.

Wschodnią część budynku zdobią prace włoskich artystów, ojca i syna, Leona i Pompea Leonich, którzy zaprojektowali również dwie grupy rzeźb ustawione naprzeciw siebie, a przedstawiające Karola V z rodziną, oraz Filipa II z trzema żonami, brakuje tylko Marii Tudor.

Warto też przespacerować się po wewnętrznych dziedzińcach Eskurialu, wśród turystów z Japonii największą popularnością cieszy się Claustro Grande z freskami mistrza Tibaldiego, przedstawiającymi żywot Matki Bożej, oraz Patio de los Evangelistas, wraz z otaczającymi go ustronnymi i zadbanymi ogrodami królewskimi.

Panteon de Infantes
Panteon de Infantes
  Panteon de Reyes
Panteon de Reyes

Do największych skarbów klasztoru, należy Zakrystia (Sacristia) oraz Kapitularz (Salas Capitulares). Mieszczą one wiele dzieł religijnych, między innymi dzieła Tycjana, obrazy Velazqueza i Jose Ribeiry. Tuż obok Zakrystii rozpoczynają się schody prowadzące w dół do Mauzoleum Królów (Panteon Real). To miejsce pochówku wszystkich władców Hiszpanii, począwszy od czasów Karola V z wyjątkiem Filipa V i Ferdynanda VI. Kilkanaście lat temu sprowadzono także szczątki Alfonsa XIII, króla Hiszpanii, który zmarł na wygnaniu w Rzymie.

Grobowce hiszpańskich monarchów

Ciała wszystkich, hiszpańskich monarchów spoczywają w marmurowych grobowcach, królowie oraz Izabela II po jednej stronie, a królowie po drugiej. Jedna z najciekawszych części tego muzeum znajduje się dokładnie nad wejściem. Jest to Gnilnia Królewska! Czyli Pudridero Real. Jest to osobna sala w której przechowuje się zwłoki zmarłych królów przez 20 lat, aby następnie, już jako czyste szkielety, umieścić je w mauzoleum królewskim. Makabryczne ale prawdziwe. Aby zdobyć więcej informacji na temat tej makabrycznej tradycji, warto sięgnąć po książkę Carlosa Fuentesa "Terra Nostra".

Dzieci królewskie spoczywają w Panteon de los Infantes. Grobowiec Don Juana, nieślubnego syna Karola V, przewyższa okazałością nawet nagrobki królewskie. Warto również zwrócić uwagę na zbiorowy grobowiec dla sześćdziesięciu niemowląt, zapełniono juz blisko trzydzieści miejsc!

Zwiedzając dalej muzeum, dojdziemy do eleganckich sal tzw. Nowych Muzeów. Zebrano tutaj prace Boscha, Gerarda Davida, Durera, Tycjana, Zurbarana i wielu innych, światowej sławy, artystów malarzy. Reszta zbiorów znajduje się w Muzeum Prado w Madrycie. Prosimy zwrócić uwagę podczas zwiedzania tej części muzeum, na przepiękną salę o nazwie: Sala de Batallas, to długa galeria, ozdobiona seriami epickich obrazów, przedstawiających sceny z najważniejszych w historii Hiszpanii, bitew.

Warto też odwiedzić Apartamenty Królewskie czyli Salones Reales. Wśród nich, obowiązkowy punkt programu każdej wycieczki do Eskurial, zwiedzenie spartańsko urządzonych komnat należących do Filipa II. Warto też zwiedzić Palacio de los Borbones, to bardziej ozdobne komnaty następców Filipa, zajmujące północno wschodni narożnik kompleksu muzealnego.

Casita del Principe oraz Casita del Infante to pochodzące z XVIII wieku pałacyki królewskie w których zachowało się wiele cennych dekoracji z tamtych czasów. Obydwa pałacyki zaprojektował Juan de Villanueva, najbardziej znany architekt hiszpański neoklasycyzmu. Warto zwiedzić obydwa pałacyki, również dlatego, aby podziwiać przepiękne, francuskie ogrody, znajdujące się w tej części pałacu. Z usytuowanej wśród wzgórz Casita del Infante w której spędził swoje studenckie lata obecny król Hiszpanii, Juan Carlos, rozciąga się malowniczy widok na zespół klasztorny Eskurial.

Od głównego wyjścia trzeba posuwać się dobrze oznaczoną drogą w lewo, mając ciągle po prawej zarysy góry. Budynek Casita del Principe poniżej klasztoru jest zdecydowanie większa i ciekawsza, gdyż może się pochwalić kolekcją obrazów Luki Giordana, oraz czterema obrazami wykonanymi z masy ryżowej.

MONASTERIO-DE-ESCORIAL

Eskurial informacje praktyczne

Hotele San Lorenzo del Escorial
Noclegi Eskurial. Zobacz gdzie najlepiej spędzić noc w pobliżu Eskurial w miasteczku u podnóża zabytkowej budowli; miasteczko San Lorenzo del Escorial. Selekcja hoteli. Porównaj ceny noclegów za noc i zarezerwuj wprost z naszej strony internetowej. Hotele, hostele, pensjonaty i apartamenty na wynajem w najbliższej odległości od Eskurial.

Wypożyczalnia samochodów
Zarezerwuj samochód przez internet w Eskurial lub w Madrycie. Skorzystaj z naszej globalnej wyszukiwarki samochodów na świecie i w Hiszpanii. Porównaj ceny za każdy dzień wynajmu samochodu i wybierz dla siebie najlepszą opcję na wypożyczenie auta w Hiszpanii.

Mapa Eskurial
Położenie Eskurial na mapie. Gdzie dokładnie na mapie Hiszpanii leży zabytek Eskurial (El Escorial). Zobacz dojazd z Madrytu do Eskurial. Najlepsze połączenia drogowe ze stolicy Hiszpanii do Eskurialu. Dojazd pociągiem i autobusem, oraz zobacz na mapie Google jak dojechać do Eskurial bezpośrednio z Polski. Najlepsza mapa Google Eskurial.

Pogoda Eskurial
Sprawdź ile stopni jest w miasteczku San Lorenzo del Escorial. Letnia wyprawa, oznacza ogromne upały i skwar. Wycieczka w zimie, może być przenikliwie chłodno, czasami mroźno. Sprawdź pogodę w Eskurial i warunki pogodowe panujące dokładnie w tej chwili w miasteczku San Lorenzo del Escorial.

Krzesło Filipa

Silla de Felipe to tron, wykuty w wychodni skalnej z której rozciąga się panoramiczny widok na pałac. Podobno król Filip II przyglądał się z tego miejsca, budowie pałacu. Krzesło Filipa znajduje się 3km za miastem, ale łatwo tu dojść na piechotę, podążając ścieżką pod łukami za głównym wejściem do budynku klasztornego wiodącym przez bibliotekę Eskurial.

Przy schodzeniu ze wzgórza, należy trzymać się lewej strony, a po przecięciu głównej drogi, należy iść dobrze oznakowaną trasą. Jeżeli zamierzasz dojechać tam samochodem, należy kierować się na drogę M-505 na Avilę i skręcić po 3km.

Apartament PLAYAMARINA 124
Apartament PLAYAMARINA 124
Costa Blanca płd. / Cabo Roig
Sixtytwo Hotel Barcelona ****
Sixtytwo Hotel Barcelona ****
Barcelona / Barcelona Sagrada Familia
Tryp Jerez Hotel Jerez de la Frontera
Tryp Jerez Hotel Jerez de la Frontera
Andaluzja / Jerez de la Frontera
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij