Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Wąwóz El Chorro

Magiczne El Chorro. Południowa część Hiszpanii pełna jest skalistych szczytów i wąwozów. Jeden z nich zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ staje się miejscem docelowym wielu wycieczek i wypraw. Wszystko dzięki idealnym warunkom do wspinaczki skalnej. Amatorzy i profesjonaliści zjeżdżają tu z różnych stron świata, by zmierzyć się z wysokimi na kilkaset metrów urwiskami. Mowa o El Chorro – Europejskiej Mekce nie tylko wspinaczki, ale także kolarstwa górskiego i wędrówek pieszych. Dlaczego to niepozorne miejsce jest tak popularne w samej Hiszpanii i poza jej granicami?

Niepozorne miejsce

El Chorro to właściwa nazwa małej wsi, która znajduje się w malowniczej części Malagi. Od samego miasta oddalona jest o zaledwie 60 kilometrów, zatem chcąc odwiedzić ją można równie dobrze zatrzymać się w samej Maladze, co w przyjmującym gości przez cały rok hotelu El Chorro. Bliskość wybrzeża sprzyja wypoczynkowi biernemu w jednym z tutejszych kurortów, natomiast samo El Chorro to wybór dla aktywnych.

Miejscowość położona jest w malowniczym, górskim terenie. Okoliczne jeziora i rzeki w swoisty sposób zdobią tereny w okolicach El Chorro, ale to nie one są przyczyną zainteresowania aktywnych turystów. Największą atrakcją tego rejonu jest bowiem wąwóz, utworzony przez rzekę spływającą ze szczytów pobliskich gór. To cenione w międzynarodowym środowisku alpinistów miejsce stało się miejscem docelowym wielu wypraw. Uprawiający wspinaczkę wykorzystują idealne wręcz warunki, aby doskonalić swoje umiejętności. Skały tutejszego wąwozu należą do najbardziej stromych w całej Europie. W okolicy znaleźć można ponad 1500 ubezpieczonych dróg wspinaczkowych, co czyni to miejsce istnym rajem dla wszystkich, którzy uprawiają tę niebezpieczną dyscyplinę sportu.

El Chorro znaczy…

Nie bez znaczenia jest nazwa, jaką Hiszpanie nadali wąwozowi i miejscowości. El Chorro w wolnym tłumaczeniu oznacza zryw lub odrzut. Nazwa przylgnęła do miejscowości z powodu powodzi, jakie nawiedzały to miejsce przed drugą dekadą XX wieku. W tych czasach tereny były regularnie zalewane przez wodę w wyniku ogromnych powodzi. Do tego stanu rzeczy przyczyniły się aż 3 rzeki, których koryta przepływają właśnie w tym miejscu: Turón, Guadalteba i Guadalhorce.

Z powodu częstych podtopień oraz chęci zapanowania nad korytem rzeki, zapadła decyzja o budowie systemu tam. Zapory powstały na początku lat 20 XX stulecia i do dziś chronią tę miejscowość przed zalaniem. Swoją drogą, gdyby usunąć pierwszą literkę, powstałaby nazwa, która także odnosiłaby się do charakteru miejsca sprzed budowy wielkiej tamy (el horro to z hiszpańskiego okropności).

El Chorro z oknem na świat

Aż do połowy XIX wieku El Chorro było odcięte od świata niemal całkowicie. Oprócz naturalnych przeszkód, jakimi są skaliste urwiska i wąwóz, dostęp do miejscowości był ograniczony przez brak drogi dojazdowej, a częste powodzie sprawiały, że także taka forma dojazdu nie mogła wchodzić w grę. Dopiero po roku 1850 wzdłuż wąwozu o nazwie Los Gitanes (prawdopodobnie nazwa pochodzi od gitane, które znaczy tyle co cygan) położono tory kolejowe, łączące to miejsce z Malagą, Sewillą i Cordobą. Jest to ważna informacja dla turystów, ponieważ linia kolejowa działa do dziś, a przy przystanku El Choro zatrzymują się kursy kolei podmiejskiej.

WSPINANIE-SKAŁY-FOTOGRAFIA
El Chorro w pobliżu Malagi - raj dla wspinaczy

Niebezpieczna ścieżka króla

Między skałami u zbocza sąsiadującego z rzeką Guadalhorce przemyka wąska i zniszczona już dość ścieżka. Miejscowi mieszkańcy nazywają ją Caminito del Rey, co w tłumaczeniu na język polski oznacza ścieżkę króla.

Zbudowano ja wraz z tamą na rzece Guadalhorce, która powstała tutaj w 1901 – 1905 na rozkaz władcy hiszpańskiego Alfonso XIII. Oficjalne otwarcie tamy przez monarchę było także sposobnością do nazwania tajemniczej ścieżki.

Aż do 2000 roku ścieżką króla przechadzali się co odważniejsi turyści. Wszystko z powodu niebezpiecznego położenia i wypadków, które zdarzały się tu zbyt często. Kilka osób wejście na ścieżkę przepłaciło własnym życiem, stąd zapadła decyzja o zamknięciu ścieżki. Dziś trakt nie nadaje się do użytku.

Niestety niektórzy pomysłowi turyści za nic sobie mieli ostrzeżenia i opowieści miejscowych mieszkańców o tragicznych wydarzeniach tego miejsca. Pokusa wejścia do przełomu rzeki i tunelu kolejowego poprzez niebezpieczną ścieżkę bywała silniejsza, niż strach przed upadkiem a nawet śmiercią.

Władze zdecydowały się wyburzyć wszystkie wejścia na ścieżkę oraz prawnie uregulować kary za wejście na nią. Za złamanie zakazu grożą wysokie grzywny.

CHODZENIE-PO-GORACH-HISZPANIA
El Choro dla początkująch wspinaczy

El Chorro i Frontares

Będąc w El Chorro trudno jest nie odwiedzić pobliskich ścieżek i miejsc, które równie chętnie odwiedzane są przez amatorów wspinaczki. I tak, wędrując po okolicznych ścieżkach i górskich trasach natrafimy na równie interesujące miejsca. Jednym z nich jest Frontales. Według wielu wielbicieli wspinaczki jest to najwspanialszy sektor El Chorro.

To tutaj właśnie znajduje się słynna grota oraz Poema Roca. W tych miejscach swoje wyczyny pokazują najbardziej doświadczeni alpiniści. Frontales jest miejscem, w którym skały są bardzo strome i kształtują się w niezwykle efektowne nawisy. Nie będzie ani grama przesady w stwierdzeniu, że Frontales jest ulubionym miejscem do efektownej wspinaczki.

Wydzielone trasy wymagają sporo wprawy, siły i wytrzymałości, ale każdy kto ma odpowiednie umiejętności i odważy się spróbować, nie pożałuje.

Całe El Chorro jest doskonałym miejscem na wspinaczkę. Najlepszym okresem na wyprawy są miesiące, w których temperatura powietrza jest niższa niż przez pozostałą część roku. Optymalnie wyjazdy w celach wspinaczkowych organizowane są zimą oraz wczesną wiosną. Dzięki temu jest na tyle ciepło, by nie zmarznąć i na tyle chłodno, by spocone dłonie nie utrudniały eksploracji skał.

Doskonałe warunki panują tu w styczniu. W lutym temperatura powietrza sięga tu 20 stopni Celsjusza i zaczyna robić się nieprzyjemnie. Ponieważ w pobliżu El Chorro ścianki wspinaczkowe skierowane są na południe, w późniejszym okresie na wspinaczkę może być za gorąco. Wtedy ratunkiem może okazać się przeniesienie w inne rejony, gdzie część skalnych urwisk przez cały niemal rok ukryta jest w błogim cieniu.

WYPRAWY-W-GORY-HISZPANIA
Wspaniałe widoki czekają na odkrycie

Nocleg i zaopatrzenie

Organizując zimowy wyjazd do El Chorro warto wcześniej zarezerwować nocleg w legalnie działającym ośrodku. Bez względu na to, czy jako miejsce docelowe wybieramy samo El Chorro, czy Malagę, warto co najmniej pół roku wcześniej postarać się o rezerwację. Sprawdź i zarezerwuj hotele w Maladze. Amatorów nocowania pod gołym niebem uczulamy: ten w okolicach wąwozu jest zabroniony i karany. Mimo to dzikie pola namiotowe to codzienność, ale lepiej nie ryzykować zatargów z miejscowymi stróżami prawa.

W El Chorro działa małe schronisko wypoczynkowe oraz hotel. Ponieważ miejscowość jest mała, oba obiekty znajdują się blisko stacji kolejowej. W schronisku wspinaczkowym należy się liczyć z kosztami około 6 euro za dobę. Do droższych opcji należy hotel Campana, także nastawiony głównie na wspinaczy. Można także skorzystać ze znajdującego się tutaj pola namiotowego, które jest jeszcze tańsze, niż nocleg w schronisku.
Niewybredni nie przywiązują uwagi do miejsca i komfortu noclegów. Przecież głównie przyjeżdża się tu dla aktywnego spędzenia czasu.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij