Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Vera turystyka

Słoneczna Vera

Andaluzja skrywa na swoich terenach wiele pięknych i wartych odwiedzenia miast. Tutejsze tereny są bogate w różnorodną roślinność śródziemnomorską, spotkać tu można także wiele gatunków zwierząt lądowych i ptaków. Oprócz walorów przyrodniczych w tych rejonach Hiszpanii napawać się można także kulturą i jej dorobkiem, specyficzną kuchnią, a także mocą atrakcji, jakie czekają turystów w nadmorskich miejscowościach. Jednym z takich miasteczek, łączących w sobie wszystkie wyżej wymienione walory, jest Vera. Jej doskonała lokalizacja pozwala jednocześnie na swobodny wypoczynek nad morzem, a zarazem podmiejskie tereny tworzą typowy śródziemnomorski krajobraz.

Dwa oblicza miasta

Vera to małe miasteczko położone w okolicach wschodniego wybrzeża Hiszpanii. Miasteczko leży w północno wschodniej części prowincji Almerii, co gwarantuje mu doskonałe warunki klimatyczne. W tej części regionu najniższą temperaturę odnotowuje się zimą. W lutym i marcu średnia temperatura wynosi tu około 14 stopni Celsjusza, a miesiące letnie są zawsze słoneczne i gorące. Bliskość morza łagodzi powietrze, zapewniając nieduże wahania temperatury, co przyciąga na tę część wybrzeża wielu turystów. Miasto zamieszkuje obecnie ponad 15 tysięcy osób, choć w sezonie letnim zapełnia się ono sporą ilością turystów, głównie z Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Jak przystało na krawędź – bo tak w wolnym tłumaczeniu objaśnia się nazwę Vera, miasto leży na granicy dwóch światów. W gruncie rzeczy nie jest ono ani nadmorską miejscowością, ani położonym w głębi lądu miasteczkiem. Od pobliskich plaż (Puerto Rey i El Playazo) dzieli je aż i zaledwie 7 kilometrów. Tereny wypoczynkowe przy wybrzeżu należą do miasta, choć jego historyczne centrum znajduje się w głębi lądu.

Świadek historii

Od niepamiętnych czasów teren miasta był zamieszkany przez ludzi. Prace archeologów wskazują, że już w czasach paleolitu i neolitu mieściły się tutaj osady pierwszych ludzi. W późniejszej historii przez tereny miasta przewijają się największe narody starożytne tej części śródziemnomorskiej części Europy. Mieszkańcy osad mieli okazję poznać Kartagińczyków, Rzymian, Muzułmanów, aż w końcu chrześcijańskich osadników z Hiszpanii, którzy od XVII wieku do dziś kontrolują te tereny.

Początkowo ludność osiedlała się w większości na terenach przybrzeżnych, a mieszkańcy miasta trudnili się rolnictwem i rybołówstwem. Kiedy miasto znalazło się w strefie wpływów muzułmańskich, duża część gospodarstw przeniosła się w głąb lądu. Było to doskonałe rozwiązanie, zwłaszcza w obliczu zagrożenia, jakie stanowiły najazdy piratów i wrogich flot morskich. Ukrycie głównego ośrodka miejskiego w odległości od wybrzeża pozwoliło uchronić miasto przed atakiem, jednocześnie nie utrudniając znacznie dostępu do morza.

BUDYNEK-VERA-URZAD-MIASTA
Budynek Urzędu Miasta w Vera

Trzęsienie ziemi i odrodzenie

Na początku XVI wieku miastem wstrząsnęła wielka tragedia. W roku 1518 praktycznie cała populacja miasta zginęła podczas silnego trzęsienia ziemi. Żywioł zabił całą populację miejscowości, składająca się ze 150 osób. Przy życiu zostało jedynie trzech mieszkańców, którzy zwrócili się do króla Karola I z prośbą o pomoc w odbudowie miasta. Tragedia miasta poruszyła władcę, który przekazał materiały i pomoc w postaci pracowników.
Ocaleli mieszkańcy miasta dzięki pomocy monarchy zdołali w ciągu dwóch lat stworzyć rozległy plac miejski otoczony murami obronnymi wraz z ośmioma wieżami. Wtedy także powstał niezwykły kościół, który ulokowany na skałach wodonośnych w czasie konfliktów stanowił miejsce schronienia, dodatkowo dostarczając schronionym w jego murach czystej wody pitnej.Aż do przełomu XVI i XVII wieku populacja miasta została odtworzona, jednak po ogólnokrajowych działaniach wyzwoleńczych z terenu miasta wypędzono Maurów. Fakt ten, oraz późniejsze problemy wywołane epidemią w XIX wieku sprawiły, ze rozwój miasta nie był już tak dynamiczny. Przełomem okazał się XX wiek, w którym odkryto potencjał górniczy miasteczka. W pobliskim masywie Sierra Almagrera rozpoczęto wydobycie złóż metali. W II połowie stulecia rozpoczął się silny rozwój turystyki, która dziś stanowi najważniejszy sektor gospodarki miasta. Co dziś świadczy o atrakcyjności turystycznej miasta Vera?

Zobacz koniecznie!

Miasto Vera w obecnym kształcie powstało właściwie od podstaw po trzęsieniu ziemi w 1518 roku. Właśnie wtedy rozpoczęto budowę większości zabudowań najstarszego centrum miasta. Najważniejszym zabytkiem, który został wybudowany w procesie odtwarzania tkanki miejskiej jest kościół Iglesia de Nuestra Señora de la Encarnación. Budowla powstała na specjalne żądanie króla i ocalałych mieszkańców miasta Vera, jako niezbędny element kulturowości i obronności miasta.

VERA-MIASTO-HISZPANIA
Kafejki w Vera

Budynek będący kościołem i mini twierdzą jednocześnie, wybudowany został w obrębie nowopowstałych murów miasta. Jego budowa rozpoczęła się w 1521 roku pod kierownictwem Francisco Capilla. Miasto nie było całkowicie bezpieczne w przypadku ataku piratów, stąd środki zapobiegawcze w postaci obwarowań. Sam kościół posiada piękne wnętrze i od środka przypomina tradycyjną świątynię, jednak brak niektórych elementów zwykłej budowli (małe okna, brak licznych elementów zadaszeń, słabych punktów) zdradza jego militarną funkcję. Dodatkową zaletą obronną kościoła były podziemne źródła, z których woda czerpana była wewnątrz budynku. Zapewniano w ten sposób dostęp do pitnej wody osobom, które szukały tu schronienia w trakcie ataków.
Kościół znajduje się w samym centrum miasta, u zbiegu ulic Calle Mayor oraz Calle Villar. W pobliżu budowli znajduje się wiele punktów handlowo usługowych. Można tu zasmakować w tradycyjnej kuchni południowo wschodniej części Hiszpanii oraz wybrać się na prawdziwie europejskie zakupy.

Warte uwagi są także inne budowle sakralne miasta Vera. Należą do nich między innymi Klasztor datowany na 1610 rok, Kaplica św. Augustyna z 1520 roku czy XVIII-wieczne sanktuarium patronki miasta, Matki Boskiej Bolesnej. Ale religijny aspekt architektury to nie jedyny czynnik przyciągający turystów do miasta Vera…

Goło i wesoło - witajcie naturyści

Niewiele osób spoza kręgu wielbicieli naturyzmu wie, że w okolicach miasta oraz w pobliżu Almerii położone są plaże chętnie odwiedzane przez nudystów. Wypoczynek na jednej z plaż nudystów prędzej czy później może skończyć się spotkaniem osób opalających się „tak jak ich Bóg stworzył”.Vera posiada w swoim zasięgu około 6 kilometrów plaż, które są chętnie odwiedzane przez osoby związane z ruchem naturystów. Zgodnie z zasadami idei nagiego wypoczynku, plaże dla nudystów powinny być czyste i sprzyjające naturalnemu wypoczynkowi bez ubrań – właśnie takie są plaże w pobliżu Vera. Naturystom sprzyja łagodny klimat miejsca. Tutejsze temperatury nie spadają zwykle poniżej 15 stopni Celsjusza, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania ubiorów. Na plażach w okolicach Vera można także swobodnie wypoczywać w gronie rodziny. Tym, którym obecność nagich osób w jakikolwiek sposób ograniczałaby swobodę, polecamy południowe plaże Playa de Puerto Rey oraz Playa de Las Marina-Bolaga.

Naturyści stanowią tak liczną grupę turystów odwiedzających tutejsze tereny, że powstał nawet Hotel, który jest przyjazny osobom związanym z ideą nagiego wypoczynku. Vera Playa Club to czterogwiazdkowy obiekt, który oferuje wszelkiego rodzaju usługi. Znaleźć tu można restaurację serwującą doskonałej jakości posiłki, w tym tradycyjne hiszpańskie dania, bar z drinkami i zimnymi napojami, miejsce z leżakami, a także wypożyczalnie sprzętu wodnego. Jest tu także wiele miejsc sprzyjających aktywnemu wypoczynkowi, między innymi boisko do gry w siatkówkę.

WYNAJEM-NUDYSCI
Apartamenty na wynajem tylko dla naturystów w Vera

Nazwa miasta, choć powstała dawno temu, doskonale odzwierciedla dzisiejszy charakter tej miejscowości. Tłumaczona jako krawędź wyraża podwójny charakter tej miejscowości, która stanowi pogranicze dwóch światów: historycznego i zabytkowego centrum, oraz symbolu nowoczesnego podejścia do życia, wyrażanego przez naturyzm. Największą zaletą tego miejsca jest fakt, że zarówno wielbiciele tradycji, jak i ekstrawagancji mogą znaleźć tu miejsce dla siebie. Co ważne, ani jedni ani drudzy nie muszą wchodzić sobie w drogę, wspólnie korzystając z uroków miasta Vera.

Zainteresuje Cię również:
Vera - najlepsze plaże dla nudystów | Almeria | Costa de Almeria | Carboneras | Mojacar | plaże dla nudystów w Hiszpanii

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij