Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Urząd miasta San Sebastian

Ayuntamiento de San Sebastian – siedziba władz miasta

Od najdawniejszych czasów siedziby władz lokalnych zajmowały najbardziej prestiżowe miejsca. Z szacunku do urzędów oddawano we władanie lokalnych burmistrzów i rad miast czy plemion najlepsze budynki, budowano w samych centrach nowe, wspaniałe gmachy. Chyba każdy z nas ma świadomość, że właśnie władzom miasta przypadają najbardziej prestiżowe nieruchomości w mieście. Podobnie jest także w baskijskim kurorcie San Sebastian (znanym także jako Donostia). Jego władze mają to szczęście i przywilej urzędowania w jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc na wybrzeżu. Jednak historia siedziby władz miasta San Sebastian jest o wiele ciekawsza, niż większości gmachów i ratuszów w Polsce i za granicą.

Pośród zieleni

O tym, ze urzędnicy państwowi pełnią uprzywilejowaną funkcję, wiadomo od dawna. Nie inaczej jest w San Sebastian, gdzie szczęśliwcy obejmujący stanowiska państwowe mają przyjemność pracować w sprzyjających warunkach i okolicznościach przyrody. Codzienny spacer do głównego budynku władz miasta, który mieści się pod adresem San Sebastián Ijentea 1, może prowadzić, według uznania, przez piaszczystą plażę, lub pełne palm i krzewów ogrody Alderdi-Eder. Takie wyjście do pracy to sama przyjemność.
Oprócz doskonałej lokalizacji w sąsiedztwie zieleni, główny budynek stanowiący siedzibę rady miasta San Sebastian znajduje się w niedalekiej odległości od piaszczystej plaży Playa La Concha. Nawet stojąc na głównym placu przed wejściem do budynku widać wyraźnie turystów wypoczywających na złotym piasku.

URZAD-MIASTA-FOTOGRAFIA-SAN-SEBASTIAN
Gmach Urzędu Miasta w San Sebastian

Ogród Eder, w który sąsiaduje z gmachem władz miasta, należał niegdyś do terenów wojskowych. Odbywały się tutaj regularne manewry żołnierzy. Aż do końca XIX wieku, kiedy tereny te zostały oddane władzom miasta, dzisiejszy ogród Eder nie był odwiedzany przez cywili. Miasto San Sebastian dostrzegło walory zarówno ogrodu, jak i pobliskiej plaży, adaptując te tereny pod usługi turystyczne. Dziś teren ten jest tłumnie odwiedzany przez turystów, spośród których część decyduje się na wypoczynek na Playa La Concha, inni zaś wyruszają w drogę, by odkrywać sekrety tego baskijskiego miasta.

Dzieło architektury

Budynek, w którym siedzibę swoją mają władze miasta San Sebastian, wybudowany został pod koniec XIX wieku. Jego główna fasada w zdecydowanie wskazuje na powiązania z ideą klasycyzmu w budownictwie i zdobieniach. Budynek powstał na planie litery T i posiada symetryczną budowę, zgodną z uporządkowanym stylem, nawiązującym do klasycznych wartości. Główna fasada budynku składa się z dwóch mniejszych, przysadzistych wież, znajdujących się na flankach, oraz dwóch strzelistych wież stojących w niedalekiej odległości od głównego wejścia do budynku.

Uwagę wielu osób, które mają okazję znaleźć się pod wejściem głównym do ratusza San Sebastian, przyciąga zegar ratuszowy. Umieszczony ponad głównym wejściem do budynku zegar zachwyca zdobieniami, które otaczają go wraz z klasycystycznymi kolumnami oraz rzeźbionymi cokołami. Centralnym elementem struktury całej budowli jest jej kopuła. Uwadze turystów nie umyka też fakt, że głównej ścianie budynku i jej oknom towarzyszą często kamienne balustrady balkonów. Całość wygląda naprawdę okazale i wprawia w zachwyt nawet najbardziej sceptycznie nastawionych do architektury.

Hazard i polityka

Choć dosłownie hazard i polityka w mieście San Sebastian nigdy nie miały ze sobą wiele wspólnego, to gmach Ayuntamiento de San Sebastian łączy te dwa pojęcia w jedno. Budynek, w którym dziś mieści się całe centrum administracji miastem liczącym ponad 185 tysięcy mieszkańców był bowiem kiedyś siedzibą jednego z największych na wybrzeżu kasyn.

ZIMOWA-AURA-HISZPANIA
Do San Sebastian docierają opady śniegu w zimie

Gmach Ayuntamiento de San Sebastian powstał dokładnie w 1887 roku, a jego przeznaczeniem wcale nie było utworzenie tu centrum administracyjnego miasta i nie od zawsze mieściła się tutaj siedziba władz San Sebastian. Aż do roku 1924, kiedy to zaczął obowiązywać zakaz hazardu w Hiszpanii, mieściło się tu jedno z najlepszych kasyn w tej części wybrzeża. Na ceremonii otwarcia obiektu nie zabrakło nawet królowej Hiszpanii, Marii Krystyny Habsburskiej.

Ratusz miejski nie jest miejscem otwartym dla turystów, warto choć na chwilę wejść do środka i podziwiać kunszt dekoratorski artystów z przełomu XIX i XX wieku. Ogólnie rzecz biorąc wnętrze budynku ratusza San Sebastian można określić jako bogate i charakterystyczne dla arystokratycznych warstw społecznych. Połączenie złotych elementów z intensywną czerwienią dodaje miejscu nieco wytworności, ale jednocześnie sprawdza się zarówno jako wystrój budynku administracyjnego,, jak i luksusowego kasyna.

Przyszłość i przeprowadzka

Cztery lata po zamknięciu kasyna przy Ijentea 1 w San Sebastian ustanowiono, że w budynku otworzony będzie hotel Maria Christina, który działał tu z powodzeniem aż do schyłku II wojny światowej. Do tego czasu przeznaczenie budynku miało charakter czysto komercyjny, jednak sytuacja gmachu miała się zmienić. 20 stycznia 1945 roku podjęto decyzję o przeniesieniu urzędu miejskiego z historycznego centrum do budynku byłego kasyna usytuowanego nad zatoką La Concha. Do tej pory władze miasta miały swoją siedzibę w ścisłym centrum, w budynku znajdującym się przy głównym placu San Sebastian – Plaza de la Constitucion. Dziś zwolniony przez urzędników budynek zajmuje miejska biblioteka publiczna.

Burmistrzowie

Nie sposób mówić o siedzibie władz miasta, bez wspomnienia choć raz o najważniejszych przedstawicielach lokalnych władz. W 1977 roku, po upadku dyktatury generała Franco i przywróceniu w Hiszpanii demokracji urząd burmistrza przypadł Ramónowi Jáuregui. Kolejnym szefem władz miasta stał się Iñaki Alkiza, który przejął władzę w mieście w 1979 roku, po pierwszych demokratycznych wyborach w mieście.
Aktualnym burmistrzem miasta jest Juan Carlos Izaguirre, reprezentujący ugrupowanie BILDU. Urzędujący szef rady miasta rozpoczął swoją kadencję w 2011 roku.

Zwiedzanie, czyli co zobaczyć

Oprócz możliwości podziwiania zewnętrznej fasady budynku oraz nie w pełni satysfakcjonującej wizycie w środku (budynek nie jest przystosowany do zwiedzania przez turystów), warto udać się w okolice ratusza, w poszukiwaniu atrakcji. Najbliższym miejscem godnym uwagi jest historyczne centrum miasta. Znajduje się ono za budynkiem ratusza i składa się z gęsto rozsianych i wąskich uliczek, które niegdyś znajdowały się w obrębie murów obronnych miasta. Jest to doskonałe miejsce na spacer – można dosłownie godzinami chłonąć tutejszą atmosferę, która pozwala nam przenieść się do czasów średniowiecznych. Większość budynków znajdujących się w tym miejscu pochodzi z przełomu epoki średniowiecza oraz renesansu.

KUCHNIA-BASKIJSKA-BARY-TAPAS-HISZPANIA
Najlepsze tapas bary są w San Sebastian

Do granic historycznego centrum San Sebastian należy również wzgórze El Monte Urgull, w granicach którego znajduje się także wiele ciekawych miejsc. Między innymi można tu odwiedzić niezwykłe Akwarium, w którym zwiedzający mają okazję obserwować podwodny świat z perspektywy przezroczystego ze wszystkich stron korytarza.

Na szczycie wzgórza czeka na nas także twierdza pochodząca z XII wieku. Santa Cruz de la Mota, bo o niej mowa, to pozostałość po militarnym charakterze wzgórza, które niegdyś należało do jurysdykcji hiszpańskiej armii. Na szczycie pojawiła się kilkadziesiąt lat temu kolejna atrakcja turystyczna o charakterze religijnym. Jest to pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa, który widoczny jest także z placu przed głównym wejściem do ratusza San Sebastian. Postać Zbawiciela góruje z tej perspektywy ponad główną kopułą tego niezwykłego budynku.

Zainteresuje Cię również:
przewodnik strona główna San Sebastian | zwiedzanie San Sebastian | Kraj Basków przewodnik |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij