Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Stare Miasto w San Sebastian

San Sebastian – kulturalna stolica Basków

San Sebastian to jedno z najpiękniejszych i najbardziej zamożnych miast hiszpańskich. Zlokalizowane na wybrzeżu baskijskim, w północno-zachodniej Hiszpanii, tuż przy granicy z Francją, każdego roku przyciąga ogromne rzesze turystów. Malownicze wybrzeże miasta czyni go niezwykle popularnym kurortem w całej północnej Hiszpanii. Wokół miasta znajdują się przepiękne okolice górzyste, łatwo dostępne dla turystów. W centrum miasta, nad brzegiem morza, położone jest dobrze znane wzgórze Urgull. Warte uwagi jest także romantyczne wzgórze Ulia, inaczej góra Adarra, zlokalizowana na południe od Igueldo i zapewniające niesamowity widok na zatokę od strony zachodniej.

Miasto usytuowane jest nad plażą nazywaną „La Concha”, czyli „Muszla” - z uwagi na kształt zatoczki w jakiej się znajduje. W sezonie letnim jest ona wypełniona nie tylko wczasowiczami przybyłymi tu z całej Hiszpanii, ale także turystami z każdej części Europy. Oprócz plaży „La Concha”, istnieją w mieście jeszcze dwie inne, równie chętnie odwiedzane plaże. Jest to Playa de Ondarreta położona na zachodzie miasta oraz Playa de la Zurriola zlokalizowana na wschodzie. Prawdziwe centrum miasta stanowi Skwer Konstytucji, a więc plac, który zwraca uwagę przede wszystkim dzięki dużej liczbie balkonów.

Pochodzą one jeszcze z czasów średniowiecza, kiedy to plac ten wykorzystywany był do walki byków. Pokoje wraz z balkonami wychodzącymi na plac wynajmowano wówczas publiczności, która mogła dzięki temu obserwować toczącą się walkę. Inną atrakcją San Sebastian jest także Pałac Miramar, który był dawniej rezydencją rodziny królewskiej. Umiejscowiony jest nad tak zwanym „Pico de Loro”, a więc miejscu strategicznym, stanowiącym skrzyżowanie ulic przy plaży La Concha oraz La Odaretta, a także dzielącym miasto na dwie dzielnice: „El Antiguo” oraz „Miraconcha”. San Sebastian to miejsce obfitujące w piękną, europejską architekturę, której najstarsze ślady można podziwiać w zachowanym do dziś Starym Mieście.

STAROWKA-SAN-SEBSTIAN-HISZPANIA
Stare miasto w San Sebastian

Parte Vieja – Stare Miasto w San Sebastian

Parte Vieja, a więc Stare Miasto w San Sebastian, zgodnie z tradycją, stanowi kluczową część miasta, w której znajduje się ogromna ilość restauracji, kawiarni, barów oraz sklepów. Szczególnie po śmierci generała Franco Stare Miasto stało się miejscem, w którym chętnie otwierano nowe restauracje, bary oraz lokale rozrywkowe, które stały się popularne, zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Stare Miasto w San Sebastian charakteryzują ciasne i gwarne uliczki, gdzie każdego wieczoru w okolicznych barach, kafejkach i winiarniach gromadzą się prawdziwe tłumy mieszkańców i turystów.

Ta dzielnica jeszcze do 1863 roku była otoczona starymi murami obronnymi, które zburzono jednak w czasach współczesnych, celem umożliwienia dalszej rozbudowy miasta w latach późniejszych. Stara część miasta podzielona została na dwie parafie, które związane są z kościołami: Santa Maria oraz San Vicente. Zgodnie ze starożytną tradycją, dawni mieszkańcy starej części San Sebastian należeli do tego kościoła, w którym przyjęli chrzest. Tak jest też do dnia dzisiejszego. Istnieją nawet baskijskie określenia parafian jednego i drugiego kościoła. Mieszkańcy przynależący do kościoła San Vicente określani są jako koxkeroak, a ci, należący do parafii Santa Maria nazywani są joxemaritarrak. Koxkeroak jeszcze do XVIII wieku posługiwali się językiem gaskońskim.

Znaczna część budynków, które istnieją obecnie w Parte Vieja została wzniesiona i odbudowana w XIX wieku ze wspólnej inicjatywy mieszkańców, po splądrowaniu i ograbieniu miasta w 1813 roku przez hiszpańskie siły zbrojne. Po tych wydarzeniach Stare Miasto niemalże w całości zrekonstruowane zostało w stylu neoklasycystycznym, co sprawia, że jedynie niewielka część znajdujących się tutaj zabytków pochodzi z dawnych epok. Nie zniechęca to jednak do podziwiania pięknej architektury tej części miasta oraz dawnego, charakterystycznego układu urbanistycznego.

Jedną z głównych ulic jest Calle 31 de Agosto, przy której znajdują się oba, wspomniane wcześniej kościoły, siedziby dwóch odrębnych parafii. Najstarszym kościołem miasta San Sebastian jest gotycka świątynia San Vicente, pochodząca jeszcze z XVI wieku. Kościół, który można podziwiać dzisiaj, został zaprojektowany przez dwóch architektów: Miguela de Santa Celay oraz Juana de Urrutia. Ołtarz główny kościoła San Vicente, pochodzący jeszcze z 1586 roku stanowi jego największą atrakcję. Wykonał go Ambrosio de Bengoechea we współpracy z Juanem de Iriarte. Ołtarz składa się z cokołu na górze, z którego można podziwiać tablice przedstawiające cierpienie i śmierć Jezusa Chrystusa.

TAPAS-HISZPANIA
Stare miasto w San Sebastian pełne jest typowych barów tapas

San Maria del Coro

Drugim najstarszym kościołem w mieście jest bazylika Santa Maria del Coro, zbudowana w 1774 roku. Jej barokowa fasada zwrócona jest w stronę Calle Mayor, a więc drugiej głównej ulicy tej części miasta, która biegnie prostopadle do Calle 31 de Agosto. Głównym symbolem tej bazyliki jest rzeźba patronki miasta – Czarnej Madonny z Dzieciątkiem, nazywanej tutaj: Virgen del Coro. Kościół posiada bogato zdobiony ołtarz z bocznymi skrzydłami, który namalował Robert Michel.
Centralna kopuła bazyliki posiada 27 metrów wysokości. Na końcu nawy głównej, po prawej stronie, znajdują się różne pomieszczenia, wykorzystywane przez parafię. Mieści się tam kaplica, zakrystia, a także pomieszczenia magazynowe. Główne wejście do bazyliki znajduje się pomiędzy dwiema wieżami i z wyglądu przypomina ono ołtarz zawierający postać świętego Sebastiana oraz papieskie symbole, świadczące o statusie bazyliki mniejszej. Budynek ten wieńczy tarcza miasta.

Plaza de la Constitución

Niedaleko kościoła San Vicente znajduje się jeden z głównych placów miasta, wspomniany już wcześniej Skwer Konstytucji, a więc Plaza de la Constitución. Obecnie na placu tym organizowane są liczne festiwale, imprezy oraz inne uroczystości kulturalne. Idąc w stronę Monte Urgull, obok placu noszącego nazwę Plaza de Zuloaga, znajduje się budynek dawnego klasztoru dominikańskiego, pochodzący z XVI wieku. W budynku tym mieści się obecnie Museo de San Telmo, najważniejsze muzeum w całym San Sebastian, zawierające niezwykle bogatą kolekcję baskijskich kamiennych płyt nagrobnych, pochodzących z XV-XVII wieku. Zostało ono otwarte ponownie w 2011 roku, po długiej rozbudowie i licznych pracach remontowych. W muzeum tym mieści się również przepiękna galeria malarstwa oraz ciekawa, stała wystawa etnograficzna, prezentująca kulturę Basków. Kaplica klasztorna ozdobiona została licznymi, oryginalnymi freskami autorstwa Jose Serta.

Freski te przedstawiają życie codzienne Basków. Na parterze kościoła mieści się sekcja archeologiczna oraz dwa duże pomieszczenia, w którym prezentowane są wystawy czasowe. Na pierwszym piętrze budynku znajduje się wspomniana wcześniej kolekcja etnograficzna wraz z galerią autorów baskijskich, tworzących od XIX wieku aż do czasów współczesnych. Z kolei drugie piętro poświęcone zostało starożytnemu malarstwu, zarówno hiszpańskiemu, jak i europejskiemu. Museo de San Telmo stanowi własność miasta San Sebastian, z wyjątkiem klasztoru, który jest własnością państwa.

Tuż za Museo de San Telmo wznosi się góra Monte Urgull, której zbocza pokryte są siecią krętych dróżek. Wejście na sam szczyt góry Urgull zajmuje około godzinę. Na szczycie znajduje się ogromna statua Chrystusa. Jest to doskonałe miejsce, zapewniające wspaniałe widoki na morze, zatokę oraz całe miasto San Sebastian.

HISZPANIA-SAN-SEBASTIAN-FOTO
Ulice starego miasta San Sebastian

Alameda de Boulevard

W miejscu dawnych murów obronnych ciągnie się obecnie aleja nazywana Alameda del Boulevard. W obrębie starówki, oprócz najważniejszych zabytków miasta, takich jak bazylika Santa Maria, czy kościół San Vicente, znajdują się również znane i chętnie odwiedzane muzea oraz galerie sztuki. Niedaleko przystani znajduje się miejskie akwarium - El Aquarium - Palacio del Mar de Donostia - San Sebastián. Można w nim podziwiać między innymi szkielet wieloryba, złowionego w ubiegłym wieku. Akwarium i muzeum zarazem pozwala na zapoznanie się z niezwykle ciekawą historią żeglarstwa w kraju Basków.

Proponujemy również odwiedzenie strony poświęcenej Krajowi Basków www.euskoguide.com

Dodatkową atrakcją tego miejsca jest przeszklony tunel, który umożliwia przejście przez całe, ogromne akwarium. Bliżej morza znajduje się również mały port rybacki. Na jego obszarze usytuowane są dwupiętrowe, niezwykle malownicze domki, znajdujące się tuż pod skałą Mont Urgull. Są to stosunkowo nowe domy, sprzedane urzędowi miejskiemu San Sebastian przez hiszpańskie siły zbrojne, po demilitaryzacji wzgórza Urgull, która miała miejsce w 1924 roku. Niedaleko rybackiej przystani można spotkać wielu ulicznych handlarzy, którzy sprzedają oryginalnie przyrządzone owoce morza.

Zainteresuje Cię również:
San Sebastian przewodnik po mieście strona główna | Monte Igueldo | Playa del Concha | Katedra w San Sebastian |

Apartament BIOKO I
Apartament BIOKO I
Costa Blanca płd. / Cabo Roig
Hotel Toledo Imperial
Hotel Toledo Imperial
Kastylia La Mancha / Toledo
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij