Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Stare Miasto Ibiza

Dalt Villa Eivissa – zabytkowe Stare Miasto Ibizy

Ibiza to miejscowość znajdując się na jednej z najbardziej popularnych wysp archipelagu Balearów o tej samej nazwie. Miejscowość jest ulokowana na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy. W języku oryginalnym (kataloński) miasto nosi nazwę Eivissa lub Vila d'Eivissa (Eivissa Miasto). W Ibizie mieszka około 50 tysięcy osób i jest ona jednym z najbardziej zaludnionych miast na wyspie.

Eivissa (Ibiza) podzielona jest na dwie części: Stare Miasto (Dalt Vila) oraz nowoczesne Eixample. Historyczna starówka położona jest na wzgórzu, z którego widać całe bogactwo tego niezwykłego miasta. Stare Miasto kryje w sobie wiele ciekawych zakątków i historycznych zbytków.

Główny plac w Starym Mieście nosi nazwę Placa de la Catedral. Można podziwiać tutaj La Coria – budynek, gdzie w średniowieczu ulokowany był Universitat. Obecnie w tym miejscu znajduje się biuro Informacji Turystycznej oraz Centre d'Interpretacia Madina Yabisa la Curia. To nowoczesne muzeum, gdzie można zapoznać się z historią Ibizy z czasów panowania na jej terenach Maurów. W budynku znajduje się też makieta miasta. Inne muzeum, które znajduje się na starówce to Muzeum Archeologiczne (Museu Arqueologic d'Eivissa i Formera) otwarte w 1907 roku .Ulokowane jest w dawnej kaplicy Capilla del Salvador (1364 rok) odrestaurowanej i dostosowanej pod siedzibę muzeum. Warto wybrać się tutaj, by podziwiać wykopaliska archeologiczne z różnych epok, przestawiające życie codzienne mieszkańców miasta począwszy od prehistorycznych czasów, do epoki średniowiecza. Miejscem spotkań mieszkańców oraz wydarzeń kulturalnych jest bastion baluard de Sant Pere, który wchodzi w skład murów miejskich.

Przy ulicy Carrer Sa Carrossa znajdziemy pomnik Isidora Macabicha – poety i historyka urodzonego w Ibizie. Monument a Isidor Macabich i Llobeto przedstawia artystę w charakterystycznym kapeluszu, siedzącego na ławce. Stare Miasto Ibizy to również zabytkowe kamienice, m.in. Casas Montero z XVII wieku, Casa Vedova z XVII wieku czy Llobert z XIX wieku. Przy ulicy Carres Joan Roman znajduje się dawne seminarium duchowne, wybudowane w XVII wieku. Natomiast w uliczce San Ciriac czeka na zwiedzających kaplica św. Cyriaka (Capella Sant Ciriac) z XVIII wieku, którą chętnie odwiedzają turyści pragnący poznać miejsce głęboko związane z wyspą Ibiza. Święty Cyriak jest patronem Ibizy (całej wyspy), a z kaplicą wiąże się pewna legenda. Według podań, w miejscu obecnej kaplicy, w 1235 roku przez mury miasta przedostał się konkwistador pod wodzą Jakuba I Zdobywcy. W Starym Mieście znajduje się również pomnik Jezusa Chrystusa. Ma on wysokość 23 metrów i inspirowany jest posągiem Chrystusa Odkupiciela, który znajduje się około 5 km od Ibizy.

IBIZA-STARE-MIASTO
Ibiza Stare Miasto

Catedral de Eivissa - Santa Maria d'Eivissa

Najważniejszym zabytkiem na placu Placa de la Catedral jest miejska katedra Catedral de Eivissa. Jej budowa rozpoczęła się w XIII wieku, ale przez kolejne lata była ona poddawana różnym przebudowom, aż do XVIII wieku. Świątynia została postawiona w miejsce dawnego meczetu la Mezquita de Yebisah. Jej powstanie zainicjowała trójka konkwistadorów: Gullem de Montgri, Pere de Portugal oraz Nufio Sanz, którzy chcieli wyrazić wdzięczność Matce Boskiej za poprowadzenie ich ku zwycięstwu z muzułmanami w 1235 roku.

Świątynia została postawiona w stylu dość surowym i skromnym, na samym początku była wykorzystywana jako miejska twierdza obronna. Ściany katedry pomalowane są na biało, a w samym sercu kościoła ulokowany jest ołtarz z posągiem Matki Boskiej Śnieżnej. Figura ta została zniszczona w pożarze z 1936 roku, ale wykonano jej replikę. W katedrze można podziwiać również 12 obrazów Ignacio Gila. Przy świątyni funkcjonuje ponadto Muzeum Diecezjalne Museu Diocesà, gdzie zwiedzających zachwyci sztuka sakralna z okresu XIV-XX wieku.

Les Murades Renaixentistes w Dalt Vila

Na starówkę Ibizy można dojść od strony Placa de Constitucio (Plac Konstytucji), przechodząc przez mury miejskie. Powstały one w epoce renesansu i nazywane są Les Murades Renaixentistes lub Recinte Emmmulart de Dalt Vila. Mury obronne są wysokie i posiadają siedem bastionów: baluard de Santa Tecla, baluard de Sant Jordi, baluard de Santa Lucia, baluard de Sant Joan, baluard des Portal Nou, baluard de Sant Jaume oraz baluard de Sant Bernat. Les Murades były kluczowym punktem obrony miasta i pierwotnie miały chronić mieszkańców przed atakami Turków.

Zostały zaprojektowane w stylu renesansowych budowli przez Giovanni Battista Calvi – znanego włoskiego architekta. Projekt został zatwierdzony w 1555 roku, ale zmodyfikowano go w 1575 roku. Paleazzo Fratin (włoski inżynier) dodał do projektu siódmy bastion. Les Murades zachowały się w bardzo dobrym stanie do dnia dzisiejszego. Portal de ses Taules znajdujący się w obszarze Les Murades jest to główne wejście do Dalt Vila. Jest położony pomiędzy baluard de Sant Joan a baluard Sant Lucia. Został wybudowany w latach 1584-1585.

PANORAMA-IBIZA-STARE-MIASTO
Panorama starego miasta na Ibizie

Almudaina – twierdza w Dalt Vila

W Starym Mieście znajduje się twierdza, do której prowadzi most. Został on zbudowany w 1990 roku w miejscu dawnego, zwodzonego mostu. Forteca powstała w 1585 roku z polecenia Filipa II. Posiada ona zachwycającą bramę wejściową z herbem króla Filipa II, pochodzącego z dynastii Habsburgów. Przy bramie znajdują się też posągi rzymskich bogów – są to repliki figur. Oryginały zostały odnalezione podczas wykopalisk archeologicznych i ulokowano je w Muzeum Archeologicznym.

Jedna z komnat zamku, która prowadziła na zewnątrz, została odkryta w 2002 roku. Znaleziono tam prawdziwe skarby – ceramikę, broń, przedmioty codziennego użytku z czasów starożytnych i średniowiecza, które zasiliły zbiory Muzeum Archeologicznego. Almudaina jest jedną z największych fortyfikacji w Europie i została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z budynku rozpościera się wspaniały widok na nowoczesną część miasta oraz na plażę Platja de ses Figuretes – najbardziej popularną miejską plażę w Ibizie.

Museu d'Art Contemporan

Jeśli podczas spaceru po Dalt Vila dopadnie nas głód, na Placa de Vila znajdują się restauracje i kawiarnie. Można w jednej z nich skosztować lokalnych przysmaków i wspominać imponujące zabytki z lampką wina lub filiżanką wyśmienitej, hiszpańskiej kawy. Tutaj też, w jednym z lokalnych sklepików, turyści mogą zakupić pamiątki z wizyty w mieście.

W Dalt Vila oprócz wspomnianych już muzeów znajduje się również Muzeum Sztuki Współczesnej, w budynku dawnego arsenału przy bastionie Sant Joan. W Museu d'Art Contemporan znajdują się zbiory współczesnego malarstwa i grawerstwa, tworzone przez artystów z całego świata. Kolekcje pochodzą z wieku XX (zbiory pochodzą od 1959 roku) i skupiają się wokół prac poświęconych Ibizie. Siedziba muzeum ulokowana jest w zabytkowym budynku z XVII wieku. Wstęp do muzeum jest wolny. Museu d'Art Contemporan czynne jest od wtorku do piątku, w godzinach 10.00-13.00 i 17.00-20.00.

ZDJECIE-IBIZA
Brukowane uliczki strego miasta na Ibizie

Convent de San Domingo

W starym mieście Ibizy znajduje się również tajemniczy, dawny klasztor dominikanów z XVI wieku. Jego budowę rozpoczęto na początku XVI wieku, ale ukończono ją wiek później. Budynek obecnie pełni funkcję ratusza (Ajuntament), ale mimo tego zachował się dawny klimat. Znajduje się tu kościół Esglesia de Sant Domingo (kościół dominikanów).
Świątynia na wnętrze wykonane w stylu barokowym, a na sklepieniu nawy głównej znajdują się imponujące freski stworzone przez Vincenta Matasa. W kościele można podziwiać również kaplice z pięknymi, orientalnymi akcentami. Jest to jedyny budynek, który pozostał z klasztoru w nienaruszonej formie. Przy Convent de San Domingo znajduje się również pomnik konkwistadora Guillem de Montgri - Esta¬tua de Guillem de Montgri.

Zainteresuje Cię również:
Port w Ibizie | przewodnik Ibiza | przewodnik po Balearach | Sant Antoni de Portmany | spis treści przewodnik po Hiszpanii |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij