FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Stadion Realu Madryt

Aż do lat 80-tych w budowli nie wprowadzano większych zmian. Dopiero organizowane w 1980 roku Mistrzostwa Świata w piłce nożnej sprawiły, że konieczna była przebudowa obiektu. Do czasu rozgrywek udało się zmienić liczbę miejsc dla kibiców do 90800, a przeobrażeniom obiektu przewodzili dwaj synowie twórcy Estadio Santiago Bernabéu - Manuel Salinas oraz Luis i Rafael Alemany. Los zatem pozwolił pozostawić kwestię budowli w rękach rodziny.

Pod koniec lat 90-tych, ze względu na regulacje UEFA, włodarze klubu zmuszeni byli zlikwidować ostatnie miejsca stojące na stadionie. Jedne z ostatnich zmian obiektu miały miejsce w 2007 roku, kiedy to nad wschodnią trybuną zainstalowane zostało zadaszenie. 4 lata później utworzonych zostało 900 nowych miejsc siedzących, które powstały w sektorze Primer Anfiteatro, położonym od strony ulicy Padre Damian.

Oprócz chwil pełnych piłkarskich emocji, kibice przeżyli na Estadio Santiago Bernabéu także chwile pełne grozy. 12 grudnia 2004 roku podczas meczu między Realem Madryt a Realem Sociedad biuro stadionu otrzymało telefon z groźbą człowieka, który podawał się za członka nacjonalistycznej bojówki ETA. Osoba ta groziła, ze o godzinie 21:00 na stadionie wybuchnie bomba. Mecz został przerwany w 88 minucie meczu i w ciągu 10 minut przeprowadzona została akcja ewakuacyjna. Alarm okazał się być fałszywy, a ostatnie minuty meczu dokończono 5 stycznia 2005 roku.

Ważne mecze

Oprócz wspomnianego już wcześniej meczu inauguracyjnego pomiędzy Królewskimi a ich gośćmi z Portugalii, Estadio Santiago Bernabéu gościło wiele wielkich zespołów. Pierwszy mecz reprezentacji Hiszpanii odbył się na tym stadionie w 1964 roku. Drużyna La Furia Roja spotkała się tu z zespołem ZSRR.

22 maja 2010 roku największy stadion piłkarski w Madrycie gościł dwa najlepsze zespoły Piłkarskiej Ligi Mistrzów UEFA. Spotkanie na szczycie odbyło się między drużynami Interu Mediolan (Włochy) oraz Bayernu Monachium (Niemcy). Mecz ten po raz pierwszy w historii rozgrywek odbył się w sobotni wieczór, a nie tak jak do tej pory w środę. Rozgrywka zakończyła się zwycięstwem zespołu z Włoch.

Po emocjonującej pierwszej połowie, zakończonej wynikiem 0:1 dla Interu Mediolan, Włosi przypieczętowali zwycięstwo w 70-tej minucie meczu. Najważniejszy mecz Ligi Mistrzów UEFA rozgrywany był na tym stadionie po raz czwarty. Estadio Santiago Bernabéu było gospodarzem finałów także w sezonie 1956/1957, 1968/1969, a także 1979/1980 (wtedy też rozgrywki nazywano Pucharem Europy Mistrzów Klubowych).

STADION-W-MADRYCIE-FOTO

Warto wiedzieć

Niewielu z nas wie, że dziś pojemność stadionu jest o wiele mniejsza, niż pierwotnie. Już w 1954 roku zarządzono przebudowę obiektu, aby był on w stanie pomieścić aż 125 tysięcy osób. To o połowę więcej, niż wynosi aktualna pojemność obiektu.

Co prawda liczba miejsc została ograniczona, ale dzięki temu stadion nabrał nowego kształtu i jest dziś dostosowany do najwyższych standardów budowlanych oraz bezpieczeństwa.

Na Estadio Santiago Bernabéu gościło już wielu słynnych piłkarzy. Oprócz sław, jakie miały okazję uczestniczyć w rozgrywkach pierwszej ligi hiszpańskiej (Primera Division), rozgrywano tutaj także inne mecze, podczas których swoje umiejętności na murawie prezentowali między innymi tacy piłkarze, jak Puskas, Gento, Raul, Hugo Sanchez, Fernando Hierro, Roberto Carlos, Zinedine Zidane oraz Christiano Ronaldo. Nie wspominając oczywiście o angielskiej gwieździe futbolu David Beckham.

OFFICIAL-SHOP-REAL-MADRID

W historii stadionu i klubu jest także kilka polskich akcentów. Najlepszym przykładem jest osoba Jerzego Dudka, który jako bramkarz Królewskich rozegrał zaledwie 2 całe spotkania w hiszpańskiej Lidze, ale wraz z drużyną osiągnął Mistrzostwo i Superpuchar Hiszpanii w 2008 roku, a także Puchar Króla w 2011 roku.