Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Ses Salines Park Narodowy na Ibizie

Ses Salines - Park Narodowy na Ibizie

Ibiza to wyspa słynąca nie tylko z nieograniczonej rozrywki, lecz przede wszystkim z przepięknej przyrody oraz szerokich, piaszczystych plaż. Stanowi doskonały kurort, odwiedzany przez turystów z całego świata. Wyspa w całości objęta została wielkim Parkiem Narodowym, który utworzono na tym obszarze w 2002 roku, celem ochrony istniejącego w tym miejscu środowiska naturalnego. Na wyspie żyje wiele gatunków ptaków, można tutaj spotkać między innymi rzadkie mewy koralowe. Ibizę porasta ponadto wyjątkowa, skalna roślinność endemiczna. Znaczną część wyspy pokrywa las sosnowy. Na obszarze tym uprawia się przede wszystkim oliwki, winną latorośl, migdały, owoce cytrusowe oraz jarzyny.

Znane i używane powszechnie zioła, takie jak: tymianek, koper, kminek, czy rozmaryn. Ponadto rosną one tutaj zupełnie dziko i charakteryzują się wyjątkowym, oryginalnym aromatem. Na terenie wyspy rośnie gęsta trawa morska, która stanowi endemiczny, a więc występujący jedynie na określonym obszarze, gatunek. Nazywana również trawą Posidonia porasta wyłącznie rejon Morza Śródziemnego. Znajduje się na głębokości od 1 do 30 metrów dna morskiego, stanowiąc tym samym biotop dla wielu gatunków. Bagna, które również wchodzą w skład ekosystemu Ibizy, stanowią doskonałe środowisko dla kolonii flamingów, które przebywają na tym obszarze wiosną oraz jesienią. To, z czego słynie Ibiza, to także obszerne, naturalne pola solne, na terenie których utworzono rezerwat przyrody o nazwie Ses Salines.

Ses Salines – bogactwo ekosystemów, największa ciekawostka przyrodnicza Ibizy

Na terenie Parku Narodowego Ses Salines, którego właściwa nazwa brzmi: Parque Natural de Ses Salines d'Eivissa i Formentera, znaleźć można prawdziwe bogactwo ekosystemów wyspy. Rezerwat ten, utworzony w 1995 roku, rozciąga się od miejscowości Sant Josep de sa Talaia aż do południowo-wschodniej części wyspy. Łączna powierzchnia parku wynosi aż 2838 hektarów. Saliny na Ibizie od wieków zaliczane są do najważniejszych obszarów i źródeł pozyskiwania naturalnej soli w rejonie Morza Śródziemnego. Park Narodowy Ses Salines stanowi jedną z największych ciekawostek przyrodniczych wyspy.

Pola solne na Ibizie notowane są już od 654 roku p.n.e. W okresie tym przybyli na wyspę Fenicjanie i to oni założyli tutaj saliny w jej południowo-wschodniej części. Przez wiele wieków saliny były obiektem posiadania licznych i ciągle zmieniających się właścicieli. Na terenie tym przebywali bowiem między innymi Rzymianie, Kartagińczycy oraz Arabowie. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Rzymianie już w VII wieku p.n.e. tworzyli i rozbudowywali morskie saliny, służące do naturalnego pozyskiwania soli, którą nazywano w tamtych czasach białym złotem. To oni wybudowali pierwszą drogę, nazywaną Via Salaria, którą transportowano sól. W późniejszych czasach, na wzór Rzymian, zaczęło powstawać wiele szlaków solnych na całym kontynencie europejskim. W XIII wieku, w okresie katolickiej konkwisty, saliny były we władaniu hiszpańskich władców.

PARK-SES-SALINES-IBIZA
Ses Salines Ibiza

W XIX wieku natomiast stanowiły już własność wyspy. W okresie tym każdy mieszkaniec zobowiązany był do pracy przy produkcji soli, którą już od najwcześniejszych lat otrzymywano naturalnymi metodami. Do dnia dzisiejszego wykorzystywane są w tym celu nadmorskie bagna, budujące system stawów. Działanie wiatru oraz silne nasłonecznienie prowadzą do parowania wody morskiej. Po zakończeniu tego procesu, następuje wprowadzanie stężonej solanki do dalszej krystalizacji. Kiedy wyparuje ona całkowicie, należy ręcznie zebrać utworzone w ten sposób grudki kryształków soli. Na Ibizie funkcjonuje także zakład przetwórstwa soli. Do produkcji wykorzystuje się ponadto miejscowe, wspomnianej powyżej, aromatyczne zioła. Tworzy się w ten sposób sól o różnych smakach. Tak powstałe specyfiki wykorzystywane są głównie w kosmetologii. W pobliskiej miejscowości Tore de ses Portes znajduje się solny port, służący do transportu tego surowca drogą morską. Sól produkowana na Ibizie to produkt w pełni naturalny, nie zawierający żadnych środków konserwujących, bogaty w związki mineralne i śladowe pierwiastki, niezbędne dla organizmu ludzkiego.

Park Narodowy Ses Salines to naturalny obszar, stanowiący olbrzymie bogactwo ekosystemów. Uznaje się go za teren o szczególnym znaczeniu ekologicznym i dużych walorach przyrodniczych. Krajobraz i plaże rezerwatu zaliczane są do najbardziej unikalnych na całej wyspie. Jest to obszar chroniony naturalnie, zgodnie z ustawą wydaną w 2001 przez Parlament Bolearów. Przed ogłoszeniem go Parkiem Narodowym, przypisywano mu różne pojęcia prawne z zakresu ochrony środowiska. Na początku nazywany był zatem Obszarem specjalnej ochrony dla ptaków. Od 1995 roku funkcjonował już jako Rezerwat przyrody.

Następnie określano go naturalnym obszarem o szczególnym znaczeniu, w ramach ustawy wprowadzonej przez rząd Balearów. Ses Salines uznano ponadto za teren podmokły o szczególnym znaczeniu, w ramach Konwencji ramsarskiej. W 1999 roku Ses Salines wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w 2000 roku został objęty programem Natura 2000, której celem było utworzenie w krajach Unii Europejskiej wspólnego systemu obszarów objętych ochroną przyrody. Przez ponad 30 lat istniały liczne kontrowersje, zarówno polityczne, jak i obywatelskie na temat obszaru ochrony środowiska Ses Salines.

Cały obszar Parku Narodowego Ses Salines, począwszy od wydm, poprzez plaże, bagna, skały, skaliste strefy przybrzeżne, stare zagłębie produkcji soli, aż po największy w basenie Morza Śródziemnego rozległy obszar łąk ze wspomnianą wcześniej trawą morską, objęty jest szczególną ochroną. Na obszarze lądowym parku znajdują się przykłady najbardziej charakterystycznej roślinności Ibizy oraz Formentery. Zarejestrowano tu łącznie 178 gatunków roślin. Teren ten jest również siedliskiem dla zagrożonych gatunków ptaków, miejscem ich hodowli i strefy. Na obszarze Parku Narodowego Ses Salines zarejestrowano blisko 210 gatunków ptaków, z czego liczbę 171 stanowią gatunki wędrowne.

PLAŻA-SES-SALINES
Plaża Ses Salines na Ibizie

Oprócz charakterystycznych dla tego obszaru flamingów i czapli, na terenie parkowym znajdują się także jaszczurki oraz kilka unikalnych gatunków rodzimych ślimaków i chrząszczy. Morze stanowi 75% całkowitej powierzchni parku i charakteryzuje się wysoką wartością ekologiczną. Znajdujący się tu świat podwodny roślin, charakterystyczny w basenie Morza Śródziemnego, w głównej mierze przyczynia się do utrzymania społeczności ryb oraz innych podwodnych organizmów. Dotlenia także wodę, chroniąc jednocześnie plaże przez erozją fal oraz zachowując systemy wydmowe. Obecność gęstych i bardzo dobrze zachowanych łąk oceanicznej trawy morskiej, tak zwanej Posidonii, ma zatem ogromne znaczenie dla całego rezerwatu.

Przyczynia się ona przede wszystkim do oczyszczania i utrzymania jakości wody, ale to nie wszystko. Kilkuletni wzrost jej kłączy tworzy rafę, która chroni obszary przybrzeżne, przyczyniając się tym samym do zachowania wydm, plaż oraz innych obszarów linii brzegowej. Przybrzeżna rafa Ses Salines osiągnęła nawet cztery metry wysokości. Ekosystem Posidonii charakteryzuje się ponadto niezwykłą produktywnością biologiczną. Odgrywa on kluczową rolę dla utrzymania zasobów rybnych, a ponadto absorbuje dwutlenek węgla z atmosfery, przyczyniając się do spowolnienia skutków ocieplenia klimatu. Trawa morska Posidonia stanowi część chronionego światowego dziedzictwa UNESCO. Dużym zagrożeniem dla niej jest niestety ruch łodzi, zanieczyszczenie wody oraz projekt budowy nowych przystani i powiększenia istniejącego portu.

Siedziba administracyjna parku Ses Salines znajduje się w samym centrum miasta, a organ właściwy rezerwatu mieści się na wyspie Formentera. W Parku Narodowym Ses Salines dozwolona jest obserwacja występującej tam unikatowej fauny i flory, robienie zdjęć oraz wszystko to, co nie powoduje szkód dla chronionych ekosystemów. Wymagana jest pisemna zgoda w przypadku chęci podjęcia badań naukowych na terenie rezerwatu, a także produkcji filmowej i fotografii profesjonalnej. Surowo zabronione jest natomiast niszczenie flory i fauny, występującej zarówno na lądzie, jak i w strefie morskiej, poruszanie się poza oznakowanymi trasami, pozostawanie na obszarze parku w trakcie nocy, a także chodzenie pod wydmach. Zabrania się ponadto podwodnych połowów, kąpieli błotnych, czy pozostawania w obszarze ekstrakcji soli, bądź zbiornika soli.

IBIZA
Wakacje na Ibizie

Zainteresuje Cię również:
Ibiza strona główna przewodnika | Sant Antony de Portmany | dyskoteki i kluby na Ibizie |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij