0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Przewodnik po Sebastian de la Gomera i co robić na wakacjach na La Palma. Kwintesencja kanaryjskości – San Sebastian de la Gomera. Wyspy Kanaryjskie to doskonałe miejsce do podziwiania typowej, powulkanicznej przyrody. Oprócz krajobrazów utworzonych przez wygasłe dawno kratery Kanary mają do zaoferowania coś więcej. To klimat tutejszych miasteczek, pachnących świeżym powietrzem z północy, słonecznym niebem i bryzą, nocą zaś dającymi o sobie znać kawiarenkami i tawernami. San Sebastian to miasteczko, które ma do zaoferowania coś więcej, niż typowa miejscowość turystyczna ze stałego lądu.
Miasto San Sebastian de la Gomera jest stolicą Kanaryjskiej wyspy La Gomera. Choć jego liczba ludności oraz powierzchnia nie należą do największych, miasto to skrywa wiele ciekawych miejsc i atrakcji. Podróżując po Wyspach Kanaryjskich trudno jest nie wstąpić choć na chwilę do tamtejszej kawiarenki, czy nie pozwolić sobie na podziwianie Teneryfy i jej wulkanicznych wzgórz z perspektywy tutejszego portu. Każdy, kto odwiedził San Sebastian na wyspie la Gomera przyzna, że szczyt Teide wygląda z tej perspektywy bajecznie.
Miasteczko liczy niespełna pięć tysięcy mieszkańców. Nie byłoby przesady w stwierdzeniu, że każdego dnia odwiedza je więcej osób, niż mieszka w nim na stałe. Trudno się dziwić, skoro w San Sebastian na la Gomerze znajdują się najpiękniejsze ośrodki morskie spośród wszystkich znajdujących się na wyspach Kanaryjskich. Istnieje tu co najmniej osiem dużych obiektów, które przyjmują gości przez cały rok. Nie brakuje także prywatnych kwater i gospodarstw utrzymujących się z odwiedzających wyspę turystów. Pomimo tego, w porównaniu do innych miast Wysp Kanaryjskich, miasto jest sielskie i spokojne, a życie upływa tu w bardzo sielankowym nastroju.
Według różnych źródeł założycielem San Sebastian jest Hernán Peraz. Po przybyciu na wyspę w XV wieku stworzył on tutaj pierwotną osadę. Początkowo mieszkańcy miasta dzielili ziemie z Guanczami – rdzennymi mieszkańcami Wysp Kanaryjskich, jednak w niedługim czasie plemiona tubylcze przestały istnieć w wyniku asymilacji, a ich kultura zaginęła bez śladu. Przybysze z Europy zawładnęli całą wyspą i osiedlali się w spokojnym miasteczku, choć nie było ono głównym miejscem docelowym podróży. Dzięki temu zachowało ono swój sielski i spokojny charakter do dziś.
6 września 1492 roku miasteczko stało się ostatnim na drodze do odkrycia, jak się później okazało, obu Ameryk. Krzysztof Kolumb pożegnał się tutaj z ostatnimi znanymi mu lądami Europy, podczas swojej wyprawy do Indii. Z tego powodu na wyspie stanął Dom Kolumba (Museo-casa de Colon) – miejsce ostatniego postoju odkrywcy. Samą wyspę określa się mianem Isla Colombina.
San Sebastian de la Gomera nazywana jest bramą do wyspy. Rzeczywiście, większość ruchu wodnego, jaka odbywa się w okolicy wyspy, dotyczy właśnie portu San Sebastian. Wpływając na teren niewielkiej zatoki widzimy położone na zboczu miasteczko o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Kolorowe domki usytuowane na różnych wysokościach tworzą niesamowity widok. Mieszkańcy la Gomery, tak jak mieszkańcy innych wysp archipelagu, dużą wagę przywiązują do zdobienia i dekorowania swoich posiadłości. Stąd bogactwo kolorów witających podróżnych już podczas wpływania do portu.
Przyjezdnych wita doskonale zaopatrzony i przygotowany do przyjęci żaglówek port oraz charakterystyczna plaża wyspy wulkanicznej. Doskonała infrastruktura miasteczka pozwala na dotarcie do każdej jego części. U wybrzeża znajdziemy głównie ośrodki turystyczne i lokale usługowe. Zapuszczając się w głąb coraz częściej widać domki i posiadłości, z których okien rozpościera się doskonały widok na zatokę i największe spośród Wysp Kanaryjskich.
San Sebastian de la Gomera plaża miejska
Odwiedzając miasto nie da się nie skusić na odwiedzenie domu, w którym Krzysztof Kolumb spędził ostatnie godziny przed przełomową dla Świata wyprawą. Jest to piękny budynek datowany na XVII wiek. Warto odwiedzić to miejsce zwłaszcza z uwagi na ciekawą wystawę poświęconą wyprawom Kolumba do nowego świata.
Wielbiciele podróżniczych klimatów z pewnością docenią magię tego miejsca. Co ciekawe można je odwiedzać codziennie – wstęp wolny.
Oprócz wspomnianego miejsca na szczególną uwagę zasługuje twierdza Torre del Conde, największa budowla obronna na wyspie La Gomera. Chyba każdemu z nas twierdza od razu kojarzy się z wojskowym obiektem o militarnym charakterze.
W rzeczywistości Torre del Conde nigdy nie służyło jako punkt obronny, lecz prawdopodobnie powstała ona po to, by świadczyć o potędze władców wyspy la Gomera. Sam budynek nie jest bowiem przystosowany do obrony – nie ma w nim otworów na broń palną, a jej położenie z dala od portu potwierdza tezę o reprezentacyjnym charakterze fortyfikacji.
Dziś w wieży twierdzy Torre del Conde eksponowane są stare mapy i dokumenty dotyczące wyspy la Gomera i pozostałych wysp archipelagu, w tym najstarszy szkic przedstawiający wyspę w 1588 roku.
Wokół twierdzy rozpościera się piękny ogród z trawnikiem udostępniany mieszkańcom, którzy urządzają tu świąteczne pikniki. Warto wybrać się tutaj chociażby z książką i małą przekąską.
Panorama San Sebastian de la Gomera
Każdy, kto choć raz miał okazję podziwiać moc wszelkiego rodzaju produktów podczas ulicznych targów w różnych zakątkach świata, chciałby odwiedzić także targ miejski w San Sebastian de la Gomera. Odbywa się on dwa razy w tygodniu, w każdą środę i sobotę.
Warto zaopatrzyć się tu w świeże owoce, warzywa, przepyszny miód lokalnej produkcji oraz wszelkiego rodzaju pamiątki z wyspy. Plac Plaza de las Americas, na którym ulokowane są stoiska to także ulubione miejsce spotkań zarówno turystów, jak i lokalnej społeczności. Na codzienne zakupy można wybrać się do lokalnych sklepików i na ulokowane w mieście, miejscowe kramy.
Niemal wszystkie budynki w mieście zostały zbudowane w starym stylu Kanaryjskim. Znaleźć tu można niemal kilkusetletnie kamienice i domy, zbudowane jeszcze za czasów świetności hiszpańskiej floty morskiej. Uroku San Sebastian de la Gomera dodają drewniane balkony i dekoracje kwietne, które stanowią charakterystyczny widok praktycznie we wszystkich miastach a wyspach.
Mieszkańcy miasteczka od wielu pokoleń dużą wagę przywiązują do estetyki, dlatego zdecydowana większość budynków jest odnowiona i regularnie restaurowana. Prawdziwą perełką każdego mieszkańca San Sebastian jest charakterystyczny balkon.
Najczęściej wykonany z drewna doskonale odzwierciedla bogactwo kulturowe mieszkańców San Sebastian. Warto zamieszkać tu chociażby dla samego widoku uliczek pełnych balkonowych kwiatów. Ponadto mieszkańcy wyspy są bardzo gościnni i otwarci.
Zółwie morskie docierają na La Gomerę
San Sebastian de la Gomera to doskonałe miejsce zarówno na jednodniowy pobyt, jak i długotrwały wypoczynek. Dzięki dobremu połączeniu autobusowemu z innymi miasteczkami na wyspie oraz parkiem narodowym, miasteczko stanowi świetną bazę wypadową na dalsze podróże. Można stąd równie dobrze wybrać się na sąsiadujące z la Gomerą wyspy (dogodne połączenie promowe z El Hierro i Teneryfą). Dzięki połączeniom promów szybkobieżnych można stąd dostać się na oddalone zaledwie 40 kilometrów południowe wybrzeże Teneryfy, gdzie obsługiwane są połączenia lotnicze do Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz krajów skandynawskich.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.