Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Salamanca lotnisko

Port lotniczy Salamanca

Salamanka to jedno z najbardziej inspirujących i jednocześnie najbardziej tajemniczych miast zachodniej Hiszpanii. Liczne zabytki, piękne krajobrazy i coraz większe znaczenie na mapie gospodarczej Hiszpanii sprawiają, że liczba osób podróżujących do stolicy prowincji Salamanca rośne z każdym rokiem. Miasto już teraz liczy 160 000 mieszkańców i ciągle się rozbudowuje, zapewniając jak najlepsze warunki, zarówno swoim mieszkańcom, jak i inwestorom, którzy rozkręcają tutaj swoje biznesy.

Na uwagę zasługuje miejscowy uniwersytet, który swoim poziomem nie odbiega od znacznie większych i bardziej znanych uczelni w Madrycie i Barcelonie, skutecznie konkurując z nimi w walce o prestiż i nowych studentów. Wysoki poziom uniwersytetu powoduje, że coraz więcej studentów decyduje się podejmować naukę właśnie tam. Z kolei na Plaza Mayor możesz zobaczyć zabytkowe kamienice i ratusz z zabytkowym zegarem oraz dzwonnicą. Jak tam dotrzeć? Jeszcze niedawno najwygodniej byłoby samolotem, gdyż nieopodal miasta znajduje się nowoczesne lotnisko, które jednak od 2015 roku nie obsługuje regularnych połączeń.

LOTNISKO-SALAMANCA

Lotnisko w Salamance – podstawowe informacje

Port lotniczy Salamanca-Matacan znajduje się w odległości 15 kilometrów od centrum Salamanki. Lotnisko, oznaczone przez zrzeszenie IATA międzynarodowym kodem SLM, znajduje się pod adresem: Avenida de Madrid, km 14, 37181 Matacán, Salamanca, Hiszpania. Telefon kontaktowy na lotnisko: +34 923 32 96 00. Średnia liczba pasażerów obsługiwana przez port lotniczy Salamanca nie przekraczała 60 000 osób. Stawiało to lotnisko w gronie portów lotniczych średniej wielkości.

Lotniskiem zarządza hiszpańska grupa AENA, która ma pod sobą praktycznie wszystkie najważniejsze cywilne lotniska w Hiszpanii. Lotnisko w Salamance posiada jeden budynek terminala pasażerskiego, z czterema stanowiskami odpraw dla pasażerów. Na lotnisku znajduje się również jeden pas startowy, mierzący ponad 2500 metrów długości. Warto wspomnieć o wysokości, na jakiej położone jest lotnisko. To aż 791 metrów nad poziomem morza. Kontrola i obsługa lotów na takiej wysokości wymaga szczególnego wsparcia technologicznego i instalacji najbardziej zaawansowanych systemów, w celu zapewnienia bezpieczeństwa pasażerom i obsłudze latających tu samolotów.

Z lotniska w Salamance w latach 2005-2015 odbywały się regularne codzienne loty pasażerskie. Połączenia obsługiwane były przez dwie hiszpańskie linie lotnicze: Air Nostrum oraz Iberia Regional. Odlatywały stąd samoloty do Barcelony (El Prat), Paryża (Orly), Palma de Mallorca, Malagi i Menorki. Podobnie jak z innych lotnisk, także z lotniska w Salamance w czasie trwania sezonu turystycznego odbywały się dodatkowe loty na Wyspy Kanaryjskie.

Popularność tego kierunku wiąże się z faktem, iż miejscowe kurorty przyjmują wtedy największą liczbę turystów, zarówno z kraju, jak i z całego świata. Jednak po dziesięciu latach regularnego latania, w związku z coraz mniejszą liczbą pasażerów, poszczególne loty zaczynały być wycofywane, efektem czego jest brak połączeń pasażerskich w tym momencie.

Transport i komunikacja

Aby dotrzeć z centrum największego miasta regionu autonomicznego Kastylia i Leon, do położonego o 15 km na wschód lotniska, należy kierować się drogą A-50. Do lotniska z miasta dojeżdża komunikacja miejska, a przystanki znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie terminala. Rozkład jazdy autobusów skomunikowany jest z czasem przylotów i odlotów poszczególnych samolotów rejsowych.

W obecnej sytuacji, gdy połączenia zostały zawieszone, autobusów jest mniej, warto wcześniej zapoznać się z godzinami przyjazdu i odjazdu autobusu. Cena biletu kosztuje 3 Euro. Obok przystanków autobusowych znajduje się postój taksówek. W razie potrzeby na teren lotniska lub do miasta możemy dotrzeć taksówką, a koszt przejazdu to około 2 Euro za kilometr. Po uwzględnieniu opłaty za ewentualne bagaże, należy liczyć się z kosztem w granicach 35 Euro.

TERMINAL-SALAMANCA-LOTNISKO

Parking

Na terenie lotniska znajduje się parking, który może pomieścić ponad 100 samochodów osobowych, posiada także miejsca dla osób niepełnosprawnych. Korzystanie z parkingu jest bezpłatne, bez względu na czas postoju. Istnieje tu możliwość wypożyczenia jednego z kliku dostępnych samochodów osobowych. Do momentu, kiedy lotnisko obsługiwało połączenia lotnicze, oferta wypożyczalni cieszyła się sporym zainteresowaniem, obecnie służy ona głównie obsłudze lotniska oraz załogom, które wykonują tutaj loty szkoleniowe.

Etapy rozbudowy lotniska

Historia lotniska w Salamance sięga czasów hiszpańskiej wojny domowej. W roku 1936 roku zaczęło funkcjonować lotnisko wojskowe, stanowiące bazę hiszpańskiej armii. Siły powietrzne korzystały z lotniska w celach strategicznych i szkoleniowych. W 1940 roku podjęto decyzję o udostępnieniu lotniska także dla lotów cywilnych. Udało się zrealizować te plany po zakończeniu II Wojny Światowej. W 1946 roku lotnisko zostało otwarte dla ruchu cywilnego, jednak dopiero wtedy lokalne władze stanęły przed zadaniem budowy całej niezbędnej infrastruktury.

W zamierzeniu władz, lotnisko miało służyć zwiększeniu konkurencyjności całego regionu, przede wszystkim wspomagając rozwój handlu i lokalnego przemysłu. W 1953 roku rozpoczęła się budowa pasa startowego i drogi kołowania. W kolejnych dekadach lotnisko borykało się z brakiem środków finansowych, przez co prace budowlane raz po raz były wstrzymywane.

Dopiero współcześnie, udało się dostosować lotnisko w Salamance do wymagań i standardów, jakimi powinny charakteryzować się lotniska pasażerskie przystosowane do przyjmowania wielu tysięcy podróżnych w ciągu roku nowoczesny terminal, w którym znajdują się hala przylotów i odlotów oraz wszystkie pozostałe punkty obsługi podróżnych został zbudowany w 2005 roku, kiedy to w Salamance odbywał się międzynarodowy Szczyt Iberoamerykański. To właśnie ten rok przyjmuje się za współczesny początek funkcjonowania lotniska w Salamance. W 2015 roku, po 10 latach stabilnych połączeń, port lotniczy stracił regularne loty, z uwagi na coraz mniejszą liczbę pasażerów. Obecnie lotniska nie obsługują żadne regularne linie lotnicze.

Przyczyny likwidacji połączeń lotniczych

Analizując statystyki dotyczące liczby pasażerów korzystających z usług lotniska w Salamance, gołym okiem widać postępujący spadek zainteresowania korzystaniem z usług portu lotniczego w tym mieście. Otwarte w 2005 roku lotnisko, miało stanowić bodziec, który pobudzi lokalną gospodarkę i w jeszcze większym stopniu zwiększy konkurencyjność miasta i regionu względem potencjalnych inwestorów. Szczyt Iberoamerykański w 2005 roku spowodował ożywienie ruchu lotniczego, jednak efekt ten nie trwał długo.

LOTY-MADRYT-SALAMANCA

Postępujący niedługo potem kryzys gospodarczy uderzył w mniejsze lotniska i w linie lotnicze, które zmuszone były do wycofywania swoich usług z mniejszych lotnisk, skupiając się na zwiększeniu swojej oferty na największych hiszpańskich lotniskach. W efekcie, wiele lotnisk, które obsługiwały niewielką liczbę pasażerów, z dnia na dzień zostało pozbawionych przewoźników.
Podobnie było w przypadku lotniska w Salamance. Mimo, że miasto i cała prowincja mają opinię ośrodka rozwijającego się prężnie, preferowanymi formami transportu są połączenia lądowe: koleją i komunikacją samochodową, które są po prostu tańsze. Mając na uwadze ten fakt, spadek zainteresowania ofertą lotniska wydaje się być zrozumiały.

 

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij