Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Sagunto

Sagunto – miasto pięknej historii

Hiszpania pełna jest legendarnych miejsc, które w swojej bogatej historii miały ogromne znaczenie strategiczne. Praktycznie każdy region, królestwo bądź autonomia, jakie istniały na przestrzeni wieków, miały w swoich granicach miasto szczególne. Takie, od którego istnienia zależało wiele. Właśnie takim miastem jest Sagunto położone na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego. Należące do wspólnoty autonomicznej Walencji Sagunto to miasto o bogato zakorzenionej tradycji. Jego losy sięgają najdawniejszych czasów cywilizacji europejskiej. Jakie tajemnice kryje przed nami Sagunto?

Dawno, dawno, dawno temu…

O ile miast, które mają bogatą i barwną historię jest w Hiszpanii wiele, to nie jest łatwo znaleźć miejscowość, której korzenie sięgają nawet 10 tysięcy lat przed narodzeniem Chrystusa. W czasach odległej starożytności tereny te zamieszkiwane były przez plemię Iberów. Ich osada istniała tutaj do momentu, gdy na terenie wschodnich rubieży Iberii nie pojawili się Grecy, którzy utworzyli w tym miejscu swoją kolonię o nazwie Saguntum. Rozrost imperium Rzymskiego sprawił, że w III wieku przed naszą erą miasto znalazło się pod strefą wpływu Rzymu.

Miasto pod jurysdykcją Republiki rozwijało się doskonale. Początkowo było to jedno z prowincjonalnych miast, jednak po trwającym 8 miesięcy oblężeniu i zniszczeniu go przez Kartagińczyków dowodzonych przez Hannibala (219 rok p. n. e.) jego znaczenie stało się kluczowe.

Zdobycie Sagunto przez wojska Kartaginy doprowadziło o wybuchu wojny Punickiej, trwającej 17 lat (218-201 rok p. n. e.). Kiedy w 212 roku p. n. e. miasto wreszcie zostało odbite przez Rzymian, zostało odbudowane ze zniszczeń. Kartagińczycy stosowali strategię spalonej ziemi – każdy teren, który podbijali zrównywali z ziemią, aby uniemożliwić jego odtworzenie i odwet. Rzymianie postawili jednak wszystko na jedną kartę i postanowili za wszelką cenę odbudować Sagunto, by stworzyć tam najważniejszy ośrodek w prowincji.

Aż do VIII wieku miasto znajdowało się pod panowaniem Rzymu, po czym przeszło we władanie Arabów. Pod ich skrzydłami rozwijała się architektura. Tkanka miejska zaczęła się rozrastać a miasto nabierać kształtów zbliżonych do współczesnych. W 1248 Sagunto zostało włączone do królestwa Aragonii a pieczę nad nim przejęli chrześcijanie. W średniowieczu Sagunto nosiło także nazwę Murviedro.

RUINY-SAGUNTO-WALENCJA
Sagunto ruiny

Miasto dziś

Sagunto jest dziś średniej wielkości miasteczkiem, które zamieszkuje około 60 tysięcy mieszkańców. Położone nad rzeką Palancia miasto rozpościera się na wzgórzu, które pod niewielkim spadkiem zamienia się w piaszczyste wybrzeże. Otoczone dość bujną roślinnością, składającą się głównie z dębów i sosny Aleppo oraz przeróżnych gatunków krzewów i ziół miasto leży w niewielkiej odległości od morza, co sprawia, że tutejszy krajobraz przyciąga wielu turystów i nie tylko.

Podobnie jak inne miasta zlokalizowane na wybrzeżu, główne centrum Sagunto jest nieco oddalone od linii brzegowej. Wiele miast korzysta z tego typu rozwiązania, ponieważ jeszcze kilkaset lat temu tereny wschodniego wybrzeża były rabowane przez piratów grasujących po morzu śródziemnym.
Pod koniec 2009 roku miasto liczyło 66070 mieszkańców i było jednym z czterech największych ośrodków miejskich autonomicznego regionu Walencji. Na liczebność miasta niewątpliwie wpływ miał charakter jego gospodarki. Ciężki przemyśl metalurgiczny spowodował, ze do miasta napływały masy ludności w poszukiwaniu pracy i godziwych warunków życia.

Przemysłowe Sagunto?

Na początku XX wieku pry wybrzeżu zaczęto budowę wielkich zakładów przemysłu ciężkiego. Oprócz historycznego centrum zaczęła rozbudowywać się nowa część miasta ulokowana tuż nad brzegiem Morza Śródziemnego. W ten właśnie sposób zapoczątkowano budowę portowej części miasta, która dziś stała się miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Wraz z budową części portowej, coraz większym zainteresowaniem zaczęło cieszyć się rybołówstwo. Infrastruktura portowa znacznie ułatwiła tę formę aktywności zawodowej mieszkańców, którzy po raz pierwszy mieli tak dużą łatwość w dotarciu do wybrzeża i portu.

Gospodarka miasta opiera się głównie na przemyśle, którego podwoje zapoczątkowano na początku XX wieku. Oprócz produkcji ciężkiej, bardzo ważnym elementem ekonomii miasta jest produkcja owoców cytrusowych. W obecnych warunkach klimatycznych okolice Sagunto są idealnym miejscem do rozwoju drzewek owocowych pomarańczy, mandarynek i cytryn. Jeszcze do XIX wieku na tych terenach zajmowano się produkcją wina i hodowlą winorośli, których produkty eksportowano w Francji. Zapoczątkowanie nawadniania terenów rolniczych spowodowało, że ziemia nadawała się już nie tylko do uprawy winorośli, dlatego mieszkańcy miasta zdecydowali się na hodowlę cytrusów.

Miasto znanych ludzi

Sagunto jest miejscem, gdzie urodziły się i wychowały osoby o sporych zasługach dla regionu, kraju i świata. Pośród nich znajdują się takie sławy jak Antonio Chabret y Fraga – oficjalny historyk miasta i pisarz, żyjący na przełomie 1846 i 1907 roku, czy Ruben Rochina –piłkarski mistrz europy juniorów w piłce nożnej, obecny obiecujący zawodnik Blackburn Rovers. Jednym z mieszkańców miasta był także Jose Romeu y Parras – dowódca armii Ferdynanda VII (1778 – 1812) oraz kompozytor muzyki klasycznej Joaquin Rodrigo, znany także jako Maestro Rodrigo.

SAGUNTO
Sagunto koło Walencji

Historyczne miejsca Sagunto

Największą atrakcją historyczną miasta jest pochodzący z czasów starożytnych amfiteatr. Zbudowany na wzgórzu już w 50 roku naszej ery budynek był centrum kulturowym mieszkańców Sagunto przez kilkaset lat. Niestety po pewnym czasie zainteresowanie budynkiem spadło i teatr zaczął obracać się w ruinę, Już w XIX wieku niewiele zostało ze wspaniałego budynku, który niegdyś świadczył o potędze kulturowej Imperium Rzymskiego. Dopiero w drugiej połowie XX wieku idea odtworzenia teatru powróciła na dobre do publicznej debaty lokalnych władz. Dzięki dotacjom z ministerstwa Kultury udało się po części odtworzyć budynek teatru. W latach 1991-1992 teatr przeszedł gruntowny remont, który nadzorowany był przez architektów Giorgio Grassi i Manuela Portaceliego. W 2009 roku teatr padł ofiarą aktu wandalizmu ze strony grupy zwolenników idei faszystowskich z Walencji.

Ciekawym miejscem, które warte jest uwagi każdego turysty, jest zamek Castillo de Sagunto. To położona u szczytu wzgórza budowla, której powstanie datuje się na okres powstania samego miasta. Zamek jest dziś niezamieszkany i pozostały po nim jedynie ruiny, trudno jest zatem odnaleźć świadectwo działania kultury rzymskiej na jego terenie. W XIX wieku fortyfikacja była wykorzystywana przez Francuzów podczas wojny o niepodległość.

Zamek jest podzielony na siedem części: la plaza de Almenara, la plaza de Armas, la plaza de la Conejera, la plaza de la Ciudadela, la plaza Dos de Mayo, la plaza de San Fernando oraz Estudiantes. Niedaleko północnej ściany murów zamku znajduje się wspomniany wcześniej rzymski teatr, warto więc odwiedzić obie atrakcje jednocześnie.

Wszystkim miłośnikom dawnej architektury sakralnej polecany jest kościół parafialny El Salvador, znajdujący się na Valencia Street. Jest to kameralny kościółek zbudowany na przełomie XIII i XVIII wieku. To doskonały przykład architektury stylu romańskiego. Wyremontowany na początku lat 90 ubiegłego stulecia. Podczas przeprowadzanych wtedy prac archeologicznych odkryto fundamenty dawnego kościoła oraz elementy architektury rzymskiej.

SAGUNTO-FOTO
Amfiteatr rzymski w Sagunto

W mieście Sagunto znaleźć można wiele innych świadectw kultury cywilizacji starożytnych, oraz kultury chrześcijańskiej, która miała wpływ na rozwój miasta od XIII wieku naszej ery. Wybierając się do Sagunto warto zapoznać się z ofertami przewodników, którzy zdradzą najmniej znane fakty z życia miasta i podpowiedzą w jaki sposób interpretować pozostałości dawnych mieszkańców miasta. Sagunto jest miejscem godnym poleceni zarówno na zwiedzanie, jak i wypoczynek przy jednej z plaż miejskich.

Walencja przewodnik | Costa de Valencia | Borriana | Castellon de la Plana | Cullera | strona główna przewodnika |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij