Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Rota i Chipiona atrakcje

W Chipiona znajduje się również zamek Castillo de Chipiona, który jest obecnie siedzibą muzeum miejskiego. Tutaj też można podziwiać port Puerto Deportivo wybudowany w latach 90. XX wieku i poszerzony w 2008 roku. Położony jest przy ujściu rzeki Gwadalkiwir, która przepływa przez miasto.

Historia miasta

Początki osadnictwa na terenie Chipiony sięgają starożytności, kiedy to swoją osadę zbudowali tutaj Rzymianie. Wybudowali oni wieżę, która ostrzegała przed zbliżającym się wrogiem a także stanowiła wskazywała drogę łodziom z transportem. Choć informacje te pochodzą ze źródeł pisanych, archeolodzy odnaleźli pewne pozostałości po osadach rzymskich, pochodzące z okresu II wieku przed naszą erą. Na ziemiach tych osiedlili się także Wizygoci, a później władzę przejęli Maurowie.

Po wypędzeniu Maurów z Hiszpanii, już w 1251 roku władzę przejął król Ferdynand II. W roku 1297 król Ferdynand IV nadał Guzmanowi prawa do Sanlucar, którego częścią była obecna Chipiona i Rota. W 1303 roku, Guzman podarował swojej córce Izabeli w prezencie ślubnym tę miejscowość, wraz z sąsiadującą Rotą. Historia Chipiony zapisała też swoje smutne dzieje. W roku 1755 roku miasto zostało zniszczone przez tsunami, które wywołało poważne trzęsienie ziemi. Kataklizm spowodował ogromne straty, zginęły wówczas 4 osoby.

Plaże w Chipionie

Chipiona to miejscowość położna nad wybrzeżem, bogatym w jod. Dzięki temu przyciąga wczasowiczów pochodzących z terenów górskich. Znajdują się tutaj cztery główne plaże, gdzie można czerpać radość z odpoczynku i właściwości tego pożądanego pierwiastka. Najważniejsza plaża w gminie to Playa de Montijo – Niño de Oro, która ma długość 3,6 km. Położona jest między Sanlucar a Puerto Deportivo Pesquero. Drugą ważną plażą jest Playa Cruz del Mar – Las Canteras, o długości 1,5 km. Posiada wyróżnienie Niebieskiej Flagi, nadawane plażom o wysokiej czystości i komforcie.

Posiada promenadę, idealną na wieczorny romantyczny spacer. Trzecią plażą w mieście jest Playa de Regla, która ma 1,7 km długości i znajduje się w doskonałej lokalizacji, blisko zabudowań. Wielokrotnie nagrodzona Błękitną Flagą. Czwarta plażą godna uwagi to Playa de Camarón – La Laguna, położona pomiędzy Playa de Regla i las Tres Piedras. Ma długość 2 km i znajduje się w malowniczej lokalizacji.

Również otrzymała wyróżnienie Niebieskiej Flagi, w 2006 roku. W Chipionie znajduje się jeszcze jedna plaża, Playa de las Tres Piedras – La Ballena. Jej część położona w południowej części miasta, ma długość 2,4 km i leży przy miejscowości Rota.

CHIPIONA
Plaża w Chipiona

Latarnia morska

To najbardziej rozpoznawalny i imponujący budynek w mieście. Jej wysokość sięga 69 metrów. Latarnia została zbudowana w 1867 roku i ulokowana jest w części Punta del Perro. Jest to najwyższa latarnia morska w całej Hiszpanii, trzecia najwyższa w Europie, a piąta na świecie.

Legenda miejska

Wiele miejsc i miejscowości posiada swoje tajemnice i ciekawe legendy, Chipiona również. Zgodnie z wierzeniami ludowymi, uczniowie św. Augustyna którzy przebywali w Afryce, podczas ucieczki przed plemieniem Wandalów przybyli do Chipiony drogą morską. Mieli ze sobą wizerunek Matki Boskiej - Virgin of Regla, który przywieźli do miasta.

Za czasów panowania Maurów obraz został ukryty przez pustelników, tak by nie dostał się w ręce wyznawców innej religii. Zakon św. Augustyna miało odnaleźć go w XIV wieku poprzez boskiej objawienie, za pomocą którego odnaleziono miejsce ukrycia świętego obrazu. W miejscu jego znalezienia wybudowano sanktuarium El Santuario de Nuestra Señora de Regla.

Lokalne tradycje Chipiony

W Chipionie tłumnie obchodzi się święta i fiesty regionalne, szczególnie karnawał Carnaval de Chipiona. Pierwsze udokumentowane obchody karnawału odbyły się w 1896 roku. W czasie reżimu generała Franco zakazano celebracji tego wydarzenia, ale już w 1984 zwyczaj został przywrócony i trwa do dziś. Oprócz świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocnych, organizowane są tu ciekawe i nietypowe uroczystości.

16 lipca mieszkańcy bawią się podczas święta Virgen del Carmen, patronki żeglarzy. Tego dnia, barwny i radosny pochód kończy się pokazem sztucznych ogni na plaży Cruz del Mar. Podczas świąt Bożego Narodzenia organizowana jest zabawa świąteczna z żywą szopką jako najciekawszą atrakcją.

Zainteresuje Cię również:
przewodnik Ruta i Chipiona w pobliżu Kadyksu | Kadyks przewodnik | Andaluzja strona główna | Huelva | Sevilla| Tarifa | Sanlucar de Barrameda |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij