Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Rezerwat Es Vedra na Ibizie

Rezerwat Es Vedra na Ibizie – tajemniczy raj na ziemi

Są takie miejsca na terenie zamorski Hiszpanii, które znane są ze swojego piękna i dziewiczego uroku. Jednym z nich są wybrzeża wyspy Ibiza, należącej do archipelagu Balearów. To tutaj można znaleźć wiele stanowisk, które nadają się idealnie do nurkowania odkrywania uroków podwodnego świata. Liczne podwodne groty, bujna fauna i flora podwodnego świata czy turkusowa woda to nie jedyne atrakcje, jakie czekają na nas u wybrzeży tej niezwykłej wyspy. Choć sama Ibiza słynie z bogatego życia nocnego i kalendarza imprez muzycznych, u jej wybrzeży znaleźć można rezerwat nietknięty praktycznie przez człowieka. Jest to przeciwieństwo Ibizy, która dziś stanowi symbol ludzkiej ekspansji w miejsca atrakcyjne turystycznie. Mowa tutaj o Rezerwacie Es Vedra zlokalizowanego na skalistych wysepkach należących terytorialnie do Ibizy. Oprócz uroków dzikiej natury, wysepki te słyną z wielu innych rzeczy. Miejsce to jest tak tajemnicze, że krążą wokół niego legendy, między innymi te dotyczące UFO, mitycznej Atlantydy czy końca świata. Jest to jedną z najbardziej tajemniczych miejsc na świecie, do którego dostępu bronią władze wyspy.

Es Vedra – rezerwat chronionej przyrody

Nie cała Ibiza uległa przemianom, jakie nadeszły na początku lat 60 ubiegłego stulecia. Choć wyspą zawładnęli turyści i od ponad 50 lat stanowią oni główną ludność wyspy (na szczęście jedynie czasową), to w jej pobliżu znaleźć można miejsce praktycznie niedotknięte działalnością człowieka. Na kilku kameralnych skałach położonych u południowo zachodnich wybrzeży wyspy znajduje się Rezerwat Es Vedra.

Tajemnicza wyspa Es Vedra to zbudowana ze skały wapiennej bryła, która wystaje ponad poziom morza na wysokość około 400 metrów. Sąsiadująca z nią Es Vedranell jest nieco mniejsza i wzbija się ponad taflę Morza Śródziemnego na około 150 metrów. Obie wyspy są bezludne. W dawnych czasach na jej terenie zamieszkiwali pojedynczy osadnicy, jednak dziś teren Rezerwatu Es Vedra na Ibizie podlega ścisłej ochronie. Jedynymi mieszkańcami wyspy jest stado dzikich kóz, sokoły i inne ptaki, które obrały sobie wyspę jako doskonałe miejsce wylęgu, a także endemiczne gatunki jaszczurek, niespotykanych nigdzie indziej.
Z perspektywy wyspy Ibiza, rezerwat przyrody jest widoczny bardzo dobrze z punktów widokowych fortyfikacji, znajdujących się przy południowo zachodnich krańcach wyspy Ibiza. Nawet z tej perspektywy wyspa wygląda mrocznie. Nic dziwnego, że na jej temat krążą liczne legendy i opowieści.

VEDRA-IBIZA
Wspaniełe widoki Es Vedra Ibiza

Niezwykły Rezerwat Es Vedra

Na terenie rezerwatu znajdującego się na wyspie Es Vedra, znaleźć można wiele jaskiń. Formacja wapienna, z której zbudowana jest struktura wyspy, sprzyja tworzeniu się wyżłobionych w skałach zagłębień, które niestety (a może i na szczęście), nie mogą być eksploatowane przez człowieka. W szczelinach jaskiń żyją tu gatunki nietoperzy, które znalazły tu bardzo bezpieczne schronienie, z dala od osiedli ludzkich.

Wyspy zamieszkane są przez małe stada dzikich kóz, które także nie mają tu naturalnych wrogów, a jedynym czynnikiem, który ogranicza ich populację jest ilość pożywienia, jaką mogą znaleźć na wyspach Es Vedra i Es Vedranell.

Innymi lokatorami zamieszkującymi wyspy są jaszczurki. Niewielkich rozmiarów gady dawno już nie miały okazji krzyżować się z innymi gatunkami, dlatego wykształciły w sobie unikalne cechy, stając się przedstawicielami gatunków endemicznych. W Rezerwacie Es Vedra obok Ibizy spotkamy zatem jedyne przedstawicielki gatunku jaszczurek. Na Es Vedra żyją także inni przedstawiciele Fauny, którzy zasługują na uwagę nie tylko sympatyków przyrody. To liczni przedstawiciele królestwa ptaków, którzy odwiedzają regularnie wyspę w poszukiwaniu miejsca do wylęgu.

Są to zwykle przedstawiciele gatunków, które trudno znoszą obecność człowieka w pobliżu. Jednym z nich jest Sokół Eleonory, lub nazywany przez innych Sokół Skalny z rodziny sokołowatych. Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem. Na szczęście Rezerwat Es Vedra jest miejscem, gdzie te cudowne ptaki mogą swobodnie rozmnażać się z dala od ludzkich osiedli.

Skały, na których terenie znajduje się dzisiaj Rezerwat Es Vedra, porośnięte są głównie niską roślinnością. Iglaste krzewy i nieliczne drzewa. Są tu także trawy, które stanowią smakowity kąsek dla mieszkających tu kóz oraz schronienie dla wielu mniejszych zwierząt.

JACHT-CZARTER-IBIZA
Czarter jachtu na Ibizie

Inni mieszkańcy wyspy

Zwierzęta to wyrozumiali i gościnni, ale nie jedyni lokatorzy wyspy, którzy zdążyli zapisać się w historii tego miejsca. Aby poznać ludzkich osadników na Es Vedra należy cofnąć się do czasów starożytnych, a wręcz mitologicznych. Według wielu podań wyspa była miejscem niezwykłych wydarzeń, które później miały dać początek nieprawdopodobnym historiom.

Jedna z legend głosi, że wyspa Es Vedra jest miejscem, gdzie w mitologii miał znaleźć się Odyseusz płynący swoim okrętem ze współtowarzyszami. To tutaj prawdopodobnie padł on ofiarą przebiegłości mitycznych syren, które wabiły żeglarzy swoim anielskim głosem, by w konsekwencji pożreć niczego niespodziewających się mężczyzn. Legenda, jakoby miejsce to było domem dla syren nie jest znowu tak nieprawdopodobna, jak sądzi większość osób. Wydaje się bowiem, że pełna podwodnych jaskiń, otoczona czystą i turkusową wodą wyspa to idealne miejsce dla przepięknych półkobiet z rybim ogonem.

Wyspa Es Vedra uważana jest także za świętą wyspę fenicką. Według legend i opowieści dawnych przedstawicieli tego narodu, wyspa stała się świętym miejscem bogini płodności i urodzaju o imieniu Tanit. Tutaj także miałoby znajdować się miejsce tajemnych rytuałów ku jej czci. Tajemne modły miały się prawdopodobnie odbywać u brzegów wyspy.

Wśród ludzi utarło się także, że jedną z osób, która ma wiele wspólnego z wyspą jest Hannibal. Dowódca wojsk Kartaginy miał według podań urodzić się właśnie tutaj, w czasach, kiedy pojedynczy osadnicy zamieszkiwali surowe i wydające się być nieprzyjaznymi wyspy Es Vedra.

Opowieści o mitycznych postaciach i tajemniczych wydarzeniach związanych z wyspą uzupełniają zeznania świadków, jakoby wyspa miała stanowić punkt nawigacyjny oraz bazę statków UFO. Jedno z najbardziej intrygujących wydarzeń miało tu miejsce w 1979 roku, kiedy to komercyjny lot pomiędzy Majorką a Walencją zakończył się dziwną sytuacją. Pilot samolotu poinformował wieżę kontrolną o dziwnym obiekcie świetlnym poruszającym się z wielką prędkością w okolicach wyspy, jednak po wysłaniu sygnału SOS nie był w stanie zidentyfikować latającego obiektu.

IBIZA-WYBRZEZE
Tajemnicze zakątki Ibizy

Magia wyspy

Wiele osób uważa, że dziwne zjawiska, jakie mają miejsce ponad rezerwatem oraz w pobliżu wysp są wynikiem większego niż w innych miejscach pola magnetycznego. Miejsce to jest prawdopodobnie jednym z 3 miejsc na całym świecie, gdzie pole elektromagnetyczne ziemi ma tak silne działanie. Siła, jaka wytwarzana jest na tym niewielkim skrawku ziemi powoduje że wariują kompasy, telefony komórkowe i inne urządzenia, które wykorzystują siłę pola elektromagnetycznego do działania.

Moc wyspy jest tak wielka, że wielu miejscowych uważa Es Vedra za wierzchołek legendarnej Atlantydy. Jakby tego było mało, wyspa ma być jedynym miejscem, które według Nostradamusa i jego przepowiedni, przetrwa zbliżający się koniec świata. Es Vedra ma być jedynym skrawkiem lądu, który przetrwa ogromną powódź i pozwoli ocalałym schronić się na jej powierzchni.

Wyspę można podziwiać z położonego na brzegu Ibizy Torre de Pirat – jest to wieża strażnicza, którą zbudowano tutaj by chronić się przed atakami korsarzy z południowych wybrzeży Morza Śródziemnego. Ci, którzy chcą podziwiać tereny rezerwatu Es Vedra z bliska, mogą wybrać się na wycieczkę łodzią z przeszklonym dnem. Wyprawa zaczyna się w San Antonio i jednym z przystanków na jej trasie jest właśnie Es Vedra.

Zainteresuje Cię również:
park narodowy Ses Salines na Ibizie | strona główna przewodnika po Ibizie | Ibiza miasto | kluby na Ibizie |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij