Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Regulacje prawne

Jeżeli pochodzisz z kraju Unii Europejskiej nie potrzebne jest żadne dodakowe zezwolenie o podjęciu pracy w Hiszpanii. Hiszpania otworzyła rynek pracy dla polskich obywateli 1 maja 2006 roku, po zakończeniu 2 letniego okresu przejściowego, od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. Natomiast jeżeli pochodzisz spoza Unii Europejskiej, z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Ukrainy lub Japonii, będziesz potrzebował wizy uprawniającej do podjęcia legalnej pracy w Hiszpanii.

W Hiszpanii dużo osób jest zatrudnionych nielegalnie, czego nie polecamy. Szczególnie w okresie kryzysu gospodarczego. Właściciele biznesów, restauracji i niektórych zakładów pracy oszczędzają w czasach kryzysu na niepłaceniu ubezpieczenia dla swoich pracowników w związku z tym zatrudniają "na czarno", głównie obcokrajowców i głównie osoby z Europy Wschodniej. W tym wypadku nie będzie Ci potrzebny numer N.I.E (Numero de Identificacion de Estranjero). W Przypadku podjęcia legalnej pracy w Hiszpanii ten numer jest wymagany i potrzebny w momencie składania podania o legalną pracę w Hiszpanii. O uzyskaniu numeru N.I.E. piszemy w rozdziale poświęconym zakupie nieruchomości, przez naszą agencję nieruchomości w Hiszpanii.

W kwestiach zatrudnienia, uzyskania świadczeń socjalnych i podatków, obywatele Polscy mają takie same prawa jak Hiszpanie. Aby uzyskać świadczenia socjalne podobnie jak w Polsce można je uzyskać po legalnym zatrudnieniu, przy samozatrudnieniu lub podczas studiów w Hiszpanii. Można także indywidualnie się ubezpieczyć w Hiszpanii, korzystając z usług wielu firm ubezpieczeniowych na terenie Hiszpanii.

Każdy nowo przyjezdny do Hiszpanii, poszukujący pracy w tym kraju, może poszukiwać pracy poprzez miejscowe urzędy zatrudnienia, biura pośrednictwa pracy w Hiszpanii, jak również poprzez biura pośrednictwa pracy na terenie Polski, rekrutujące pracowników jeszcze w Polsce. Warto wcześniej zapoznać się z ofertami pracy w Hiszpanii, szukając konkretnych ofert na stronach internetowych dla obywateli Unii Europejskiej poszukujących pracy w Hiszpanii.

Wskazówki praktyczne dla poszukujących pracy w  Hiszpanii

Należy zawsze pamiętać, że w przypadku większości ofert zatrudnienia docierających z Hiszpanii do Polski, lub ofert na miejscu w Hiszpanii, wymagana jest przynajmniej podstawowa znajomość języka hiszpańskiego (castellano). Nie zawsze język angielski jest wystarczający aby podjąć pracę w Hiszpanii. Znajomość hiszpańskiego bardzo ułatwi Ci życie w Hiszpanii i pierwsze kroki w tym pięknym kraju.

Zarówno przy pracy wakacyjnej jak i przy pracy sezonowej w Hiszpanii. Podstawowa znajomość języka hiszpańskiego pozwoli uniknąć problemów wynikających z niezrozumienia kontraktu dla pracownika lub  wszelkiego rodzaju możliwych nadużyć ze strony hiszpańskich pracodawców i szefów. Bo i takie rzeczy się zdarzają w Hiszpanii. Szczególnie w stosunku do usłużnych pracowników z Europy Wschodniej, nie potrafiących dociekać swoich praw.

PRACA-ZA-GRANICĄ-WYLOT
Praca w Hiszpanii nie zawsze może się okazać czym jest w rzeczywistości

Znajomość języka hiszpańskiego przydaje się także przy dochodzeniu i roszczeniu swoich praw pracowniczych, ponieważ wyłącznym obrońcą pracownika w Hiszpanii mogą być hiszpańskie związki zawodowe lub miejsco­we biura adwokackie w których masz pracę, gdzie raczej nie ma osób mówiących po polsku. Ewentualnie można wynająć swojego własnego adwokata, ale wiadomo iż wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Otwarcie rynku pracy przez Hiszpanię w 2006 roku stworzyło szansę dla wielu osób bezrobotnych z Polski, szukających szczęścia na zagranicznym rynku pracy. Wyjazd do pracy w Hiszpanii należy jednak właściwie zaplanować i przemyśleć taką decyzję jeszcze w Polsce.

Dobrym pomysłem jest spróbować uzyskać obietnicę kontraktu od pracodawcy w Hiszpanii, jeszcze w Polsce, oraz dobrze zaplanować koszty początkowego pobytu w Hiszpanii i ewentualnego powrotu do kraju na wypadek "niewypału".

Osoby z Polski, które nigdy w Hiszpanii nie podejmowały pracy, ani nie były nigdy za granicą, muszą liczyć wyłącznie na własne siły lub na przyjaciół w Hiszpanii. Ewentualnie pomoc rodziny przy powrocie do Polski.

Uwaga na oferty pracy w Hiszpanii

W Hiszpanii nie istnieją prak­tycznie żadne formy finansowej pomocy publicznej, ani ze strony hiszpańskiego rządu, ani ze strony polskiej ambasady dla poszukujących pracy i dla osób pozostawionych samym sobie na terenie Hiszpanii. Z wyjątkową ostrożnością i wrodzoną nam podejrzliwością, należy traktować nie potwierdzone oferty pośrednictwa pracy w Hiszpanii np. w polskiej prasie lub w internecie.

ZAROBEK-EURO
Sprawdzaj po kilka razy obietnice wysokich zarobków w Hiszpanii

Gdzie niezidentyfikowany pośrednik z Polski lub Hiszpanii, żąda wpłaty zaliczki za pierwszy wynajem mieszkania, za koszty poszukiwania pracy, czy tym podobne historie. Miej oczy szeroko otwarte podczas kontaktu z takimi osobnikami w Hiszpanii.

Zażądaj najpierw umowy o pracy, oraz telefonu stacjonarnego do takiej osoby w Hiszpanii. Nie zawsze, ale czasami wiele tego typu ofert okazuje się zwykłym oszustwem na które musisz być niezwykle czujny.

Dom wakacyjny Gr. Alacant
Dom wakacyjny Gr. Alacant
Costa Blanca płd. / Gran Alacant
Castilla Alicante
Castilla Alicante
Costa Blanca płd. / Alicante
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij