Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Portugalia nieruchomości

Zakup nieruchomości w Portugalii różni się znacznie od kupna nieruchomości w Hiszpanii. Więcej informacji znajdziesz w rozdziale naszego przewodnika po Hiszpanii zatytułowanym Hiszpania czy Portugalia – gdzie lepiej zainwestować w nieruchomości. Poznaj różnice związane z zakupem nieruchomości w tych krajach. Czym różni się zakup domu w Hiszpanii, a zakup domu w Portugalii. Praktyczny przewodnik po nieruchomościach na południu Europy i zagranicznych nieruchomościach w granicach Unii Europejskiej.

Najpopularniejszym miejscem na zakup nieruchomości w Portugalii pozostaje wybrzeże Algarve. Piękne, poszarpane i miejscami skaliste wybrzeże nad wodami Atlantyku, od lat przyciąga osoby zainteresowane zakupem domu na południu Europy. Tutaj dominują oczywiście brytyjscy inwestorzy i angielskie rodziny, szukające domu lub willi na wakacje w ciepłym klimacie. Osoby szukające miejsce na spędzenie emerytury i dobrej inwestycji w dom na starość, szczególnie pociąga południowa Portugalia.
Portugalia pozostaje alternatywą dla większej i popularniejszej Hiszpanii do kupna domu lub apartamentu wakacyjnego.
Najpopularniejsze miejsca na zakup nieruchomości w Portugalii na wybrzeżu Algarve to nieruchomości w Albufeira, nieruchomości w Lagos, nieruchomości w Portimao i nieruchomości w pobliżu Faro, do którego jest dużo połączeń tanich linii lotniczych z północnej i wschodniej Europy.
Także miejscowość Carvoeiro to popularne miejsce na zakup mieszkania lub willi w Portugalii. Część osób inwestuje w nieruchomości w pobliżu Lizbony lub w samej Lizbonie. Aczkolwiek okoliczne plaże w Cascais i Estoril to najładniejsze miejsca na poszukiwanie nieruchomości w Portugalii. Stosunkowo mniej osób poszukuje nieruchomości na północy Portugalii w okolicach Porto, Coimbra lub Viana de Castello. To wybrzeże Atlantyku jest niewątpliwie bardzo piękne, jednakże silne wiatry znad Atlantyku i stosunkowo niestabilna i zimna pogoda w miesiącach zimowych, jesiennych i wiosennych, nie sprzyjają do kupowania domów w tej północnej części Portugalii.
Aczkolwiek znamy osoby które są zakochane w tej części Portugalii i są bardzo szczęśliwe będąc posiadaczem domu w pobliżu Porto na północnym wybrzeżu Portugalii. Wszystko zależy od Twoich preferencji i czego spodziewasz się od inwestycji w nieruchomości w Portugalii.

Chyba najpopularniejszym mieszkańcem Algarve pozostaje Cliff Richard, angielski piosenkarz znany całemu światu, który od ponad 30 lat mieszka w Portugalii na Algarve. Cliff Richard posiada własną winnicę w Portugalii i jak wieść niesie, kilka razy w tygodniu gra w golfa. Bo Algarve to również świetna destynacja dla golfistów szukających doskonałych pól golfowych na południu Europu, szczególnie kiedy na północy Europy panuje zima...
Osoby szukające nieruchomości na polu golfowym również powinny wziąść pod uwagę Portugalię i Algarve na poszukiwanie tego typu nieruchomości.

Oprócz Lizbony obszar Alentejo i Srebre Wybrzeże pozostaje bardzo popularnym miejscem na zakup domu lub apartamentu wakacyjnego w Portugalii. To wszystko w odległości 1h jazdy samochodem od stolicy Portugalii.

INWESTOWANIE-PORTUGALIA

Gdzie kupować nieruchomości w Portugalii

Od lat istnieją trzy obszary w Portugalii, najlepsze na zakup nieruchomości w tym kraju. Do tego należy dodać wyspę Maderę, która szczególnie w ostatnich latach zrobiła furorę jako destynacja dla osób poszukujących nieruchomości w ciepłych krajach w granicach Unii Europejskiej.
Najpopularniejsze miejsca na zakup nieruchomości w Portugalii to:

  • wybrzeże Algarve
  • obszar na południe od Lizbony
  • wybrzeże na północ od Lizbony
  • wyspa Madera należąca do Portugalii

Oprócz wymienionych powyżej części Portugalii, znikoma część inwestorów jest zainteresowana nieruchomościami na Wyspach Zielonego Przylądka, oraz nieruchomościami na Azorach, należącymi do Portugalii. Ale to bardzo niszowe rynki nieruchomości zagranicznych, które cieszą się stosunkowo niewielkim zainteresowaniem w porównaniu do kontynentalnej Portugalii, do której łatwo, tanio i szybko można dotrzeć tanimi liniami lotniczymi z północnej Europy lub własnym środkiem lokomocji. Także loty czarterowe do Portugalii są dostępne przez większą część roku.

Nieruchomości na Algarve

To najpopularniejsze miejsce Portugalii na zakup domu, willi lub mieszkania wakacyjnego w tym kraju. Atrakcyjnie położone Algarve, poszarpane wybrzeże,ładne plaże i bajeczne krajobrazy, przyciągaja osoby zainteresowane wydaniem swoich oszczędności na dom w ciepłym kraju na południu Europy.
240 km wybrzeża atlantyckiego Algarve, stanowi alternatywę dla nieruchomości w Hiszpanii w tak popularnych miejscach hiszpańskiego wybrzeża jak Costa Blanca w Hiszpanii lub Costa del Sol w Hiszpanii. Na Algarve inwestują głównie Anglicy i Portugalczycy z północy. Ale nie brak tu również Niemców, posiadających nieruchomości na Algarve, mieszkają tu Szwedzi, Holendrzy, dużo Francuzów, Norwegów, Duńczyków i Belgów. Wszystkich wabi wspaniały klimat Algarve i piękne plaże tego atlantyckiego wybrzeża Portugalii.
Najpopularniejszym miejsce na Algarve do kupna nieruchomości jest część wybrzeża położona od Faro do Lagos, na którym znajduje się przepiękne miasto Albufeira, tak popularna miejscowość na wakacje, również wśród wczasowiczów zagranicznych, wykupujących wczasy w Portugalii lub wakacje w Portugalii na Algarve z biura podróży w Polsce.

Algarve to bardzo rozwinięta pod względem turystycznym część Portugalii. Dobre hotele, mnóstwo ośrodków wczasowych, dobre pola golfowe, oraz ładne apartamenty i wille na sprzedaż.
Ceny nieruchomości na Algarve zaczynają się od 75.000 euro za studio (kawalerkę) w „średnio dobrej” lokalizacji w Albufeira. Dwusypialniowy apartament można kupić już za 150.000 euro, a wille z 3 lub czterema sypialniami kupisz na Algarve w cenach od 350.000 euro.
W tej części Algarve mieszka dużo osób z zagranicy z zimnych krajów europejskich, spędzając zimę w Portugalii.
Natomiast położone bardziej na zachód i na wschód części Algarve, pozostają mniej rozwinięte infrastrukturalnie i są bardziej „dzikie” jeżeli można użyć takiego porównania. W okolicach Lagos w ostatnich latach powstało dużo nowych osiedli, gdzie kupują obcokrajowcy. Także okolice w głębi lądu interesują inwestorów, szukających nieruchomości typu willa na własnej działce z prywatnym basenem z dala od sąsiadów i w „spokojniejszej” lokalizacji.

Na południe od Lizbony

To również popularne miejsce na zakup i inwestycje w nieruchomości w Portugalii. To region Alentejo, znany już od kilkunastu lat, zwane jest Niebieskim Wybrzeżem w Portugalii. W związku z trwającym kryzysem ekonomicznym w Portugalii, od kilku lat rozwój tego skrawka portugalskiego wybrzeża został zahamowany, więc warto tutaj poszukać tańszych nieruchomości w Portugalii. W Alentejo można znaleźć tanie nieruchomości do remontu w Portugalii, albo zdecydować się na zupełnie nowe apartamenty w bardzo prestiżowej lokalizacji jaką jest np. Pinherinho Hyatt Resort, gdzie ceny apartamentów zaczynają się od zaledwie 240.000 euro.
Jeżeli pojedziesz w głąb lądu, znajdziesz tańsze nieruchomości, ale również i trochę „zapuszczone” i oddalone od cywilizacji miasteczka i wioski w Portugalii.

Srebrne Wybrzeże w Portugalii

Leży na północ od Lizbony. Bardzo ładne miejsce na zakup nieruchomości i stosunkowa bliskość do stolicy Portugalii, przyciąga zagranicznych kupców, chętnych na inwestycje w Portugalii. Setki kilometrów piaszczystych plaż nad wybrzeżem Atlantyku, zielone wzgórza, winnice i plantacje oliwek dominuje krajobraz Srebrnego Wybrzeża.

PORTUGAL-SREBRNE-WYBRZEZE-ATLANTYKU
Srebrne Wybrzeże Atlantyku w Portugalii

Na Srebrnym Wybrzeżu w Portugalii ceny nieruchomości zaczynają się: apartamenty i szeregówki od 100.000 do 150.000 euro.
Najtańsze wille z prywatnym basenem z niewielką działką: ceny zaczynają się od 250.000 do 450.000 euro.

Madera w Portugalii

Wyspa Madera to oczywista alternatywa do inwestycji w nieruchomości na Wyspach Kanaryjskich, do kupna nieruchomości na Teneryfie lub nieruchomości na Gran Canaria. Nie tak popularna destynacja na zakup nieruchomości jak Wyspy Kanaryjskie, jednak w ostatnich latach sporo osób kupuje nieruchomości na Maderze, mimo kryzysu w Portugalii.

DOMY-NA-MADERZE-PORTUGALIA
Nieruchomości na Maderze

Ceny apartamentów na Maderze zaczynają się od 90.000 euro, ale siłą rzeczy, dostęp do tanich nieruchomości na wyspie jest ograniczony ze względu na ograniczenia budowlane obowiązujące na wyspie, oraz uwarunkowania geograficzne: góry i stosunkowa niewielka wielkość wyspy.
Ceny domów jednorodzinnych i willi z prywatnym basenem na Maderze wahają się od 250.000 do 450.000 euro. Oczywiście na Maderze istnieją nieruchomości klasy premium w cenach dużo powyżej 1 mln euro.

Koszty zakupu nieruchomości w Portugalii

Krótka informacja jak kształtują się koszty zakupu nieruchomości w Portugalii.
Największym kosztem z którym musisz się liczyć jeżeli planujesz zakup mieszkania lub domu w Portugalii, jest podatek od nieruchomości w Portugalii (IMT). Podatek na nieruchomościach powyżej 93.000 euro obowiązuje w skali od 2 do 8% od wartości nieruchomości.
Koszty notariusza, koszty administracyjne i koszty rejestracji nieruchomości nie powinny przekroczyć od 1,5% do 2,5% kupowanej nieruchomości w Portugalii.
Zwykle sprzedający płaci prowizję dla agencji nieruchomości w Portugalii.

Proces kupna nieruchomości w Portugalii

Proces kupna składa się z dwóch części. Po zdecydowaniu się na kupno przez nabywcę przygotowywany jest kontrakt: contrato de promessa de compra e venda, pomiędzy kupującym a sprzedającym. W tym momencie kupujący powinien wpłacić depozyt w wysokości od 10 do 25% wartości nieruchomości, aby sprzedający wycofał nieruchomość z rynku. W tym momencie prawnik sprawdza daną nieruchomość i ciążące na niej obciążenia hipoteczne, oraz aktualny stan prawny sprzedawanej nieruchomości.
Drugą i ostatnią częścią procesu kupna nieruchomości w Portugalii jest podpisanie aktu własności nieruchomości: escritura de compra e veda. Odbywa się u notariusza, w tym momencie następuje przeniesienie prawa własności nieruchomości. Po tym następuje rejestracja nowego właściciela w księgach wieczystych.

Na co uważać podczas kupowania nieruchomości w Portugalii

Upoważnij swojego prawnika do dokładnego sprawdzenia danej nieruchomości, którą masz zamiar kupić. Czy nie ciążą na niej żadne obciążenia hipoteczne. Prawnik powinien sprawdzić wszystkie pozwolenia i plany w wypadku inwestycji w dom lub willę. Powinieneś dostać aktualny wyciąg z ksiąg wieczystych potwierdzający aktualny stan prawny danej nieruchomości. Także powinny być sprawdzone plany zagospodarowania przestrzennego, gdzie leży lub będzie budowana dana nieruchomość.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij