Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Pielgrzymki do Hiszpanii

Najważniejsze miejsca pielgrzymek

Mianem pielgrzymek określa się podróże podjęte z pobudek religijnych celem odwiedzenia miejsc świętych, związanych z postaciami, bądź faktami z życia religijnego. Pielgrzymka może być również podjęta do miejsca kultu świętych, a także ich relikwii. Co ciekawe, w XII wieku mianem pielgrzymki określano zarówno praktykę odwiedzania miejsc świętych, jak i formę ascetycznego życia. Pielgrzymki znane są wielu religiom, a zjawisko to, jako przejaw religijności, praktykowane było już w czasach starożytnych.

Mimo, że Polakom kojarzą się one z tradycją katolicką, w przypadku wyznania chrześcijańskiego odgrywają one nieco mniejszą rolę, niż ma to miejsce w przypadku islamu, czy buddyzmu. Mówiąc o najstarszej tradycji pielgrzymowania, należy wspomnieć o hinduizmie, ponieważ to w tym kręgu kulturowym narodziła się jej idea. Około trzy tysiące lat temu hinduscy wierni odbywali długą drogę wzdłuż świętej rzeki Ganges, a podróż ta miała zapewnić pozagrobowe szczęście.

Pielgrzymowanie chrześcijan

W pierwszych trzech wiekach chrześcijaństwa pielgrzymowanie nie było tak popularne, jak w czasach późniejszych. Głównym tego powodem był przede wszystkim fakt, że chrześcijanie byli w tym okresie prześladowani, co w znacznym stopniu uniemożliwiało im wędrówkę w celach religijnych. Narodziny pielgrzymki chrześcijańskiej nastąpiły wraz z końcem IV wieku, kiedy to cesarz Teodozjusz uznał chrześcijaństwo za religię panującą.

Na początku dominowały przede wszystkim podróże do Ziemi Świętej. Z czasem wzrosła też ilość osób wędrujących do grobów męczenników oraz do wyznawców Chrystusa. W średniowieczu dużą rolę odgrywać zaczął kult obrazów i to z nim wiązały się również późniejsze pielgrzymki. Wraz z końcem średniowiecza zmalało nieco zainteresowanie pielgrzymowaniem.

Chrześcijanie woleli wówczas odwiedzać miejsca kultu znajdujące się w pobliżu ich zamieszkania. W dzisiejszych czasach pielgrzymki podejmowane są zarówno ze względu na przeżycia duchowe, jak i na możliwość zwiedzania nowych miejsc, w świeckim tych słów znaczeniu. Pielgrzymka coraz częściej traktowana jest jako swoista forma turystyki.

MAPA-CAMINO-DE-SANTIAGO-HISZPANIA-PIELGRZYMKA
Najpopularniejsza pielgrzymka do Hiszpanii - Camino de Santaiago (Droga św. Jakuba)

Compostela de Santiago – w drodze do pola gwiazd

Hiszpania jest jednym z najczęściej wybieranych w celach pielgrzymkowych krajów europejskich. Najbardziej znanym celem pielgrzymek jest Santiago de Compostella, znajdujące się w Galicji, w północno-zachodniej Hiszpanii. Obiektem kultu jest tutaj, odkryty w IX wieku, grób świętego Jakuba Większego, jednego z dwunastu apostołów. Początku kultu świętego Jakuba w Hiszpanii nie są do końca znane.

Według miejscowej legendy, miał on przybyć w okolice Composteli i rozpocząć ewangelizację tego regionu. Około 800 roku znaleziony zostały relikwie, które w krótkim czasie uznano za szczątki świętego Jakuba. Do X wieku miejsce to było celem pielgrzymek jedynie niewielkiej grupy wiernych. Głównie podróżowali tu chrześcijanie z północnej Hiszpanii. W 997 roku Compostela została zdobyta przez muzułmanów. Zniszczono wówczas bazylikę, a wielu chrześcijan trafiło do niewoli.

Wraz z początkiem XI wieku chrześcijańska rekonkwista odniosła duże zwycięstwa na północy Hiszpanii, czego rezultatem był powrót możliwości podróży wiernych do sanktuarium w Galicji. Z czasem zaczęli tu przybywać Katalończycy, Francuzi oraz Walonowie. Pod koniec XI wieku pojawili się pielgrzymi niemieccy, angielscy, włoscy oraz flamandzcy. W XII z kolei nastąpił złoty okres Composteli. Sanktuarium było już znane w Szwecji, a nawet na terenach węgierskich. W XII wieku powstały również słynne drogi świętego Jakuba, takie jak Via Podensis, czy Via Turonensis.

Najwięcej pielgrzymów udaje się do Compostela de Santiago 25 lipca, a więc w Dniu Świętego Jakuba. Do grobu jednego z dwunastu apostołów można pielgrzymować pieszo, rowerem, a nawet konno. Aby pielgrzymka mogła zostać uznana za udaną, należy przebyć minimum 150 kilometrów. Średniowieczny zwyczaj nakazuje rozpoczęcie pielgrzymki spod własnych drzwi. Ci, którzy jednak nie mają takiej możliwości, na szlak świętego Jakuba wkraczają najczęściej w Roncesvalles lub w St. Jean Pied-de-Port.

Według lokalnych wierzeń, ciało świętego Jakuba, który został ścięty z polecenia Heroda I Agrypy, zostało umieszczone w łodzi bez wioseł, którą anielskie skrzydła przeniosły aż do północnej Hiszpanii, w okolice portu Padron. Z tego miejsca odebrała je i pochowała królowa Lupa. Mniej więcej w 813 roku n.e. pustelnik Pelayo ujrzał deszcz gwiazd, które spadały na okoliczne wzgórze.

Z widoku tego zwierzył się biskupowi Teodomirowi, który odkrył grobowiec, zawierający szczątki świętego Jakuba. W tym miejscu wybudowany został kościół, a nazwa Compostela przypomina to cudowne wydarzenie, gdyż pochodzi od dwóch łacińskich słów: campus stellae, oznaczających dosłownie: pole gwiazd. W ramach pamiątki z podróży, wierni przywożą muszlę pielgrzymią, która jest symbolem świętego Jakuba.

PIELGRZYMI-PO-HISZPANII
Pielgrzymi na trasie Camino de Santiago

Góra Montserrat i sanktuarium Czarnej Madonny

Kolejnym, ważnym miejscem pielgrzymek w Hiszpanii jest słynna góra Montserrat i usytuowany na niej klasztor. Znajduje się on w odległości około czterdziestu kilometrów na północny-zachód od Barcelony. Na górze, oprócz klasztoru, znajdują się jeszcze nietypowo ukształtowane skały oraz zniszczone pieczary pustelników. Miejsce to owiane jest szeregiem legend. Góra słynie przede wszystkim z wielu cudów, które miały miejsce na jej obszarze, w związku z czym stanowi dziś bardzo popularny cel pielgrzymek oraz wypraw turystycznych.

Usytuowany tutaj klasztor zawdzięcza swoje istnienie figurce La Moreneta, która wedle lokalnych wierzeń, została tutaj ukryta przez samego świętego Piotra około 50 roku n.e. Jest to drewniana figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem, którą miał wyrzeźbić święty Łukasz. Nazwa „La Moreneta” oznacza dosłownie: „Czarnulka” i wywodzi się od czarnego koloru twarzy Matki Bożej.

W Polsce przyjęła się nazwa Czarnej Madonny z Montserrat. Zdaniem specjalistów rzeźba wykonana została w stylu bizantyjskim i pochodzi z VI wieku n.e. Przez dłuższy czas była ona ukrywana przed Maurami, ale odnalazła się w 880 roku w położonej niedaleko grocie Santa Cova. Od tego momentu figurka zasłynęła wieloma cudami i stała się głównym obiektem kultu w całej Katalonii.

Klasztor na Montserrat zaczęły wówczas odwiedzać prawdziwe tłumy wiernych, nie tylko z Hiszpanii, ale także z różnych zakątków Europy. Z czasem pielgrzymki do Montserrat stały się równie popularne, co wyprawy wiernych do Santiago de Compostela. Dla zwiedzających udostępniona została renesansowa bazylika kościoła, pochodząca z XVI wieku.

Figurka Czarnej Madonny znajduje się w niszy, nad głównym ołtarzem bazyliki. Jej fasadę zdobią natomiast figury Chrystusa oraz apostołów. Pielgrzymi, którzy przybywają do Montserrat swoje pierwsze kroki kierują właśnie do tej słynnej figurki. Do La Morenety z modłami zwracają się szczególnie kobiety, które nie mogą mieć dzieci. Przybywając do bazyliki, wznoszą modlitwy do Madonny i prawą ręką dotykają jabłka obfitości, które trzyma ona w swojej dłoni. Istnieje nawet przepowiednia: Kto dotknie jabłka, które Madonna trzyma w ręku, temu spełni się to, o co prosi.

W XIX wieku rozpoczęły się represje benedyktynów, którzy zamieszkiwali klasztor, ale po jakimś czasie udało im się wrócić na Montserrat. W trakcie dyktatury generała Franco klasztor stał się siedzibą działającego nielegalnie centrum, w którym dbano o zachowanie języka katalońskiego.
Kolejny wzrost popularności klasztoru nastąpił w XX wieku. Na chwilę obecną mieszka w nim około 300 mnichów. Montserrat stanowi dziś narodowe Sanktuarium Katalonii, które rocznie odwiedza ponad milion pielgrzymów. Oprócz zwiedzających i turystów, do Montserrat przybywa co roku ogromna liczba młodych par, którzy przed ślubem, zgodnie z katalońską tradycją, proszą o boże błogosławieństwo.

Mieszkańcy Katalonii starają się każdego roku odbyć pielgrzymkę do Montserrat. Największe uroczystości odbywają się tutaj 27 kwietnia – podczas święta Matki Bożej z Montserrat, a także 8 września – w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Warto zauważyć, że na dziedzińcu klasztornym znajdują się gotyckie krużganki, a ze szczytu góry podziwiać można Pireneje, Barcelonę oraz Morze Śródziemne.

Zainteresuje Cię również:
Montserrat w Katalonii pielgrzymka do Czarnej Madonny | Matka Boska w sanktuarium w Guadelupe | Caravaca de la Cruz | Santiago de Compostela |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij