Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Peratallada i Ullastret

Peratallada i Ullastret - odkryj wybrzeże Katalonii

Katalonię można odwiedzać dziesiątki razy i w dalszym ciągu nie da się powiedzieć, że region ten odkrył przed nami wszystkie swoje tajemnice. To nie tylko wybrzeże i góry, to coś więcej niż słynne zabytki Barcelony czy piękna, jakże zachwycająca swoim urokiem Girona. Katalonia to znacznie więcej. Trudno o inny region Hiszpanii, w którym dosłownie każde miasto czy nawet mała miejscowość potrafi w tak wielkim stopniu przyciągać turystów, którzy często nie kończą na zwiedzaniu jednej miejscowości, ale dążą do zobaczenia kolejnych, często jeszcze bardziej fascynujących. Warto zwrócić uwagę na niezwykły klimat katalońskich wsi i miasteczek, w szczególności wiosek rybackich, które mają wiele do powiedzenia na temat lokalnego rzemiosła, historii i tutejszych obyczajów, należących do najbardziej widowiskowych na całym Półwyspie Iberyjskim.

Kamienne miasta

Miejscowości takie jak Peratallada i Ullastret stanowią najlepszy dowód na to, że wielkość miasta w żadnym stopniu nie wiąże się z jego atrakcyjnością. Największe katalońskie ośrodki turystyczne, przeżywają w ciągu całego roku prawdziwe oblężenie, zaś mniejsze miasteczka i wioski także doskonale radzą sobie na rynku turystycznym. Ich największym atutem jest fakt, że czerpiąc z sukcesu regionu, nauczyły się w skuteczny i niezwykle atrakcyjny sposób promować swoje dziedzictwo kulturalne, dorobek turystyczny i regionalny, a także postawiły na profesjonalny rozwój turystyki.

PERATELLADA

Nikogo nie dziwią więc liczne hotele, restauracje i nowoczesna infrastruktura turystyczna w rejonach oddalonych od największych i najpopularniejszych kurortów turystycznych na Costa Brava, a wyżej wymienione miejscowości stanowią wręcz przykład idealny tego, że im mniejsza i bardziej urokliwa miejscowość, tym więcej osób zechce na własne oczy ujrzeć i poznać jej piękno.

Wąskie uliczki i niezwykła atmosfera

Każdy kto miał okazję przejść się wąskimi, kamiennymi uliczkami Peratallady, doskonale wie, jaki klimat ma to niewielkie miasteczko. I nie ma się co dziwić temu, że właśnie kamienie stały się głównym symbolem oraz podstawowym budulcem miejscowości, której nazwa wzięła się z połączenia słów Pedra Tallada – co oznacza "rzeźbiony kamień". Wyjątkowość tego położonego o 22 kilometry od Girony miasteczka ma wiele źródeł, jednak jednym z największych jest ogromna wręcz liczba zabytkowych, kamiennych budowli, zwłaszcza biorąc pod uwagę proporcje i fakt, że Peratallada jest tak naprawdę wsią, zamieszkiwaną zaledwie przez 222 osoby.

Tak niewielka liczba ludności w żaden sposób nie przeszkadzała wsi w stanowieniu samodzielnej jednostki administracyjnej, którą Peratallada była do 1977 roku. Obecnie, miejscowość wraz z kilkoma innymi, m.in. sąsiednią wioską Ullastret, wchodzi w skład gminy Forlacc. W wiosce dominuje średniowieczna architektura. Wiele zabudowań pochodzi sprzed kilkuset lat, wybudowano je jeszcze w stylu romańskim. Kamień stanowił wówczas podstawowy materiał budowlany, a kamienne mury, fosy i oczywiście zamek znajdujący się w centrum miasta, doskonale oddają ducha wielkiej historii sprzed kilku stuleci, którą można poczuć do dnia dzisiejszego.

Perła romańskiej architektury

To właśnie stary, kamienny, pochodzący z czasów feudalnych charakter miasteczka i wielu jego zabudowań, czyni Peratalladę miejscem, którego nie sposób nie odwiedzić, będąc w okolicach Girony. Zamek oraz dwa przepiękne kościoły: Świętego Klemensa (wybudowany w stylu barokowym) i Świętego Stefana (wzniesiony w stylu romańskim), stanową największe atrakcję turystyczne wioski i całej okolicy.

Mimo, że w najbliższym sąsiedztwie Peratallady znajdziemy wiele podobnych miejscowości, z których każda ma potencjalnemu turyście do zaoferowania naprawdę wiele ciekawych i bardzo interesujących miejsc, zabytków i obiektów, Peratallada nigdy nie narzekała na brak zainteresowania, zarówno ze strony turystów, jak i tych, którzy chcieliby tutaj zamieszkać. Głównie ze względu na spokojną okolicę, piękną przyrodę, a także relatywnie niskie ceny nieruchomości w tych okolicach.

Najbliżej do Girony

Do Girony jest stąd nieco ponad 20 kilometrów. Odległość ta można więc pokonać w pół godziny, a możliwości mamy kilka. Samochodem dotrzemy tu, kierując się drogą nr C-66. Odległość tą drogą wynosi ponad 30 kilometrów, jednak jest to najwygodniejsze połączenie drogowe. Do Girony możemy przylecieć samolotem, zaś na miejscu skorzystać z wypożyczalni pojazdów, jeśli chcemy poruszać się po okolicy wynajętym samochodem. Władze miasta stopniowo poprawiają stan dróg i nawierzchni na terenie Peratallady.

PERATELLADA-I-ULLASTRET

Wiele róg w wiosce wciąż pokrytych jest kamieniem, jednak zwiększony – w ostatnich latach zwłaszcza – ruch turystyczny powoduje, że do wioski zjeżdża się coraz większa liczba turystów, a to z kolei wymusza poprawę stanu infrastruktury drogowej. Czy da się w sposób sensowny połączyć stare, zabytkowe miejscowości z rozwojem turystyki, bez psucia ich niezwykłego klimatu, który często decyduje o popularności danego regionu wśród turystów? Z całą pewnością, przykład miasteczka Peratallada pokazuje, że jest to możliwe.

Mimo, że w okolicy wyrastają nowoczesne, luksusowe hotele, a infrastruktura turystyczna na terenie gminy (niedaleko znajdują się popularne miejscowości Pals i La Bisbal) w niczym nie ustępuje największym i najbardziej znanym katalońskim kurortom, to Peratallada nie straciło absolutnie niczego ze swojej niesamowitej atmosfery i klimatu średniowiecznego miasta, pełnego kamiennych murów, fos, zamków i kościołów.

Zjedzenie tradycyjnego, regionalnego posiłku lub wypicie kawy w jednej z wielu restauracji, mistrzowsko wkomponowanych w kamienne budowle, w otoczeniu pięknych drzew i zieleni, to idealny sposób na spędzenie niesamowicie atrakcyjnego popołudnia w tej części Katalonii. Bliskość tak wielu atrakcyjnych miejsc z turystycznego punktu widzenia zapewnia każdemu, kto ceni sobie lokalne piękno i wspaniałe zabytki, wiele atrakcyjnych alternatyw dotyczących ciekawego spędzenia nawet kilku dni, gdyż tyle czasu potrzeba, aby odwiedzić i zobaczyć wszystko, co warte jest zobaczenia w okolicy Peratallada. Choćby położona niedaleko, licząca 287 osób miejscowość Ullastret.

Architektoniczne dziedzictwo Ullastret

Ullastret leży zaledwie 5 kilometrów od La Bisbal – jednej z najsłynniejszych miejscowości turystycznych w regionie. I choćby z tego powodu warto ją odwiedzić, jednak bliskość miasteczka to nie jedyna zaleta, jaką może pochwalić się Ullastret. W herbie gminy znajdują się mury miejskie i drzewko oliwne, co doskonale oddaje charakter i ducha tej miejscowości. Tutaj, mimo stałego napływu turystów, odwiedzających wioskę przy okazji wizyty w okolicznych miasteczkach, życie płynie powoli, z dala od chociażby wielkomiejskiego zgiełku Barcelony, czy turystycznego pośpiechu w Gironie.

KATALONIA-PERATELLADA

Zabudowania miejskie, pełne starych murów, otaczających dobrze i bardzo dobrze zachowane gotyckie i romańskie budowle, to jedna z głównych atrakcji, jakimi może pochwalić się Ullastret. Wiele z nich udostępnionych jest do zwiedzania, mieszczą się w nich kawiarnie i restauracje, dzięki czemu oglądanie ich pozwala połączyć przyjemne z pożytecznym.

Podobnie jak w przypadku Peratallady, również spacer ulicami Ullastret to gwarancja wspaniałych, architektonicznych wrażeń. Miłośnicy średniowiecznych klimatów poczują się tu jak w przysłowiowym raju, a ci, którzy spragnieni są po prostu pięknych widoków i spokojnej atmosfery, również docenią wspaniałe walory tutejszego krajobrazu.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij