Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Oceanarium w San Sebastian

El Aquarium w San Sebastian – wyprawa do podwodnego świata

San Sebastian – „perła północy”

San Sebastian to stolica prowincji Gipuzkoa, położonej w Kraju Basków. Zwane po baskijsku Donostia. Miasto to usytuowane jest w północno-wschodniej Hiszpanii tuż nad Zatoką Biskajską, przy samej granicy z Francją. San Sebastian słynie jako malownicza miejscowość wypoczynkowa, oferująca turystom szereg atrakcji, nie tylko rekreacyjnych, lecz także kulturalnych. Na wspaniały krajobraz tego obszaru składa się zlokalizowana na północy Zatoka Baskijska, góry położone na południu miasta oraz usytuowane po bokach dwa potężne wzgórza - Monte Urgull oraz Monte Igueldo. San Sebastian nazywane jest bardzo często „perłą północy”. Znajduje się tu wszystko to, co niezbędne dla turystów: morze, góry, wyspa, wzgórza, plaże oraz lasy. Nie bez powodu miasto to stało się zatem ulubionym miejscem wypoczynkowym samego króla Hiszpanii – Juana Carlosa. Zarówno rodzina królewska, arystokracja, jak i korpus dyplomatyczny wybrały San Sebastian jako spokojne miejsce wakacyjnego wypoczynku, zwłaszcza w okresie kiedy dokonano w Hiszpanii kilku zamachów terrorystycznych, podczas ostatnich lat rządów generała Franco.

W mieście tym odbywa się szereg lokalnych świąt, wydarzeń oraz uroczystości. Najważniejszy jest dzień świętego Sebastiana, który ma miejsca 20 stycznia. Z tej okazji organizowany jest coroczny festiwal znany jako Tamborrada. Niezwykle popularne są także organizowane tutaj festiwale kulturalne. Od 1953 roku w San Sebastian odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Z kolei od 1981 roku organizowany jest jednodniowy wyścig kolarski, tzw. Clasica de San Sebastian. 28 czerwca 2011 roku San Sebastian został mianowany Europejską Stolicą Kultury 2016, podobnie jak Wrocław.

Do najważniejszych zabytków miasta należy XVI-wieczny kościół San Vicente położony przy placu Konstytucji. Na uwagę zasługują również słynne ruiny twierdzy Castillo de Santa Cruz de la Mota, która wybudowana została w XIII wieku na szczycie wspomnianego wcześniej wzgórza Monte Urgull. Na murach twierdzy rozstawione zostały zabytkowe działa, a także umieszczona została ogromna figura Chrystusa. Szczególną atrakcją miasta jest także „oceanarium” i muzeum zarazem: El Aquarium - Palacio del Mar de Donostia - San Sebastián.

El Aquarium w San Sebastian – odkrywanie tajemnic podwodnego świata

Aquarium znajduje się w porcie, tuż obok Paseo Nuevo. Posiada niezwykle bogate gatunki ryb, a dla zainteresowanych biologią morza udostępniona została prężnie działająca i rozbudowana Sekcja Edukacji. W Aquarium można zobaczyć między innymi szkielet wieloryba, pochodzący jeszcze z poprzedniego wieku. W muzeum prezentowany jest też szereg różnego rodzaju wystaw i galerii. Jedna z nich przedstawia historię baskijskiego żeglarstwa – to fascynująca przygoda po morskich tajemnicach. Mimo, iż nie ma tu zbyt wielu okazów ryb jest to miejsce szczególne, bo jedyne w regionie. Ciekawą atrakcją dla turystów jest spacer podwodnym tunelem, który prowadzi przez środek ogromnego akwarium.

El Aquarium - Palacio del Mar de Donostia - San Sebastián został otwarty w 1928 roku z inicjatywy Towarzystwa Oceanografii Gipuzkoa. Było to wówczas pierwsze muzeum w poświęcone naukom przyrodniczym, które zostało założone w państwie hiszpańskim.

OCEANARIUM-SAN-SEBASTIAN
Oceanarium w San Sebastian

W 1914 roku Towarzystwo Oceanografii Gipuzkoa zorganizowało w San Sebastian dużą wystawę poświęconą oceanografii, która stała się poniekąd inicjatywą dla zbudowania wspomnianego akwarium. Już na początku XX wieku, celem zwiększenia pracy naukowej stowarzyszenia, zaczęto realizować wiele działań w ramach dalszych badań, prac dokumentalnych, czy publikacji naukowych, a ponadto podjęto współpracę z różnymi instytucjami, czy placówkami, np. ze Szkołą Rybołówstwa.

Budowa obecnej siedziby Aquarium rozpoczęła się w 1925 roku w porcie rybackim w San Sebastian. Trzy lata później powstał nowoczesny budynek zaprojektowany przez Juana Carlosa Guerra. Od tej chwili stał się on najczęściej odwiedzaną atrakcją w mieście. W przeciągu całej historii funkcjonowania Aquarium, odwiedziło go blisko 12 milionów ludzi. Od momentu, kiedy założone zostało Towarzystwo Oceanografii Gipuzkoa, a więc od 1908 roku, nieustannie prowadzone są liczne projekty w ramach badań nad życiem morskim. Stowarzyszenie to pełni dziś ważną funkcję informacyjną dla współczesnego społeczeństwa, chcącego zasięgnąć niezbędnej wiedzy na temat oceanografii. Zaobserwować można ogromne zaangażowanie Towarzystwa w postęp nauki oraz jego zobowiązanie do podnoszenia świadomości w ramach ochrony środowiska. Aquarium jest otwarte na nowe wyzwania w zakresie postępu technologicznego oraz nowych pomysłów związanych z badaniami i ich prezentacją w muzeum.

W 1998 roku postawiono na dalszy rozwój Aquarium, który okazał się punktem zwrotnym w jego karierze. Oprócz rozbudowy pomieszczeń wszystkich obiektów wchodzących w jego skład, postawiono także na zwiększenie ilości oraz jakości usług, świadczonych przez Aquarium. Rozbudowano główny zbiornik, który był odtąd w stanie pomieścić aż 1.800.000 litrów wody. W 2002 roku natomiast, Towarzystwo Oceanografii Gipuzkoa stworzyło Specjalną Fundację Oceanograficzną Gipuzkoa (FOG), celem zapewnienia jeszcze lepszego funkcjonowania Aquarium w przyszłości.

ZWIEDZANIE-OCEANARIUM-HISZPANIA

Fundacja ta przejęła i zaczęła promować wszystkie misje oraz wizje Towarzystwa Oceanografii. W 2008 roku, z okazji 100-lecia funkcjonowania Aquarium nastąpiła jego rozbudowa oraz powiększenie. W przeciągu 100-letniej historii Aquarium, w myśl jego należytego oraz pomyślnego funkcjonowania, opierano się na pięciu, stałych zasadach. Po pierwsze było to okazanie szacunku oceanowi, następnie wykorzystywanie wiedzy o środowisku morskim, zachowanie oraz ukazanie dziedzictwa morskiego i marynarki Basków, opracowanie szczegółowego projektu edukacyjnego i na sam koniec: promowanie turystyki wypoczynkowej.

W ramach projektu edukacyjnego, głównym zamierzeniem Aquarium było przede wszystkim dostarczenie szerokiego widoku na morze oraz na świat podwodny, zwłaszcza z podwójnego punktu widzenia: zarówno edukacyjnego, jak i rozrywkowego. Na organizowanych tutaj zajęciach można zdobyć niezbędną wiedzę poprzez doświadczenia oraz bardzo ciekawe lekcje prowadzone przez specjalistów z dziedziny biologii, oceanografii oraz ochrony środowiska. Aquarium opracowując ten projekt edukacyjny szczególną wagę przywiązywało do zachowania szacunku dla morza oraz ochrony istot w nim zamieszkujących. W projekcie tym uczestniczy zespół wykwalifikowanych i pełnych entuzjazmu studentów, uczniów i innych ludzi, chcących poznać bogactwo środowiska morskiego. Każdego roku obiekty Aquarium odwiedza ogromna liczba wycieczek zorganizowanych. Oprócz szkół publicznych, program edukacyjny został dostosowany także do innych obszarów oraz grup społecznych. Obiekt ten jest otwarty zarówno dla pojedynczych turystów, jak i dla zorganizowanych grup, odwiedzających Palacio del Mar.

Kursy edukacyjne zostały dostosowane również dla osób niepełnosprawnych.
W Aquarium działa także specjalna sekcja poświęcona historii, oraz modelom statków, która powstała w 1977 roku, z inicjatywy niewielkiej grupy modelarzy. Od lat należeli oni do Towarzystwa Oceanografii Gipuzkoa, ale nie pracowali wcześniej w osobnej sekcji. Przez prawie 30 lat istnienia zorganizowano kilkaset spotkań mających na celu rozpowszechnienie modeli oraz historii morskiej w społeczeństwie Gipuzkoa. Głównym celem tego stowarzyszenia jest przede wszystkim praca dla promocji kultury w dziedzinie kultury i marynarki wojennej oraz dla rozpowszechniania historii morskiej. Sekcja działa w oparciu o prezentowanie oraz promowanie dziedzictwa Basków oraz kultury morskiej w różnych dziedzinach życia społecznego. Członkowie stowarzyszenia dokonują licznych badań, a także gromadzą wiarygodną dokumentację wszystkich modeli. Pomagają ponadto innym modelarzom w tworzeniu przez nich nowych modeli. Działania podejmowane przez to Stowarzyszenie są bardzo wszechstronne.

OCEANARIUM-HISZPANIA-SAN-SEBASTIAN
Budynek El Aquarium San Sebastian

Większość z nich opiera się przede wszystkim dla rozpowszechniania, ochrony oraz badania budownictwa okrętowego. Jednym z najbardziej aktywnych działań sekcji jest budowa nowych modeli statków, które prezentowane są nie tylko w Aquarium, lecz także w innych, licznych muzeach oraz instytucjach, takich jak Etnograficzne Muzeum Archeologiczne, czy Muzeum Marynarki Wojennej. Prowadzone są także liczne prace badawcze oraz konserwatorskie w ramach ochrony dziedzictwa archeologicznego marynarki wojennej Basków. Działanie informacyjne mają na celu przygotowywanie planów historycznych statków oraz specjalnych makiet. Sekcja organizuje również ciekawe wystawy oraz liczne konferencje.

Zainteresuje Cię również:
oceanarium w Barcelonie | plaże San Sebastian | zwiedzanie San Sebastian |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij