Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Obraz Guernica Pablo Picasso

Obraz Guernica – świadectwo Wojny Domowej

Pablo Picasso był niesamowitym twórcą, symbolem sztuki nowoczesnej i niekonwencjonalnego podejścia do obrazu. Jego obrazy, które tworzył na przestrzeni życia w różnych stylach, poszukując swojego własnego, wzbudzają skrajne emocje, takie jak zachwyt, złość, niezrozumienie, radość czy smutek. Jednak w jego dorobku są także dzieła, których wymowa jest jednoznaczna. Zna je cały świat i cały świat powinien dostrzegać ich znaczenie. Takim właśnie dziełem jest Guernica, która stała się hołdem artysty poległym podczas bombardowania mieszkańcom miasta o tej samej nazwie. Dlaczego obraz ten budzi tak wielkie emocje?

Autor zaangażowany

Pablo Picasso urodził się w Maladze na południu Hiszpanii, w 1881 roku. Młody Pablo od zawsze otoczony był sztuką i dość szybko odnalazł w sobie talent malarski. Wszystko za sprawą ojca, Jose Ruiz – wspaniałego rysownika, który odkrywszy talent swojego jedynego syna naprowadził go na odpowiedni tor. Już w wieku 7 lat Pablo doskonalił swoje umiejętności pod okiem ojca. Jako szanowany profesor akademii sztuki na lokalnym uniwersytecie w Maladze, Jose Ruiz miał także koneksje z ludźmi sztuki, co z pewnością ułatwiło start młodemu artyście.

Bardzo wcześnie rozpoczęta przygoda ze sztuką zaowocowała doskonałymi wynikami podczas studiów w Barcelonie i Madrycie. Następnie Malarz przeniósł się do Paryża, gdzie w wieku 23 lat osiedlił się już na stałe i zamieszkując dzielnicę Montmarte dołączył do artystycznej bohemy. To właśnie tam, wraz ze swoim przyjacielem i artystą (Georges Barque), dał początek nowemu prądowi sztuki – kubizmowi.
Picasso nie tylko tworzył tam, ale także angażował się politycznie i nie ukrywał swoich sympatii wobec socjalistycznych idei państwa. Ten właśnie fakt przesądził o stworzeniu obrazu, który upamiętnia wydarzenia w miejscowości Guernica. Na polecenie republikańskiego rządu Hiszpanii oraz sowitym wynagrodzeniu w wysokości 200 tysięcy peset, Pablo Picasso rozpoczął pracę nad jednym ze swoich najsłynniejszych dzieł. Obraz miał zostać wystawiony w hiszpańskim pawilonie podczas paryskiej Wystawy Światowej w 1937 roku.

FOTOGRAFIA-GUERNICA-PICASSO
Guernica możesz podziwiać w Madrycie

Tragedia w mieście Guernica

W latach 1936 – 1939 Hiszpania skąpana była w ogniu wojny domowej. Walki toczyły się między przedstawicielami obecnego rządu lewicowego, sympatyzującego z socjalistyczną ideą społeczeństwa, a dążącym do przejęcia władzy zwolennikom starego, monarchistycznego porządku. Powstańcom z opcji prawicowej wsparcia udzielały faszystowskie Włochy i Niemcy, które chciały zyskać kolejnego sojusznika w jednoczonej przez dyktatorów Europie.

26 kwietnia 1937 roku, niemiecki Condor Legion wchodzący w skład sił lotniczych Luftwaffe przeprowadził nalot na miasto i udane bombardowanie. Guernica opierała się naciskom wojsk przeprowadzających przewrót przeciwko socjalistom i za swoją postawę zapłaciło sowicie. Nalot w założeniu miał na celu zniszczenie mostu, infrastruktury i osłabienie oddziałów lewicowych bojówek, jednak lotnicy nie popisali się precyzją zrzutów. Zamiast neutralnego gruntu, niektóre bomby z faszystowskich samolotów zniszczyły osiedla mieszkalne. W bombardowaniu, według różnych źródeł, zginęło od 100 do 3000 osób. Incydent ten został szybko rozpowszechniony przez przedstawicieli ruchu lewicowego i stał się symbolem terroru wojennego. Symbolem na tyle silnym, że sam mistrz pędzla, Pablo Picasso, stworzył wielkie dzieło obrazujące tragedię i zniszczenie.

Obraz Guernica

Baskijskie miasto doczekało się artystycznego zadośćuczynienia za wyrządzone krzywdy. Pablo Picasso na polecenie władzy ludowej Hiszpanii stworzył obraz w hołdzie ofiarom feralnego bombardowania. Malowidło utrzymane jest w tonacji żałobnej. Czarno białe i szare elementy mocno kontrastują ze sobą, lecz tworzą całość o harmonijnym charakterze.
Dzieło jest typowym przykładem geometryzmu i dążności artysty do uproszczenia kształtów oraz formy postaci. Guernica jest typowym przedstawieniem rzeczywistości widzianej oczami wyobraźni kubisty – widać to szczególnie w ostrych kontrastach, geometrycznych kształtach i surrealistycznej wizji.
Obraz przedstawia wyobrażenie chaosu, który dotknął mieszkańców niczego niespodziewającego się miasta. Brak jakiejkolwiek kolorystyki barwnej było celowym zabiegiem autora, który pragnął podkreślić dramatyzm wydarzenia i przerażenie ludzi biorących udział w masakrze. Nastrój kreacji Picasso jest bardzo ponury, przygnębiający – autor osiągnął swój cel, albowiem nawet niezaznajomiony z tematem odbiorca może przy nim doświadczyć poczucia niepokoju.

Guernica to niebywałe widowisko o patetycznym i melancholijnym charakterze. Postaci przedstawione na płótnie są w swoisty dla kubizmu sposób zniekształcone. Obraz pełen jest dziwnych, przerysowanych elementów, które świadczą o randze poszczególnych aspektów. Twarze postaci wyłaniają się z chaosu przedstawiając ekspresję i dynamizm wydarzeń. Wyrażają one ból, rozpacz, strach i gniew, które w najwłaściwszy sposób odzwierciedlają nie tylko kwintesencję odczuć bohaterów wydarzeń z 1937 roku, ale także nastrój samego autora, który sympatyzował z postawą mieszkańców Guernica wobec agresorów.

GDZIE-LEŻY-GUERNICA-W-HISZPANII
Guernica na mapie Hiszpanii

Przedstawienie sceny przez Picasso zawiera także odniesienie do hiszpańskiej corridy. W lewej części obrazu autor uwypuklił sylwetkę byka – symbolu kulturowego Hiszpanii. Pozostałą część obrazu zajmują przedstawienia postaci w różnych pozycjach, oraz wyrażających negatywne emocje. Znaleźć tu można zarówno rozpaczającej nad losem braci niedoli kobietę, przerażonego chaosem konia, człowieka rozpaczającego nad śmiercią bliskiej osoby i trzymającego wątłe ciało na ramionach, a także wiele odniesień do rozczłonkowanych ciał ofiar wybuchów. Wielbiciele alegorii znajdą także na obrazie odniesienie do walki o ideę. Przedstawiać ją może postać trzymająca w dłoni zapaloną świecę. Być może symbolizuje ona właśnie ideę socjalizmu, z którą powiązany był sam autor.

Świadectwo wojny

Namalowany przez mistrza obraz stał się symbolem okrucieństwa, z jakim lotnicy Luftwaffe oraz Włoskich oddziałów lotniczych potraktowali mieszkańców hiszpańskiego miasta. Po ukończeniu dzieła, obraz trafił do Paryskiej galerii. W ramach wystawy Sztuka i Technika, która odbywała się w 1937 roku w stolicy Francji, przedstawiciele rządu republikańskiego udostępnili obraz odwiedzającym, aby każdy mógł przekonać się o brutalności, z jaką potraktowano niewinnych mieszkańców miasta. Walka o ideały została w ten sposób przedstawiona jako czysta, zaś potępione zostały wszelkie nieczyste zachowania i akty terroru.

Dziś oryginalny obraz przechowywany jest w zbiorach muzeum Narodowego Centrum Sztuki Królowej Zofii. Dzieło Pablo Picasso jest jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych w zbiorach muzeum. Codziennie wielu turystów odwiedza Madryckie galerie, znajdujące się w byłym gmachu Hospital General, tylko po to, by ujrzeć z bliska ofiarę artysty w ukłonie tragedii mieszkańców miasta Guernica.

Co ciekawe, kopia obrazu znalazła swoje stałe miejsce w głównym gmachu siedziby Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dzieło przypomina o okrucieństwach wojny i przestrzega przed ignorowaniem podobnych incydentów. Jednocześnie stanowi on świadectwo dbałości o pokój i szacunek na świecie. Specjalnie na czas I wojny w Zatoce Perskiej replika znajdująca się w siedzibie ONZ została zasłonięta, aby oddać cześć ofiarom zbrojnego konfliktu.

UKŁADANKA-PUZZLE
Guernica do układania, coś dla amatorów puzzli

Obraz Guernica, w całej swojej doniosłości, jest nietypowym dziełem. Wbrew swoim wcześniejszym obrazom, Pablo Picasso postanowił stworzyć wizualizację o szczególnym znaczeniu. Tak naprawdę całe dzieło jest pewnego rodzaju alegorią cierpienia i strachu, jakie niesie za sobą wojna i jej zniszczenia. Obraz Pabla Picasso należy traktować jednocześnie jako przedstawienie tragedii osób, które ucierpiały na skutek działań w trakcie Wojdy Domowej w Hiszpanii, jak i przestrogę, ostrzeżenie przed podobnymi tragediami w przyszłości.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij