Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Lotnisko w Huesca

Lotnisko w Huesca

Rozwój ruchu turystycznego w Aragonii związany jest głównie z bliskością Pirenejów, nic więc dziwnego, że najwięcej turystów przybywa w te rejony właśnie w okresie zimowym. Górskie kurorty zapewniają wiele atrakcji i komfortowe warunki do spędzania tu zimowego urlopu, a tutejsze stoki słyną z doskonałych warunków do uprawiania białego szaleństwa.

Połączenie tych czynników sprawia, że coraz większa liczba turystów decyduje się na wczasy w górach, które stanowią atrakcyjną alternatywę dla tego, czego w Hiszpanii jest najwięcej – plaż, kąpielisk i wypoczynku nad brzegiem morza. Wybierając góry, mamy szansę doświadczyć tego, co dla wielu w Hiszpanii najpiękniejsze – tajemniczości, którą wzbudzają górskie szczyty i spokoju, o który trudno na zatłoczonych plażach.

Dotarcie w góry stało się o wiele prostsze i bardziej dostępne, kiedy nieopodal miasta Huesca otwarto nowoczesne lotnisko. Nie jest ono co prawda wielkie i nie obsługuje setek tysięcy podróżnych, lecz jego lokalizacja i skomunikowanie z górskimi miejscowościami sprawia, że jest ono niezbędne.

Port lotniczy w Huesca – podstawowe informacje

Lotnisko położone jest 10 km na wschód od miasta Huesca. Stanowi jedno z najmniejszych lotnisk w Hiszpanii i oznaczone jest międzynarodowym kodem HSK. Położone jest niemal w sercu Pirenejów, dookoła znajdują się miasta Monflorite, oraz Alcala del Obispo.

HUESCA-LOTNISKO

Adres lotniska to: Alcalá del Obispo, Huesca, Hiszpania. Loty obsługiwane przez lotnisko to głównie połączenia o zasięgu lokalnym. Największą popularnością cieszą się czartery, które przylatują tu głównie zimą. W pierwszych latach po otwarciu lotniska, latały tu samoloty z La Coruna, Walencji i Lizbony. W ostatnich latach lotnisko obsługuje mniej niż 1000 pasażerów rocznie.

Etapy rozbudowy

Historia lotniska sięga 2000 roku, kiedy lokalne władze zadysponowały budowę lotniska, mając na uwadze coraz większe zainteresowanie turystyką w rejonie prowincji Huesca. Zainwestowano ogromne środki finansowe, szacuje się, że koszt budowy lotniska to około 40 mln Euro. Lotnisko otwarte w 2006 r. posiada dwa pasy startowe: jeden dla szybowców o długości 600 metrów oraz dla samolotów, o wymiarach 2100 na 45 metrów. Lotnisko szacunkowo przystosowane jest do obsługi nawet 160 000 pasażerów rocznie. Posiada 1 terminal do odpraw pasażerskich. Sprawdź także informacje o wszystkich lotniskach w Hiszpanii

Transport i komunikacja

Dojazd do lotniska możliwy jest wyłącznie własnym samochodem lub za pośrednictwem taksówek. Również taksówka stanowi jedyny środek transportu pasażerów z lotniska. Postój znajduje się przy wyjściu z budynku terminala, zaś jeśli chodzi o ceny przejazdów, za kilometr zapłacimy od 1 do 2 Euro. Do tego należy doliczyć opłatę za postój i ewentualny bagaż.

Parking

Lotnisko posiada parking przystosowany do jednoczesnego parkowania 150 samochodów. Parking dla klientów lotniska jest bezpłatny, niezależnie od czasu postoju. Poza miejscami dla samochodów osobowych, na parkingu znajdują się również miejsca dla autobusów, a także dla niepełnosprawnych.

Szereg udogodnień dla osób z obniżoną sprawnością ruchową sprawia, że lotnisko spełnia wszystkie niezbędne standardy, mające na celu zapewnienie wygodnej i bezproblemowej obsługi osób niepełnosprawnych. Dzięki temu, pasażerowie mogą liczyć na profesjonalną pomoc personelu lotniska.

Oferta handlowa i gastronomiczna na terenie lotniska obejmuje kilka punktów usługowych, takich jak sklepy, kawiarnie, restauracje czy kantor. Lotnisko nie posiada wypożyczalni samochodów dla pasażerów. Jeśli jednak zależy nam na skorzystaniu z takiej usługi, możemy zamówić samochód w jednej z firm, działających na terenie miasta. Przyjedzie on na lotnisko, zapewniając dogodny transport do każdej lokalizacji.

HUESCA-MAPA-LOTNISKO-HISZPANIA

Szkoła pilotów przy lotnisku

Port lotniczy w Huesca nie koncentruje się wyłącznie na obsłudze połączeń pasażerskich. To cecha charakterystyczna dla małych hiszpańskich lotnisk, które szukają wielu innych sposobów zagospodarowania swojej przestrzeni i zwiększenia ruchu lotniczego. Na niektórych cywilnych lotniskach znajdują się bazy wojskowe, gdzie indziej odbywają się loty testowe, sprzyjające kontroli i pomiarowi parametrów sprzętu używanego przez hiszpańską marynarkę powietrzną.

Z kolei przy lotnisku w Huesca prowadzona jest prywatna szkoła pilotów. Młodzi adepci latania mają szansę szkolić się w komfortowych warunkach, korzystając z nowoczesnej infrastruktury lotniczej, gdyż lotnisko jest nowe i zapewnia niezwykle wysoki standard. Kandydaci na pilotów przechodzą tutaj szkolenia, są poddawani rozmaitym testom i ćwiczeniom mającym za zadanie podnieść poziom ich sprawności, a także podejmują działania mające na celu lepsze zaznajomienie się z pracą pilota.

Zwiększenie zysków i konkurencyjności

Obecność szkoły pilotów, z którą współpracuje lotnisko, ma dla portu lotniczego podwójne znaczenie - prestiżowe, ponieważ lotnisko spełnia także rolę ośrodka szkoleniowego o wysokim standardzie, czym nie mogą pochwalić się inne, podobne porty lotnicze w Hiszpanii, oraz finansowe, ponieważ szkoła jest prywatna, co pozwala władzom portu lotniczego wynajmować przestrzeń i budynki za odpowiednią opłatą.

Jest to niewątpliwie sposób na powetowane sobie nie najlepszych statystyk, gdyż lotnisko przez pierwsze 4 lata funkcjonowania obsłużyło nieco ponad 20 000 pasażerów. Liczne akcje promocyjne i marketingowe, prowadzone przez władze portu lotniczego – spółkę AENA, mają na celu zwiększenie konkurencyjności lotniska, które póki co, utrzymuje się w głównie z lotów turystycznych w sezonie zimowym. Narciarze nie przylatują tu przez cały rok, głównie w okresie od października do marca, zaś pamiętać należy, że nie wszyscy wybierają transport lotniczy, korzystając z sieci autostrad i dróg ekspresowych, mają też do dyspozycji połączenia kolejowe.

W tej sytuacji nikogo nie dziwią starania lotniska, które chce zwiększyć ruch pasażerski i wyjść z ofertą do innych grup odbiorców niż tylko miłośnicy sportów zimowych. Wydaje się, że głównym powodem, dla którego lotnisko w Huesca ma problemy ze zwiększeniem liczby pasażerów, jest bliskość dużego portu lotniczego w oddalonym o zaledwie 70 km mieście Saragossa. To ono pełni rolę głównego lotniska w regionie. Jednak problem jest o wiele bardziej złożony.

Tak samo jak w przypadku wielu małych lotnisk w Hiszpanii, często sfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, również lotnisko w Huesca, musiało borykać się ze skutkami globalnego kryzysu gospodarczego, który wstrząsnął Europą pod koniec pierwszej dekady XXI wieku. W branżę lotniczą recesja uderzyła w sposób mocny i dotkliwy, zmuszając część linii lotniczych do wycofywania połączeń, a pasażerów skłoniła do wyboru tańszych środków transportu, takich jak pociągi czy samochody.

TERMINAL-HUESCA-LOTNISKO

W przypadku największych portów lotniczych, kryzys nie jest aż tak odczuwalny, gdyż nawet jeśli liczba pasażerów nieco spadła, to i tak utrzymuje się na wysokim poziomie, a żaden z liczących się przewoźników nie pozwoliłby sobie na rezygnację z obsługi takich gigantów jak El Prat czy Barajas w Madrycie.

Mimo to, co najmniej kilkanaście niewielkich lotnisk w Hiszpanii, o znaczeniu lokalnym, stara się zdobywać nowych klientów i tym samym poprawiać swoją pozycję ekonomiczną. Lotnisko w Huesca ma wszystko, by za kilka lat należeć do prestiżowej klasy europejskich lotnisk o średnim ruchu pasażerskim. Znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji, jest nowoczesne i posiada wiele możliwości rozbudowy.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij