Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Lotnisko Sabadell

Lotnisko w Sabadell

Liczące ponad 200 tysięcy mieszkańców miasto Sabadell, położone jest w północno-wschodniej Hiszpanii, 20 km od Barcelony. Posiada o wiele więcej atrakcji, niż słynny, 12-metrowy pomnik Ludwika Zamenhofa i doskonale wpisuje się w klimat katalońskich ośrodków przemysłowo-usługowych. Ten polski okulista, uznawany za twórcę języka esperanto cieszy się tu wielką sławą, a jego nazwisko jest powszechnie znane.

Jednak Sabadell jest miastem, które odwiedza się nie tylko ze względu na tradycję Zamenofa i język, który zapoczątkował. Liczne zabytki, centra biznesowe i bogata oferta kulturalna sprawiają, że tutejsze okolice cieszą się dużym powodzeniem, nie tylko wśród mieszkańców Katalonii.

Bliskość Barcelony także ma realny wpływ na kształtowanie oferty turystycznej i kulturalnej miasta. Sabadell ma również lotnisko, które co prawda nie obsługuje obecnie regularnych połączeń pasażerskich, jednak stanowi bazę dla lotów prywatnych i jednocześnie ważny ośrodek szkoleniowy i rekreacyjny.

LOTNISKO-SABADELL

Port lotniczy w Sabadell – podstawowe informacje

Port lotniczy Sabadell znajduje się w pobliżu miasta, 22 km od Barcelony. Lotnisko oznaczone jest międzynarodowym kodem QSA. Adres lotniska to: Carr. de Bellaterra, s/n, 08205 Sabadell, Barcelona, Hiszpania. Telefon kontaktowy: +34 913 21 10 00.

Niewiele jest w Hiszpanii lotnisk sprawdź wszystkie lotniska w Hiszpanii), które nie obsługują absolutnie żadnych lotów pasażerskich. Nawet jeśli mamy do czynienia z niewielkimi portami lotniczymi, które obsługują zaledwie kilkanaście tysięcy pasażerów, w rozkładzie lotów znajdziemy regularne połączenia, choćby z Madrytem czy Barceloną. Z Sabadell nie odlatują żadne regularne samoloty pasażerskie, gdyż – jak się okazało – zwyczajnie się to nie opłaca.

Lotnisko znajduje się na wysokości 539 metrów nad poziomem morza i posiada jeden pas startowy o długości 1080 metrów. To zdecydowanie zbyt mało, aby mogły odlatywać stąd duże samoloty pasażerskie. Jest tu także jeden terminal pasażerski, w którym znajduje się zarówno hala odlotów jak i przylotów.

Parkingi i dojazd

Lotnisko w Sabadell posiada 2 parkingi: na 185 i 300 miejsc parkingowych. Pierwszy znajduje się obok budynku terminala, drugi mieści się w okolicy hangarów. Zarówno na jednym jak i na drugim parkingu znajdziemy miejsca dla osób niepełnosprawnych, a także zarezerwowane miejsca dla autokarów i motocykli. Parkingi używane są głównie w celach szkoleniowych, gdyż na lotnisku przez cały rok odbywają się tutaj loty testowe, działa także aeroklub.

Do lotniska dotrzemy kierując się drogą nr C-58 od Barcelony. Nie kursuje tu komunikacja miejska, a jedyną formą dojazdu są taksówki, które możemy zarezerwować dzwoniąc pod numer 937 251 360 lub 937 274 848.

Głównie szkolenia

70 procent ruchu lotniczego odbywającego się na terenie portu lotniczego w Sabadell, to ruch szkoleniowy. To właśnie tutaj hiszpańscy piloci odbywają loty szkoleniowe, zarówno samolotami lekkimi, jak i na śmigłowcach. Rozmiary i infrastruktur techniczna – głównie krótki pas startowy i brak nowoczesnych systemów wspomagania i kontroli lotów – uniemożliwiają loty większych i cięższych maszyn pasażerskich lub transportowych, wobec czego lata się tutaj samolotami o mniejszym rozmiarze.

Pozostałe 30 procent stanowią loty szybowców, samoloty prywatne i nieliczne połączenia czarterowe. Obecnie na lotnisku trwają prace modernizacyjne i remontowe, które mają na celu dostosowanie go do wymaganych standardów, zmodernizowanie infrastruktury i systemów kontrolnych tak, by w przyszłości lotnisko spełniało niezbędne normy, umożliwiające regularne połączenia pasażerskie.

Etapy rozbudowy

Historia lotniska w Sabadell jest długa, niezwykle fascynująca i nadaje się na dobrej klasy powieść lub film akcji. Pierwsze plany budowy portu lotniczego na tym terenie zostały opracowane jeszcze przed I Wojną Światową. Wówczas, miejscowe władze, pod wrażeniem pierwszego lotu silnikowego, który odbył się na terenie Barcelony, zapragnęły mieć lotnisko również u siebie. Jednak wojna oraz wiele innych czynników spowodowały, że przez lata prace budowlane nie ruszały, a pojedyncze loty testowe odbywały się na terenie zaimprowizowanego lądowiska w miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się lotnisko.

PORT-LOTNICZY-SABADELL

O początku funkcjonowania portu lotniczego w Sabadell możemy mówić dopiero w 1927 roku, kiedy oddano do użytku pas startowy i część infrastruktury lotniska. Entuzjazm lokalnych władz i zapał miłośników latania sprawiły, że niedługo potem na terenie miasta powstał aeroklub, który stał się kołem zamachowym dla dalszego rozwoju lotniska. Porozumienie z hiszpańskim ministerstwem obrony narodowej umożliwiło rozwój i rozbudową zaplecza portu lotniczego, który oficjalnie otwarty został w roku 1934.

To właśnie wtedy, w okolicach corocznego miejskiego święta, odbyły się pierwsze cywilne i wojskowe loty z lotniska w Sabadell. W kolejnych latach odbywało się tu coraz więcej lotów testowych i pokazowych, a w latach 40. na lotnisku w Sabadell organizowane były międzynarodowe pokazy lotnicze. Kolejne dekady to czas, w którym port lotniczy zarezerwowany był głównie dla lotów wojskowych. Kontrolę nad nim sprawował resort obrony. Hangary lotniska służyły jako baza i zaplecze do przechowywania śmigłowców i samolotów hiszpańskiej armii.

Dopiero w końcówce lat 70. ubiegłego stulecia, lotnisko w Sabadell ponownie zostało udostępnione dla lotów pasażerskich. W 1990 roku lotnisko stało się częścią grupy Aena, która zarządza większością hiszpańskich portów lotniczych. Regularny ruch pasażerski stawał się coraz bardziej ograniczony, aż zanikł zupełnie w pierwszej dekadzie XXI wieku. Od tej pory na lotnisku da się zaobserwować jedynie loty szkoleniowe i testowe.

Przyszłość lotniska

Lotnisko w Sabadell, to kolejny przykład na to, że nawet pozornie duże, 200-tysięczne miasto i prężnie rozwijający się region, nie są w stanie zapewnić ruchu pasażerskiego na poziomie, który gwarantowałby opłacalność takich operacji. Skoro nie są w stanie spełnić tego warunku lotniska nowoczesne, zbudowane od podstaw, lub zmodernizowane za pieniądze ze środków Unii Europejskiej, trudno dziwić się, że lotnisko w Sabadell, bez odpowiedniej infrastruktury i systemów wsparcia, nie potrafi się utrzymać.

Dodatkowym czynnikiem, który warunkuje sytuację lotniska jest fakt, że w Katalonii portów lotniczych jest kilka. Po raz kolejny można przekonać się, że budowa mniejszych lotnisk w celu odciążenia przepełnionych, obsługujących kilkadziesiąt milionów rocznie gigantów jak El Prat w Barcelonie, nie zawsze kończy się powodzeniem i często nie daje spodziewanych rezultatów. Dyskusja na temat ilości i przydatności poszczególnych lotnisk w Hiszpanii, w szczególności gdy zestawi się je z kosztami utrzymania, które przecież są niemałe, trwa od lat.

ZJAZD-NA-LOTNISKO-SABADELL-Z-AUTOSTRADY-BARCELONA

O ile wielkie porty lotnicze w Madrycie czy Barcelonie mogą liczyć na coraz większe zainteresowanie podróżnych i nie przeszkadza w tym nawet kryzys gospodarczy, który wstrząsnął branżą lotniczą, o tyle znajdujące się w odległości kilkudziesięciu kilometrów od wielkich metropolii lotniska świecą pustkami. To wielkie miasta ściągają największą liczbę pasażerów i to właśnie tamtejsze porty lotnicze cieszą się największą popularnością podróżnych z całego świata. Lotnisko w Sabadell wydaje się więc być skazane wyłącznie na szkolenie pilotów i organizowanie pokazów lotniczych.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij