Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Lotnisko Oviedo

Lotnisko Asturia (Oviedo)

W Asturii najwspanialsze jest to, że oferuje turystom wszystko, co w innych krajach lub regionach wymaga pokonywania wielokilometrowych podróży. Niedaleko od masywnych szczytów Gór Kantabryjskich znajduje się morskie wybrzeże, gdzie nie brakuje spokojnych wakacyjnych kurortów, a okoliczne miasta oferują przepiękne i niezwykle atrakcyjne zabytki, nie wspominając także o muzeach, licznych imprezach kulturalnych i niezwykle silnej ludowej tradycji, mającej odzwierciedlenie w słynnych bajkach i wielu utworach literackich. Okoliczne miasta, takie jak Gijon czy Oviedo oferują całą masę rozmaitych atrakcji, a dzięki temu, że w niedalekiej odległości od nich znajduje się lotnisko, dotarcie w ten niezwykle atrakcyjny region nie stanowi żadnego problemu.

Port lotniczy Asturia – podstawowe informacje

Lotnisko Asturia Airport, położone jest o 47 km od miasta Oviedo i stanowi najdalej wysunięte na północ lotnisko w Hiszpanii. Jest to jedyny duży port lotniczy w Asturii obsługujący loty międzynarodowe. Liczba pasażerów to około 1,5 milionów rocznie. Adres lotniska to: Aeropuerto de Asturias, 33459 Santiago del Monte, Castrillón, Asturias. Oznaczone jest międzynarodowym kodem OVD.

ASTURIA-OVIEDO-LOTNISKO

Lotnisko posiada jeden terminal przeznaczony do obsługi podróżnych i jeden pas startowy. Mimo możliwości obsługi lotów międzynarodowych, większość połączeń, obsługiwanych przez lotnisko to połączenia krajowe. Przylatują tu głównie samoloty z madryckiego lotniska Barajas oraz z El Prat w Barcelonie, ale również z Palma de Mallorca czy Teneryfy. Jeśli chodzi o połączenia międzynarodowe, do najważniejszych można zaliczyć loty do: Paryża, Lizbony czy Genewy w Szwajcarii.

Największe natężenie ruchu lotniczego odbywa się w sezonie turystycznym, jednakże biorąc pod uwagę bogatą ofertę kulturalną Asturii, również w pozostałych okresach w ciągu roku można liczyć się ze zwiększoną ilością pasażerów. Największe okoliczne miasta znajdujące się w okolicy lotniska to: Aviles (15 km), Gijon (40 km) oraz Oviedo (47).

Połączenia na lotnisku obsługiwane są przez kilka linii lotniczych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Latają tutaj samoloty m. in.: Air Europa, Iberia, EasyJet, Express czy TAP Portugal. Roczna liczba pasażerów korzystających z usług portu lotniczego Asturia po raz pierwszy przekroczyła milion w 2005 roku. Rekordowy pod tym względem był rok 2007, w którym lotnisko obsłużyło1 560 000 osób.

Etapy rozbudowy lotniska

Historia lotniska sięga 1968 roku, kiedy to zastąpiło ono stary port lotniczy La Morgal, który, z uwagi na bardzo zły stan techniczny, nie mógł w dalszym ciągu obsługiwać połączeń lotniczych. Dla lotniska przełomowy był rok 1982, kiedy w Hiszpanii odbywały się mistrzostwa świata w piłce nożnej. Mundial, w którym tak świetnie zaprezentowała się reprezentacja Polski, zajmując w nim trzecie miejsce, wymagał dostosowania infrastruktury, co nie ograniczało się wyłącznie do budowy i renowacji stadionów piłkarskich. Poprawie musiała ulec cała infrastruktura, począwszy od dróg, poprzez bazę hotelową, kończąc oczywiście na lotniskach. W 1980 roku na lotnisku Asturia rozpoczęła się modernizacja budynku terminala, poprawie uległa także wieża kontroli lotów i pas startowy.

Ostatnie lata to również poprawa warunków korzystania z lotniska, związana głównie z poprawieniem dostępu dla osób z niepełnosprawnością ruchową: budowa podjazdów dla wózków inwalidzkich, likwidacja przeszkód pionowych takich jak progi, dostosowanie toalet i przystosowanie lotniska do wymogów cyfryzacji, a także rozbudowa parkingu.

Popularna w Hiszpanii opinia mówi, że kryzys gospodarczy pod koniec pierwszej dekady XXI wieku w dużym stopniu wpłynął na zmniejszenie liczby pasażerów obsługiwanych przez lotnisko, co ma znaczne odzwierciedlenie w liczbach: począwszy od 2005 roku, corocznie liczba pasażerów lotniska przekracza milion, jednak dopiero w 2010 roku zbliżyła się ona do rekordowego wyniku z 2007 roku.

TRASY-LOTNISKO-OVIEDO

Dojazd i komunikacja

Do lotniska dojedziemy zarówno podróżując autostradą A-8, jak i poruszając się drogą krajową N-632. Jeśli chodzi o komunikację z pobliskimi miastami, warto docenić liczne rozwiązania komunikacyjne, jakie znajdziemy na lotnisku i w bezpośredniej jego okolicy. Do leżących w okolicy Aviles, Gijon i Oviedo, pasażerów dowozi komunikacja autobusowa. Obok terminala, po prawej stronie od wyjścia z hali przylotów, znajdują się przystanki, skąd autobusy odjeżdżają co godzinę, począwszy od 7 rano, aż do godziny 23.

Czas podróży uzależniony jest od pory dnia i oczywiście odległości pomiędzy poszczególnymi miastami. Niektóre linie oferują również połączenia do innych, mniejszych miast w regionie. Głównym przewoźnikiem autokarowym, który obsługuje połączenia z lotniskiem jest firma Alsa, która zapewnia komunikację autobusową również na kilku innych lotniskach na terenie Hiszpanii.

Podróż autobusem jest najwygodniejszą opcją komunikacji publicznej, jednak nie jesteśmy na nią skazani. Równie dobrze w dowolne miejsce możemy pojechać taksówką. Postój znajduje się niedaleko lotniska. Ile zapłacimy za kurs do poszczególnych miast? Jeśli chcemy dotrzeć do najdalej położonego Oviedo, taka podróż to wydatek około 50 Euro, nieco taniej zapłacimy za kurs do Gijon, zaś podróż do Aviles kosztować nas będzie około 20 Euro.

Parking

Przed budynkiem terminala znajduje się duży parking, mogący pomieścić 700 samochodów. Biorąc pod uwagę liczbę pasażerów, jaka w ciągu roku korzysta z usług lotniska, rozmiar parkingu jest wystarczający. Parking jest czynny w godzinach 6.00 – 0.30, a opłaty za miejsce parkingowe uzależnione są od czasu postoju. Za cały dzień zapłacimy około 10 Euro.
Lotnisko oferuje również wynajem samochodów, dzięki czemu odjedziemy z niego wypożyczonym autem. Na stronie internetowej portu lotniczego Asturia, możemy zarezerwować samochód, a kluczyki odbierzemy po przylocie na miejsce, w biurze terminala. Swoje usługi w zakresie wypożyczania samochodów na lotnisku świadczy kilka firm, m.in.: Europcar czy Avis.

Port lotniczy Asturia dysponuje bogatą ofertą handlową. Nie brakuje tutaj restauracji, kawiarń, sklepów oraz podstawowych punktów usługowych, które znajdziemy na każdym lotnisku, takich jak: kantor, apteka czy bankomaty.

Obsługa osób niepełnosprawnych

Jeśli chodzi o udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz posiadających trudności w samodzielnym funkcjonowaniu, lotnisko zapewnia szereg udogodnień, które nie ograniczają się wyłącznie do podjazdów dla wózków inwalidzkich, wind czy dostosowanie toalet. Podróżni, którzy potrzebują profesjonalnej opieki w czasie pobytu na lotnisku i podczas wykonywania czynności związanych z odprawą pasażerów, mogą liczyć na pomoc personelu, po uprzednim zgłoszeniu takiej konieczności w biurze lotniska. Lotnisko oferuje również całodobową infolinię, dla osób z obniżoną sprawnością komunikacyjną.

OVIEDO-TRANSPORT-LOTNISKO

Port lotniczy Asturia, znajdujący się 47 km od miasta Oviedo, poza tym, że jest najdalej wysuniętym na północ lotniskiem w Hiszpanii, pełni także rolę jednego z najważniejszych lotnisk w północnej części kraju. Z punktu widzenia turystyki w Asturii oraz biorąc pod uwagę lokalizację lotniska - między jej największym miastami - pełni ono strategiczną rolę w rozwoju lokalnej gospodarki, która opiera się w dużej mierze właśnie na ofercie skierowanej do zwiedzających. Biorąc pod uwagę niezwykłe bogactwo i potencjał turystyczny regionu, loty do Asturii z pewnością staną się jeszcze popularniejsze.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij