Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Lotnisko Leon

Lotnisko Leon (LEN)

W północnej części Kastylii nad rzeką Bernesga, znajduje się 130-tysięczne miasto Leon, będące stolicą prowincji o tej samej nazwie. Leży na trasie pielgrzymek do Santiago de Compostela, a jego wielkimi walorami turystycznymi są niezwykłe zabytki i piękne widoki, których tu nie brakuje.

Szczególnie w ostatnich latach popularność miasta Leon jako prężnie rozwijającego się ośrodka turystycznego, zasługuje na szczególną uwagę. Oferta handlowa, kulturalna i rekreacyjna stoi na równie wysokim poziomie, dzięki czemu do miasta ścigają nie tylko miłośnicy podróżowania i pielgrzymi, ale także w coraz większym stopniu inwestorzy, artyści i wszyscy ci, którzy pragną na własne oczy zobaczyć to, co w Kastylii najpiękniejsze. Dogodny transport zapewnia nowoczesne lotnisko, które znajduje się nieopodal miasta.

Port lotniczy Leon – podstawowe informacje

Port lotniczy Leon, znajduje się 6 km na zachód od miasta. Adres lotniska to: Carretera de la Ermita, s/n, 24198 La Virgen del Camino, León, Hiszpania. Telefon: +34 987 87 77 20. Port lotniczy oznaczony jest międzynarodowym kodem LEN (IATA) i stanowi główne lotnisko w regionie. Usytuowane jest na wysokości ponad 900 metrów nad poziomem morza. Najbliższe lotniska oddalone są o ponad 100 km, najbliżej znajduje się port lotniczy Asturia (113 km), nieco dalej lotnisko w Valladoid (118 km) oraz Santander, a lotniska w Bilbao oraz Santiago de Compostela dzieli od Leon odległość ponad 200 km.

LEON-LOTNISKO-HISZPANIA

Port lotniczy posiada dwa terminale pasażerskie, które zostały zaprojektowane tak, aby obsłużyć kilkaset tysięcy pasażerów rocznie. Z reguły jednak na lotnisku nie jest tak tłoczno, gdyż średni roczny ruch pasażerski wynosi to w granicach 20-30 tysięcy pasażerów. Jest to typowo lokalne lotnisko, które obsługuje niemal wyłącznie loty krajowe. Przylatują tu samoloty z Barcelony, Ibizy, Alicante i Walencji, zaś sezonowo dochodzą także połączenia na wyspy Kanaryjskie.

Lotnisko szczyt popularności przeżywa każdego roku w okolicach rozpoczęcia sezonu turystycznego, a ruch odbywa się w obu kierunkach: do Leon przylatują turyści, pragnący zobaczyć największe atrakcje turystyczne miasta i regionu, zaś miejscowi, chcą odpocząć w jednym z popularnych nadmorskich kurortów, latają więc na Majorkę lub Ibizę. Linie lotnicze, obsługujące połączenia między lotniskiem w Leon, a innymi hiszpańskimi lotniskami, to Iberia oraz Air Nostrum. Lotnisko posiada dwie drogi startowe – jedną dla szybowców, o długości 1000 metrów oraz drugą, dla samolotów pasażerskich, o długości 3000 i szerokości 45 metrów. Długość pasa startowego sprawia, że z lotniska mogą startować największe maszyny pasażerskie, z Airbusem i Boeingiem włącznie.

Etapy rozbudowy i modernizacja lotniska

Historia lotniska w mieście Leon sięga wielu dekad wstecz. Mówimy jednak o dawnym lotnisku wojskowym, które istniało tutaj od lat 20. ubiegłego wieku i stanowiło niezwykle ważny strategiczny ośrodek dla wielu jednostek powietrznych, np. w czasie hiszpańskiej wojny domowej. Jeśli zaś chodzi o ruch pasażerski, rozpoczyna się on w latach 90. Wówczas wybudowano nowoczesny terminal, wieżę kontroli lotów, pasy startowe oraz parkingi i całą niezbędną infrastrukturę.

Stopniowe remonty i modernizacje pozwalały nadawać lotnisku coraz wyższy standard. Obecnie, lotnisko jest w stanie przyjąć nawet pół miliona pasażerów. Istnieją dalsze plany rozbudowy portu lotniczego w Leon, które zakładają postawienie nowego, piętrowego terminala dla zwiększenia komfortu i polepszenia warunków podróżowania. Sprawdź także rozdział wszystkie lotniska w Hiszpanii

Mając na uwadze fakt, że liczba pasażerów obsługiwanych przez lotnisko zwiększa się z roku na rok, można spodziewać się, że plany te zostaną wprowadzone w fazę realizacji. Warto wspomnieć również o tym, ze mimo iż współcześnie lotnisko ma charakter głównie cywilny, nie straciło ono swojego wojskowego charakteru. W dalszym ciągu figuruje ono na liście oficjalnych lotnisk wojskowych hiszpańskiego ministerstwa obrony narodowej, a od kilku lat mieści się tu także akademia powietrzna, zajmująca się szkoleniem nowych adeptów pilotażu.

LEON-LOTNISKO

Udogodnienia dla pasażerów

Lotnisko zapewnia pasażerom korzystającym z jego usług szereg praktycznych udogodnień, do których zaliczyć możemy parking, wypożyczalnię samochodów, bliską lokalizację postoju taksówek, liczne obiekty handlowe i gastronomiczne na terenie lotniska czy zapewnienie komfortowych warunków dla pasażerów posiadających problemy z samodzielnym poruszaniem się. Mając na uwadze spełnienie wymaganych norm, a także ułatwienie korzystania z lotniska, podróżni mogą korzystać z punktów informacyjnych oraz pomocy personelu, zarówno podczas odprawy przed odlotem, jak i po wyjściu z pokładu samolotu.

Komunikacja i transport

Aby dostać się do centrum Leon, najwygodniej skorzystać z autostrady N120. Jeśli chodzi o komunikację z miastem, wydaje się ona być najsłabszym punktem lotniska w Leon. Komunikacja miejska tutaj nie dociera, dlatego jedynymi sposobami dotarcia do miasta są taksówki lub wypożyczenie samochodu na lotnisku.

Jeśli chodzi o tę pierwszą opcję, postój taksówek znajdziemy naprzeciwko wyjścia głównego z budynku terminala. Taksówki zazwyczaj są dostępne, gdyż jest ich tutaj sporo. Jeśli zaś chodzi o opłaty, za podróż z lotniska do centrum miasta zapłacimy od 10 do kilkunastu Euro, w zależności od pory dnia i odpowiedniej taryfy. Zwykle opłata za kilometr kształtuje się w okolicach 2 Euro. Warto przygotować się także na opłaty za ewentualny bagaż.

Wypożyczalnia samochodów

Jeśli nie chcemy korzystać z taksówek, lub potrzebujemy auta także do innych zastosowań, najwygodniej będzie skorzystać z oferty wypożyczalni samochodów, działającej na terenie lotniska. Swoje usługi oferują w tym zakresie firmy Avis i Europcar – sprawdzeni i cieszący się bardzo dobrą opinią dystrybutorzy usług wypożyczalni aut w wielu miastach w Hiszpanii i poza nią.

Wszystkie formalności związane z wypożyczeniem auta możemy załatwić drogą elektroniczną, korzystając ze stron internetowych usługodawców. Kluczyki do samochodu odbierzemy w jednym z bur znajdujących się na terenie lotniska. Wypożyczalnia samochodów cieszy się sporą popularnością, z uwagi na możliwość korzystania z samochodu przez cały okres pobytu na terenie miasta. Ma to szczególne znaczenie, biorąc pod uwagę fakt, że w Leon działa komunikacja miejska, lecz nie wszędzie dociera. Jeśli nie chcemy być uzależnieni od rozkładu i wolimy postawić na niezależność, wypożyczalnia samochodów na lotnisku będzie najlepszym pomysłem.

Parking

Lotnisko posiada parking, umożliwiający parkowanie 300 samochodów osobowych. Poza tym, na parkingu znajdują się osobne miejsca dla osób niepełnosprawnych oraz dla autokarów. Korzystanie z parkingu jest darmowe, bez względu na to, na jak długo chcemy pozostawić samochód.

TERMINAL-PORT-LOTNICZY-LEON-HISZPANIA

Istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji telefonicznej miejsca parkingowego, dzwoniąc pod numery: +34 91 321 10 00 lub 902 404 704. Parking znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie budynku terminala, dzięki czemu dojdziemy do niego w mniej niż minutę. W bezpośredniej okolicy lotniska znajdziemy również bogatą ofertę biur turystycznych oraz hotele i pensjonaty, gwarantujące dużą liczbę wolnych miejsc noclegowych o różnym standardzie.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij