Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Lotnisko Burgos

Lotnisko w Burgos

Burgos na mapie Hiszpanii stanowi miejsce szczególne. To piękne, położone nad rzeką Arlanzon miasto, będące drugim co do wielkości w regionie Kastylia i Leon, stanowi połączenie rozwijającego się prężenie ośrodka przemysłowego, uniwersyteckiego i turystycznego. Niedotknięte zniszczeniami hiszpańskiej wojny domowej, będące ważnym węzłem komunikacyjnym (zarówno drogowym jak i kolejowym), na drodze do Portugalii, Francji i co ważniejsze – Santiago de Compostela.

Coroczne pielgrzymki stanową ważny dla hiszpańskiej natury element tego miejsca. Jednak poza transportem kolejowym i drogowym istnieje jeszcze jedna, coraz popularniejsza forma komunikacji z tym niemal 200-tysięcznym miastem. Mowa oczywiście o drodze powietrznej, gdyż niedaleko miasta znajduje się nowoczesny port lotniczy.

Port lotniczy w Burgos – podstawowe informacje

Lotnisko w Burgos oddane zostało do użytku w 2008 roku, mimo jego że historia na dobre rozpoczyna się prawie 100 lat wcześniej. Adres lotniska to: Carretera de Logroño, Km 107, 09007 Burgos. Telefon kontaktowy: +34 947 47 85 88. Portem lotniczym zarządza spółka Aena – główny administrator większości hiszpańskich lotnisk. Lotnisko posiada jeden terminal przeznaczony do obsługi podróżnych, a jego powierzchnia to niecałe 2000 metrów kwadratowych. Został on przystosowany do obsługi 350 tysięcy pasażerów rocznie. Na potrzeby miasta, jak i natężenia ruchu lotniczego wystarcza on w zupełności.

LOTNISKO-BURGOS

Liczba pasażerów lotniska oscyluje bowiem w granicach 20 000 osób rocznie, co klasyfikuje miasto Burgos w gronie najmniejszych lotnisk, nie tylko na terenie północnej Hiszpanii, ale w całym kraju. Lotnisko posiada jeden pas startowy o długości 2100 metrów. Nie wyląduje tutaj ani francuski Airbus, ani Boeing, ale nikogo to nie martwi, ponieważ na dobrą sprawę, takie samoloty nie mają potrzeby tutaj latać. Sprawdź także rozdział wszystkie lotniska w Hiszpanii

Ruch lotniczy odbywający się na lotnisku ograniczony jest głównie do obsługi lotów krajowych, a liczba przewoźników – do hiszpańskich linii lotniczych. Międzynarodowy ruch lotniczy w zasadzie tu nie występuje, nie licząc sezonowych lotów do Paryża, dostępnych w ofercie linii lotniczych Iberia Regional. Pozostali przewoźny, obsługujący pasażerów na lotnisku w Burgos to: Air Nostrum i Lagun Air. Samoloty latają głównie do Barcelony i na Majorkę. Sporo jest natomiast lotów czarterowych na Wyspy Kanaryjskie. Lotnisko posiada międzynarodowy kod RGS.

Etapy rozbudowy

Pierwszy cywilny samolot odleciał z nowego lotniska w Burgos w 2008 roku. Właśnie wtedy ukończono budowę nowej infrastruktury dla pasażerów na miejscu starego, otwartego w 1927 roku - jeszcze za panowania króla Alfonsa XII. Jego administratorem był minister obrony narodowej Hiszpanii, lecz nawet do celów wojskowych lotnisko używane było rzadko, głównie do ćwiczeń.

Pojawiające się następnie problemy z przekazywaniem własności gruntów zablokowały możliwość użytkowania lotniska, w efekcie czego stało się ono zaniedbane i zaczęło niszczeć. Koncepcje utworzenia na tym terenie nowoczesnego lotniska dla lotów cywilnych, powstały w drugiej połowie XX wieku. Potrzeba budowy terminala i przystosowania lotniska dla potrzeb cywilnej ludności zbiegała się z coraz większym i bardziej dynamicznym rozwojem miasta Burgos, do którego w drugiej połowie XX stulecia zaczęło emigrować coraz więcej mieszkańców okolicznych wsi, w poszukiwaniu zatrudnienia i nowego miejsca zamieszkania.

Rozwijające się miasto, ze swoim przemysłem i wieloma możliwościami rozwoju, stawało się więc coraz liczniejsze i wymagało dostosowywania infrastruktury do potrzeb nowych mieszkańców. Tak przebiegał rozwój wielu hiszpańskich miast, które po II Wojnie Światowej zaczęły odchodzić od dającego coraz mniejsze dochody rolnictwa i kształtować na nowo swój przemysłowy, a potem usługowy charakter.

Parking

Lotnisko posiada parking, który dysponuje liczbą 188 miejsc parkingowych. Oczywiście, porównując ją do kilku tysięcy miejsc na parkingach największych lotnisk w Hiszpanii, liczba miejsc parkingowych w Burgos nie robi zbytniego wrażenia, ale w zupełności wystarcza do obsługi liczby podróżnych. Co ważne dla pasażerów, parking na lotnisku jest darmowy.

ODLOTY-PORT-LOTICZY-BURGOS-HISZPANIA

Nie spotkamy się tutaj ze szczegółowymi cennikami, podziałem na strefy płatne i bezpłatne czy krótkiego i długiego postoju. Za korzystanie z parkingu władze lotniska nie pobierają opłat, niezależnie od tego, czy zamierzamy pozostawić swój samochód na dłużej, czy podjechaliśmy wyłącznie po to, aby odebrać swoich bliskich z lotniska. Parking znajduje się w bezpośredniej okolicy budynku terminala, dojdziemy do niego w kilka minut.

Komunikacja z miastem

Lotnisko w Burgas nie dysponuje usługą wypożyczalni samochodów, ze względu na niewielką ilość podróżnych i lotów, jakie obsługuje. Nie ma chętnych do korzystania z usług, tym bardziej, że dojazd do miasta zapewniają liczne autobusy i taksówki. Do centrum Burgos dotrzemy autobusami miejskimi linii 24, których rozkład jazdy dostosowany jest do ruchu lotniczego. Dojazd do miasta zajmuje około pół godziny, a cena biletu autobusowego wynosi 1 Euro. Przewoźnik oferuje jednak liczne zniżki, m.in. dla osób starszych i studentów, którzy mogą nabyć bilety nawet za 0,10 Euro. Dla porównania, koszt przejazdu taksówką kosztuje ok 1,80 Euro za kilometr, do czego doliczyć musimy dodatkową opłatę za bagaż.

Udogodnienia dla niepełnosprawnych

Lotnisko oferuje szerokie spektrum usług dodatkowych, które umilają czas podróżnym w oczekiwaniu na odprawę. Zaliczyć możemy do nich m.in. bezpłatny, nielimitowany dostęp do szerokopasmowego internetu dzięki sieci Wi-Fi działającej w każdym punkcie lotniska, a także szeroką ofertę sklepów i restauracji. Punkty handlowe i gastronomiczne działają w godzinach otwarcia budynku terminala i zapewniają możliwość zjedzenia gorącego posiłku, wymiany walut, czy wypłaty gotówki.

Oferta portu lotniczego w Burgos charakteryzuje się również licznymi udogodnieniami związanymi z dostosowaniem lotniska do potrzeb osób niepełnosprawnych i poruszających się z pomocą osób trzecich. W wielu miejscach znajdziemy wygodne podjazdy, które umożliwiają dotarcie osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Warto zwrócić uwagę także na przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych przejścia, korytarze oraz system poruszania się po parkingu, który nie tylko obfituje w miejsca parkingowe, ale także zapewnia bezkolizyjny ruch osób niepełnosprawnych.

Personel lotniska także służy pomocą pasażerom o obniżonej sprawności ruchowej, ułatwiając im czynności związane z odprawą, obsługą podróżnych i załatwieniem wszystkich niezbędnych formalności. Istnieje specjalna infolinia, która przyjmuje zgłoszenia od osób niepełnosprawnych, dzięki czemu przyjazd na lotnisko i wszystkie czynności, mogą zostać szczegółowo zaplanowane. Na stronie internetowej lotniska znajdziemy formularz do pobrania, który należy wypełnić danymi osoby niepełnosprawnej, w celu zgłoszenia chęci pomocy w poruszaniu się po lotnisku.

TERMINAL-BURGOS-HISZPANIA-LOTNISKO

Oferta turystyczna

Burgos oferuje wspaniałą ofertę turystyczną i nic dziwnego, że z roku na rok chętnych do zwiedzania tego miasta przybywa. Ściągają tu nie tylko pielgrzymi, którzy podróżują drogą św. Jakuba podczas pielgrzymek do Santiago de Compostela, ale także osoby, które chcą poznać inne oblicze Hiszpanii, od tego znanego z prospektów turystycznych Costa Blanca czy Costa del Sol. Wizyta w Burgos gwarantuje wrażenia i przeżycia inne niż wspomniane wcześniej kurorty, a lotnisko i bogata baza hotelowa z pewnością pozytywnie wpływają na rozwój turystyki w regionie.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij