Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Katedra w Murcji

Niezwykła Katedra w Murcji

Pośród wielu zabytków, które od lat zdobią ulice Murcji, jest jeden przykuwający uwagę turystów. Ten najsłynniejszy budynek stolicy regionu przyciąga wzrok nie tylko osób zwiedzających historyczne centrum miasta, ale także znawców sztuki i architektury. Jest to bowiem doskonały przykład fuzji wielu stylów, który dziś nazywany jest często gotykiem śródziemnomorskim. Będąc w Murcji grzechem byłoby nie odwiedzić tego niezwykłego miejsca.

Narodziny Katedry

Murcjańska katedra, a właściwie Kościół katedralny Najświętszej Maryi (Catedral de Santa Maria) to ogromna budowla sakralna, której powstanie spowodowane było podbiciem regionu przez wojska chrześcijan. Po przegranej batalii o miasto, muzułmanie z taifatu Murcji, którzy do tej pory zajmowali te tereny, negocjowali warunki pokoju z chrześcijanami. Jako zwycięzca, Jakub I Zdobywca miał prawo łaski dla podbitych ziem, dlatego za namową władców muzułmańskich zgodził się nie wyburzać meczetów znajdujących się w Murcji. W zamian za to, tuż przy dzisiejszym Plaza Cardenal Belluga miała stanąć jedna z najwspanialszych świątyń w ówczesnej Hiszpanii i jedna z najpiękniejszych dziś budowli sakralnych półwyspu Iberyjskiego.

Po podboju Murcji w 1266 roku minęło dość sporo lat, zanim mieście realnie rozpoczęła się budowa chrześcijańskiej świątyni. Wcześniej ich rolę przejęły meczety, które przekształcane były w budowle chrześcijańskie. Jednak już w 1385 roku zaczęto układać pierwsze fundamenty nowej budowli, by 3 lata później położyć w tym miejscu kamień węgielny. Pomimo tak wczesnego startu, z bliżej nieokreślonych przyczyn budowa obiektu rozpoczęła się oficjalnie dopiero w 1394 roku. Podobnie jak w przypadku innych świątyń tego okresu, w początkowej fazie powstała główna bryła budynku, a w późniejszych okresach dobudowywano poszczególne jego elementy. Pierwszy etap budowy katedry w Murcji zakończył się w roku 1465, ale ostateczny wygląd budowli kształtował się przez kolejnych kilkaset lat historii. Dzięki temu obiekt ten ma tak różnorodny charakter i zawiera w sobie przejawy wielu stylów architektury.

KATEDRA-W-MURCJI
Katedra w Murcji wieczorową porą ...

Piękne oblicze

Katedra w Murcji to mieszanka naprawdę imponującej ilości stylów architektonicznych. Jej budowa trwała nieprzerwanie od końca XIV wieku, aż do osiemnastego stulecia – trudno więc dziwić się, że zarówno na jej fasadzie jak i we wnętrzu znaleźć można tak wielkie bogactwo form. Elementy zdobiące Katedrę w Murcji odpowiadają zarówno stylowi gotyckiemu, jak i renesansowemu, barokowi czy klasycyzmowi. Te niezwykłe połączenia dają niesamowity efekt, który często uwieczniany jest na pocztówkach z miasta.

Świątynia została zbudowana na planie krzyża łacińskiego z trzema nawami. Co ciekawe, pod względem całościowym Katedra reprezentuje styl, którego przejawy widoczne są głównie na Półwyspie Iberyjskim. Jest to gotyk śródziemnomorski, który niemal całkowicie przypomina gotyk z innych krajów europejskich. Różni go kilka niuansów, które można wychwycić przy bliższym przyjrzeniu się budowli. Poznać go można np. po innym niż zwykle ustawieniu transeptu (nawa boczna kościoła). Tradycyjnie znajduje się on zwykle w południowej części konstrukcji. W Katedrze Murcjańskiej transept jest oddalony bardziej w kierunku północnym.
Od zewnątrz świątynia prezentuje się naprawdę imponująco. Bogactwo zdobień za pomocą kolumn korynckich czy figur sławnych postaci zachwycają każdego, kto przyjeżdża do Murcji. Najbardziej okazale prezentuje się fasada budynku wykonana z jasnego marmuru. Jej front przylega bezpośrednio do placu Plaza Cardenal Belluga. To właśnie ta część budynku jest najczęściej uwieczniania na zdjęciach i widokówkach z Murcji.

Pożar

W ciągu ponad 700 lat historii trwania Katedry w Murcji na świecie miało miejsce wiele wydarzeń. Czas nie oszczędził także Murcjańskiej katedry, która w 1854 roku doznała ogromnego pożaru. Ogień strawił dużą część drewnianych elementów budynku, w tym zabytkowy ołtarz. Budową nowego ołtarza w stylu gotyckim zajęli się lokalni rzeźbiarze. Ich zadaniem było także odtworzenie organów, które w czasie pożaru spłonęły doszczętnie. Choć straty spowodowane ogniem były wielkie, udało się odtworzyć klimat Katedry w Murcji sprzed wielkiego pożaru.

Serce króla

Katedra w Murcji stała się miejscem pochówku wielu wielkich ludzi, którzy w sposób pośredni lub bezpośredni przyczynili się do rozwoju świątyni bądź wspierali ideę jej rozbudowy. Po prawej stronie od głównego ołtarza świątyni, znajduje się niezwykły grobowiec. To tutaj spoczęły szczątki wielkiego władcy – Alfonsa X Mądrego. W grobowcu znajduje się jego serce i wnętrzności, które spoczywają w urnie. Alfons X Mądry był królem Kastylii i Leonu w 2 połowie XIII wieku. Jako władca zasłynął z chętnie podejmowanych akcji mecenatu sztuki i wspierania kultury. Miał też okazję wspierać budowę Katedry w Murcji. W testamencie podał to miejsce jako lokalizację swojego pochówku i zgodnie z wolą tam właśnie spoczęły jego szczątki.

Wieża i dzwony

W skład katedry w Murcji wchodzi nie tylko główny budynek, ale także wieża kościelna. Torre-Campanario. Budowę wieży rozpoczęto już w 1521 roku, dwa lata po sporządzeniu projektu. Pomysł wybudowania wieży obok katedry zrodził się w głowach kapituły katedralnej w czasie, gdy najwyższe stanowisko kościelne w tym regionie piastował biskup-kardynał Mateo Lang de Wallenburg.

Pieczę nad projektem i wykonaniem wieży w pierwszych etapach jej budowy przejął włoski architekt, Francisco Florentino. Schedę po nim przejął dość szybko brat, Jacobo Florentino, który ostatecznie zastąpił go, by nadzorować pracami budowlanymi aż do śmierci w 1525 roku.

Ponieważ wieża powstawała na przestrzeni wieków, jej sylwetka reprezentuje różne style architektoniczne i składa się z wielu poziomów. Pierwszy, położony najniżej, został zapoczątkowany przez braci z Włoch i reprezentuje styl renesansowy z kwadratową podstawą i zdobieniami hiszpańskim stylu plateresco. Na tym poziomie znajduje się zakrystia. Drugi poziom także reprezentuje gotyk, jednak już w odmianie purystycznej. Podczas budowy tej części wieży konstrukcja zaczęła się niebezpiecznie pochylać, dlatego przy budowie trzeciego poziomu wieży architekt Jose Lopez postarał się o odpowiednią przeciwwagę. Trzecia część wieży zwieńczona jest zegarem, a całość wykonana jest już w stylu barokowym. Wszystkie poziomy do tej pory mają kształt kwadratu. Czwartą i piątą część wieży zdobią odpowiednio cztery zwieńczone piramidalnie wieżyczki. Piąta część to dzwonnica, w której codziennie o godzinie 13:00 bije 25 dzwonów. Wykonana jest w stylu rokoko i poprzedza neoklasycystyczną kopułę zwieńczającą całość.

KATEDRA-MURCJA-W-ŚRODKU
Wnętrze świątyni

Korona wieży została zaprojektowana i wykonana w 1793 roku przez Venturę Rodrigueza.
Co ciekawe, każdy dzwon znajdujący się w wieży ma swoje własne imię. Są to: San Agustín, Santo Tomás de Aquino, San Isidoro, María Madre de Dios, La Mora nueva, Santa María, Santa Bárbara menor, Cristo, San José, San Leandro, San Patricio, Santa Cruz, San Pedro, Nuestra Señora de Belén, Santa Florentina, Santiago, Santa Bárbara menor, Fuensanta, la Catalana, Águeda – martillo, La Nona - San Victoriano, San Gregorio, campana de señales, Timbre de Czartos, La Nueva, San Antonio i Santa Eulalia.

Wnętrze katedry

Wewnątrz Katedra w Murcji prezentuje się równie okazale co na zewnątrz. Strzeliste sklepienia w stylu gotyckim są charakterystycznym elementem przestrzeni wypełniającej Katedrę. Można tu spotkać aż 20 kaplic. Co ciekawe, każda z nich przypisana jest jednej osobie – patronowi, przedstawicielowi cechu rzemieślniczego, biskupowi czy przedstawicielowi szlachty, który przyczynił się do budowy świątyni (bezpośrednio lub poprzez promocję mecenatu dla budowy Katedry).

Praktycznie każda kaplica ma swój własny styl i poświęcona jest innej postaci, która odegrała ważną rolę dla istnienia katedry. Warto odwiedzić każdą z nich i by choć na moment kontemplować ich wyjątkowe formy, układy zdobień i detale. Świadczyły one nie tylko o osobach, którym poświęcono kaplice, ale także o czasach i obowiązującej niegdyś kulturze.

Będąc w Murcji warto odwiedzić słynną katedrę. Praktycznie każda wycieczka do tego miasta prędzej czy później odwiedzi mury tej niezwykłej budowli sakralnej. Świadczy to nie tylko o popularności tego miejsca wśród turystów, ale także znaczeniu, jakie ma dla wielu osób ceniących doskonałą architekturę.

BUDYNEK-KATEDRY-MURCIA-FOTO
Wspaniała fasada katedry w Murcji

Zainteresuje Cię również:
zabytki i atrakcje turystyczne Murcji | zdjęcia z Murcji | przewodnik po Murcji | hotele w Murcji | wybrzeże Costa Calida |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij