Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Ibiza lotnisko

Lotnisko Ibiza - wszystko co potrzebujesz w podróży na Ibizę. Wczasy w gorącej Hiszpanii to marzenie niejednej osoby, która ma dość niskich temperatur w Polsce. Nic dziwnego, średnie temperatury na wyspach hiszpańskich daleko odbiegają od tych notowanych w naszym kraju. Południe Hiszpanii również może poszczycić się pięknymi wybrzeżami, na których są zlokalizowane popularne kurorty nadmorskie.

Latem temperatury sięgające 30 stopni Celsjusza, często przez większość roku nie spadające poniżej 20 stopni Celsjusza, to marzenie wielu turystów.
Temperatury na wyspach na Oceanie Atlantyckim lub na Morzu Śródziemnym przyciągają wiele tysięcy turystów rocznie. Jednak oprócz warunków atmosferycznych turystów przyciągają same kurorty, które oferują przyjezdnym wysoki standard wakacji, które można później wspominać całymi miesiącami.

Jeśli lubicie gorące wakacje, wypoczynek z pływaniem w ciepłym morzu, opalaniem się na ekskluzywnych plażach, ale również nocne życie w klubach i dyskotekach, bezapelacyjnie wybierzecie wakacje na Ibizie – rozrywkowej wakacyjnej stolicy Hiszpanii. Aby rozpocząć wakacje na Ibizie, prawdopodobnie wylądujecie na wyspie samolotem na międzynarodowym lotnisku Aeropuerto de Ibiza.

Lotnisko na Balearach - Ibiza port lotniczy

Port lotniczy na Ibizie jest oddalony o niecałe 8 kilometrów od stolicy wyspy miasta Ibiza lub jak kto woli po katalońsku Eivissa - Villla. Lotnisko z roku na rok obsługuje coraz więcej pasażerów. W 1997 roku naliczono 3 i pół miliona podróżnych, którzy przewinęli się przez lotnisko na Ibizie. Dwa lata później liczba ta przekroczyła 4 miliony i wyniosła dokładnie 4 miliony 185 tysięcy. Jedenaście lat później w 2010 roku liczba obsłużonych pasażerów przekroczyła 5 milionów.

ZDJĘCIE-LOTNISKO-IBIZA

W roku 2013 lotnisko obsłużyło 5 milionów 726 tysięcy pasażerów, a liczba operacji lotniczych, czyli lądowań i wylotów wyniosła 56 305. Tonaż cargo w 2013 roku wyniósł 2190 ton. Warto zauważyć, że praktycznie 85 procent ruchu lotniczego na tym lotnisku odbywa się przez pół roku między majem a październikiem, kiedy to właśnie turyści z całej Europy przylatują na Ibizę i inne wyspy archipelagu Balearów.

Lotnisko ma jeden pas startowy, ustawiony w kierunku 06/24, wylany z asfaltobetonu wysokiej jakości. Pas startowy ma 2800 metrów i 45 metrów szerokości. Lotnisko ma własne źródło zasilania i swoje ujęcie wody. W związku z ekosystemem panującym na Ibizie, lotnisko wyposażone jest również w systemy chroniące i odstraszające ptactwo przed niebezpieczeństwem wynikającym z bezpośredniej bliskości lotniska.

Odrobina historii lotniska

Port lotniczy na Ibizie powstał podczas hiszpańskiej wojny domowej, jako tymczasowe lotnisko wojskowe. Po zakończeniu konfliktu lotnisko używane było jedynie w nagłych wypadkach. Dopiero w 1949 roku lotnisko zostało lekko zmodernizowane i zostało otworzone aby obsługiwać loty krajowe i międzynarodowe, głównie ze względu na zwiększającą się liczbę turystów. Niestety lotnisko działało tylko dwa lata i zostało zamknięte w 1951 roku.

Po siedmiu latach, w 1958 postanowiono otworzyć lotnisko ponownie, w celach komercyjnych, ze względu na bardzo szybki rozrost turystyki na Balearach, szczególnie na sąsiedniej Majorce, na której lotnisko od 4 lat przyjmowało już tysiące turystów, a właśnie w tym samym okresie na Palma de Mallorca wybudowano nowy terminal. Bardzo szybko, bo 1 kwietnia 1958 roku otworzono lotnisko komercyjne na Ibizie, pierwsze loty połączyły wyspę z lotniskami w takich miastach jak Palma de Mallorca, Barcelona, Walencja i Madryt.

Połączenia lotnicze na Ibizę

Linie lotnicze, które obsługują lotnisko na Ibizie to Aer Lingus, Air Berlin, Air Europa, Air Mediterranee, Air One, Albastar, Alitalia, Akefly, Blue Panorama Airlines, British Airways, Condor Airlines, Darwin Airline, easyJet, easyJet Switzerland, Edelweiss Air, Flybe, Germania, Germanwings, Iberia, Iberia Express, Jet2, Jetairfly, Livingston Compagnia Aerea, Lufthansa, Luxair, Meridiana, Monarch Airlines, Neos, Niki, Norewegian Air Shuttle, Ryanair, Sky Work Airlines, SmartWings, Thomas Cooks Airlines, Thomas Cook Airline Belgium, Thomson Airways, Transaero, Transavia, TUIfly, Volotea i Vueling. Prawda, że dużo?

Nic dziwnego, Ibiza to jeden z bardziej obleganych ośrodków turystycznych, które odwiedzają ludzie z całej Europy, jeśli nie z całego świata.
Ibiza połączona jest lotniczo z wieloma miastami Europy, te kilkanaście linii lotniczych łączy Ibizę między innymi z Dublinem, Palma de Malllorca, Bazyleą, Berlinem, Kolonią, Dreznem, Dusseldorfem, Frankfurtem, Hamburgiem, Monachium, Madrytem, Santiago de Compostela, Paryżem, Wenecją, Bolonią, Mediolanem, Rzymem, Amsterdamem, Rotterdamem, Londynem, Bristolem, Glasgow, Brukselą, Moskwą, Pragą i dziesiątkami innych.

Najwięcej połączeń obsługuje Air Berlin, Iberia i Ryanair. Pierwszy operator łączy Ibizę głównie z niemieckimi miastami, ale nie tylko, są to Berkin, Kolonia, Drezno, Dusseldorf, Frankfurt, Friedrichshafen, Hamburg, Hanower, Munster, Monachium, Norymberrga, Paderborn, Stuttgart i Zurych, a także Palma de Mallorca. Drugi Operator łączy Ibizę głównie z innymi hiszpańskimi miastami, a także wyspami Balearów, Minorka, Palma de Mallorca, Alicante, Asturia, Badajoz, Burgos, León, Lleida, Malaga, Valladolid, Walencja oraz Saragossa, a także miasta innych państw, jak na przykład Marsylia, Nantes, Nicea, Paryż, Salamanka i Lizbona.

Ryanair to połączenia zarówno lokalne z Barceloną, Madrytem, Walencją, jak i zagraniczne z Bergamo, Birmingham, Bolonią, Bournemouth, Bremą, Bristolem, Charleroi, Dublinem, East Midlands, Eindhoven, Genua, Gironą, Glasgow, Leeds, Liverpoolem, Londynem, Manchesterem, Marseille, Pizą, Rzymem, Trapani czy Turynem.

MAPA-LOTNISKO-IBIZA

Udogodnienia na lotnisku

Jak na duże lotnisko przystało, na podróżnych czeka tutaj wiele udogodnień mających ułatwić i uprzyjemnić czas oczekiwania na samolot. Poza standardowo, łazienkami, bankomatami, punktami informacyjnymi podróżni będą mogli skorzystać z kantorów czy skrzynek pocztowych. Na lotnisku znajdują się punkty pierwszej pomocy, defibrylatory i posterunek policji, a także sala konferencyjna.

Jeśli zdarzy się tak, że zgubicie swój bagaż lub inną rzecz osobistą na lotnisku w Ibizie, poszukajcie go w biurze rzeczy znalezionych. Oczywiście, jeśli zgubicie coś w samolocie, przed wyjściem z bramek lotniska, o swoją zgubę powinniście zgłosić się do obsługi linii lotniczych. Mało prawdopodobne, aby zgubił się Wam bagaż na samym lotnisku, ale jeśli chodzi o mniejsze rzeczy, usługi biura rzeczy znalezionych mogą być nieodzowne.

Jeśli na lotnisku potrzebujecie dostępu do Internetu, nie będzie mieli większego problemu. Znajdziecie tutaj osiem punktów z terminalami z dostępem do Internetu. Jeśli macie ze sobą swój tablet, smartfon lub laptop, skorzystacie z darmowego WiFi. Bezprzewodowy Internet jest darmowy przez pierwsze 15 minut, kolejne minuty będą już płatne. Internetem WiFi Zarządza firma zarządzająca wieloma punktami dostępowymi do Internetu na wielu lotniskach i w miejscach publicznych, KubiWireless.

Jeśli tutaj będziecie na pewno skorzystacie ze sklepów, kawiarenek czy restauracji. Wśród sklepów znajdziecie wiele wielobranżowych sklepów wolnocłowych, w których kupicie wszystko, począwszy od artykułów spożywczych, napojów, środków farmaceutycznych, prasy, książek, czy płyt z muzyką. Jeśli zechcecie napić się kawy, czekają tu na Was liczne kawiarenki, takie jak Caffriccio Coffe, Espression Lavazza, Farggi. Odwiedźcie również Hard Rock Coffee. Możecie również zjeść hiszpańskie potrawy lub napić się wina lub piwa w Gamribus, Medas Beer. Jeśli chcecie zjeść, odwiedźcie Burger Kinga, ze słynnymi na całym świecie burgerami, czy Ars, Henry J. Bean`s.

Transport z lotniska Ibiza

Jeśli przylecicie na lotnisko i będziecie chcieli dostać się do centrum miasta, możecie skorzystać z publicznego transportu. Kursuje tu linia 10 jeżdżąca z lotniska do miasta Ibiza i z powrotem, koszt przejazdu to 4,30 Euro za przejazd. Od 1 listopada do 1 kwietnia, autobusy jeżdżą od 7:00 do 23:30 co pół godziny, w sezonie letnim, od 2 kwietnia do 31 października, autobusy jeżdżą od 6:00 do 0:00, co dwadzieścia minut. Natomiast w sierpniu autobusy kursują co 15 minut.

Linia 9 autobusów jeździ z miasta Ibiza przez lotnisko do San Antonio. Autobusy przez cały rok jeżdżą raz na godzinę od 7:00 do 0:00, jednak latem kursują dwie godziny dłużej. Linia 24 natomiast kursuje z lotniska do Es Canar, co dwie godziny. Bilety na linię 9 i linię 24 kosztuje 4 Euro.

Przy lotnisku czekają również taksówki. Między 7:00 a 21:00 za kilometr zapłacicie 1,02 Euro, w nocy 1,25 Euro. Zapłacicie również za oczekiwanie taksówki, taryfa dzienna przewiduje opłatę 18,27 Euro za godzinę i 22,38 Euro w nocy. Warto zauważyć, że druga taryfa w tygodniu zaczyna się o 21:00, ale w soboty, niedziele i święta o 15:00. Minimalna kwota jaką zapłacicie za taksówkę to 3,40 Euro, bez względu na to, że przejedziecie mniej. Średni koszt dojazdu z lotniska do centrum miasta wynosi około 15 Euro.

Jeśli będziecie mieli ochotę możecie wynająć samochód na lotnisku. Pracują tutaj takie agencje jak Avis, Enterprise Atesa, Europcar i Hertz. Samochody możecie wynająć na miejscu, zarezerwować telefonicznie lub najprościej przez Internet. W każdej z tych wypożyczalni znajdziecie samochody odpowiednio dopasowane do Waszych potrzeb.

TERMINAL-LOTNICZY-IBIZA

Na lotnisku w Ibizie funkcjonuje również parking, na którym jest 496 miejsc na auta osobowe, z czego 12 miejsc jest dla osób niepełnosprawnych. Parkowanie przez pierwszą minutę kosztuje 0,26 Euro, kolejne minuty do przekroczenia pierwszej pół godziny to już bardzo małe opłaty liczące się w ułamkach Eurocentów, około 0,96 Eurocenta za minutę, minuty przez drugie półgodziny kosztują już 1,79 Eurocenta, od 61 minuty każda kolejna będzie kosztować 2,60 Eurocenta. Powyższe ceny są zaokrąglone, ceny w oficjalnym cenniki podane są co do sześciu miejsc po przecinku. Jeśli będzie parkowali tutaj poniżej 4 dni, nie zapłacicie więcej niż 14,50 Euro za dobę, za piąty dzień i każdy kolejny 11,50 Euro.

Wakacje na Ibizie samolotem?

Ibiza jest popularnym i bardzo ważnym ośrodkiem turystyki masowej, znanym ze względu na duża ilość dyskotek, klubów, barów i miejsc, gdzie możecie bawić się całą noc. Oprócz wspaniałych plaż, na których możecie spędzić każdy gorący dzień, jeśli po całym dniu wylegiwania się na śródziemnomorskim słońcu dalej będziecie mieli ochotę na zabawę, pójdziecie pewnie do jednego z klubów, barów czy dyskotek na wyspie.

Być może jak będziecie czekali na lotnisku na swój samolot, czas, który mielibyście spędzić pod dachem, lepiej będzie spędzić na dworze, na jednej z plaż, delektując się ostatnimi chwilami na wyspie. Wakacje na Ibizie na pewno będą niezapomniane.

Zainteresuje Cię także:
miasto Ibiza | najlepsze imprezy na Ibizie - gdzie ich szukać | mapa Ibizy | luksusowe oferty noclegowe na Ibizie |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij