Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Hospital y Museo de Santa Cruz

Hospital y Museo de Santa Cruz to jedno z najciekawszych muzeów znajdujących się w Toledo. Budynek powstał w XVI wieku i na początku swojego istnienia pełnił rolę szpitala. Praca nad jego wzniesieniem rozpoczęła się z inicjatywy słynnego kardynała Mendozy. Działalność instytucji miała na celu scentralizowanie pomocy dla sierot i bezdomnych, którymi wypełnione były ulice Toledo. Budowa powstała na planie krzyża greckiego, a w jej skład miały wchodzić cztery dziedzińce, jednak w XVI wieku ukończono budowę zaledwie dwóch z nich. Otwarci Hospital y Museo de Santa Cruz jako placówki muzealnej nastąpiło w 1961 roku. Wcześniej , bo 1902 roku budynek został wpisany do rejestru hiszpańskich zabytków.

Obecnie eksponaty muzealne rozdzielone są na dwóch piętrach. W północnej części znajduje się kaplica. Kolekcje muzealne są podzielone są podzielone na trzy podstawowe zbiory . Pierwszym z nich jest zbiór archeologiczny , w którym prezentowane są zabytki pochodzące z okresu rzymskiego, wizygockiego, arabskiego i chrześcijańskiego.

Drugi zbiór zawiera okazy toledańskiego malarstwa z okresu XVI i XVII wieku. Wśród nich największą sławą cieszą się obrazy słynnego El Greco, artysty pochodzącego z Grecji, który przybył do Hiszpanii pod koniec XVI wieku i zamieszkał w Toledo. Pozostawił on po sobie przebogatą spuściznę, którą można dziś podziwiać w wielu świątyniach i muzeach znajdujących się na terenie miasta. Trzeci zbiór skupia dzieła, które można zakwalifikować do sztuki współczesnej, w tej części placówki znajdują się także eksponaty, z których można czerpać wiedzę o tradycjach rzemieślniczych Toledo.

Jedną z najważniejszych wystaw muzeum zawiera kolekcje prac wybitnego artysty, który swoimi pracami przyozdobił wiele świątyni w Toledo. Mowa tu oczywiście o słynnym El Greco. W Hospital y Museo de Santa Cruz znajduje się dziesięć wybitnych dzieł tego malarza :
Koronacja Matki Boskiej – obraz został zamówiony przez Bractwo Matki Bożej Różańcowej z Talavera ja Vieja. Artysta tworząc ten obraz inspirował się słynną ryciną Durera. Kompozycja obrazu została tak skonstruowana, by podzielić go na dwie części : U szczytu obrazu El Greco umieścił postaci Maryi zasiadającej na tronie z chmur, z jej lewej strony znajduje się wizerunek z Boga Ojca, natomiast po prawej umieszczony został Jezus Chrystus, zakładający koronę na głowę swojej matki.

HOSPITAL-SANTA-CRUZ-TOLEDO

Z kolei w dolnej części dzieła prezentują się postaci różnych świętych: podziwiający obraz turyści mogą odróżnić świętych : Jana Ewangelisty, Antoniego, Sebastiana, w którego pierś wbiła się strzała, i Dominika, który w rękach trzyma różaniec. Wszystkie postaci zasiadają przy stole, otaczając kielich świętego Jana.

Charakterystyczną cechą obrazu jest łatwo dostrzegalny kontrast, jaki zachodzi między poszczególnymi postaciami, znajdującymi się na dziele El Greco. Niebiańskie postaci znajdujące się w górnej części dzieła zostały przedstawione z dużą majestatycznością. Zostały one wyidealizowane, co widać zwłaszcza w porównaniu z wizerunkami zasiadających przy stołach świętych.

Są one utrzymane w nurcie naturalistycznym, co widać zwłaszcza w wyglądzie świętego Dominika, którego oblicze zostało mocno zdeformowane. Jako ciekawostkę warto tutaj dodać, ze El Greco ma w swoim dorobku obrazu, które bardzo przypomina „Koronację Matki Bożej”. Malarz w 1591 roku stworzył dzieło o niezwykle podobnej kompozycji, z tą tylko różnicą, że obraz przedstawiał wyłącznie górną część „Koronacji Matki Bożej”, całkowicie pomijając wizerunki świętych.

Święty Józef z Dzieciątkiem Jezus – prace nad stworzeniem tego obrazu rozpoczęły się w 1597 roku, kiedy to u El Greco zaczął pracę nad dziełami, które miały przyozdobić wybudowaną w tym czasie kaplicę poświęconą świętemu Józefowi. Obraz „Święty Józef z Dzieciątkiem Jezus” był swego rodzaju rewolucją w sposobie przedstawienie męża Maryi. Dotychczas był najczęściej prezentowany jako stary, pracujący w pocie czoła rzemieślnik wywodzący się z ludu. El Greco zdecydowanie odciął się od tego nurtu – na jego dziele Józef jest mężczyzną w sile wieku.

Patron rzemieślników został przedstawiony jako bardzo wysoki, a jednocześnie wychudzony człowiek. W szczupłej dłoni dzierży laskę pasterską. Twarz świętego emanuje smutkiem, Józef ma lekko przechyloną głowę i spogląda w ziemie. Wolną ręką święty obejmuje przytulającego się do niego Jezusa Chrystusa, odzianego w czerwoną szatę kilkuletniego Jezusa.

Nad głowami tej pary artysta umieścił sylwetki poruszających się aniołów. Wydają one się być uradowane rozgrywającą się na dole sceną, gdyż ciskają w stronę świętego Józefa kwieciste wieńce. W porównaniu do przykuwającego wzrok wizerunku patrona rzemieślników, krajobraz wygląda wręcz jak miniaturka. Co uważniejszy widz odnajdzie w prawym dolnym rogu dzieła zarys Toledo, widzianego z pobliskich wzgórz. Dokładna obserwacja pozwoli na rozpoznanie poszczególnych budynków, które El Greco umieścił na swoim dziele : most Alcantaryjski, zamek San Sarvando, słynny Alkazar czy imponujący gmach katedry.

Niepokalane Poczęcie kontemplowane przez Jana Ewangelistę – to jedno z najbardziej niezwykłych dzieł, jakie zostały wykonane przez El Greco. Przez kilka wieków płótno znajdowało się w kościele parafialnym San Roman w Toledo, gdzie odnalazł go niemiecki naukowiec August Mayer i w 1922 roku zaprezentował go szerszej publiczności. „ Niepokalane Poczęcie kontemplowane przez Jana Ewangelistę” zostało prawdopodobnie wykonane w początkowym okresie pobytu El Greco na półwyspie Iberyjskim.

Dzieło powstało w typowej dla tamtego okresu konwencji hiszpańskiego baroku. W centralnej części dzieła znajduje się Maryja Matka Boża, wokół której artysta umieścił postaci aniołów i cherubinów, muzykujących na różnych instrumentach. Postać niepokalanej dziewiczy została wyidealizowana, a jej ręce są złożone, jakby do modlitwy. Maryja delikatnie przechyla głowę, i kieruje swój wzrok w bok. Boża Rodzicielka jest odziana w niebieski płaszcz i czerwoną tunikę. Została ona uchwycona w delikatnym ruchu, co przydaje całej kompozycji dzieła dynamiki. Nad nią można zauważyć przelatującego gołębia, symbolizujący Ducha Świętego.

Poniżej centralnego wizerunku Maryi znajduje się postać Jana Apostoła. Jest on odwrócony plecami do widzów podziwiających dzieło. Wzrok Ewangelisty kieruje się ku Maryi. W przedstawieniu świętego można zauważyć inspirację, jaką czerpał El Greco z przedstawień Jana, tworzonych przez mistrza włoskiego renesansu, Michała Anioła. Ewangelista dokłada wszelkich starań, by nawiązać kontakt wzrokowy z Matką Chrystusa.

MUZEUM-SANTA-CRUZ-TOLEDO

W prawym dolnym rogu dzieła malarz umieścił maryjne symbole: lilie, róże, świątynie i księżyc. Pod koniec swojego życia El Greco często powracał do motywów, zaprezentowanych w „Niepokalanym Poczęciu kontemplowanym przez Jana Ewangelistę”. Dowodem na to są słynne dzieła malarza, takie jak stworzony w 1613 roku obraz „Wniebowzięcie Matki Bożej” oraz płótno o tym samym tytule z 1610 roku.

Święta Weronika trzymająca chustę – To dzieło El Greco powstało w 1580 roku. Ciekawostką jest, że modelka, która pomagała artyście przy stworzenie tego dzieła była Jeromina de las Cuevas, jego wieloletnia partnerka. Obraz jest wariacją El Greco na temat podań o Całunie Turyńskim. W centralnej części dzieła znajduje się postać świętej Weronika, która trzyma chustę, na której odbił się wizerunek Zbawiciela.

Twarz kobiety epatuje smutkiem. Ten wyraz twarzy można spotkać także na innych obrazach El Greco. Weronika ma wypukłe czoło, duże oczy, wyjątkowy długi i cienki nos. Policzki kobiety zwężają się ku jej ostro zarysowanej brodzie. Jej cechą charakterystyczną są także niezwykle wąskie usta. Z kolei oblicze Chrystusa, uwiecznione na chuście wyraża głęboki spokój. Na jego głowie znajduje się korona cierniowa, symbol jego męki.

W Hospital y Museo de Santa Cruz zgromadzono także dzieła artystów, którzy nie zyskali tak wielkiej popularności jak słynny El Greco. Przedstawicielami tej grupy są Luis Tristian, czy Juan Carreño de Miranda.
W muzeum znajduje się także wiele eksponatów, cennych ze względu dziedzictwa historycznego, które sobą niosą. W W Hospital y Museo de Santa Cruz można podziwiać zarówno przedmioty, których historia sięga czasów prehistorycznych, jak i obiekty, wykonane w XX wieku.

Odwiedzający placówkę turyści mają okazję zobaczyć między innymi kolekcje : narzędzi wykonanych z kamienia, ceramiki wywodzącej się z czasów epoki brązu, strojów z Półwyspu Iberyjskiego , które powstały w różnych okresach historycznych, pochodzących z epoki średniowiecza mebli, hiszpańskiej rzeźby, czy islamskiej epigrafiki.

Godziny otwarcia i bilety

Muzeum jest otwarte dla turystów od poniedziałku do soboty w godzinach 9:45- 18:15, oraz w niedzielę od 10:00 do 14: 00. Hospital y Museo de Santa Cruz jest zawsze zamknięte 1, 6 i 23 stycznia, 1 maja a także 24, 25 i 31 stycznia. Bilet normalny, upoważniający do zwiedzania muzeum kosztuje 5 euro, natomiast ulgowy 2,5 euro. Zniżki przysługują grupom, liczącym powyżej 10 osób, czy studentom z Unii Europejskiej.

Darmowe zwiedzane Hospital y Museo de Santa Cruz przysługuje Emerytom, bezrobotnym, którzy okażą oświadczenie wydanego przez Państwowe Służby Publicznego Zatrudnienia, młodzież poniżej 18 roku życia oraz profesjonalni nauczyciele i przewodnicy. Dodatkowo istnieją dwa terminy, w których wejście do muzeum jest darmowe. Są to : 18 maja, kiedy to odbywa się Międzynarodowy Dzień Muzeum oraz 31 maja, kiedy to odbywają się dni wspólnoty niezależnej Kastylia - La Mancha.

HOSPITAL-Y-MUSEO-TOLEDO

Hospital y Museo de Santa Cruz to jedno z najbardziej interesujących miejsc, na jakie można się natchnąć spacerując po Toledo, miasta zaliczanego do wąskiego grona najpiękniejszych ośrodków na Półwyspie Iberyjskim. Jedną z największych zalet placówki jest jej duża rozpiętość tematyczna – w Hospital y Museo de Santa Cruz znakomicie odnajdą się zarówno miłośnicy historii jak i koneserzy sztuki. Niewątpliwie najwięcej turystów odwiedza muzeum, by zobaczyć pracę słynnego El Greco, który w Toledo uzyskał już status legendy. Odwiedzając ten rejon Półwyspu Iberyjskiego na pewno warto zwrócić uwagę na Hospital y Museo de Santa Cruz, gdyż to miejsce oferuje kompleksową wiedzę na temat niezwykle bogatej kultury i historii Toledo.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij