Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Historia Mijas

Już od czasów prehistorycznych miejsce to było atrakcyjnym terenem dla wielu lokalnych plemion, a także przybyszów zza morza. Dogodne warunki uprawy roślin i łagodny klimat sprawiały, że było to doskonałe miejsce do osiedlenia się. Bogactwa mineralne masywu Mijas stanowiły dodatkową zachętę dla narodów, które znały metody wydobywcze. Do Mijas zaczęli napływać Grecy i Fenicjanie, którzy korzystali z bogatych złóż mineralnych. Na przełomie dziejów miejsce to podlegało także jurysdykcji Rzymian, którzy utrzymywali dość intensywne stosunki handlowe z miasteczkiem. W tym czasie nosiło ono nazwę Tamisa.

Kiedy Imperium Rzymskie było wypierane przez władzę Wizygotów, na podbój ziem południowej Andaluzji szykowali się Maurowie. W zamian za trzecią część płodów rolnych, zwierząt hodowlanych i gospodarskich, pozwolili oni mieszkańcom Tamisa pozostać na jej ziemiach i wyznawać swoje wierzenia. Muzułmanie określali miejscowość jako Mixa, które w późniejszym czasie ewoluowało do miana Mijas.

Kolejnymi osadnikami na ziemiach, które leżą dziś w granicach gminy i miasta Mijas, byli chrześcijanie. Po wielkiej rekonkwiście, przeprowadzonej przez króla Ferdynanda i jego żonę Izabelę, miasteczko przeszło we władanie wyznawców katolickich. Mijas dość długo utrzymało się w rękach muzułmanów, którzy utracili władzę nad miasteczkiem mniej więcej w tym samym czasie, co w Maladze (był to rok 1487).

Mieszkańcy miasteczka, wśród których znaleźć można było przedstawicieli wielu kultur i wyznań, poddali się władzy nowych zwierzchników i przyrzekli służbę chrześcijańskim władcom, za co otrzymali tytuł Muy Leal, co w j. hiszpańskim oznacza bardzo lojalni. Niedługo potem Joanna Kastylijska podniosła miejscowość do rangi Villa - na mocy tej decyzji Mijas uzyskało prawa miejskie oraz przywileje, z których wcześniej mieszkańcy nie mogli korzystać.

Piraci uwielbiali Hiszpanię

Aż do XIX wieku mieszkańcy miasta musieli borykać się z intensywną działalnością piratów, którzy atakowali tę część wybrzeża wyjątkowo często. Agresja ze strony najeźdźców była motywem budowy wielu wież strażniczych i punktów obserwacyjnych, które pozwalały ostrzegać mieszkańców przed zbliżającym się zagrożeniem.

W dziewiętnastym stuleciu miasto pod względem gospodarczym miało się bardzo dobrze. Głównym sektorem, który napędzał lokalną ekonomię było rolnictwo, rybołówstwo oraz przemysł wydobywczy. Miasto słynęło także z produkcji papieru, którą zapoczątkowali przybywający z Walencji przedstawiciele nowo kształtującej się burżuazji miejskiej.

MIASTECZKO-ANDALUZJI-MIJAS

 

Jednym z ważniejszych wydarzeń historycznych XIX wieku było także rozstrzelanie dnia 11 grudnia 1831 roku generała Torrijos, wraz z jego 52 żołnierzami, którzy dziewięć dni wcześniej przybili do brzegów plaży Charcón, przemierzyli Mijas i schronili się w górach, w okolicy Alhaurin de la Torre.

Pomimo budowy drogi między Mijas a Fenguirola w 1873 roku, miasteczko to nadal było miejscem nieco odciętym od świata. Kolejne lata nie były już tak łatwe dla mieszkańców miasta. Wzrastało tu bezrobocie i bieda. Mieszkańcy borykali się także z problemami suszy i nieurodzaju, na czym ucierpiały główne sektory gospodarki.

Dopiero w połowie XX wieku, po powstaniu fabryki azbestu, która miała zmniejszyć bezrobocie na tym terenie, oraz wybudowaniu hotelu, który był wynikiem rosnącej popularności Costa del Sol, Mijas powróciło do szybkiego wzrostu. Turystyka stała się najważniejszym sektorem, a mieszkańcy szybko znaleźli sposoby na to, by przyciągnąć podróżnych do swojego miasta.

Budowa mieszkań i apartamentów w nadmorskich częściach aglomeracji sprawiła, ze do Mijas zaczęło przybywać mnóstwo osób. Choć stała populacja liczy dziś mniej niż 80 tysięcy osób, to w sezonie letnim jest tu o wiele więcej spragnionych słonecznych kąpieli i chłonących śródziemnomorski klimat ludzi.

Zainteresuje Cię również:
przewodnik po Mijas | Pueblos Blancos w Andaluzji | plaże Costa del Sol | feria de Malaga | Fuengirola | plaże Costa del Sol w Andaluzji |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij