Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Guardia Civil to nie Policja

Dzięki skupieniu uwagi na rzetelności w służbie okazało się, że formacja paramilitarna zdaje swój egzamin. Faktycznie przyczyniła się ona w II połowie XIX wieku do zmniejszenia przestępczości w Hiszpanii. Spowodowało to zwiększenie nakładów na rozbudowę struktur i zbudowało przekonanie, że Guardia Civi jest jednym z głównych wyznaczników nowoczesnego państwa. Także pierwsza połowa XX okazała się dobrym sprawdzianem dla funkcjonariuszy GC, którzy uczestniczyli w wielu operacjach i akcjach.

Liczne strajki, niepokoje społeczne, akty terrorystyczne i rewolty, które zatrzęsły społeczeństwem w pierwszych trzydziestu latach dwudziestego stulecia odcisnęły na formacji Straży Obywatelskiej krwawe piętno. Pomimo doskonałej skuteczności w uspokajaniu tłumów oraz egzekucji prawa, należy zaznaczyć, że wielu mundurowych straciło w tym czasie życie. Jeszcze w czasie hiszpańskiej wojny domowej Guardia Civil została rozbita na dwie frakcje – republikańską i narodową.

Pierwsza z nich została szybko wchłonięta przez inne organizacje militarne, druga zaś przetrwała do zakończenia konfliktu, kiedy to przeszła gruntowną reorganizację. Zmianom podlegały najwyższe władze organizacji, a w wyniku rozwoju nowej struktury udało się także włączyć w jej szeregi tzw. Korpus Karabinierów, który od 1829 roku zajmował się walką z przemytnikami na granicach i morzu.

Guardia Civil dziś

Nie ma wątpliwości, że zasługi Guardia Civil na rzecz społeczeństwa hiszpańskiego są ogromne. Mimo to w ciągu ostatnich 50 lat opinia o organizacji i jej funkcjonariuszach nie była najlepsza. Hiszpanie coraz częściej kojarzyli organizację z oszustwami i nadużywaniem władzy przez oficerów. Szczególnie przed wybuchem wojny domowej w Hiszpanii, jak i w czasie dyktatury generała Franco Guardia Civil często wykorzystywana była do walki z przeciwnikami politycznymi, przez co otrzymała łatkę organizacji przestarzałej i niesłużącej dobru całego społeczeństwa.

LIMIT-ALKOHOLU-HISZPANIA

Nie bez wpływu na wizerunek całej struktury miały skandale z udziałem wysoko postawionych oficerów Guardia Civil. Przykładem tego może być spisek i próba dokonania zamachu stanu przez podpułkownika Antonio Tejero, który wraz z grupą wiernych mu funkcjonariuszy wtargnął do parlamentu podczas głosowania nad mianowaniem Leopoldo Calvo-Sotelo premierem rządu.

Miało to miejsce 23lutego 1981 roku – spisek został szybko rozpracowany, a całe wydarzenie otrzymało nazwę próby przewrotu wojskowego 23-F.

Innym świadectwem nieuczciwości niektórych osób powiązanych ze strukturami GC jest osoba premiera Felipe Gonzaleza i jego urzędników, którzy zamieszani są m. in. w ataki na Basków, porwania na terenie Francji czy ataki na osoby podejrzane o szerzenie marksizmu.

Jeden z dyrektorów Guardia Civil został zatrzymany po ucieczce z kraju i osadzony w więzieniu za malwersacje i oszustwa fiskalne, a jeden z dowódców komendantury w Gijón oskarżony został o zatajanie informacji, które mogły ustrzec Hiszpanów przed atakiem terrorystycznym w madryckim metrze (rok 2004).

Pomimo szeregu błędów wizerunek organizacji poprawia się dziś, a wszystko za sprawą walki z terrorystami narodowego ruchu ETA.

Jedziesz do Hiszpanii? To warto wiedzieć

Guardia Civil podzielona jest na jednostki terenowe. Według podziałów na obszary działania możemy wyróżnić Posterunki (Puestos), Kompanie (Compañías), Komendantury (Comandancias) oraz Strefy (Zonas). Zarobki funkcjonariuszy Guardia Civil należą do najniższych spośród wszystkich służb mundurowych w Hiszpanii. Powoduje to, że wielu mundurowych zmuszonych jest mieszkać wraz z rodzinami w przestarzałych i nieprzystosowanych do standardów życia koszarach, tzw. casas cuartel.

HISZPANIA-NARKOTYKI

Funkcjonariusze Guardia Civil noszą zielone mundury. Niegdyś były one koloru niebieskiego, a nieodłącznym elementem ubioru funkcjonariuszy było trójgraniaste nakrycie głowy czarnego koloru.

Dziś kapelusz jest już tylko elementem galowego ubioru funkcjonariuszy.

Jak bumerang wraca do Hiszpanów świadomość, ze Guardia Civil jest ważnym pod względem bezpieczeństwa organem. Pomimo wcześniejszych perypetii, jakie miały miejsce w czasach panowania generała Franco, obywatele kraju coraz częściej przekonują się o skuteczności tej organizacji publicznej.

Dzięki sukcesom w walce z lokalnymi ruchami terrorystycznymi wzrasta nie tylko zaufanie do samych funkcjonariuszy, ale także do osób zarządzających Guardia Civil.

Zainteresuje Cię również:
czytaj dalej o Guardia Civil | kradzieże w Hiszpanii | prostytucja w Hiszpanii | ubezpieczenie nieruchomości w Hiszpanii |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij