0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Gandia znajduje się na wybrzeżu Costa del Azahar (Wybrzeże Kwitnącej Pomarańczy) i położona jest między górami, a morzem. Miejscowość znajduje się ulokowana jest w dogodnej lokalizacji, pomiędzy Walencją a Alicante. Gandia liczy około 80 tysięcy mieszkańców i jest dość sporym miastem. To bardzo atrakcyjna miejscowość, zarówno pod względem turystycznym, jak i warunków pogodowych.
Turyści nie napływają do Gandii masowo, dlatego spełni ona oczekiwania wszystkich poszukujących spokojnego wypoczynku. Mimo to, w miesiącach letnich ciężko znaleźć noclegi w hotelach, które zajęte są przez hiszpańskich i zagranicznych wczasowiczów. Alternatywą mogą być pola kempingowe, La Naranja lub L'Alqueira.
Tym, co zachęca do odwiedzenia Gandii są malownicze krajobrazy – górskie widoki i sady cytrusowych owoców, które roznoszą w powietrzu orzeźwiającą woń. Połączenie kontrastujących ze sobą krajobrazów i łagodny klimat sprawiają, że jest to wymarzone miejsce do odpoczynku o każdej porze roku.
Oprócz sportów wodnych w Gandii popularna jest także górska wspinaczka, a miłośnicy wędrówek mogą wybrać się na spacer wyznaczonymi szlakami. Tutaj też znajduje się Góra Monduvar – wzniesienie o wysokości 841 m n.p.m. Warto pamiętać, iż w każdą sobotę w mieście odbywa się targ, gdzie można zaopatrzyć się w lokalne produkty i poznać bliżej mieszkańców tej malowniczej miejscowości.
Miasto podzielone jest na dwie części, których każdy znajdzie odpowiednie dla siebie atrakcje. Miłośnicy tajemnic i zabytków z pewnością wybiorą się do części Gandia-Miasto, a turyści spragnieni wypoczynku odnajdą go w Gandia-Plaża (Gandia Playa). W tej dzielnicy znajduje się plaża, a także ośrodki turystyczne, bary, restauracje i kluby nocne.
Pałac Borgiów w Gandia
Najwygodniej dotrzeć tu autostradą AP-7, a z miejscowości nadbrzeżnych drogą N-332. Najbliższe lotniska znajdują się w Walencji (dojazd z lotniska zajmuje około godziny) oraz w Alicante (lotnisko El Altet), z którego dotrzemy do Gandii w 1,5 godziny. Bezpośrednio do miasta dotrzemy wypożyczonym samochodem, autobusem lub pociągiem. W mieście znajduje się stacja kolejowa Parc de l'Estació de Gandia linii Silla-Gandia. W tym samym miejscu znajduje się też biuro informacji turystycznej, gdzie zwiedzający mogą dowiedzieć się więcej na temat atrakcji Gandii oraz zaopatrzyć w przewodniki.
To właśnie z Gandii wywodzi się ród Borgiów, kojarzonych głównie z Włochami. W roku 1485 ród ten władał terenami Gandii, które Ferdynand Katolicki dał w lenno księciu Rodrigo, ówczesnemu władcy Borgiów i biskupowi Walencji. W 1492 roku Rodrigo został wybrany na papieża i przyjął imię Aleksander VI. W XV-XVI wieku Gandia była ośrodkiem kulturalnym regionu i jednym z najlepiej prosperujących miast. W XV wieku został tu również założony uniwersytet.
Jednym z najsłynniejszych zabytków tego miasta jest pałac Palacio Ducal de los Borja, powiązany z rodem Borgiów. Pałac został wybudowany w XIV wieku w stylu renesansowym i barokowym.
Swoją siedzibę mieli tu dożowie (książęta) rodu Borgiów. Pałac na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany, co spowodowało, że stracił nieco na tajemniczości, ale nadal zachwyca swoim historycznym klimatem. Obecnie można tu zwiedzać eksponaty Muzeum. Tym, co w zamku najbardziej przykuwa uwagę zwiedzających jest ceramiczna posadzka z roku 1510.
Barwniki użyte do stworzenia kafli pochodzą z ówczesnych roślin, które wyginęły na przestrzeni wieków. Z dawnych czasów zachowały się też sosnowe okiennice i sufit. Komnaty i sale zamku stylizowane na czasy, kiedy w pałacu toczyło się życie, pozwalają turystom na swoistą podróż w czasie. We wspomnianym Muzeum można podziwiać ekspozycje poświęcone Franciszkowi Borgia, który uważany jest za świętego. Urodził się w 1510 roku, był czwartym księciem z rodu Borgiów i giermkiem królowej. Franciszek znany był ze swojej obietnicy wstąpienia do zakonu jezuitów w przypadku, kiedy zostanie wdowcem. Dotrzymał złożonych ślubów i po śmierci swojej żony został zakonnikiem. Zwiedzający mogą zapoznać się z jego obrazami, pracami i książkami z domowej kolekcji.
Muzeum można zwiedzać od października do końca marca w godzinach 10.00-13.30 oraz 15.00-18.30 (od poniedziałku do soboty). W sezonie (kwiecień-wrzesień) pałac jest czynny dla zwiedzających w godzinach 10.00-13.30 oraz 16.00-19.30 (od poniedziałku do soboty), a w niedziele i święta od 10.00-13.30. Bilet wstępu kosztuje 7 euro, a bilet ulgowy to koszt 6 euro. Na miejscu można skorzystać z usług przewodnika.
Warto wybrać się na spacer po malowniczych uliczkach starego miasta Gandii, by zobaczyć kolegiatę Santa Maria. Została ona zbudowana w miejsce meczetu z 1250 roku. Fascynujące są tzw. Drzwi Apostołów, na których w swoim pierwotnym stanie ulokowane zostały rzeźby autorstwa Formenta Damia. Tytuł kolegiaty świątynia otrzymała w 1499 roku przez papieża Aleksandra VI. W 1520 roku została przebudowana na styl barokowy. Kościół można zwiedzać w godzinach odbywanych się tam mszy świętych.
Na fotografii klasztor San Jeroni de Coltaba w Gandia
Na wzniesieniu, nieopodal Gandii, można podziwiać klasztor hieronimitów San Jeroni de Coltaba. To budynek powstały z połączenia stylu gotyckiego, renesansowego i neoklasycznego. Wybudowano i przebudowywano go na przestrzeni XIV – XVIII wieku. Klasztor pierwotnie miał służyć jako twierdza chroniąca mnichów przed piratami. W XVI wieku swoje schronienie w klasztorze znaleźli mnisi klasztoru Hieronima, którzy przebywali tu z protekcji rodu Borgia. Klasztor został wtedy przebudowany.
Zwiedzanie klasztoru zajmuje około 1-1,5 godziny. Budynek jest dostępny dla zwiedzających poza sezonem (wrzesień-czerwiec) tylko w soboty i niedziele o godzinie 11.30. Latem (lipiec-sierpień) klasztor można zwiedzać w soboty o 11.30 i 18:00, a także w niedziele o 11.30. Zwiedzanie możliwe jest tylko z przewodnikiem. Cena wstępu dla osoby dorosłej to 4 euro (bilet ulgowy kosztuje 3,50 euro).
W Muzeum Archeologicznym można zgłębić tajemnice prehistorycznych i starożytnych ludów, podziwiając wytwory ich kultury z regionu La Safor i Gandii. Szczątki pochodzą z epoki paleolitu i żelaza, a znalezione zostały w jaskini Parpalló. Muzeum Archeologiczne zostało oficjalnie otwarte w 1972 roku, w starym budynku szpitala Sant Marc. Czynne jest od września do czerwca w godzinach 10.00-14.00 oraz 15.00-19.00 (od wtorku do soboty). W lipcu i sierpniu można je zwiedzać w godzinach 10.00-14.00 oraz 16.00-20.00, również od poniedziałku do soboty. W niedziele Muzeum czynne jest od 10.00-14.00. Bilet normalny kosztuje 2 euro, a ulgowy 1 euro.
Poszukujący wrażeń mogą wybrać się do Kasyna w Gandii (Gandia Palace Casino), które znajduje się na Playa de Gandia i czynne jest całą noc. Gandia to miasto pełne zabytków, a gdy już wszystko zobaczymy możemy wybrać się na plażę, która znajduje się niedaleko centrum miasta.
Plaże Gandii to prawie 6 km miękkiego piasku, Wyróżnione są błękitnymi flagami, które stanowią gwarancję ich czystości i najwyższej jakości. Na północ od centrum znajduje się największa i najbardziej popularna plaża w Gandii – Playa Nord. To raj dla szukających komfortu i niezakłóconego wypoczynku przy morskiej toni. Piasek jest miękki i złocisty, a woda dość płyta i czysta. Amatorzy plażowych sportów mogą zaznać uciechy z gry w piłkę plażową na specjalnych boiskach. Ci, którzy nie chcą tracić czasu na kąpielach słonecznych w Gandii odnajdą doskonałe warunki do sportów wodnych.
Miejscowość zachęca amatorów surfingu, windsurfingu, kitesurfingu czy żeglowania (jest tutaj klub żeglarski). W miesiącach letnich plaża cieszy się powodzeniem głównie u urlopowiczów z Hiszpanii, a zaraz przy plaży ulokowane są apartamenty mieszkalne. Tutaj też znajdują się restauracje i bary, w których można skosztować lokalnych przysmaków, a wieczorem spędzić miło czas przy mocniejszym trunku. Odwiedzając Gandię nie można odmówić sobie lokalnego dania fideua, czyli odmiany paelli, podawanej z makaronem zamiast ryżu. Warto też spróbować potrawy gamba amb bleda (krewetki z boćwiną), a do tego zamówić sok ze świeżych pomarańczy – jego smak zdecydowanie różni się od tych, które można zakupić w sklepie.
Plaża w Gandia
W Gandii znajduje się też zaciszna plaża dla naturystów - Playa Alhuir, gdzie w prawdzie wypoczywa mniej osób, ale każdy czuje się tutaj swobodnie. Inne plaże Gandii to Venecia i Rafalcaid, ulokowane w otoczeniu wydm. Zachwycają naturalnymi krajobrazami i turkusową wodą.
Gandia, z racji swojego położenia i wpływów z Walencji, obchodzi równie hucznie Las Fallas (16-19 marca). Mimo to, odbywają się tutaj również święta powiązane z lokalną tradycją m.in. święto ku czci Virgen del Carmen (16 lipca), Noc Świętego Jana (24 czerwca), święto na cześć patrona Gandii św. Franciszka Borja, które trwa tydzień od 29 września do 3 października. Ponadto Gandia zachowała swoje korzenie i nadal jest miastem o znaczeniu kulturalnym. Odbywa się tutaj wiele uroczystości takich jak konkursy literackie przyznawane przez Universitat d'Estiu czy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Klasycznej.
Zainteresuje Cię również:
więcej informacji o Gandia | Costa Azahar w Hiszpanii | Walencja | historia Hiszpanii |
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.