Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

El Paseo Nuevo w San Sebastian

El Paseo Nuevo w San Sebastian

San Sebastian to baskijskie miasto położone na północnym wybrzeżu Hiszpanii. Panują tu doskonałe warunki do rozwoju turystyki – są tutaj ciepłe i piaszczyste plaże, wśród których znajdziemy jedną z najpiękniejszych plaż miejskich Europy, wiele atrakcji, muzeów oraz zabytkowe uliczki w starym centrum. Niewątpliwie jest to miejsce, do którego warto udać się, nie tylko po to, by wypocząć, ale i aktywnie spędzić dzień. Jednym z wartych uwagi miejsc, które przyciągają każdego roku wielu turystów do San Sebastian, jest promenada El Paseo Nuevo.

Miejsce to, choć piękne, charakteryzuje się dwojaką naturą. Latem stanowi doskonałe miejsce do podziwiania zatoki i zabudowań miejskich oraz plaży La Concha, czy wzgórza El Monte Igueldo. Zimą natomiast staje się miejscem wręcz niebezpiecznym, gdzie morskie fale rozbijają się o murowany brzeg promenady, mocząc głowy i ubrania niemal każdego, kto zdobędzie się na odwagę i przejdzie wzdłuż słynnej El Paseo Nuevo. Jest to miejsce szczególne także ze względu na sąsiedztwo wielu atrakcyjnych dla turystów miejsc. Słowem – będąc w San Sebastian grzechem byłoby nie przyjść na El Paseo Nuevo, by podziwiać jego zmienną naturę.

San Sebastian dla turystów

El Paseo Nuevo oraz inne atrakcje czekają na turystów w mieście San Sebastian. To dość sporych rozmiarów miasto liczące ponad 180 tysięcy mieszkańców jest doskonale przygotowane na spotkanie z turystami. Istnieje tutaj wiele obiektów handlowo – usługowych, które kuszą swoimi luksusowymi udogodnieniami czy tanimi noclegami. Do San Sebastian ściągają turyści z najbardziej odległych zakątków świata, a to wszystko między innymi z powodu niezwykłego krajobrazu, jaki rozpościera się tutaj niemal z każdego zakątka wybrzeża należącego do granic miasta.

Przyjeżdżając nad wybrzeże Zatoki Baskijskiej w San Sebastian nie da się nie skusić na spacer wzdłuż tutejszego wybrzeża. Spacerom sprzyjają wszechobecne deptaki, które przeszywają nadmorskie tereny wzdłuż i wszerz. Nawet pobliskie skalne wzgórza, które w malowniczy sposób wtopione są w morskie tonie, posiadają sieć ścieżek, którymi można zwiedzać tutejsze tereny lub podziwiać panoramę miasta z punktu widokowego. Niezwykłe pejzaże to jedna z największych atrakcji pieszych wędrówek po wybrzeżu San Sebastian. W trakcie jednej z nich można odwiedzić El Paseo Nuevo – jedną z najpopularniejszych promenad w mieście.

Dawno temu u podnóża Urgull

El Paseo Nuevo to promenada, która prawdopodobnie istnieje tu już od XI wieku. Chociaż domyślać się można, że jej wygląd w niczym nie przypominał dzisiejszej, bezpieczniejszej i bardziej estetycznej promenady, już w czasach średniowiecza odgrywać ona mogła ważną rolę w obronności miasta. Wzgórze Urgull od dawnych czasów, aż do pierwszego ćwierćwiecza XX stulecia miało charakter militarny, a mieszcząca się tam baza oraz punkt obserwacyjny stanowiła ważny element strategii obrony San Sebastian.

Turystyczna historia El Paseo Nuevo rozpoczyna się na początku lat 20-tych XX wieku, kiedy to Ministerstwo Wojny hiszpańskiego królestwa odstąpiło miastu San Sebastian teren dzisiejszego El Monte Urgull. Od tego momentu całe wzgórze stało się atrakcją dla przybywających tu w coraz liczebniejszej grupie turystów.

FALE-MORSKIE
Paseo Nuevo w San Sebastian podczas sztormowej pogody

Widok z El Paseo Nuevo

Na wybrzeżu miejskim wiele jest miejsc, z których podziwiać można pobliską wyspę Isla de Santa Clara i inne miejsca godne polecenia w San Sebastian. Ponieważ główna zatoka miejska nad brzegiem morza przypomina swoim kształtem nieregularny okrąg, gdziekolwiek się nie wybierzemy: czy na położony na zachodzie El Monte Igueldo, czy zlokalizowany na wschodnim krańcu zatoczki El Monte Urgull, zawsze w zasięgu wzroku będziemy mieć niemal całą panoramę wybrzeża. Najlepszym jednak punktem do obserwacji miejskich zabudowań, słynnej plaży La Concha czy niezwykle pięknego latem, zimą zaś tajemniczego morza, jest El Paseo Nuevo.

Promenada El Paseo Nuevo znajduje się we wschodniej części zatoki, u podnóża wzgórza Urgull, tuż przy miejskim Akwarium. Jest to doskonałe miejsce nie tylko do obserwacji pozostałej części zatoki, ale także bardzo dobry punkt do podziwiania działania fal morskich. Znajdujący się tutaj falochron rozbija fale, które trafiają na opór z wielką silą. Jest ona tak duża, że falochron na El Paseo Nuevo potrafi wzbić falę na wysokość ponad 10 metrów. Przy wietrznej pogodzie nie jest trudno o zmoknięcie. Mimo wszystko, perspektywa mokrych ubrań nie zniechęca turystów, którzy nawet zimą nie potrafią odmówić sobie spaceru wzdłuż tej promenady.

Infrastruktura

El Paseo Nuevo to promenada, której średnia szerokość wynosi niecałe 15 metrów. Miejsca jest tu na tyle dużo, że funkcjonuje tutaj linia komunikacji miejskiej. Autobus linii 39 zabiera stąd turystów i mieszkańców codziennie o regularnych porach. Dodatkowo do dyspozycji turystów oddano szeroki deptak zabezpieczony barierką, aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że niezastosowanie się do zasad bezpieczeństwa grozi wypadkiem, zwłaszcza w dni, kiedy fale na morzu są większe niż na co dzień.

MORZE-HISZPANIA
Wściekłe fale uderzają w falochrony Paseo Nuevo

Deptak jest doskonale oświetlony – wieczorem można spokojnie wybrać się na ożywczy spacer wzdłuż falochronu przez El Paseo Nuevo. Są tu także ławeczki, dzięki którym turyści mogą przysiąść na chwilę i napawać się widokiem morza. W spokojniejsze dni warto wybrać się tutaj na kilka godzin z ulubioną książką. Popołudnie z książką daje jeszcze lepszy rezultat, gdy poczekamy do zachodu słońca. Ten prezentuje się na El Paseo Nuevo szczególnie urokliwie.

Nieostrożność

Do pewnego czasu przebywanie na falochronie nie było zabronione. Zagrożenie, jakie stwarzają fale uderzające z wielką siłą w falochron istnieje realnie, o czym mogła przekonać się społeczność San Sebastian już kilkukrotnie. Podczas silnych fal na morzu falochrony nie zdołały zapobiec wdarciu się wody na ląd, w wyniku czego zdarzało się, że turyści pod wpływem masy wody przewracali się doznając kontuzji, złamań i stłuczeń. Zdarzyło się także, że w wyniku niekorzystnej aury kilka osób straciło tu życie.

Jedną z osób, która za spacer po El Paseo Nuevo zapłaciła najwyższą cenę był młody mężczyzna, który w sierpniu 2013 roku został uderzony kamieniem z osuwającej się ze stoku El Monte Urgull. Wypadek ten sprawił, że rada miasta San Sebastian postanowiła wyłączyć z ruchu El Paseo Nuevo, by wykonać niezbędne zabezpieczenia, które zapobiegną podobnym zdarzeniom w przyszłości. Wykonanie niezbędnych instalacji pochłonęło budżet w wysokości 200 tysięcy Euro. Od 13 września El Paseo Nuevo jest ponownie otwarte dla turystów, którzy mogą dziś cieszyć się widokami i niesamowitym klimatem tego miejsca.

SZKODY-WYRZADZONE-PRZEZ-MORZE
Po sztormie czas na sprzątanie szkód wyrządzonych przez fale

Co potem?

Po odwiedzeniu El Paseo Nuevo warto wybrać się do pobliskiego Akwarium, w którym podziwiać można podwodny świat w całej jego okazałości. Akwarium przy Urgull to jedno z najnowocześniejszych mini oceanariów w Europie. Będąc tutaj trudno jest nie wspiąć się na szczyt wzgórza, by podziwiać znajdujący się u samej góry posąg Jezusa – jeden z charakterystycznych punktów w panoramie miasta San Sebastian.
Przyjeżdżając tutaj warto odwiedzić choć na chwilę niezwykłą promenadę El Paseo Nuevo, by poczuć klimat prawdziwie nadmorskiej miejscowości. Warto przyjść tu chociażby po to, by choć raz zostać spryskanym morską wodą, która od lat nieprzerwanie próbuje bezskutecznie sforsować umocnienia El Paseo Nuevo.

Zainteresuje Cię również:
Oceanarium w San Sebastian | sprawdź pogodę w San Sebastian | hotele w San Sebastian | Kraj Basków przewodnik |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij