Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

El Monte Urgull w San Sebastian

El Monte Urgull w San Sebastian - miejski park pełen wrażeń

Bardzo trudno jest dziś przyciągnąć uwagę turysty do konkretnego miejsca na mapie. Kurorty i miasta bogate w zabytki dwoją się i troją, by przeciętny zjadacz chleba zainteresował się ofertą turystyczną i dokonał wiążącego wyboru. Są jednak miejsca, których nie trzeba reklamować, a ich bogactwo atrakcji zaskoczyć może niejednego doświadczonego włóczykija.

Czy jeden park miejski może zaspokoić ciekawość turysty i zająć go na cały dzień? Okazuje się, ze może. Najlepszym tego przykładem jest znajdujący się w jednym z najsłynniejszych miast turystycznych Hiszpanii San Sebastian (Donostia). El Monte Urgull w San Sebastian, bo o nim mowa, znajduje się na jednym z przybrzeżnych wzgórz miasta i oferuje zwiedzającym szerokie spectrum możliwości spędzenia wolnego czasu.

O wzgórzu

El Monte Urgull znajduje się w San Sebastian – jednym z najsłynniejszych hiszpańskich kurortów, zlokalizowanym na terytorium baskijskiej prowincji Gipuzcoa, której jest stolicą. Co roku do liczącego ponad 185 tysięcy mieszkańców miasteczka zjeżdżają się turyści w liczbie kilku milionów. Część z nich na pewno nie ominęła El Monte Urgull w swoim planie podróży. Trudno im się dziwić, skoro znajduje się tam tak wiele znakomitych atrakcji. Wśród nich znajdziemy między innymi dawne fortyfikacje, które świadczą o historycznej funkcji tego miejsca.

Lokalizacja wzgórza, na którym mieści się miejski park San Sebastian, jest idealna do obrony miasta. Stanowiska strzelnicze znajdujące się na El Monte Urgull zwrócone są bezpośrednio w kierunku zabudowań miejskich i w przypadku ataku stałyby się doskonałym stanowiskiem obrony wzgórza. Znajdziemy tutaj nieczynne już, jednak równie dobrze, co wiele lat temu prezentujące się armaty skierowane wprost na San Sebastian. Jakie inne atrakcje czekają na nas w El Monte Urgull?

URGULL-GORA-SAN-SEBASTIAN
Wzgórze Urgull w San Sebastian

Akwarium

Choć nie można raczej nazwać go oceanarium, niewątpliwie jest to jedno z najciekawszych akwariów w Europie. Nie jest to typowy obiekt, w którym można obserwować zwierzęta w ich podwodnym świecie. Akwarium zlokalizowane na El Monte Urgull w San Sebastian to coś znacznie więcej.
Obiekt, o którym mowa należy do jednych z najnowocześniejszych w Europie i w jego ramach prowadzone jest Muzeum Morza. Projekty prowadzone przez inicjatorów Akwarium oraz pracowników Muzeum skupiają w swoich kręgach największe autorytety badawcze.

Jedną z głównych atrakcji Akwarium jest tunel zbudowany z powłoki akrylowej (El Tiburonario). Obiekt ten jest w pełni przezroczysty. Oznacza to, że w promieniu 360 stopni można obserwować przez niego podmorskie życie. Odwiedzenie tego miejsca sprawia podobne wrażenie o nurkowanie pod wodą, a każdy, kto trafi w to miejsce może podziwiać w ten niecodzienny sposób między innymi różnej wielkości okazy rekinów.

Zamek La Mota

Tak, jak większość miast hiszpańskich, tak samo San Sebastian ma swoje korzenie w wielokulturowej historii. Pozostałością po dawnych dziejach tych ziem jest zbudowana w XII wieku fortyfikacja i zamek La Mota. W tamtym czasie tereny dzisiejszego San Sebastian, lub raczej baskijskiego Donostia, leżały w zasięgu wpływów chrześcijańskich. Katoliccy królowie terenów północnej Hiszpanii budowali wtedy potęgę militarną przeciwko siłom muzułmanów, których wpływy sięgały południowych części Półwyspu Iberyjskiego.

Zamek La Mota został wzniesiony na wzgórzu El Monte Urgull przez króla Don Sancho El Mayor z Nawarry. Przez setki lat i zmieniających się rządów zamek przechodził wciąż z rąk do rąk, po czym stracił już swoją dawną świetność. Dzisiejszy stan jest efektem wielu lat prac renowacyjnych. Mieszczą się w nim trzy kaplice.
W 1950 roku na szczycie postawiony został pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa (la estatua del Sagrado Corazón). Ogromną statuę widać nawet z dużej odległości i w ciągu kilkudziesięciu lat zdążyła ona stać się jednym z symboli miasta.

Brytyjski cmentarz

Ponieważ El Monte Urgull w San Sebastian jest miejscem, które podlegało dość intensywnym działaniom wojskowym, znajdziemy tutaj także świadectwo dawnych walk i wojen. Jednym z nich jest brytyjski cmentarz, na którym pochowani są angielscy żołnierze. Wojacy zginęli w walkach w 1813 roku, choć na cmentarzu znaleźć można groby i mogiły także z późniejszych lat.

WIDOKI-MONTE-URGULL
Widoki z Monte Urgull w San Sebastian

Club Naútico

Innym ciekawym obiektem, znajdującym się bezpośrednio na El Monte Urgull w San Sebastian, jest Club Naútico. Jest to awangardowy budynek, który powstał w latach 30-tych XX wieku. Dziś mieści się w nim siedziba związku żeglarskiego.
Ciekawostką jest, że obiekt ten należy do 10 najbardziej reprezentatywnych budynków architektury racjonalistycznej w Europie. Zaprojektowany przez architektów Aziprua i Labayena budynek to nie lada atrakcja nawet dla osób, które nigdy wcześniej nie interesowały się architekturą.

Parte Vieja

Choć gołym okiem nie widać gdzie znajdowało się historyczne stare miasto, w rzeczywistości zajmowało ono tereny u podnóża El Monte Urgull. Porte Vieja to w wolnym tłumaczeniu właśnie Stare Miasto. Aż do 1863 roku było ono otoczone murami i dopiero wtedy zdecydowano się je wyburzyć, aby uzyskać swobodne połączenie ścisłego i historycznego centrum z pozostałą częścią San Sebastian.

W Porte Vieja znajdziemy malowniczy port rybacki oraz budynki położone tuż u podnóża wzgórza El Monte Urgull. Są one właściwie efektem nowej architektury, która powstała tutaj po demilitaryzacji wzgórza. W 1924 roku tereny te zostały odsprzedane przez Ministerstwo Obrony Hiszpanii władzom miasta San Sebastian.
Porte Vieja to dziś atrakcyjna turystycznie dzielnica miasta. Znajduje się tutaj wiele punktów handlowo usługowych, a turystyce sprzyja klimat południowego miasteczka – urzekającego ciasną zabudową oraz starymi kamieniczkami, w których zaklęty jest czar baskijskiego miasteczka.

Bateria Gobernador

Jest to kameralna biblioteczka i miejsce spotkań dla dzieci. Szczególnie w godzinach wieczornych można tu trafić na różnego rodzaju venty i wydarzenia skierowane do najmłodszych.

Mollaberria Kalea

Ta część miasta San Sebastian obfituje w miejsca, które świadczą o dawnej historii tego miejsca. Jednym z takich świadectw jest Mollaberria Kalea – promenada utworzona z dawnych murów obronnych miasta. Wzdłuż niej każdego dnia spaceruje wielu turystów. Zaletą tego miejsca są niewątpliwie widoki rozpościerające się wokoło. Z jednej strony turyści mają doskonały widok na port rybacki wraz z jej łodziami i żaglówkami. Z drugie natomiast rozpościera się widok na słynną plażę Playa La Concha oraz znajdujące się w jej pobliżu zabudowania infrastruktury turystycznej.

Z byłych murów miasta widać także położone po drugiej stronie wzgórze El Monte Igueldo oraz malowniczą wyspę skalną porośniętą krzewami i drzewami – Isla de Santa Carmen. Dawne mury pod El Monte Urgull w San Sebastian zostały dodatkowo wzmocnione i przystosowane do ruchu turystycznego. W sezonie letnim często znaleźć tu można liczne stragany i stoiska z pamiątkami.

MONTE0URGULL-WJAZD-NA-NARTOROLKACH
Wjazdem na górę Urgull można poprawić swoją tężyznę fizyczną

El Monte Urgull to doskonałe miejsce na wycieczkę zarówno samotną, jak i rodzinną. Jest tu tak wiele atrakcji i ciekawych miejsc, że jeden dzień może nie wystarczyć, by poznać wszystkie sekrety tego wzgórza. Ci, których wycieczki i zwiedzanie przyprawi o zmęczenie, mogą udać się na pobliską plażę miejską, by tam zregenerować siły i wypocząć w słońcu.

Zainteresuje Cię również:
akwarium w San Sebastian | stare miasto San Sebastian | wyspa Santa Clara w San Sebastian | Kraj Basków strona główna przewodnika |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij