Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

El Greco z Krety

El Greco

Mówi się, że hiszpańska ziemia okazywała się niezwykle szczodra, jeśli chodzi o słynne osobistości ze świata kultury i trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem, spoglądając na to, jak wielu utalentowanych artystów, niezależnie od dziedziny jaką się oni zajmowali, pochodzi lub pochodziło właśnie z Hiszpanii. W szczególności zaś, niezwykłe szczęście ma Hiszpania do przedstawicieli malarstwa, których sława wychodziła poza ojczyznę i obiegała cały świat.

Bez względu na to, jaki nurt malarski reprezentowali słynni hiszpańscy malarze, ich dzieła w wielu przypadkach stawały się kanonami, swego rodzaju wzorcami, którymi inspirowali się inni malarze, pragnący nawiązać do twórczości mistrzów takich jak Picasso, Luis de Morales, Rafael Castro Ordones, czy Oscar Domingues. Do tego znakomitego grona, koniecznie należy zaliczyć jeszcze jedną postać.

Postać o tyle intrygującą i paradoksalną, że ani nie urodziła się w Hiszpanii, ani nie zachwyciła współczesnego jej świata swoim dorobkiem artystycznym, a mimo to dzisiaj, wymieniana jest jednym tchem z wielkimi mistrzami hiszpańskiego malarstwa. Mowa oczywiście o El Greco – wielkim mistrzu, na którego talencie poznano się dopiero wiele lat po jego śmierci.

MUZEUM-EL-GRECO-TOLEDO
Muzeum El Greco w Toledo

Malarz, którego odkryto na nowo

W świecie sztuki fakt, że dany artysta doceniany jest dopiero po śmierci, za życia zaś pozostaje często całkowicie anonimowy, nie jest niczym niezwykłym. Zazwyczaj dotyczy to wielkich mistrzów, którzy po prostu przerastali swoją epokę, zarówno talentem, jak i wizją artystyczną. W świecie utartych schematów i wypracowanych wzorców doskonałości, często nie ma miejsca na kreację, czy artystyczne wyrażanie samego siebie w sposób inny, niż przyjęty w ogólnej konwencji.

W tym tkwił główny powód, dla którego twórczość El Greco i jego prace, nie cieszyły się wielką popularnością i zostały zapomniane tak samo jak ich autor. Drugie życie dane im zostało dopiero cztery wieki po śmierci artysty, a rozmach, z jakim El Greco „wrócił do świata żywych” był absolutnie imponujący. Współcześni krytycy sądzą nawet, że pod względem talentu i artystycznej wrażliwości El Greco przewyższał nawet samego Pablo Picasso, choć temu akurat wyobraźni i ducha artystycznego odmówić nie można.

El Greco z Krety

Prawdziwe imię i nazwisko malarza brzmi Dominikos Theotokopulos. Urodził się w 1541 roku. Miejsca jego urodzenia dokładnie nie da się ustalić, jedne źródła podają, że urodził się w mieście Fodele, inne wskazują na Kandię, na Krecie. Grecja to kraj, w którym młody artysta spędza swoje dzieciństwo i młode lata. Potem wyjeżdża – najpierw do Wenecji, by doskonalić swój malarski warsztat pod okiem samego Tycjana, potem do Rzymu, gdzie zatrzymuje się na dworze jednego z kardynałów.

Tam z kolei poznał twórczość Michała Anioła. Możliwość obcowania z tak wielkimi mistrzami malarstwa i rzeźby w dużym stopniu wpływa na twórczość młodego malarza, który nie tylko czerpie z dorobku i talentu mistrzów, ale nie szczędzi im słów krytyki, oceniając ich styl jako zbyt egzaltowany. Jednak wpływy Tycjana, Tintoretta, Michała Anioła czy Rafaela Santi, na zawsze wpłynie już na malarskie dokonania El Greco.

Utalentowany malarz opuszcza Rzym w 1577 roku, z uwagi na swój konfliktowy charakter i ogromną ambicję, która prowokuje spory z innymi artystami. Charakter El Greco ma również wpływ na jego malarstwo, przez co wiele jego obrazów przesyca niespokojny styl. Malarz osiada w Hiszpanii, w Toledo. To właśnie tu spędza czas aż do swojej śmierci w 1614 roku. Przez 37 lat życia w Hiszpanii, El Greco tworzy swoje największe dzieła i choć jego sztuka nie cieszy się popularnością, to właśnie hiszpański okres jego kariery w późniejszej ocenie mieć będzie największy wpływ na renomę i wielki renesans twórczości El Greco.

Religia przede wszystkim

Cała twórczość El Greco, od początku do końca, nierozerwalnie złączona jest z religią chrześcijańską, jednak przegląd twórczości artysty pozwoli dojść do wniosku, że poglądy religijne malarza ewoluowały wraz z jego dorastaniem. W początkowym okresie swojej artystycznej działalności, jeszcze w Grecji, El Greco tworzy ikony. Z czasem jednak jego twórczość zaczyna przepełniać mistycyzm, a obrazy coraz bardziej mają znamiona ekstazy religijnej.

ŚWIĘTY-SEBASTIAN-EL-GRECO-MUZEUM-PRADO-MADRYT

El Greco maluje głównie sztukę sakralną, a jego prace charakteryzują przede wszystkim dwie nadrzędne cechy: niezwykle intensywna kolorystyka, co sprawia, że prace są żywe i nie sposób przejść obok nich obojętnie, a także wysoki stopień ekspresji, tak w treści jak i w formie. Kolejnym ważnym wydarzeniem, które ma wielki wpływ na twórczość artysty jest kontrreformacja. Tematyka religijna przenika i wypełnia prace malarza, sprawiając, że współcześnie jest on zaliczany do grona największych twórców malarstwa religijnego, nie tylko w Hiszpanii, ale i na całym świecie.

Jedyny obraz na polskiej ziemi

El Greco w swojej karierze namalował setki obrazów, spośród których zaledwie jeden znajduje się w Polsce. Jego tytuł to „Ekstaza świętego Franciszka”, a znajduje się on w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Obraz charakteryzuje się jakże typowym dla twórczości El Greco niepokojem i żywą kolorystyką, a postać św. Franciszka nawiązuje do motywu przewodniego wielu prac artysty, którym jest uniesienie religijne.

Krytycy doceniają twórczość mistrza i rozmach z jakim malował on swoje obrazy. Poza tematyką religijną, która w największym stopniu przepełniała jego artystyczny dorobek, malował on również portrety, choć nie na tak szeroką skalę jak obrazy sakralne. Jest on autorem słynnego portretu pod tytułem „Dama w futrze”, który prawdopodobnie przedstawia jego żonę i matkę jego syna, Jorge Manuela. Potomek El Greco również był malarzem, a wpływ ojca mocno uwidaczniał się w jego pracach, tak jak styl innych mistrzów widoczny był w pracach El Greco. Jednak ani dorobek artystyczny, ani talent syna nie były tak wielkie jak ojca.

Rzeźba i wpływ Michała Anioła

Wpływ Michała Anioła widoczny jest głównie w zamiłowaniu do architektury i rzeźby, głównie sakralnej. El Greco oprócz malarstwa, zajmował się także rzeźbiarstwem i projektowaniem obiektów, zazwyczaj rzeźby były integralnymi elementami projektowanych przez niego budynków. Mimo, że stanowiły one śladową część działalności artystycznej El Greco, to inspiracje twórczością Michała Anioła są aż nadto widoczne.

Przywrócony blask

W obliczu tak fascynującej i bogatej w wielkie wydarzenia kariery artystycznej, tym bardziej dziwi fakt, że prace El Greco nie wzbudzały większego zainteresowania ani za życia malarza, ani długo po jego śmierci. Przez długie dekady nie widziano w nich niczego nadzwyczajnego, do czasu, kiedy nowe prądy w sztuce zaczęły wypierać klasyczne nurty. Przez Europę przetoczyła się artystyczna transformacja, która swój kulminacyjny moment miała w drugiej połowie XIX wieku.

TOLEDO-EL-GRECO-CASA

Do głosu zaczęli dochodzić młodzi malarze, który stawiali na ekspresję i wyraźny przekaz, często wykraczający poza przyjęte ogólnie ramy i konwencje. Operowali kolorem w sposób niezwykle swobodny, czym nawiązywali do twórczości El Greco. Jak się okazało, robili to całkowicie świadomie.

Pokolenie wspaniałych artystów, genialni malarze, tacy jak Pablo Picasso, Jackson Pollock i inni mistrzowie abstrakcji, na nowo odkryli twórczość El Greco. Jego prace stały się niezwykle aktualne i doskonale nawiązywały do nowych trendów, które zaszczepiali młodzi wówczas malarze. Nic więc dziwnego, że dla wielu z nich El Greco, tworzący kilkaset lat wcześniej, stał się wzorem. Wzorem formy, treści i doboru środków wyrazu. To oni nadali temu słynnemu artyście „drugie życie”, a jego pracom przywrócili dawny blask.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij