Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Callela

Callela – turystyczny raj na ziemi

Na współczesnej mapie Europy znaleźć można miejsca, które wyróżniają się spośród innych. Jedne słyną ze swojej historii, jeszcze inne ze współczesnych dokonań lub naturalnych krajobrazów, kolejne stanowią centrum elit kulturalnych czy biznesowych. Istnieją także miasta, które pod każdym względem wydają się być idealnym miejscem do wypoczynku – zarówno aktywnego, jak i biernego. Jednym z takich właśnie miejsc jest hiszpańska Callela. Oddalone zaledwie 56 kilometrów od centrum Barcelony miasto posiada wszystkie zalety turystycznego centrum. Jest to tak wzorcowa miejscowość, że trudno byłoby dziwić się, gdyby w podręcznikach przedstawiano ją jako model i niedościgniony wzór. Co sprawia, że Callela jest idealnym miejscem do wypoczynku?

Idealne połączenie

Choć Callela położona jest tuż nad brzegiem Morza Śródziemnego, wyjątkowa lokalizacja na Costa Brava (właściwie Costa de Maresma) nie jest jej jedyną zaletą. Turystyczny charakter nie byłby tak mocno zaakcentowany, gdyby miasto nie miało tak doskonałego połączenia z pobliskimi miejscowościami. Chodzi tu głównie o stolicę Katalonii – Barcelonę. Wystarczy bowiem rzut kamieniem, by znaleźć się w samym sercu tętniącego życiem miasta. Znakomita lokalizacja i bliskość dużej metropolii sprawiają, że Callela bywa punktem wypadowym wycieczek kulturoznawczych do innych miast.
Samo miasto wydaje się być idealne właśnie do tego typu wypoczynku – zarówno aktywnego jak i biernego. Piękne, piaszczyste plaże o długości ponad 3 kilometrów w sezonie letnim przeżywają istne oblężenie. Nic dziwnego, skoro ta część wybrzeża oferuje doskonałe warunki do pływania oraz nurkowania. W wietrzne dni można także spróbować windsurfingu i kitesurfingu. Na uwagę zasługuje fakt, że Callela udaje się rzecz nieprawdopodobna – połączenie turystycznego kurortu z miastem o bogatych tradycjach i wspaniałej architekturze. Mimo, że obecnie Callela każdego dnia przygotowana jest na przyjęcie 14000 gości we wszelkiego rodzaju hotelach i miejscach noclegowych, a mury miasta zwiedza rocznie ponad ćwierć miliona turystów, w mieście nadal wyczuwalna jest atmosfera typowego miasteczka katalońskiego. To właśnie połączenie wielu zalet sprawia, że miasto stanowi naprawdę wyjątkowy punkt na mapie nie tylko Hiszpanii, ale i Europy.

Jak to się zaczęło?

Historia miasta sięga XIV wieku, kiedy po raz pierwszy teren ten zamieszkiwała spora ilość osób. Wcześniej na terenie miasta rozlokowane były małe wioski rybackie i kupieckie, które nie stanowiły części jednej wspólnoty. Miejsce, gdzie dziś rozpościera się panorama miasta Callela było nawet obiektem zainteresowań starożytnych Rzymian, których ślad – willę zbudowaną z kamienia, odnaleziono niedawno w okolicach miejskiego szpitala. Pomimo wcześniejszej obecności osad, nazwa Callela pojawiła się po raz pierwszy w XII wieku, kiedy pod wpływem niebezpieczeństwa ataku przez Saracenów rybacy zaczęli osiedlać się w pobliżu ujścia rzeki. Skupisko domków powoli rozrastało się, chaty rybackie stawały się coraz trwalsze, z drewna zaczęto przechodzić na kamień i zaprawę. Miasto rozkwitało.

MIASTO-CALLELA-COSTA-BRAVA-FOTO
Błękitne wody wybrzeża Costa Brava w Callela zachęcają do rezerwacji wczasów

Kiedy dokładnie narodziło się miasto Callela? Tego dokładnie nie wiadomo, choć oficjalnie wspomina się o dwóch ważnych datach w historii miasta. Pierwsza z nich dotyczy momentu nadania przez króla Hiszpanii przywileju organizowania cotygodniowego targu. Był to rok 1327. Niektórzy historycy za moment powstania miasta Callela podają datę 1338 roku, gdy hrabia Bernat II z Cabrery w specjalnym akcie nazwał wsie i gospodarstwa jednego rejonu jako należące do Callela. Potwierdziły to akty z 1497 roku, nakładające na miasto podatki odpowiadające miejscowościom rangi miejskiej.
Callela była wtedy małą miejscowością, do której zjeżdżało coraz więcej osób, chcących zażyć wiejskiego powietrza i sielankowego życia.

Nowsza historia miasta

Co ciekawe, pod koniec XVIII wieku miejscowość odwiedził podróżnik Francisco de Zamora, który dokładnie opisał Callelę wraz z jej mieszkańcami. Według Zamory miejscowość w 1790 roku składała się z około 550 domów, a 370 mężczyzn zarejestrowanych było jako rybacy. W mieście już wtedy działał intensywnie przemysł włókniarski. W czasie przeprowadzonych badań w mieście było ponad 200 punktów, w których prowadzono produkcję swetrów oraz jedwabnych pończoch czy tkanin.

Pierwsza połowa XIX wieku to czas wojen we Francji i podbojów napoleońskich. Mimo burzliwej sytuacji na mapie politycznej Europy, miasto zdołało zachować swój rytm, a przemysł tekstylny nie ucierpiał w wielkim stopniu. Choć w 1861 roku po raz pierwszy do miasta doprowadzono linię kolejową – do dziś łączy ona Callelę z Barceloną i Gijonem, nie spowodowało to większego jego rozrostu i aż do końca stulecia liczba mieszkańców wynosiła około 3500 osób.
Najnowsza historia miasta Callela to bez przesadnych stwierdzeń złoty okres w historii miasta. Na początku ubiegłego stulecia rozwijał się przemysł tekstylny. Dopiero czasy wojny domowej w Hiszpanii pokrzyżowały plany tutejszym przedsiębiorcom, jednak lata ’60 przyniosły nowy sposób na podreperowanie ekonomii miasta – turystykę, z której do dziś miasto słynie na całą Europę.

Nowa żyła złota

W historii miasta nie było tak zorganizowanego najazdu, jaki zapewnili mu przybysze z Wysp Brytyjskich i Niemiec. Na szczęście najazd nigdy nie miał charakteru ataku – mowa oczywiście o turystach, którzy w zdecydowanej większości pochodzą ze wspomnianych wcześniej krajów. Usługi turystyczne to dziś główne źródło dochodu miasta. Goście z całego świata przybywają na Costa Brava, by odwiedzić Callelę nie tylko w celu wylegiwania się na piaszczystych plażach, ale także aby obejrzeć jej zabytkowe centrum.

FOTO-CALLELA
Callela na Costa Brava

W samym rynku miasta znaleźć można wiele pozostałości po dawnej historii miejscowości. Najciekawszym architektonicznie miejscem w mieście Callela jest niewątpliwie ryneczek z kamienicami, których powstanie datuje się mniej więcej na połowę XIV wieku. Stoi tu także kilka gotyckich rezydencji, które przypominają o dawnej świetności miasta oraz elitach w nim mieszkających.
Wiele budynków, których powstanie datuje się na najwcześniejsze czasy istnienia miasta, otrzymało nowe zdobienia na przestrzeni wieku XVI i XVII. Stąd w starym mieście spotkać można świadectwa wielu epok, które razem współtworzą obraz dzisiejszego centrum Callela.

Warte uwagi

Po kilkudniowym odpoczynku na plaży warto wybrać się na spacer po starówce miasta. Spotkać tu można wiele świadectw historii Callela. Jednak najlepszym miejscem, w którym możemy zgłębić tajemnice tego miasta jest ulokowana w pochodzącej z XVII wieku rezydencji muzeum miejskie Callela. Można tutaj podziwiać eksponaty świadczące o lokalnej tradycji i kulturze, a także sztuce, zwłaszcza lokalnych artystów.

Wiek XX także odcisnął swoje piętno w tkance architektury miejskiej. Pomijając budynki hoteli i centrów turystycznych, które po 1960 roku wyrosły na wybrzeżu niczym grzyby po deszczu, w mieście znaleźć można także budowle zaprojektowane przez architekta miejskiego, Jeroni Martorell’a. Doskonałym przykładem jego kunsztu i stylu jest budynek dużej fabryki Llobet-Guri.

Turystyczna mekka

W stwierdzeniu, że Callela jest rajem dla stereotypowego turysty, nie ma nic dziwnego. Dzięki bliskości czystych plaż i ciepłej wody Morza Śródziemnego można tu solidnie wypocząć, wylegując się całymi dniami na plaży, wieczorem zaś odwiedzając liczne tawerny i restauracje, które po zmroku rozpoczynają swoje drugie życie. Jest to także miejsce dla aktywnych, którzy nie dopuszczają do siebie myśli, że mieliby cały swój urlop przeleżeć na leżaku, czy w hotelowej restauracji. Miasto dostarcza wielu atrakcji i wrażeń estetycznych, a jego architektura zachwyca wielu gości.

PLAŻA-CALLELA-COSTA-BRAVA

Dla bardziej wymagających doskonałym rozwiązaniem jest krótka podróż w kierunku Barcelony, która oferuje turystom jeszcze większą liczbę przyciągających uwagę atrakcji i aktywności. Powyższe fakty sprawiają, że Callela jest miejscem dla wszystkich, co przynosi jej tytuł doskonałej miejscowości turystycznej. Nic dziwnego, że do miasta co roku przyjeżdża około 250 tysięcy osób. Pomimo pozornych tłumów znajdzie się w Callela miejsce odludne, gdzie czas wydaje się rządzić swoimi prawami.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij