Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Cala Montjoi na Costa Brava

Cala Montjoi na Costa Brava przewodnik i informacje dla planujących wakacje w tym zakątku Costa Brava. W północno wschodnich rubieżach Hiszpanii panują doskonałe warunki do wypoczynku na łonie natury. Szczególnym miejscem, które sprzyja tego typu wypoczynkowi jest najdalej na wschód wysunięty półwysep Hiszpanii, Cap de Creus. Na jego terenie nie tylko znajdziemy wiele terenów objętych ochroną przyrody, ale także kilka ciekawych miejsc sprzyjających wypoczynkowi.

Wspominając o właśnie tego typu miejscach warto wymienić chociażby Cala Montjoi – położony w małej zatoczce tuż nad wybrzeżem Costa Brava kurort, który położony jest w samym sercu parku narodowego. Jest to doskonałe miejsce na wypoczynek dla osób, które cenią sobie spokój, bliskość natury oraz wrażenia, jakie daje obserwacja naturalnego krajobrazu.
Nie bez przyczyny rejon ten stał się ulubionym miejscem mistrza Salvadora Dalego. Pobliskie Cadaques stało się jego domem, gdzie mieszkał na najdalej na wschód położonym lądzie Hiszpanii i, jak żartował, mógł jako pierwszy w Hiszpanii oglądać wschód słońca.

Costa Brava i jej uroki

Wybrzeża północno wschodniej części Hiszpanii od dawna stanowiły cel podróży wielu turystów, którzy szukają nie tylko popularnych kurortów, ale także zacisznych miejsc, w których mogliby rzeczywiście wypocząć z dala od codziennych zmartwień. Na czas urlopu często wybierają oni miejscowości położone właśnie w tym regionie. Nie są to jednak miasteczka i kurorty, które cieszą się dużą popularnością, lecz mniejsze miejscowości, które omijane są przez szukających słonecznych i gorących miejsc plażowiczów.

Na Costa Brava oczywiście znaleźć można i takie miejsca, i takie. Jednak największą zaletą tych rejonów jest bogactwo naturalnych i nieznanych miejsc, takich jak Cala Montjoi. Leży ono w północnej części tego niezwykłego wybrzeża, niedaleko południowej granicy Francji. Miejsce to znajduje się bezpośrednio na Cap de Creus – półwyspie, który według legendy wykuty został własnoręcznie przez samego Herkulesa. Sam półwysep jest miejscem, które niemal w całości obejmuje strefa parków narodowych. Tereny zielone znajdujące się tutaj to porośnięte śródziemnomorską roślinnością wzgórza, między którymi można poruszać się krętymi drogami. Szczególnie duże wrażenie sprawiają widoki z szos położonych tuż nad brzegiem Morza Śródziemnego. Przejeżdżając tędy autem mamy do czynienia ze wszystkim, co najlepsze w śródziemnomorskim klimacie – roślinność, wzgórza, morska bryza, panorama morza, oraz malownicze pejzaże.

CALA-MONTJOI-COSTA-BRAVA
Cala Montjoi

Należy wiedzieć, że Cala Montjoi na Costa Brava nie jest miejscem ogólno dostępnym a dotarcie tutaj wiąże się z dość dużym wysiłkiem, jeśli nie mamy do dyspozycji własnego środka transportu. Do miejsca tego prowadzą kręte i wąskie uliczki, wokół których na szczęście rozpościera się niesamowity widok. Można stąd podziwiać okolicę w jej całej okazałości. Po dotarciu na miejsce warto także pamiętać o zakazie biwakowania i rozpalania ogniska na terenie kurortu. Jest to restrykcyjnie egzekwowana zasada, za której złamanie grożą niemałe kary. Na terenie kurortu, tak jak na terenie całego Parku narodowego, restrykcyjnie przestrzega się zasad czystości. Bałaganiarzom może grozić co najmniej nagana za nieutrzymanie porządku.

Jak dojechać? – krótki przewodnik

Aby dostać się do Cala Montjoi bez większych problemów i niedogodności, najlepiej jest wyruszyć w podróż autem. Jeśli do Hiszpanii wybieramy się drogą lotniczą warto wypożyczyć tu auto na kilka dni, lub na czas planowanej wycieczki objazdowej. Koszt wynajęcia auta na lotnisku w pobliskiej Gironie jest zbliżony do kosztów wynajęcia w Polsce.

Po dostaniu się na port lotniczy Girona należy kierować się drogą szybkiego ruchu oznaczoną symbolem AP-7 w kierunku północnym, by w konsekwencji dotrzeć do miejscowości Figueres. Na jej południowym krańcu droga zmienia si w trasę E-15. Na wysokości miejscowości Borrassa należy zjechać z trasy, by znaleźć się na drodze regionalnej o oznaczeniu N-2.

W okolicy zachodnich przedmieść miasta Figueres należy zjechać na ulicę C-260 prowadzącą nas w kierunku miejscowości Empuriabrava. Podążając tą trasą docieramy do terenów kilku nadmorskich dzielnic, mijamy między innymi El Mas Mates oraz miasteczko Roses. Stąd kierując się na południowy wschód wjeżdżamy już na teren Parku Narodowego Cap de Norfeu. Jadąc wzdłuż krętej i wąskiej uliczki mijamy bujną roślinność karłowatą, która porasta te tereny. Skaliste wzgórza i śródziemnomorska roślinność współgrają tu ze sobą, tworząc niesamowity widok. Nawet Agawy nie robią na nas tak dużego wrażenia, jak w innych rejonach.

ZAKWATEROWANIE-COSTA-BRAVA
Noclegi na Cala Montjoi

Krajobraz i położenie

Cala Montjoi na Costa Brava to miejsce ukryte nieco od świata. Oprócz naturalnych barier, jakimi są tutejsze wzgórza porośnięte krzewami i karłowatymi drzewami czy zatoczka, w której zlokalizowane jest to skupisko turystyczne, znajdujący się tu kampus dzieli od cywilizacji gruby betonowy mur. Wszystko po to, by odwiedzający to miejsce mieli jak największą dawkę spokoju i ciszy oraz niezbędnego do prawidłowego wypoczynku poczucia bezpieczeństwa.

Tuż obok ośrodka wypoczynkowego, w którego skład wchodzą obiekty turystyczne różnego rodzaju, znaleźć można piękną, osłoniętą z trzech stron plażę. Wypoczywający tutaj turyści mogą liczyć nie tylko na komfortową plażę o szerokości około 25 metrów, ale także zaciszne miejsca pośród drzew oraz liczne ścieżki prowadzące wzdłuż linii brzegowej.

Cala Montjoi na Costa Brava oddalone jest o niecałe 80 kilometrów od portu lotniczego w Gironie, oraz jakieś 30 kilometrów od Figueres. Najbliższymi miejscowościami, które znajdują się w niedalekim sąsiedztwie miejscowości, są wspomniana wcześniej Roses oraz słynne Cadaques. Cala Montjoi na Costa Brava niemal w całości składa się z kolonii budynków turystycznych – domków typu bungalow. W jej obrębie znajdują się liczne atrakcje dla turystów. Do wyboru mamy tu jeden z kilku kortów tenisowych i obiektów wypoczynkowych.

Wypoczynek na plaży to tylko jedna z form wypoczynku, jakie można realizować będąc w Cala Montjoi. Po przybyciu na miejsce aż kusi, żeby sprawdzić dokąd prowadzą liczne ścieżki, które opasają te tereny półwyspu. Co prawda trudno byłoby przedostać się krętymi szlakami np. aż do Cadaques, ale warto byłoby zwiedzić choć część krajobrazową tej części regionu. W drogę warto zabrać ze sobą plecak z odpowiednio dopasowanym do warunków ekwipunkiem. Jeśli na Cala Montjoi i okoliczne szlaki wybieramy się latem, warto postarać się o dodatkową butelkę wody. Ilość ścieżek i ich budowa sprawiają, że podróżując piechotą można się tu naprawdę zgubić.

CALA-MONTJOI
Panorama Cala Montjoi

Cadaques i Cap de Creus

Jeśli chodzi o okoliczne atrakcje, warto zwrócić uwagę na miasteczko Cadaques, które zlokalizowane jest na najdalej na wschód wysuniętych krańcach półwyspu Cap de Creus. Tutaj także mieści się jedno z muzeów najsłynniejszego Hiszpańskiego malarza awangardowego – Salvadora Dali.

Muzeum Dalego znajduje się w naprawdę niewielkiej odległości od Cala Montjoi, dlatego warto wybrać się tam choć na chwilę. Mieści się ono w jego dawnym domu. Artysta znany był ze swojej ekstrawagancji oraz uporu, a także miłości do wschodów słońca. Z tego ostatniego powodu postanowił wykupić kilka rybackich chat, które połączył w jedną posiadłość. Powstały w ten sposób dom okazał się być najdalej na wschód wysuniętym punktem na mapie kontynentalnej części Hiszpanii. Artysta dzięki temu mógł pochwalić się tym, że jako pierwszy miał okazję podziwiać wschód słońca.

Cala Montjoi na Costa Brava to świetne miejsce na wypoczynek w otoczeniu przyrody i ciszy. Jeśli marzy Ci się urlop na łonie natury, w miejscu trudno dostępnym dla ludzi oraz turystycznego zgiełku, wystarczy kilkadziesiąt minut jazdy autem, by dostać się do Cala Montjoi.

Zainteresuje Cię również:
Roses na Costa Brava | Casa de Salvador Dali | Salvador Dali | Barcelona | przewodnik po Costa Brava | spis treści przewodnik po Hiszpanii |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij